Recenzja Zenbox: Test hostingu 2022

Mateusz Mazurek Mateusz Mazurek • 16 min. czytania

Gruntowny test i szczera recenzja Zenbox. Testy wydajności i szybkości stron WWW. Sprawdzam: ofertę, parametry, szybkość (6 testów), pocztę e-mail, kwestie bezpieczeństwa, uptime, panel i support. Poznaj wady i zalety hostingu.

Oferta Zenbox i ceny

Zenbox to firma hostingowa, która działa na polskim rynku od 2012 roku, reklamując się hasłem „Hosting bez zmartwień”. I firma faktycznie stara się zdjąć ze swoich klientów jak najwięcej zmartwień, co widać już przy wyborze pakietów hostingowych, które zależą głównie od… liczby użytkowników na stronie miesięcznie.

Ja do testów wybieram najprostszy pakiet, bo już on spełnia moje wszystkie kryteria jakościowe co do recenzowanych i rekomendowanych na tej stronie hostingów.

Oto co oferuje pakiet „startowy” czyli Hosting Firma 10k w Zenbox:

 • do 10 000 użytkowników miesięcznie
 • 25 GB powierzchni WWW na dysku SSD
 • 50 GB powierzchni dysku na pocztę
 • Brak limitu transferu
 • 2 rdzenie CPU, czyli 6 GHz procesora do wykorzystania
 • 4 GB pamięci RAM do wykorzystania
 • Brak limitu ilości stron/domen
 • Brak limitu ilości kont poczty e-mail
 • Brak limitu ilości baz MySQL

Koszt pakietu Hosting Firma 10k, który przeznaczony jest głównie dla stron firmowych czy małych blogów to 344,40 zł brutto rocznie (280 zł netto). Koszt ten jednak możemy obniżyć, opłacając konto dłuższy okres. I tak:

 • co miesiąc – 61,50 zł brutto (kompletnie się nie opłaca)
 • 12 miesięcy (1 rok) – 344,40 zł brutto
 • 24 miesiące (2 lata) – 551,04 zł brutto (oszczędzasz 206,64 zł!)
 • 36 miesięcy (3 lata) – 723,24 zł brutto (oszczędzasz 309,96 zł!)

Jeśli jednak okaże się, że nasza strona (lub strony – można mieć ich nieograniczoną ilość) mają więcej niż 10 000 użytkowników miesięcznie, mamy w Zenbox plany dla 25, 50 i 100 tys. użytkowników. Jeśli chcielibyśmy mieć większa pojemność dysku na strony WWW, to możemy zwiększyć ją do 100 GB SSD. A jeśli potrzebujemy więcej miejsca na pocztę, to w każdym z pakietów mamy możliwość zwiększenia pojemności aż do 2 TB. Pełna dowolność i elastyczność.

Pakiety hostingowe w Zenbox
Pakiety hostingowe w Zenbox

Do dobrze, ale nasuwa się ważne pytanie – co w przypadku, gdy przekroczymy limit odwiedzin? Czy Zenbox zablokuje nam konto? Otóż NIE. Do każdego z pakietów oferowany jest jednorazowy pakiet, który jest dwukrotnością liczby odwiedzin. Przykładowo w pakiecie 10k, gdzie jest 10 000 odwiedzających w miesiącu, pewnego razu będzie ich więcej, to mamy jeszcze pulę 20 tys. odwiedzających do wykorzystania. To taka odpowiedź Zenbox na chwilowe wzrosty ruchu (np. w sezonie świątecznym czy na black friday dla sklepów) i dodatkowy czas na podjęcie decyzji o przejściu na wyższy plan.

Ok, czas przejść do konkretów. Hosting oparty jest na dyskach typu SSD, gdzie przechowywane są pliki stron WWW czy bazy danych. Szybkość samych dysków przetestuję w dalszej części recenzji w jednym z testów, ale szkoda, że nie są to dyski typu SSD NVMe.

W Zenbox każdy nowy klient może liczyć na 14-dniowy bezpłatny okres testowy, podczas którego możemy bez zobowiązań korzystać z usług hostingowych, aby przekonać się, czy ich jakość nam odpowiada. Jeżeli tak nie będzie, możemy po prostu nie opłacać faktury, a hosting sam wygaśnie. No ale oprócz dwutygodniowych testów, Zenbox oferuje 30 dni gwarancji zwrotu pieniędzy. To spory wyróżnik na polskim rynku hostingowym i dodatkowy argument za tym, aby przetestować ten hosting.

30-dniowa gwarancja satysfakcji w Zenbox
30-dniowa gwarancja satysfakcji w Zenbox

Zenbox działa na serwerach w Polsce. Zlokalizowane są one w Poznaniu w data center Rated 4 wg ANSI/TIA-942 firmy Beyond. Jeśli więc Twoje strony odwiedzane są głównie przez użytkowników z Polski i tej części Europy, Zenbox będzie dobrym kierunkiem.

W ramach moich kryteriów jakościowych wymagam, aby każdy z hostingów korzystał z serwera LiteSpeed. I Zenbox nie jest tu wyjątkiem. A mam ku temu dobry powód. Hostingi oparte o oprogramowanie LiteSpeed są nawet do 75x szybsze od konkurencyjnych rozwiązań takich jak Apache czy Nginx. Wszystkie usługi hostingowe częstochowskiej firmy oparte są właśnie o to rozwiązanie. Hosting dodatkowo wspiera HTTP/2, czyli szybszy protokół przesyłania danych WWW przez sieć.

Firma oferuje swoim klientom także serwer Redis (w cenie, od pakietów 25k w górę) i Memcached (za dodatkową opłatą), których zadaniem jest odciążenie baz danych i tym samym – szybsze lądowanie stron WWW. Szkoda, że Redis nie jest dostępny również w najtańszym planie do 10 tys. użytkowników miesięcznie.

Każdy webmaster czy osoba korzystająca z Zenboxa ma do dyspozycji najnowszą dostępną wersję PHP. Zmiana wersji PHP (na starszą lub nowszą) odbywa się w panelu zarządzania hostingiem. Podobnie sprawa wygląda z bazami danych MySQL (MariaDB), które również są dostępne w aktualnej i wspieranej wersji.

Standardowo Zenbox oferuje we wszystkich kontach i planach dostęp do linii poleceń, czyli SSH. To dobra wiadomość, dla wszystkich osób, które chcą korzystać z WP-CLI do obsługi WordPressa czy np. zarządzać danymi w sposób bezpieczniejszy od zwykłego FTP.

Częstochowska firma hostingowa w sposób jasny i przejrzysty podchodzi do limitów i ograniczeń, które to prezentuje na swojej stronie. Ani tam, ani już podczas właściwych testów i używania hostingu, nie spotkałem się z żadnymi dziwnymi czy niezrozumiałymi ograniczeniami ani limitami, które utrudniałyby korzystanie z hostingu czy ograniczałyby wydajność stron. Pełna przejrzystość.

Zenbox oferuje darmową migrację z innego hostingu, która obejmuje zarówno strony internetowe (do 4 stron bezpłatnie) i pocztę (do 10 skrzynek e-mail przenoszonych za darmo). Dodatkowo hosting oferuje do 9 miesięcy hostingu za darmo przy przenoszeniu się od konkurencji. Po prostu firma przedłuża swoje konto hostingowe o miesiące pozostałe do końca starej umowy w poprzedniej formie z której „uciekamy”. Świetny ruch!

Proces migracji w Zenbox
Proces migracji w Zenbox

Podstawowe informacje o Zenbox

Dyskod 25 do 100 GB SSD
TransferBez limitu
Cenaod 241,08 zł brutto rocznie
Okres testowy14 dni

Szybkość hostingu Zenbox: Testy

Czas na testy! Z użyciem ogólnodostępnych narzędzi opisanych w moim poradniku Jak przetestować hosting? (z których Ty też możesz skorzystać!) sprawdzę hosting Zenbox pod kątem tych 6 rzeczy:

 • Szybkość (przepustowość) łącza internetowego
 • Wydajność i szybkość dysku
 • Szybkość serwerów DNS
 • Wydajność PHP i MySQL (oraz WordPressa)
 • Wydajność w pracy pod obciążeniem
 • Szybkość ładowania strony

Zaczynamy?

Szybkość (przepustowość) łącza internetowego

Aby wykonać pierwszy test, muszę zalogować się do SSH. Początkowo chciałem użyć narzędzia Speedtest.net CLI, ale nie chciało ono działać prawidłowo, więc wykorzystałem do testu zwykłe pobieranie i wysyłanie dużego testowego pliku za pomocą polecenia wget. W ten sposób sprawdzę zarówno download, jak i upload hostingu.

Polecenie, którego użyłem: wget https://speed.hetzner.de/10GB.bin --report-speed=bits

Wynik:

Prędkość łącza (download) w Zenbox
Prędkość łącza (download) w Zenbox
 • Download: 1,40 Gb/s
 • Upload: od 1 Gb/s do 2.65 Gb/s

Download – prędkość z jaką hosting pobiera dane [więcej = lepiej]
Upload – prędkość z jaką hosting wysyła dane [więcej = lepiej]

Wyniki Zenbox są naprawdę świetne. Na tyle dobre, że miałem problem z przetestowaniem szybkości uploadu, bo nie miałem wystarczająco szybkiego łącza na żadnej z maszyn, na której mógłbym pobierać plik testowy z Zenbox. Z pomocą przyszli jednak znajomi (dzięki Miłosz, dzięki Grzegorz!), dzięki którym mogę śmiało powiedzieć, że Zenbox ma najszybsze łącze ze wszystkich testowanych przeze mnie kiedykolwiek hostingów współdzielonych.

Wydajność i szybkość dysku

Jak wspominałem wcześniej – Zenbox działa na dyskach typu SSD. Są one znacznie szybsze od starych i poczciwych dysków talerzowych (HDD), ale nie są też najszybszymi dyskami używanymi w hostingach (jak SSD NVMe). Zazwyczaj używam w tym teście narzędzia dd do testowania szybkości zapisu na dysku, ale niektóre hostingi mają to narzędzie zablokowane.

Niestety, nie byłem w stanie wykonać testu szybkości dysku w Zenbox.

Nie jest to ważny test w tej recenzji, także niewiele straciliśmy. Możemy przejść dalej.

Szybkość serwerów DNS

Każde odwiedzenie nowej strony przez użytkownika wiąże się najpierw z odpytaniem serwera DNS. No i im szybszy jest ten serwer DNS, tym szybciej Działą strona. I choć czas ten liczny jest w milisekundach i ma marginalny wpływ, to każdy hosting – tak jak teraz Zenbox – sprawdzam pod tym kątem, używając DNS Speed Benchmark. Im szybciej, tym lepiej.

Wyniki:

Zenbox: DNS Test
Zenbox: DNS Test
Zenbox: DNS Test - lokalizacje
Zenbox: DNS Test – lokalizacje

Wyniki od 0 ms i 1 ms dla Warszawy, po 4 ms dla Gdańska i trzeciego serwera testowego w stolicy.

Świetny wynik!

Wydajność PHP i MySQL (oraz WordPressa)

PHP i bazy danych MySQL – zazwyczaj z tego składają się strony internetowe, niezależnie od tego, jak są zbudowane. A, że zdecydowana większość stron internetowych (blogów, wizytówek, sklepów itd.) zbudowana jest na systemie WordPress, to najlepiej sprawdzić wydajność hostingu właśnie pod kątem tego CMS-a.

Zmieniłem więc wersję PHP na najnowszą (podczas testów była to 7.4.5), zainstalowałem wtyczki do WP o nazwie „WPPerformanceTester” i zabrałem się za testy, które uruchamiałem wielokrotnie, aby uzyskać uśredniony wynik dla Zenbox.

Oto najczęstszy rezultat:

Szybkość PHP, MySQL i WordPressa w Zenbox
Szybkość PHP, MySQL i WordPressa w Zenbox

Server Performance Benchmarks

 • Total Time (seconds): 7.889 [mniej = lepiej]

WordPress Performance Benchmark

 • Execution Time (seconds) : 1.586 [mniej = lepiej]
 • Queries Per Second: 630.51702395965 [więcej = lepiej]

Pierwszy test wypadł w miarę dobrze. Każdy wynik w Server Performance Benchmarks poniżej 10 sekund możemy uznać za dobry.

Jeżeli chodzi o drugi z testów, to niestety jest już gorzej. W WordPress Performance Benchmark dobrym czasem (Execution Time) jest mniej niż 1 sekunda, a dobrym wynikiem powyżej 1000 zapytań na sekundę (Queries Per Second). Niestety tutaj Zenbox nie poradził sobie zbyt dobrze.

Wydajność w pracy pod obciążeniem

Ten test sprawdzi, jak sobie poradzi Zenbox, gdy nasza strona internetowa nagle stanie się bardzo, bardzo popularna. Na tyle popularna, ze w tej samej sekundzie będzie chciało ją odwiedzić nawet 1000 osób.

Aby to sprawdzić, trzeba przygotować stronę testową. Jak w każdej mojej recenzji, tak i w tym przypadku będzie to WordPress w wersji 5.4.1 z testową paczką danych (wpisani, stronami, obrazkami itd.), wyświetlający zawartość za pomocą standardowego motywu Twenty Twenty (v. 1.2) z włączonym cache dzięki wtyczce LiteSpeed Cache (v. 2.9.9.2). A wszystko to pod kontrolą najnowszej dostępnej wersji PHP (v. 7.4.5).

Testów wykonałem kilka, a poniżej znajdziesz najczęstszy wynik. Narzędzie, którego użyłem, nazywa się Loader.io. A zleciłem mu sprawdzenie, jak zachowa się Zenbox, gdy w ciągu 1 minuty będzie przyrastała liczba jednoczesnych odwiedzin na stronie. Od 0 do 1 000 wywołań w tej samej chwili.

I oto wynik:

Wydajność Zenbox - test loader.io
Wydajność Zenbox – test loader.io
 • Średni czas odpowiedzi: 513 ms
  (minimalny: 103 ms, maksymalny: 7117 ms)
 • Średni czas odpowiedzi serwera przy 1000 aktywnych zapytaniach na stronie to 975 ms, czyli poniżej 1 sekundy.
 • Błędów: 0

W tym teście Zenbox poradził sobie naprawdę bardzo dobrze!

Szybkość ładowania strony

No dobrze. Skoro wiemy już jak wydajny jest hosting działający pod obciążeniem, czas sprawdzić jak szybko ładuje się testowa strona na Zenbox. Użyję tej samej strony, ale dla utrudnienia wyłączę wtyczkę cache w WordPressie.

Oczywiście Twoje strony będą ładowały się w innym czasie i po włączeniu cache byłoby znacznie szybciej, ale ten test ma pokazać, jak wypada Zenbox na tle innych recenzowanych przeze mnie hostingów. A pozostałe testowałem w ten sam sposób, używając tej samej strony i tych samych danych czy wtyczek.

Przed nami testy z użyciem 4 narzędzi do mierzenia szybkości stron WWW.

WebPageTest

Pierwszy test wykonam za pomocą narzędzia WebPageTest.org.
Lokalizacja testowa: Warszawa, Polska

Wynik:

Szybkość testowej strony na Zenbox mierzona WebPageTest
Szybkość testowej strony na Zenbox mierzona WebPageTest
 • Load Time: 2.067s
 • First Byte: 0.306s

Pingdom Website Speed Test

Drugi test wykonam za pomocą narzędzia Pingdom Website Speed Test.
Lokalizacja testowa: Frankfurt, Niemcy

Wynik:

Szybkość testowej strony na Zenbox mierzona Pingdom
Szybkość testowej strony na Zenbox mierzona Pingdom
 • Load time: 384ms

GTmetrix

Trzeci test wykonam za pomocą narzędzia GTmetrix
Lokalizacja testowa: Londyn, Wielka Brytania

Wynik:

Szybkość testowej strony na Zenbox mierzona GTmetrix
Szybkość testowej strony na Zenbox mierzona GTmetrix
 • Fully Loaded Time: 1.2s

PageSpeed Insights

Czwarty (i ostatni) test wykonam za pomocą narzędzia PageSpeed Insights, podając wynik dla urządzeń mobilnych (na komórki).
Lokalizacja testowa: Nieznana

Wynik:

Szybkość testowej strony na Zenbox mierzona Google PageSpeed Insights
Szybkość testowej strony na Zenbox mierzona Google PageSpeed Insights
 • Indeks szybkości (na komórki): 2,1s

Skrzynki e-mail / poczta w Zenbox

Po Pierwsze: w Zenbox nie mamy limitu skrzynek pocztowych. Możemy ich tworzyć tyle ile chcemy

Po drugie: Zenbox ma osobną powierzchnię na pocztę w chmurze (od 50 GB w standardzie aż do 2 TB dla wymagających), dzięki czemu nasza zapchana dużymi załącznikami i setkami maili poczta, nie ma wpływu na miejsce, które mamy na serwerze na pliki stron WWW czy bazy danych.

Czy takie rozdzielenie, to dobre rozwiązanie? Moim zdaniem tak. Szczególnie dla osób, które aktywnie korzystają z poczty, tworzą wiele kont e-mail i wymieniają wiele wiadomości (szczególnie z załącznikami, to one „ważą” najwięcej).

Ograniczeniami w zakresie e-mail, na które trafiłem, testując pocztę w Zenbox, jest max. 1000 wiadomości wysłanych przez SMTP dziennie (ze skrzynek pocztowych) i max. 25 000 wiadomości wysłanych przez mail() (przez skrypty, strony internetowe). Dodatkowo maksymalna liczba odbiorców pojedynczej wiadomości e-mail nie może przekroczyć 99 osób. Moim zdaniem: nic strasznego przy „normalnym” użytkowaniu poczty, ale warto o tym wiedzieć.

Oczywiście w ramach poczty dostępne bez limitów są wszystkie standardowe udogodnienia i funkcje, takie jak np. przekierowania / aliasy pocztowe, catch-all czy antyspam.

Dobra wiadomość jest taka, że Zenbox zadbał o bezpieczeństwo i tzw. dostarczalność poczty w ramach swoich usług. W rekordach DNS znajdziemy 3 z 3 zabezpieczeń poczty e-mail, które zawsze sprawdzam przy okazji recenzji hostingów, czyli: SPF, DKIM i DMARC. Wszystkie obecne!

Wiem, że dla wielu ważne jest to, jak wygląda webmail, czyli przeglądarkowe interfejs poczty na hostingu. W Zenbox jest on dostępny pod adresem poczta.zenbox.pl i jest to znane niektórym oprogramowanie Roundcube, które zostało dostosowane przez właścicieli hostingu do fioletowej identyfikacji wizualnej.

Całość jest prosta, czytelna, przejrzysta i co najważniejsze działa szybko i sprawnie. Podczas swoich testów poczty nie napotkałem na żadne problemu z e-mailami. Wiadomości docierają i wysyłane są bez opóźnień. Poczta w Zenbox działa bez zarzutu.

Bezpieczeństwo Zenbox

Backupy (kopie zapasowe)

Kopie zapasowe w Zenbox wykonywane są 4 razy dziennie. Tak, dobrze napisałem. Firma tworzy backup plików, baz danych i poczty co 6 godzin. To ewenement, bo jeszcze nie trafiłem na firmę, która tak często wykonuje kopie zapasowe.

Kopie przechowywane i archiwizowane przez 7 dni. W tym czasie z poziomu panelu klienta do zarządzania hostingiem masz do nich dostęp i możesz w każdej chwili przywrócić wybraną z kopii.

Trzeba przyznać, że w sprawie kopii zapasowych Zenbox znacznie wyprzedza konkurencję, pod kątem częstotliwości wykonywania kopii. Standardem w branży jest 1 kopia dziennie, wykonywana co 24h. Tutaj mamy 4 razy tyle.

Lista i przywracanie backupów w Zenbox
Lista i przywracanie backupów w Zenbox

Darmowy certyfikat SSL (Let’s Encrypt)

Zenbox daje wszystkim swoim klientom możliwość uruchamiania i korzystania z bezpłatnego certyfikatu SSL Let’s Encrypt. Wystarczy, że przy zakładaniu konta, wybierzemy opcję „Bezpłatne zabezpieczenie”.

Później, wystarczy, że dla każdej z domen, dla której chcemy uruchomić certyfikat za darmo, wybierzemy w panelu klienta opcję darmowego certyfikatu. Bez ustawień, konfiguracji czy kombinowania. Certyfikat jest dostępny i aktywny od razu i od tej pory działa nieprzerwanie, automatycznie się odnawiając.

Darmowy certyfikat SSL w Zenbox - włączenie
Darmowy certyfikat SSL w Zenbox – włączenie

Bezpieczeństwo DNS (DNSSEC i DNS Anycast)

W kwestii dodatkowych i nadprogramowych zabezpieczeń strony na poziomie serwerów DNS Zenbox nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Niestety nie znalazłem w Zenbox nigdzie wzmianki o usłudze DNSSEC, która zabezpiecza dodatkowo domeny przed podszyciem się pod nie. Z tego co widzę, Zenbox niestety nie ma również serwerów typu DNS Anycast, które działałyby w wielu lokalizacjach na świecie. Oczywiście to nic złego i nie ma się czego bać, ale warto o tym wspomnieć.

Zgodność z RODO

Zenbox jest polską firmą, która ma serwery w Polsce i świadczy usługi dla Polaków. Nie ma więc wyjścia – musi być zgodna z RODO. Na stronach pomocy hostingu znalazłem wiele informacji dotyczących ochrony danych oraz zgodności z RODO

Samo zawarcie umowy powierzenia danych osobowych dzieje się automatycznie przy zakładaniu konta hostingowego. I właściwie nic więcej nie musimy w tej kwestii robić. Jeśli jednak chcielibyśmy pobrać umowę RODO z załącznikami, aby przechowywać ją sobie np. wydrukowaną w segregatorze, to zawsze możemy zrobić to z poziomu Panelu klienta („Umowa RODO”).

Elektroniczna umowa RODO w Zenbox
Elektroniczna umowa RODO w Zenbox

Uptime w Zenbox, awarie i SLA

Przy każdym hostingu, jedną z ważniejszych rzeczy, na które warto zwracać uwagę, jest uptime i gwarancja SLA. Uptime, to nieprzerwany czas działania usługi (czyli, ze np. strona WWW działa bez żadnych przerw cały czas) a SLA to podana procentowo gwarancja firmy hostingowej dostępności usługi. SLA w Zenbox wynosi 99,9%. Oznacza to, że maksymalna dopuszczalna niedostępność hostingu (np. z powodu awarii czy prac konserwacyjnych w nocy) może wynieść 0,01%, czyli w praktyce może to być max. 43 minuty i 12 sekund w skali miesiąca.

Co się wydarzy, gdyby ta niedostępność została przekroczona? Zgodnie z regulamin, Zenbox przedłuża w takim przypadku ważność usług o 1 miesiąc, za każde rozpoczęte 12 godzin niedostępności powyżej 24h.

No, ale te 99,9% to tylko deklaracja Zenbox, na najgorsze przypadki. Podczas moich testów uptime wynosił 100%. Jak więc sprawdzić rzeczywisty uptime hostingu w praktyce i dłuższym okresie? W tym celu uruchomiłem narzędzie updown.io, które co 1 minutę, z 8 różnych lokalizacji sprawdza „Czy hosting Zenbox działa?”. I tak całą dobę. Oprócz aktualnych i historycznych danych poniżej znajdziesz też informacje o czasie odpowiedzi serwera (im krótszy, tym lepiej).

Gdyby pojawiły się jakieś większe problemy – czego hostingowi nie życzę – zaktualizuję tę recenzję o takie informacje.

Dane o uptime, awariach, niedostępności i czasie odpowiedzi serwera Zenbox NA ŻYWO:

Panel zarządzania hostingiem

Przy zakładaniu konta, podajemy hasło do panelu zarządzania hostingiem w Zenbox. Po złożeniu zamówienia (choćby na darmowy okres testowy), możemy zalogować się do panelu klienta. I tu pierwsze miłe zaskoczenie – w jednym panelu mam wszystkie najważniejsze informacje. Zarówno te dotyczące płatności i zamawiania usług (np. domen), jak i te dotyczące zamawiania hostingiem. To duży plus, bo sporo hostingów zmusza klientów do korzystania z dwóch osobnych paneli: jednego „finansowego”, a drugiego typowo „technicznego”.

Panel klienta wygląda prosto, schludnie, czytelnie i co najważniejsze wszystko w nim działa jak, jak powinno. Jest też dostosowany do urządzeń mobilnych, więc nie będzie problemu z jego obsługą z poziomu telefonu.

Oprócz standardowych rzeczy, które znajdują się w każdym panelu, a które służą do zarządzania hostingiem, znajdziemy tam także panel statystyk stron. I to statystyk, które w wielu przypadkach mogą zastąpić nam korzystanie z zewnętrznych narzędzi spowalniających działanie strony, takich jak Google Analytics.

Po lewej stronie panelu znajdziemy zakładki z najważniejszymi sekcjami: Domeny, Serwer, Paczki pocztowe, Kopie zapasowe, Zaawansowane i Pomoc. Wszystko pod ręką, więc raczej każdy poradzi sobie z obsługą. A jeśli nie, mamy rozbudowaną zakładkę „Pomoc” i bardzo pomocny support.

Tak jak każdy nowoczesny hosting, tak i Zenbox oferuje automatyczną instalację popularnych skryptów i innego oprogramowania. Właśnie dzięki temu rozwiązaniu, możesz uruchomić np. blog na WordPressie, za pomocą prostego kreatora z panelu, bez konieczności pobierania plików, wgrywania ich przez FTP czy tworzenia i konfigurowania bazy danych.

Autoinstalator działa dobrze i szybko, więc myślę, że nie będzie żadnego problemu z tworzeniem w ten sposób nowych stron WWW, czy uruchamianiu niezbędnych do pracy narzędzi. A w Zenbox jest dostępnych ich sporo.

Tego, czego moim zdaniem zabrakło w panelu klienta Zenbox, to łatwa integracja strony z Cloudflare. Niestety nie ma możliwości dodania strony do CF ani zarządzania nią z poziomu panelu klienta. Szkoda, bo Cloudflare jest coraz powszechniej stosowane i wątroby ułatwić klientom używanie tego rozwiązania. Dla jasności dodam, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać CF ze stronami na Zenbox – wystarczy wejść na cloudflare.com i założyć konto. Chodzi mi po prostu o prostotę użytkowania.

Ale dla równowagi jest jeszcze jedna rzecz w panelu klienta Zenbox, za którą chcę pochwalić firmę. Chodzi o 2FA, czyli weryfikację dwuetapową, którą znajdziemy w Moje dane -> Bezpieczeństwo. Ta niepozorna funkcja pozwala nam po włączeniu na dodatkowe zabezpieczenia naszego hostingu przed włamywaczami i niepożądanymi osobami. Po jej włączeniu, oprócz loginu i hasła do panelu, na każdym nowym urządzeniu będziemy proszeni także o podanie jednorazowego kodu generowanego przez aplikację taką jak Google Authenticator czy Authy. Każdemu polecam włączyć!

Support Zenbox

Obsługa klienta w Zenbox to coś, czym firma się chwali i z czego jest dumna. Już na stronie głównej znajdziemy informację, że mnisi – bo tak nazywani są pracownicy BOK – odpowiadają w czasie do 7 minut. Czy to jednak prawda?

Sprawdziłem to na podstawie moich zgłoszeń i pytań do mnichów i oto jakie były czasy odpowiedzi:

 • zgłoszenie 1 – 9 minut
 • zgłoszenie 2 – 3 minuty
 • zgłoszenie 3 – 2 minuty
 • zgłoszenie 4 – 3 minuty

Serio – to są prawdziwe czasy odpowiedzi na zgłoszenia wysyłane e-mailem czy przez formularz kontaktowy na stronie. Dodam, że wszystkie te odpowiedzi były z sensem, na temat i rozwiązywały problem / wyjaśniały kwestię, z którą się zwracałem.

BOK Zenbox, czyli mnisi działają 24 godziny na dobę – można się z nimi kontaktować przez formularz na stronie, formularz w panelu klienta, oraz przez adres e-mail [email protected]

Dlaczego nie ma numeru telefonu czy żadnej infolinii? Zenbox twierdzi, że szybciej i sprawniej załatwi każdą sprawę za pomocą kontaktu e-mail. I ja im wierzę.

Podsumowanie recenzji Zenbox i moja ocena

Zenbox to świetny hosting dla stron WWW, blogów i sklepów internetowych. Jeżeli szukasz dobrej wydajności i szybkości działania oraz chcesz współpracować na jasnych zasadach z firmą, która oferuje przyzwoitej jakości usługi, oraz wyróżnia się ekspresową i pomocną obsługą klienta, to Zenbox jest zdecydowanie dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy to będzie Twój pierwszy hosting, czy przenosisz się od konkurencji, sądzę, że mnisi z Zenbox dobrze się Tobą zaopiekują.

Zalety

 • Serwer LiteSpeed (do 75x szybszy) i HTTP/2
 • Kopie zapasowe co 6 godzin (!)
 • Błyskawiczny i pomocny support
 • Prosty i intuicyjny panel
 • 14-dniowy okres testowy
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
 • Darmowa migracja (do 4 stron i 10 skrzynek pocztowych)
 • do 9 miesięcy hostingu za darmo przy przenoszeniu

Wady

 • Brak Redis w najtańszym planie