Co to jest serwer dedykowany? Jak działa? Dla kogo? Jak wybrać? 8 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę + propozycje ofert serwerów dedykowanych Grudzień 2024.
Spis treściNa drabince usług hostingowych serwer dedykowany najczęściej znajduje się najwyżej. To pełna fizyczna maszyna, która przeznaczona jest dla osób, które wiedzą czego chcą i projektów, które są za duże na pozostałe usługi hostingowe.
Jak jednak działa w praktyce hosting dedykowany? Jak wybrać taki serwer i na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź!
Co to jest serwer dedykowany i jak działa?
Serwer dedykowany – niezależny, działający nieprzerwanie komputer umieszczony w serwerowni (data center), podłączony do sieci internet oferowany w formie usługi wynajmu przez firmy hostingowe.
Na serwerze dedykowanym zainstalowany jest system operacyjny, a dostęp do niego odbywa się za pomocą protokołu SSH (Linux) lub pulpitu zdalnego (Windows Server).
Serwery dedykowane wykorzystywane są głównie na potrzeby usług takich jak: hosting stron WWW, poczta e-mail, bazy danych, konta FTP, przechowywanie plików, backup czy inne aplikacje, oprogramowanie i usługi internetowe.
W ramach usługi wynajmu firma hostingowa dostarcza sprzęt (fizyczny serwer), który umieszczony jest w centrum danych (najczęściej w szafie rack) oraz zapewnia jego całodobowe i bezawaryjne działanie. Wynajmujący serwer dedykowany odpowiedzialny jest za jego zabezpieczenie czy uruchomienie i konfigurację na nim usług (oprogramowanie) według uznania.
Szukasz serwera dedykowanego i nie masz czasu czytać?
Polecane serwery dedykowane w Polsce
Grudzień 2024
Gdzie kupić serwer dedykowany? Jaki serwer dedykowany wybrać? Poniżej szybkie zestawienie ofert. Najlepsze polecane serwery w Polsce.
Sprawdzone oferty
cyber_Folks
Polecane pakiety:
Serwery Root: sd_IN! i sd_UP!
Serwery dedykowane na z procesorami Intel i3 i E2236, 8 – 32 GB RAM, 150 GB – 2 TB HDD lub SSD. Łącze 100 Mbps. Brak opłaty za instalację.
Szeroki wybór
Thecamels
Polecane pakiety:
Serwery AMD Ryzen, Intel Core i7, i9, Intel Xeon i Storage NAS
Szeroka oferta serwerów opartych o procesory Intel i AMD, 64 – 128 GB RAM, 512 GB – 8 TB HDD / SSD lub SSD NVMe, 1 Gbit/s przepustowości.
Serwer dedykowany a hosting współdzielony i VPS
W przypadku serwera dedykowanego wynajmujemy całą fizyczną maszynę. Nie ma tu mowy o wirtualizacji (jak w przypadku serwerów VPS) czy gotowych konfiguracjach usług serwerowych (jak w przypadku hostingu shared).
Poniżej tabelka, pokazująca najważniejsze różnice między serwerem dedykowanym a hostingiem współdzielonym i VPS:
Hosting współdzielony | VPS | Serwer dedykowany | |
---|---|---|---|
Samodzielny wybór i konfiguracja systemu | Nie | Tak | Tak |
Możliwość instalacji niestandardowego oprogramowania | Ograniczona | Tak | Tak |
Wymagana wiedza administracyjna | Nie | Tak | Tak |
Gwarancja zasobów | Nie | Tak | Tak |
Możliwość skalowania zasobów | Tak | Zazwyczaj tak | Zazwyczaj nie |
Cena | Niska | Średnia | Wysoka |
Szczegółowe różnice znajdują się w poradniku: Co to jest hosting i serwer?
Dla kogo serwer dedykowany? Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które wymagają pełnej swobody działania (większej niż na serwerach VPS) i potrzebują znacznie więcej zasobów, niż oferują standardowe usługi hostingu. Jednocześnie nie chcą samodzielnie dokonywać kolokacji serwerów i zajmować się fizycznie sprzętem.
Jak wybrać serwer dedykowany?
Poniżej przedstawiam listę 8 aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając serwer dedykowany.
1. Procesor (CPU) i pamięć (RAM)
Podstawą i sercem działania każdego komputera (a serwer dedykowany to ostatecznie właśnie komputer) jest procesor i pamięć.
Wybierając serwer dedykowany, należy wybrać je zależnie od swoich potrzeb i wymagań. To jedna z pierwszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze dedyka.
Nie jestem w stanie zaproponować żadnego rozsądnego minimum, bo wszystko (rdzenie, wątki, taktowanie procesora, typ i pojemność pamięci) zależy od potrzeb i usług, jakie będą uruchomione na serwerze oraz ruchu i obciążeniu. Polecam za to zwrócić uwagę, aby oferowane podzespoły (CPU i RAM) były klasy serwerowej/enterprise (np. serwerowy RAM ECC, procesory linii Intel Xeon czy AMD EPYC).
Różnica między sprzętem do zastosowań domowych a serwerowych jest taki, że te drugie projektowane są z myślą o ciągłej pracy pod wysokim obciążeniem i ze znacznie wyższą niezawodnością / wydajnością.
Niektóre mniejsze firmy hostingowe sprzedają serwery dedykowane oparte o sprzęty konsumenckie, ale mimo oczywistej niżej ceny, warto unikać takich ofert, jeśli szukamy serwera do zastosowań profesjonalnych.
2. Dyski twarde
Ta sama zasada co w punkcie wyżej dotyczy dysków twardych. Producenci dysków oferują serie sprzętu przeznaczone do zastosowań domowych i serwerowych. Warto upewnić się, że w wynajmowanym serwerze dedykowanym będą dyski do tego przeznaczone.
Jeśli chodzi o typy dysków, to do wyboru mamy:
- HDD – wolne dyski talerzowe
- SSD – szybkie dyski SSD / półprzewodnikowe. Znacznie wydajniejsze od HDD
- SSD NVMe – najszybsze dyski półprzewodnikowe. Do 10-11x szybsze od wspomnianych wcześniej SSD
Z oczywistych względów polecam przede wszystkim serwery oparte o te ostatnie. Ewentualnie, jeśli na serwerze mamy przechowywać więcej danych (i gdy koszt ma znaczenie), można zdecydować się na maszynę o 4 dyskach (2 mniejsze i szybsze SSD NVMe np. na bazy danych, system i częste operacje + 2 większe SSD/HDD na przechowywanie niezmiennych danych np. obrazów, video, audio itd.).
I nie bez przyczyny piszę o zawsze o dwóch dyskach. W przypadku serwerów dedykowanych sami musimy zadbać o odpowiednią konfigurację RAID, zapewniającą nam m.in. nieprzerwane działanie w przypadku awarii jednego z dysków. Minimum to RAID 1, czyli dwa takie same dyski działające jako swoje „lustrzane odbicie”. Gdy mamy większy budżet, możemy zainteresować się też RAID 10 (RAID 1+0) np. 4-dyskową konfiguracją, która oprócz dobrego zabezpieczenia, zwiększy szybkość macierzy.
Więcej o kwestii dysków przeczytasz a poradniku dot. hostingu SSD i SSD NVMe.
3. Łącze
Firmy oferujące hosting dedykowany zazwyczaj w ofercie umieszczają informację o łączu internetowym, które uruchomione jest na serwerze. Jako parametr podana jest przepustowość łącza (np. 250 Mb/s).
Warto pamiętać, że w przypadku usług serwerowych są to łącza symetryczne – znaczy to tyle, że te przykładowe 250 Mbps powinno być dostępne zarówno jako pobieranie (download), jak i wysłanie danych (upload).
W przypadku serwera dedykowanego dobrym minimum będzie 100-250 Mb/s przepustowości. Jeśli jednak spodziewany się dużego ruchu, warto pomyśleć o łączu 1 Gb/s.
4. SLA
SLA jest procentowo wyrażoną gwarancją bezawaryjnego działania usługi (uptime). W przypadku serwerów dedykowanych SLA np. 99,90% oznacza, że niedziałanie serwera z winy hostingu (problem z zasilaniem, łączem internetowym, komponentem serwera) nie przekroczy 0,01% czasu w skali miesiąca lub roku.
Warto więc wybrać ofertę, która oferuje jak najwyższy SLA. Najlepiej powyżej 99,95% (czyli maksymalnie 21,56 min miesięcznie / 4,38 godz. rocznie niedostępności).
A co w przypadku przekroczenia SLA przez firmę hostingową? Szczegóły są zazwyczaj w regulaminie usługi (który warto przeczytać!) lub osobnej umowie o SLA, lub gwarancji dostępności usługi.
5. Dodatkowe adresy IP
Każdy sprzedawany przez firmy hostingowe serwer posiada dedykowany adres IP. Często jednak będziemy potrzebowali więcej niż jednego adresu (np. całą klasę/subnet). Warto sprawdzić zawczasu jaki jest koszt wykupienia dodatkowego adresu IPv4.
Zazwyczaj dodatkowy adres IP płatny jest co miesiąc. Niektóre firmy pobierają także opłatę za samo uruchomienie bloku adresów IP (opłata aktywacyjna).
Ciekawym rozwiązaniem jest też tzw. failover IP – to dodatkowy adres IP, który może być przypisywany do różnych serwerów dedykowanych czy VPS i przełączany płynnie między nimi.
6. Panel zarządzania
Oprócz panelu klienta (służącego do opłacania usługi, zmiany danych itd.) firmy hostingowe udostępniają też osobny panel (lub sekcję w istniejącym panelu) do zarządzania wykupionym serwerem dedykowanym.
Dobry panel zarządzania serwerem dedykowanym powinien mieć funkcje umożliwiające:
- wybór systemów operacyjnych przy instalacji z szerokiej palety
- instalację systemu operacyjnego z własnego obrazu ISO
- start, stop, restart serwera
- sprawdzenie historii i aktualnego zużycia zasobów serwera (procesor, pamięć, HDD/SSD, transfer)
- dostęp po VNC (konsola z poziomu panelu)
- dodawanie/usuwanie/zmianę kluczy SSH
- zmianę/ustawienie Reverse DNS (revDNS)
- zabezpieczenie dostępu do panelu za pomocą 2FA
Warto dopytać o to hosting lub uruchomić DEMO panelu, jeśli jest dostępne, aby przekonać się, czy wszystkie niezbędne funkcje są tam dostępne.
7. Pomoc techniczna
Niezależnie od tego, jak funkcjonalny będzie panel hostingu, czasem są kwestię, których nie da się wyklikać. Konieczny jest wtedy konta z biurem obsługi klienta.
Wybierając serwer dedykowany, polecam sprawdzić, jakie są metody kontaktu z supportem, jaki jest czas reakcji na awarię i jak wygląda sama obsługa klienta i wsparcie techniczne.
W przypadku dobrych serwerów dedykowanych raczej rzadko korzysta się z pomocy technicznej, ale warto upewnić się przed zakupem czy będzie można np. zadzwonić, czy napisać do hostingu z ze zgłoszeniem awarii w środku nocy lub w weekend.
8. Data center i lokalizacja
Ostatnią kwestią wśród rzeczy do zweryfikowania jest sama serwerownia, w której będzie znajdował się serwer dedykowany i jej infrastruktura.
Warto zwrócić uwagę na to:
- czy serwery chronione są usługą anty DDoS – ataki czasem się zdarzają. Pytanie, czy hosting postara się nas przed nimi zabezpieczyć, czy raczej wypowie nam umowę,
- jak wygląda redundancja – awarie czy prace serwisowe to normalna rzecz. Dobre data center powinno stosować zapasowe komponenty zarówno na samych serwerach (np. dwa zasilacze), jak i na usługach (np. niezależne tory zasilania, niezależne łącza internetowe)
Przydane mogą być klasyfikacje i standardy takie jak TIER (najlepiej minimum TIER III) czy certyfikaty takie jak europejski ISO/IEC TS 22237 (wcześniej: EN 50600) czy amerykański ANSI/TIA-942.
Istotna jest też sama lokalizacja serwera. Im bliżej docelowych klientów usług uruchomionych na serwerze, tym niższy ping i w konsekwencji szybsze działanie. Lokalizacja serwera poza krajami Unii Europejskiej dla klientów z UE może mieć także znaczenie pod kątem RODO. Więcej o lokalizacji hostingu przeczytasz w poradniku: Hosting w Polsce czy za granicą? 6 kwestii, które musisz wziąć pod uwagę
Przed zakupem warto dowiedzieć się więc gdzie fizycznie (w którym centrum danych) będzie znajdował się nasz serwer oraz sprawdzić jak dana serwerownia wypada pod względem technicznym (zabezpieczenia, usługi) w porównaniu do konkurencji.
Serwer dedykowany to zaawansowana usługa dla wymagających klientów. Do tego często nie należy do najtańszych. Warto dokładnie przeanalizować oferty i sprawdzić dostępne opcje, aby wybrać bezpieczne i stabilne rozwiązanie, które będzie dopasowane do wymagań projektu. Liczę, że tym poradnikiem udało mi się przybliżyć Cię do podjęcia najlepszej możliwej decyzji. Powodzenia 🙂