Ile kosztuje hosting? Cenniki hostingów 2021

Ile kosztuje hosting? Sprawdzam cenniki hostingów. Porównuję warunki, bezpłatne okresy testowe i oferty firm hostingowych.

Hosting to usługa, której potrzebujesz m.in. do tego, żeby móc prowadzić swoją stronę WWW. Jej cena uzależniona jest od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego, jakiej usługi potrzebujesz i na jaką możesz sobie pozwolić. Z jakim kosztem powinieneś się liczyć? Czy cena usługi powinna decydować o wyborze?

Pytanie „Ile kosztuje hosting?” to pytanie takie jak „Ile kosztuje samochód?”, chociaż w tym przypadku rozbieżność w kosztach może nie być aż tak duża. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o cenach usług hostingowych, darmowym okresie próbnym, dodatkowych gwarancjach satysfakcji (gwarancja zwrotu pieniędzy) oraz bezpłatnemu przedłużaniu ważności usługi przy zmianie hostingu na nowy.

Szukasz wydajnego, szybkiego i niezawodnego hostingu w rozsądnej cenie? Nie masz czasu na analizowanie ofert i cenników?
? Zobacz Ranking Hostingów Październik 2021!

Znajdziesz tam zestawienie najlepszych, przetestowanych przeze mnie hostingów. Każdy hosting dokładnie sprawdziłem, przeanalizowałem, przetestowałem i zrecenzowałem. Zapraszam

Ile kosztuje hosting? Sprawdzam ceny

Ile kosztuje hosting? Ceny hostingu współdzielonego wahają się od 50 do 600 zł w skali roku. Jednak większości przypadków koszt hostingu to ok. 200-300 zł brutto rocznie.

Poniżej przygotowałem jednak tabelę z aktualnymi (Październik 2021) cenami rekomendowanych przeze mnie hostingów, które przetestowałem i sprawdziłem zgodnie z zasadami transparentności. Wszystkie podane niżej ceny są BRUTTO (z VAT-em) i obowiązują przy płatności na 1 rok z góry.

ZenboxHostMarkSeoHostSmarthostDhostingHostinger
Cena najtańszego pakietu399,00 zł123,00 zł57,81 zł121,77 zł295,20 zł88,41 zł
Nazwa najtańszego pakietuHosting Firma 10kHM 5SSD NVME H1premium-ssd-miniElastyczny Web HostingHosting Single
Cena rekomendowanego pakietu399,00 zł 123,00 zł57,81 zł367,77 zł 295,20 zł295,05 zł
Nazwa rekomendowanego pakietuHosting Firma 10kHM 5SSD NVME H1premium-ls-storeElastyczny Web HostingHosting Business
Dodatkowa zniżka-350 zł-20%-35%-20%-10%do -85%
Gdzie zniżka?po przejściu z linka poniżejpo użyciu kodu rabatowego stądpo użyciu kodu rabatowego stądpo przejściu z linka poniżejpo użyciu kodu stąd lub przejściu z linka poniżej tylko pierwsza płatność
Idź do zenbox.plIdź do hostmark.plIdź do seohost.plIdź do smarthost.plIdź do dhosting.plIdź do hostinger.pl

Uwaga: 🎁 Omówienie aktualnych promocji, kodów rabatowych i zniżek znajdziesz na stronie: Kody rabatowe i promocje na hostingi.

Promocyjna cena na 1. rok? Lepiej sprawdź co będzie później

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że bardzo często pierwszy rok korzystania z oferty hostingu jest dostępny w promocyjnej, wręcz śmiesznie niskiej cenie. Zastanówmy się jednak, co później?

Hosting za 23 zł rocznie. A w kolejnych latach 639 zł!
Hosting za 23 zł rocznie. A w kolejnych latach 639 zł!

Cena za pierwszy rok korzystania z hostingu z reguły jest atrakcyjna, ale kiedy będziesz chciał przedłużyć usługę, możesz się rozczarować. Jeśli interesują Cię tego typu promocje, to przede wszystkim sprawdź, czy zawierając umowę, nie zobowiązujesz się do minimum jednego przedłużenia usługi na kolejnych 12 miesięcy.

Dużo wyższa cena za drugi rok nie musi też oznaczać, że oferta nie jest opłacalna. Jeśli w danym przypadku musisz korzystać z hostingu przez minimum 2 lata, to wylicz, ile wynosi cena w przeliczeniu na jeden rok. Bo dopiero po tym okresie będziesz mógł zmienić hosting. Choć pytanie, czy warto wybierać hosting, z którego już teraz planujemy uciekać ze względu na cenę.

Darmowy okres testowy hostingu

Omawiając cenę usługi, chcę zwrócić Twoją uwagę na dostępność darmowego okresu próbnego, podczas którego możesz bezpłatnie testować do woli usługę hostingową i działanie stron internetowych na niem umieszczonych. W zależności od firmy propozycje wyglądają inaczej:

 • Zenbox14 dni okresu próbnego.
 • HostMark – masz 7 dni na bezpłatny test hostingu. 
 • SeoHost7 dni testowania hostingu za darmo
 • Smarthost – darmowe testowanie serwera trwa 14 dni.
 • Dhosting – funkcjonowanie hostingu możesz nieodpłatnie sprawdzać przez 14 dni.

Zawsze powtarzam, że warto dobrze wykorzystać ten okres, aby przetestować usługę i upewnić się, że działa ona bez zarzutów i nam odpowiada. Ale bezpłatny okres testowy to nie wszystko, bo niektóre hostingi oferują jeszcze coś innego.

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Oprócz wymienionych wcześniej oferty oferujących darmowy okres testowy bez zobowiązań (bez konieczności płacenia, podawania danych karty, przenoszenia tam strony internetowej itd.), możemy trafić też na oferty hostingowe, które oferują gwarancję satysfakcji. To zobowiązanie, że gdy nie będziemy zadowoleni z usług, za które zapłaciliśmy, możemy żądać zwrotu pieniędzy i zrezygnować z hostingu.

30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy znajdziemy w:

 • Zenbox – działa ona „obok” 14 dni na testy. Mamy więc de facto łącznie 44 dni (14 dni okresu testowego + 30 dni gwarancji) na podjęcie ostatecznej decyzji, czy będziemy używali tego hostingu do utrzymania naszej strony WWW.
 • Dhosting – tutaj sytuacja wygląda identycznie jak wyżej. Mamy 14 dni + 30 dni gwarancji zwrotu środków. Razem 44 dni na testy usługi.
 • Hostinger – ta firma nie ma bezpłatnego okresu testowego, a tylko 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, gdy nie będziemy zadowoleni z usługi. Testowałem i zwrot działa bez problemu.
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Co, jeśli dana firma nie proponuje darmowego okresu testowego i nie zapewnia opcji zwrotu pieniędzy, w przypadku gdy zrezygnujesz po pewnym czasie? Nie kupuj kota w worku. Bez problemów znajdziesz solidną usługę hostingową z opcją jej sprawdzenia bez ponoszenia kosztów.

Darmowe miesiące hostingu w zamian za przejście od konkurencji

Są także firmy hostingowe, które oferują bezpłatne wydłużenie ważności hostingu o czas pozostały nam do końca usługi w firmie konkurencyjnej, z której się przenosimy.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli u obecnego hostingodawcy zostało nam np. 3 miesiące do końca okresu hostingowego, a my zdecydujemy się na zmianę hostingu, to nowa firma przedłuży ważność naszego konta o ten właśnie czas. Zazwyczaj wystarczy, że przy przenosinach podeślemy ostatnią fakturę od hostingu z którego „uciekamy”. Które firmy oferują takie rozwiązanie?

 • Zenbox – Firma przedłuży pakiet o miesiące pozostałe do końca starej umowy w poprzedniej firmie. Wystarczy zgłosić takie zapotrzebowanie podczas migracji strony internetowej i po opłaceniu usługi. Można zyskać do 9 miesięcy hostingu za darmo.
 • Dhosting – Jeśli posiadasz niewykorzystany okres abonamentowy u poprzedniego dostawcy hostingu, daj o tym znać firmie przed opłaceniem pierwszej faktury. Dhosting doda Ci go do Twojej usługi nowej usługi bez zobowiązań.

Najtańszy hosting – 3 tanie oferty

Jeśli chcesz założyć jedną prostą stronę WWW, np. wizytówkę firmy, to nie ma powodów do tego, żebyś przeznaczał na to znaczące środki. Wybierz tani hosting od jednej ze sprawdzonych marek. Przygotowałem zestawienie TOP 3 najtańszych rekomendowanych pakietów hostingowych z ofert firm, które są przeze mnie sprawdzone i zostały przeze mnie gruntownie przetestowane:

 1. SSD NVME H1 w SeoHost – pakiet kosztuje 57,81 zł brutto (z VAT) rocznie i pozwala na uruchomienie dowolnej ilości stron WWW, skrzynek pocztowych, baz danych oraz oferuje transfer bez limitu. W pakiecie jest 2 GB powierzchni dyskowej na szybkich dyskach SSD NVMe.
 2. Hosting WWW HM 5 w HostMark – roczny koszt usługi wynosi 123 zł brutto. W ramach oferty otrzymujesz szybkie dyski NVMe (pojemność: 5 GB), brak limitów transferu i domen. Wraz ze zwiększaniem ilości powierzchni dyskowej zwiększa się też cena hostingu.
 3. Hosting Business w Hostinger – przy zakupie hostingu na 48 miesięcy (4 lata) z góry zapłacisz tylko 944,05 zł brutto, co daje 236,01 zł brutto rocznie. Niestety, przy odnowieniu hostingu, ceny będą już znacznie wyższe. Hosting polecam pod projekty zagraniczne (serwery w Europie, Azji i USA).

Dokładne omówienie i prześwietlenie wszystkich 3 najtańszych ofert hostingowych, znajdziesz na stronie: tani hosting.

Hosting z płatnością miesięczną

Nie chcesz płacić za usługę z góry za rok lub dłużej? Czasami będzie to możliwe:

 • Zenbox – firma uwzględnia opcję płacenia co miesiąc (od 61,50 zł brutto / m-c), co 12 miesięcy (od 344,40 zł brutto), 24 miesiące (od 551,04 zł brutto) lub 36 miesięcy (od 732,24 zł brutto). Najdrożej wychodzi jednak płatność comiesięczna i zdecydowanie warto opłacić usługę na 1-3 lata z góry.
 • HostMark – możesz zapłacić za miesiąc (od 12,30 zł brutto / m-c) lub za cały rok (od 123 zł brutto). Tutaj cena nie zmienia się w zależności od długości opłaconego okresu. Płacąc co miesiąc, zapłacisz sumarycznie przez rok tyle samo, co opłacając cały rok hostingu z góry.
 • SeoHost – hosting oferuje płatności co 1 miesiąc (od 17,22 zł brutto / m-c) od pakietu SSD NVME H1 w górę i wychodzi niewiele drożej od tego samego pakietu płatnego za rok z góry. Najtańsze pakiety zaczynają się od 57,81 zł rocznie.
 • Dhosting – istnieje możliwość zapłaty za miesiąc (34,44 zł brutto / m-c) lub za rok z góry (295,20 zł brutto). Zdecydowanie taniej wychodzi rozliczenie roczne. 
 • Hostinger – dostępne są płatności comiesięczne (od 31,97 zł brutto / m-c), roczne (od 88,41 zł brutto), 2-letnie (od 147,30 zł brutto) i 4-letnie (od 235,57 zł brutto za 48 miesięcy). W tym wypadku dużo mniej będzie Cię kosztował hosting, jeśli zdecydujesz się na jednorazową płatność na dłuższy okres. Ale uwaga! Nie licząc płatności co miesiąc, wszystkie pozostałe ceny są promocyjne i przy przedłużeniu na kolejny okres będą wyższe.

Najczęściej rozliczenie comiesięczne jest dostępne, ale wtedy musisz się liczyć z tym, że usługa w przeliczeniu na rok będzie zdecydowanie droższa. W przypadku ma to być zwykła strona internetowa, lepiej (i taniej) opłacić hosting na dłuższy okres.

Czy hosting może być darmowy?

Skoro podejmujemy tematykę kosztów, to zastanówmy się, czy hosting może być dostępny za darmo? Teoretycznie tak, ale w praktyce nie jest to w pełni możliwe, poza tym korzystanie z darmowego hostingu może mieć wiele minusów. Wśród nich:

 • Brak suportu – usługa może przestać działać, a Ty nie będziesz miał z kim skontaktować się, żeby sprawdzić, w czym tkwi problem. Nawet jeśli jakieś wsparcie funkcjonuje w ramach takiej oferty, to nie spodziewaj się, że Twoje wątpliwości zostaną wyjaśnione po kilkunastu minutach czy nawet godzinach. Najczęściej długo poczekasz na odpowiedź, o ile w ogóle ją otrzymasz.
 • Reklamy – nigdy nie jest tak, że firma udostępnia swoje serwery za darmo. Zawsze będzie próbowała na tym zarobić, np. automatycznie wyświetlając reklamy na hostowanych stronach internetowych, wysyłając e-maile reklamowe do użytkowników czy umieszczając na ich stronach linki. Warunki współpracy w każdym przypadku mogą być inne.
 • Skasowanie konta bez ostrzeżenia – kilka razy miałem taką sytuację na zagranicznych, darmowych usługach, które kiedyś testowałem. Wystarczyło, że stronę zaczęło odwiedzać trochę więcej użytkowników i nagle konto było usuwane bez jakiegokolwiek powiadomienia. 
 • Brak najnowszych rozwiązań – obsługa nowej generacji PHP, SFTP, HTTP/2 czy darmowe certyfikaty SSL w ramach usługi dostępnej bez opłat? Nie licz na to.

Jeśli zamierzasz założyć stronę firmową, blog czy jakikolwiek inny serwis, który chcesz promować i rozwijać, to darmowy hosting nie jest najlepszym wyborem. Jeśli jednak masz do wykonania pracę zaliczeniową na informatykę, to wtedy nie ma sensu płacić za taką usługę, chyba że potrzebujesz rozwiązań, które nie są dostępne na darmowym serwerze.  

Szukasz hostingu w rozsądnej cenie i nie chcesz przepłacać? Wejdź na ranking hostingów, w którym znajdziesz najlepsze, rekomendowane przeze mnie hostingi.

Każdy z wymienionych tam hostingów dokładnie sprawdziłem, przetestowałem i zrecenzowałem, aby upewnić się, że opisuję tylko najlepsze hostingi, oferujące swoje usługi w dobrych, rozsądnych cenach. Bez ofert sponsorowanych, bez reklam i bez ściemy.

Pobierz bezpłatną checklistę: WYBIERAM HOSTING

Wybieram hosting: Checklista 23 rzeczy do sprawdzenia przy wyborze hostingu: