Tani hosting: TOP 3 najtańszych hostingów stron WWW (Październik 2021)

Tanie hostingi stron WWW. Poznaj TOP 3 najtańszych hostingów w 2021 roku. Kody rabatowe i zniżki do -35% i do 11 miesięcy hostingu za darmo. Co powinien oferować tani i dobry hosting? Jakie pułapki kryją oferty z najniższą ceną?

Tani hosting

Przygotowałem w tym miejscu zestawienie TOP 3 najtańszych hostingów, które spełniają kryteria techniczne i jakościowe JWH. Znajdziesz tu też kody rabatowe i zniżki do -35%, obniżające dodatkowo koszt zakupu hostingu na pierwszy okres rozliczeniowy. Sprawdziłem też, w jaki sposób można dostać do 11 miesięcy hostingu zupełnie za darmo przy zmianie na tani hosting.

Sprawdź, co powinien oferować tani hosting stron WWW w zakresie parametrów technicznych, specyfikacji i oferty, aby można było bez przeszkód używać do firmowych stron WWW, blogów, stron czy sklepów internetowych. Wspominam też o pułapkach, które czyhają w ofertach niektórych najtańszych hostingów.

Jaki tani hosting wybrać? Gdzie tanio kupić hosting? Sprawdzam.

TOP 3 najtańszych hostingów

Na początek zaczniemy od zestawienia tanich hostingów. Poniżej zestawienie TOP 3 najtańszych hostingów.

Wszystkie tanie hostingi w zestawieniu zostały przeze mnie gruntownie przetestowane, sprawdzone i zrecenzowane. Wszystkie trzy, spełniają też kryteria jakości i kryteria techniczne, które opisałem w sekcji „Jakie hostingi opisujesz?„. Zależy mi na tym, aby promować wyłącznie bezpieczne, niezawodne, szybkie i wydajne hostingi dla stron WWW.

#1: SeoHost - Absurdalnie TANI hosting z przyzwoitymi parametrami

Dyski: od 2 do 100 GB SSD NVMe • Transfer: Bez limitu • Cena: od 57,81 zł brutto rocznie • Okres testowy: 7 dni

seohost.pl


Moja ocena: 4.79 / 5

Zalety SeoHost:

 • 100% dysków SSD NVMe (nawet 11x szybsze od SSD)
 • LiteSpeed (nawet 75x szybszy) + HTTP/2
 • Spore limity CPU (do 450%) i RAM (do 20 GB)
 • Absurdalnie niska cena (od 4 zł netto miesięcznie)
 • Serwer Redis przyspieszający strony WWW

Wady SeoHost:

 • Tylko 7 dni darmowych testów
7-dniowy darmowy okres testowy

Bardzo tani hosting stron WWW, oferujący jednocześnie świetną wydajność, niezawodność i poziom bezpieczeństwa. Polecam pakiety z serii „Hosting SSD NVME” oparte na dyskach SSD NVMe, które są do 10-11x szybsze od standardowych dysków SSD.

Najtańszy pakiet Hosting SSD NVME H1 kosztuje standardowo 47 zł netto na rok (57,81 zł brutto), czyli 4 zł netto miesięcznie i oferuje 2 GB pojemności i transfer bez limitu. Dodatkowo brak limitów liczby baz danych MySQL, kont FTP czy skrzynek e-mail. Do dyspozycji w tym najtańszym pakiecie jest już 200% procesora (CPU) i 2 GB RAM.

Dodatkowo firma oferuje czytelnikom kod rabatowy -35%, obniżający koszt zakupu najtańszego pakietu hostingu do 37,58 zł brutto za pierwszy rok. Oczywiście zniżka działa także dla wszystkich pozostałych planów i usług w SeoHost.

Sprawdź ofertę SeoHost »
lub przeczytaj recenzję SeoHost

#2: HostMark - Szybki, wydajny i TANI hosting ze świetną obsługą klienta

Dyski: od 5 do 250 GB SSD NVMe • Transfer: Bez limitu • Cena: od 123 zł brutto rocznie • Okres testowy: 7 dni

hostmark.pl


Moja ocena: 4.73 / 5

Zalety HostMark:

 • 100% powierzchni na dyskach SSD NVMe (11x szybsze od SSD)
 • Serwer LiteSpeed (do 75x szybciej + HTTP/2 i HTTP/3)
 • Gwarancja uptime (dostępności) - 99,9% SLA
 • Redis i Memcached dla szybszego działania
 • Bardzo niskie ceny (od 100 zł netto za rok!)
 • Migracja ze starego hostingu za darmo
 • Darmowa domena przy zakupie na min. 2 lata

Wady HostMark:

 • Tylko 7 dni na darmowe testy
7-dniowy okres testowy bez zobowiązań

Sprawdzony i tani hosting stron WWW oparty w całości na szybkich dyskach SSD NVMe i oferujący w każdym (nawet najtańszym) pakiecie dostęp do Redis i Memcached, które dodatkowo przyspiesza działanie dynamicznych stron WWW (np. WordPressa) czy dostęp SSH.

Najtańszy rekomendowany plan HM 5 kosztuje bez zniżek 100 zł netto rocznie (123 zł brutto), oferując pojemność 5 GB i nielimitowany transfer. Do tego żadnych limitów co do ilości stron WWW i nielimitowane skrzynki e-mail, bazy MySQL oraz konta FTP. Ten plan hostingowy oferuje 1 dzień CPU (procesora) i 2 GB RAM.

Dodatkowo: hostingu nie trzeba opłacać na cały rok z góry, a cena przy płatności miesięcznej się nie zwiększa. W ten sposób, kupując najtańszy pakiet hostingowy „HM 5”, zapłacimy 10 zł netto miesięcznie.

Wykup na rok z góry jednak opłaca się ze względu na kod rabatowy -20% dla czytelników JakWybraćHosting.pl do wykorzystania przy pierwszej płatności. Przy użyciu kodu tani hosting „HM 5” będzie kosztował w pierwszym roku tylko 98,4 zł brutto w pierwszym roku.

Sprawdź ofertę HostMark »
lub przeczytaj recenzję HostMark

#3: Hostinger - Świetna propozycja dla stron międzynarodowych. Serwery w USA, Europie i Azji.

Dyski: od 30 do 200 GB SSD • Transfer: Bez limitu • Cena: od 58,89 zł brutto rocznie • Okres testowy: 30 dni

hostinger.pl


Moja ocena: 4.48 / 5

Zalety Hostinger:

 • Spora powierzchnia na dysku SSD (200 GB)
 • Darmowa rejestracja domeny
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
 • Szybki serwer LiteSpeed (do 75x szybciej od konkurencji)
 • Wygodny i estetyczny panel zarządzania
 • Dobra cena przy zakupie na dłużej

Wady Hostinger:

 • Brak opcji bezpłatnej migracji
 • Brak Redis i Memcached
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Hostinger to jedyny tani zagraniczny hosting stron WWW w tym zestawieniu. Firma jest z Litwy, a serwery ma w USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Litwie, Singapurze, Brazylii i Indonezji. I choć firma zagraniczna i serwerów nie ma w Polsce, to strona WWW dostępna jest w j. polskim. Dobre rozwiązanie dla projektów zagranicznych czy międzynarodowych stron internetowych. Hosting oferuje dodatkowo kreator stron internetowych.

W firmie trwa wieczna promocja do -85% ceny za pierwszy okres. Im dłuższy okres, na jaki wykupimy hosting, tym większy rabat przy pierwszym zakupie. Minimalny rekomendowany przeze mnie plan hostingowy Hosting Business kosztuje wtedy 767,52 zł netto przy zakupie na 48 miesięcy (4 lata) co daje 191,88 zł netto rocznie (236,01 zł brutto), czyli 15,99 zł netto za miesiąc. Niestety, po tym czasie ceny wzrastają i początkowo tani hosting, zostaje odnowiony na kolejne 4 lata w cenie 35,99 zł netto miesięcznie. Warto mieć to na uwadze.

Pakiet Hosting Business w Hostinger oferuje obsługę do 100 stron WWW, 200 GB powierzchni na dyskach SSD, brak limitu transferu, baz danych MySQL, kont FTP czy skrzynek poczty e-mail. Do planu przypisany jest limit 1 rdzenia CPU i 1 GB pamięci operacyjnej (RAM).

Uwaga! Hostinger ma także plan „Hosting Single”, który kosztuje od 3,99 zł + VAT miesięcznie przy zakupie na 48 miesięcy z góry. Nie rekomenduję tego pakietu, ponieważ nie ma on codziennych kopii zapasowych i ma kilka uciążliwych limitów (np. 1 strona WWW, 1 konto e-mail, 2 subdomeny, tylko 256 MB RAM, brak SSH). Podobnie jest z pakietem „Hosting Premium”. Minimalnym polecanym tanim hostingiem w tej firmie jest „Hosting Business” lub – w przypadku planów dedykowanych dla WordPressa – „WordPress Premium”.

Sprawdź ofertę Hostinger »
lub przeczytaj recenzję Hostinger

Kody rabatowe i zniżki na hosting

W ramach projektu „Jak Wybrać Hosting?” staram się oprócz rzetelnych testów i recenzji oraz licznych poradników i przewodników, przygotować także we współpracy z firmami hostingowymi specjalne oferty czy zniżki i rabaty dla czytelników strony.

I tak przykładowo:

 • HostMark – oferuje kod rabatowy -20%
 • SeoHost – przygotował zniżkę -35% ze specjalnym kodem
 • SmartHost oferuje rabat w wysokości -20% dla czytelników tej strony
 • Dhosting – ten hosting proponuje rabat -10% dla wszystkich odwiedzających tę stronę

Dla wymienionych wcześniej TOP 3 tanich hostingów, kody rabatowe są do pobrania pod specjalnym przyciskiem „Pobierz kod rabatowy -XX%”. Zniżki obniżające cenę do pozostałych ofert z listy rekomendowanych hostingów JWH znajdziesz w recenzjach poszczególnych firm, na stronie z aktualnymi promocjami hostingowymi lub na stronie głównej.

Co powinien oferować tani hosting? (7 punktów)

Na blogu przygotowałem wiele poradników dotyczących tego, jak wybrać najlepszy hosting WWW i na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze serwera. Np. poradnik „Jak Wybrać Hosting?” czy hosting WordPress. W ramach tej strony internetowej określiłem też konkretne kryteria minimalne, które musi spełnić hosting, aby mógł znaleźć się na tej stronie WWW. Chcę rekomendować wyłącznie dobrej jakości usługi.

Niezależnie czy jest to tani hosting, czy droższe rozwiązanie, proponuje przyjąć poniższe parametry techniczne i założenia jako absolutne minimum:

 1. Hosting musi oferować certyfikat SSL za darmo i bez limitu. Obecnie nie problem znaleźć hosting z darmowym SSL, który nie różni się w praktyce niczym od płatnych rozwiązań. Nadal są jednak firmy, które każą sobie dodatkowo płacić certyfikaty SSL.
 2. Hosting powinien wspierać HTTP/2. Jest to szeroko wspierany, działający od 2015 roku standard komunikacji, który znacznie przyspiesza wczytywanie stron WWW. Jeśli aktualnie jakiś hosting go nie wspiera, oznacza to tylko, z jest zacofany.
 3. Przestrzeń dyskowa powinna być oparta o dyski SSD. Aby całość działała szybko i wydajnie, wszystkie dane (pliki, bazy danych, maile) powinny być na dyskach SSD (lub jeszcze szybszych – SSD NVMe) – dziś hosting SSD powinien być już standardem, a dyski HDD powinny odejść do lamusa lub służyć wyłącznie jako miejsce do przechowywania kopii zapasowych.
 4. Hosting powinien wykonywać kopie zapasowe (backup) przynajmniej co 24 godziny. To absolutne minimum, aby w razie awarii, włamania, wirusa czy innych problemów ze stroną WWW, przywrócić ją szybko do stanu używalności. Dobrze też, aby te kopie były trzymane jak najdłużej.
 5. Hosting musi wspierać najnowsze aktualne wersje PHP. Świat idzie do przodu a z każdą aktualizacją PHP, wprowadzane są poprawki bezpieczeństwa i szybkości działania. Nie warto wybierać hostingu WWW, który działa na przestarzałych, dziurach i wolnych technologiach.
 6. Hosting powinien oferować wystarczające parametry do wydajnej pracy strony. Zalecane przeze mnie minimum to 1 rdzeń procesora (1 GHz / 100% CPU) i minimum 1 GB RAM na konto. W przypadku limitu procesów PHP absolutnym minimum będzie 10-20 równoległych procesów.
 7. Hosting nigdy nie powinien wprowadzać uciążliwych limitów (np. liczba kont e-mail, liczba jednoczesnych połączeń HTTP, maksymalny czas trwania różnych połączeń czy wykonywania skryptów). Limity bezpieczeństwa są czasem zrozumiałe, ale pod warunkiem, że są one ustawione na rozsądnym poziomie, który nie spowalnia strony WWW i nie powoduje błędów.

Oczywiście chętnie wypisałbym tutaj jeszcze kilka rzeczy, które powinien mieć tani hosting, aby warto było brać go pod uwagę. Uznajmy jednak, że te 7 punktów to absolutne minimum. Jeżeli temat Cię interesuje, zerknij do moich poradników nt. wyboru szybkiego hostingu, albo bezpieczeństwa hostingu.

Do 11 miesięcy hostingu GRATIS przy przenosinach

To temat, który może zainteresować wszystkich szukających taniego hostingu dla stron WWW. Jeżeli korzystasz już z jakiejś firmy hostingowej i chcesz zmienić firmę na inną (ze względu na wysokie ceny, niską jakość, słaby support czy z innego powodu) – temat jest dla Ciebie.

W niektórych przypadkach, oprócz zakupu hostingu w niskiej cenie, możesz dodatków zgarnąć 9, a nawet i 11 miesięcy używania hostingu zupełnie za darmo. Poniżej opis dwóch takich ofert z listy rekomendowanych hostingów:

 1. Hosting Zenbox – firma ta oferuje do 9 miesięcy hostingu za darmo, gdy zdecydujesz się przenieść się od konkurencji.
 2. Hosting Dhosting – oferta nie ma limitu, także firma przedłuży ważność Twojego konta o czas, jaki pozostał do wygaśnięcia aktualnie używanego hostingu. W praktyce: do 11 miesięcy bezpłatnie.

Co znaczy „do” w ofertach? Obie firmy przedłużą Ci ważność Twojego nowego konta hostingowego o niewykorzystany czas, który pozostał Ci w Twojej aktualnej firmie hostingowej. Czyli, jeśli zostało Ci np. 5 miesięcy w obecnej firmie, to te 5 miesięcy zostanie Ci doliczone gratis do Twojego nowego abonamentu. To taka zachęta, aby nie czekać z przenosinami, gdy coś nam nie pasuje.

W teorii – można kupić dowolny hosting, a po miesiącu skorzystać z oferty przeniesienia się do jednego z dwóch wymienionych hostingów. Przedłużą wtedy one dodatkowo ważność naszego nowo zakupionego konta o odpowiednio 9 i 11 miesięcy za darmo. Wystarczy po zakupie zgłosić się taką prośbą i przedstawić dowód zakupu hostingu w aktualnej firmie (np. Fakturę VAT).

Pułapki tanich hostingów

Szukając taniego hostingu, można trafić na wiele ofert, które wyglądają kusząco. Niska cena, dobre parametry, no i opinie dobre… Co może być nie tak?

Poniżej pułapki, które czyhają na osoby szukające taniego hostingu dla strony firmowej czy innej strony WWW.

1. Koszt zakupu a cena przedłużenia

Najczęstsza sztuczka firm hostingowych. Zresztą: stosowana też przez jedną z firm z TOP 3 tanich hostingów z tego artykułu, o czym lojalnie ostrzegam. W pierwszym roku cena hostingu jest bardzo atrakcyjna, natomiast przedłużenie usługi po roku może bardzo zaboleć.

Wiele osób nie zastanawia się dobrze, kupując hosting WWW po raz pierwszy i wybiera serwer, którego cena jest niska „tu i teraz”. Jednak, gdy po roku przychodzi faktura do opłacenia, można złapać się za głowę, bo przedłużenie hostingu jest wielokrotnie droższe niż koszt zakupu. I przy okazji kilkukrotnie droższa niż podobne usługi konkurencji.

Cennik firmy, w którym tani hosting po roku kosztuje majątek
Pierwszy rok: 23 zł. Przedłużenie po roku: 639 zł.

Na domiar złego zazwyczaj biedny klient, który dał się złapać na taką sztuczkę, zdaje sobie o tym sprawę, gdy do końca ważności hostingu zostało już niewiele czasu i nie zdąży on wybrać nowej usługi u konkurencji i zlecić oraz przeprowadzić przenosin. Trzeba płacić.

2. Usługi dodatkowe

Czasem może okazać się, że taki hosting WWW jest po prostu niedrogi zarówno jeśli chodzi o koszt zakupu, jak i cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za przedłużenie jego ważności w kolejnych latach.

I tu pojawiają się tajemnicze „opłaty dodatkowe„. Zazwyczaj dopiero po pierwszym roku użytkowania hostingu na fakturze z przedłużeniem. Przecież było to tym w regulaminie, prawda?

Przykłady dodatkowo płatnych usług na hostingach:

 • płatny certyfikat SSL za darmo (albo za niewielką opłatą) przez pierwszy rok, który po roku słono kosztuje
 • darmowa domena do hostingu (której koszt przedłużenia jest znacznie wyższy od branżowych standardów)
 • usługa wsparcia premium (która po roku ma też cenę „premium” a oferuje praktycznie to samo, co darmowy support innych dobrych hostingów)
 • dodatkowe opłaty za obsługę domen zarejestrowanych poza firmą hostingową (tak, są takie opłaty w niektórych firmach)
 • dodatkowe kopie zapasowe (które to powinny być w standardzie co minimum co 24 godziny)
 • integracja z Cloudflare (którą każdy może zrobić we własnym zakresie zmieniając DNSy, bez ponoszenia opłat)
 • Płatny WAF, płatny CDN, płatny DNS Anycast inne usługi, które w innych firmach są w standardzie

3. Ukryte limity i ograniczenia

Hosting ma atrakcyjne ceny, cena po roku też jest OK, w regulaminie, zasadach promocji i innych dokumentach nie widać żadnych dziwnych sztuczek, zapisów i dodatkowych usług, które okażą się płatne po roku. Czy to znaczy, że wszystko jest OK? Niekoniecznie.

Przed zakupem warto zwrócić jeszcze uwagę na tzw. limity bezpieczeństwa usług hostingowych. Czasem podane są one w specyfikacji hostingu innym razem w osobnym dokumencie gdzieś na stronie. Są też firmy, które nie podają ich publicznie – wtedy zawsze warto o nie pytać!

Podstawowe limity są często znane o podane wprost: ilość stron WWW, baz danych, kont FTP, limit transferu, miejsce na dysku, procesor (CPU), RAM, maksymalna liczba procesów PHP. A co z innymi, które są mniej oczywiste, ale mogą przysporzyć wiele problemów?

Jakie to ukryte limity i ograniczenia?

 • Limit jednoczesnych połączeń HTTP – przekroczysz go? Strona się blokuje i kolejne osoby zobaczą stronę błędu)
 • Maksymalna liczba plików (zostało jeszcze pełno przestrzeni dyskowej, ale nowych plików nie dodasz)
 • Maks. czas wykonywania skryptu (po którym zdanie jest przerywane)
 • Liczba jednoczesnych połączeń do bazy danych (na użytkownika, na stronę, na konto)
 • Maksymalny czas trwania połączenia do bazy danych MySQL
 • Maksymalna wielkość pojedynczej bazy danych
 • Limity wysyłanych o odbieranych wiadomości e-mail
 • Limity załączników w e-mailach

Warto więc dokładnie prześwietlić każdą ofertę taniego hostingu, aby nie naciąć się przypadkiem na jedną ze sztuczek. Dzięki temu często unikniemy nieprzyjemności, przenosin strony, nerwów, a co najważniejsze… zbędnych wydatków.

Hosting za darmo?

A co z ofertami darmowego hostingu, na które można się natknąć w sieci. Za darmo zawsze lepiej niż „tanio” prawda? W tym wypadku niekoniecznie.

Firmy oferujące hosting za darmo, wprowadzają szereg ograniczeń i utrudnień, które powodują, że korzystanie z tego typu usług nie ma żadnego sensu – nawet w przypadku stron hobbystycznych czy niewielkich statycznych stron-wizytówek.

Największe minusy „darmowych hostingów”:

 • Reklamy – firmy czy osoby udostępniające darmowe zasoby serwerowe muszą na czymś zarabiać. Zazwyczaj robią to, umieszczając na wszystkich stronach na darmowym hostingu nachalne reklamy. W tym reklamy konkurencyjnych dla strony usług czy reklamy niesprawdzonych suplementów diety, podróbek leków, podejrzanych inwestycji, piramid finansowych, treści pornograficznych oraz reklam zachęcających podstępem do pobrania złośliwego oprogramowania.
 • Konto może zniknąć bez ostrzeżenia – czytałem regulaminy kilku firm tego typu. Wszystkie zastrzegają sobie możliwość usunięcia dowolnego konto i strony WWW z dnia na dzień i bez żadnego ostrzeżenia. Zresztą, firmy te chętnie z tej możliwości korzystają, usuwając strony, które nagle zaczynają zdobywać więcej czytelników i tym samym wykorzystywać więcej zasobów.
 • Ograniczenie czasowe – niektóre z firm hostingowych oferują akceptowalny poziom usług za darmo, ale… przez ograniczony czas. Są oferty, gdzie wszystko na pierwszy rzut oka wygląda OK, ale w regulaminie jest zapis, że hosting jest bezpłatny tylko przez 3 miesiące. Po tym czasie: strona wyłączona i proszę zapłacić.
 • Brak kopii zapasowych, brak pomocy technicznej, liczne limity i ograniczenia, brak wsparcia dla aktualnych technologii, i wiele, wiele więcej…

Szczegółowo temat opisałem a artykule: Darmowy hosting: Czy można mieć hosting za 0 zł? Oprócz wiedzy teoretycznej prześwietliłem tam także oferty i regulaminy kilku tego typu hostingów.

Podsumowując: Zdecydowanie ODRADZAM. Nie warto zawracać sobie głowy takimi ofertami, gdy bez problemu możemy znaleźć tani hosting za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Pobierz bezpłatną checklistę: WYBIERAM HOSTING

Wybieram hosting: Checklista 23 rzeczy do sprawdzenia przy wyborze hostingu:
Szybkie FAQ
(pytania i odpowiedzi o tani hosting)

Jakie jest TOP 3 najtańszych hostingów?

Trzy najtańsze hostingi z listy rekomendowanych hostingów, to kolejno:
1. SeoHost (4 zł netto miesięcznie),
2. HostMark (10 zł netto miesięcznie),
3. Hostinger (15,99 zł netto za miesiąc).
Koszty tanich hostingów można dodatkowo obniżyć za pomocą kodów rabatowych.

Jak zdobyć zniżki na hosting do -35%?

Przy każdym z opisywanych hostingów na stronie znajdziesz link „Pobierz kod rabatowy”, dzięki któremu uzyskasz rabaty do -35%. Kody dostępne są dla wszystkich czytelników strony i ważne są tylko dla pierwszej płatności (np. na pierwszy rok). Wszystkie aktualne kody rabatowe, zniżki i promocje znajdują się na stronie: Zniżki i rabaty na hostingi stron WWW.

Jak mieć do 11 miesięcy hostingu za darmo?

Aby uzyskać 9 lub 11 miesięcy za darmo, wystarczy przenieść hosting od obecnego operatora do jednej z opisanych firm. Ważność nowego konta hostingowego zostanie przedłużona o czas jaki pozostał do końca usługi w dotychczasowym hostingu.

Na co uważać wybierając tani hosting?

Na to, czy oferuje on wystarczające parametry techniczne (min. 1 GHz CPU, 1 GB RAM) oraz podstawowe usługi i parametry związane z bezpieczeństwem i szybkością hostingu (dyski SSD dla wszystkich danych, darmowy certyfikat SSL, backupy min. co 24h, wsparcie HTTP/2, aktualne wersje PHP, brak uciążliwych limitów). Dodatkowo na to, jaka jest cena przedłużenia po roku i czy przy przedłużeniu nie zostaną doliczone dodatkowe płatne usługi.

Czy hosting może być za darmo?

Tak, są takie oferty. Jednak korzystanie z nich wiąże się z wyświetlaniem uciążliwych (często nieodpowiednich) reklam na hostowanych stronach WWW, możliwością zniknięcia strony z dnia na dzień, limitem czasowym „darmowości”, brakiem pomocy technicznej, brakiem kopii zapasowych i licznymi limitami oraz ograniczeniami.