🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

12 min. czytania

Co to jest adres IP?

Adres IP

Fot. Depositphotos

Co kryje się pod adresem IP? Do czego jest on wykorzystywany i czym jest w praktyce? Dowiedz się, jakie są rodzaje adresów IP i czym się różnią. Wyjaśnimy też, gdzie możesz łatwo sprawdzić IP routera, komputera czy hostingu.

Spis treści
Serwer

O adresie IP często mówi się niczym o numerze PESEL urządzenia łączącego się z internetem. To dość trafione porównanie, ale nie do końca idealne. Nie definiuje on bowiem jednoznacznie jednego, fizycznego urządzenia. Nie jest „numerem rejestracyjnym” Twojego komputera czy smartfona. Rzeczywiście natomiast jest to unikatowy ciąg znaków, charakterystyczny i przypisany do jednej ze stron połączenia sieciowego. W praktyce więc umożliwia zidentyfikowanie jej w taki sposób, jak numer dowodu osobistego czy PESEL wskazuje na daną osobę.

Kolejna różnica polega na tym, że adresy IP pozostają często niezauważone. Z posiadania PESEL-u czy numeru dowodu zdaje sobie sprawę każdy. Większość użytkowników sieci natomiast nie myśli na co dzień o swoim IP. Chcąc go znaleźć, posługujemy się domenami internetowymi i nazwami. Czy w wyszukiwarkach internetowych wpisujesz w pustym polu adres IP? Zapewne nie, bo skorzystanie z unikatowej, czytelnej dla ludzi nazwy. Trudno się zresztą dziwić, bo jest łatwiejsza do zapamiętania i o wiele wygodniejsza.

Mimo to jednak ten numer ma ogromne znaczenie. Na rynku dostępnych jest też wiele różnych rodzajów adresów IP. Dzięki temu dostosować je możesz do swoich planów i charakteru działalności. Bez problemu sprawdzisz też, jaki jest adres konkretnej strony internetowej. Nie brak natomiast osób, które celowo zmieniają IP swoich urządzeń. Czy to ma sens i jaka jest szansa, by ktoś dowiedział się, gdzie mieszkasz, dysponując tylko IP? Jak to jednak jest też możliwe, że tak wiele osób korzysta z internetu, a unikatowych numerków nadal nie zabrakło?

W tym artykule dokładnie sprawdzimy, czym jest słynny Internet Protocol Address. W jednym miejscu zebraliśmy bowiem wszystkie informacje na jego temat. Dowiesz się dzięki temu, nie tylko tego, czym jest adres IP. Poznasz także zasady jego funkcjonowania od podszewki.

Co to jest adres IP? Definicja

Adres IP (ang. IP address) to unikatowy, liczbowy identyfikator przydzielany jest sieci komputerowej, grupie interfejsów, bądź pojedynczemu interfejsowi sieciowemu. Wykorzystuje się go do identyfikacji stron biorących udział w procesie komunikacji w sieci. Obecnie funkcjonuje w dwóch podstawowych formatach: IPv4 oraz IPv6.

Dany adres IP pozwala łączyć się za pomocą konkretnego urządzenia z innymi sprzętami w ramach połączenia internetowego. Podczas próby takiego działania, nasz komputer wysyła swój numer, co dzieje się automatycznie. Inne systemy go rozpoznają i podają swoje. To umożliwia prawidłową komunikację przy użyciu bezpiecznego protokołu internetowego.

Korzystanie z unikatowych adresów IP to znaczne ułatwienie komunikacji. Dzięki niemu bowiem nie jest problemem znalezienie odpowiedniego urządzenia, na którym Ci zależy. Co istotne, możesz szybko wyszukać go wśród milionów innych, obecnych w sieci. Nie musisz przy tym korzystać z nieczytelnego ciągu znaków. Zawdzięczamy to systemowi DNS (ang. Domain Name System). Dzięki niemy każdy adres ma swoją indywidualną nazwę, czytelną dla ludzi. Wpisujemy więc ją w pasku adresu, a system sam zamienia ją na IP i wyszukuje.

Komunikacyjny model TCP/IP, stosowany do dziś, powstał w 1974 roku. Przez lata zmieniały się natomiast wersje adresów IP. Jeszcze do niedawna jedynym obowiązującym rozwiązaniem było IPv4. Składało się z 4 liczb, ale pozwalało na wygenerowanie „jedynie” ponad 4 miliardów adresów. Ze względu na rosnącą powszechność internetu, konieczne było wymyślenie nowego rozwiązania. IPv5 się nie przyjęło. Odpowiedzią na problemy okazało się natomiast IPv6. Przetestowane zostało już w 2011 roku. Zapewniło dostęp do 340 undecylionów (jedynka i 66 zer) unikatowych adresów w internecie.

Budowa adresu IP

Jak wygląda budowa adresu IP? Z pewnością większość internautów kiedyś już ją widziała. W przypadku IPv4 numer taki składa się z czterech liczb. W systemie dziesiętnym wybierane są one z zakresu 4-255. Oddzielone są one od siebie kropkami. Przykładem może być tu powszechnie znana strona Google.com: 142.250.203.195.

Zdecydowanie bardziej skomplikowana jest budowa IPv6. W tym przypadku bowiem adres składa się aż z 32 znaków. Co więcej, nie są to tylko liczby oraz cyfry. Mogą bowiem występować w nim również liczby od A do F. Dzięki temu możliwe jest natomiast wygenerowanie o wiele większej liczby indywidualnych numerów. Nie pojawia się też zagrożenie, że zaczną się one powtarzać. Warto ponadto podkreślić, że obie opisywane wersje są ze sobą kompatybilne.

Jak to się jednak dzieje, że każde urządzenie ma aktualny numer IP, który je identyfikuje? Okazuje się, że każde państwo dysponuje określoną pulą adresów. Następnie każdy dostawca internetu otrzymuje ich część do rozdysponowania między swoich klientów. W Polsce za koordynowanie tych działać odpowiedzialna jest NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). W Europie natomiast czuwa nad tym procesem RIPE Network Coordination Centre (RIPE NCC).

Adresy IP – rodzaje

Wyróżnić można kilka rodzajów adresów IP. Różnią się od siebie sposobami działania, ale i przeznaczeniem. Zależnie od tego, do czego będziesz używać swoich sprzętów, odpowiadać Ci może inne rozwiązanie.

  • Stały adres IP (statyczny) – jest na stałe przypisany do jednego urządzenia. Nie zmienia się nawet po zresetowaniu routera.
  • Dynamiczne IP (zmienne) – przy każdym połączeniu z siecią używany jest inny adres IP.
  • Publiczny adres IP – taka jest większość adresów IP. Są to numery przyznawane od nadawcy internetu w ramach wcześniej wspomnianej puli, jaką otrzymał.
  • Prywatny adres IP – adresy wykorzystywane w sieciach lokalnych. Przy użyciu routera i jednego adresu publicznego z internetem łączy się wiele urządzeń. Wszystkie kojarzone są po tym samym, publicznym IP. Wewnętrznie natomiast dysponują odrębnymi numerami czy identyfikatorami. To rozwiązanie stosowane często zarówno w biurach, jak i domach. Sprawdza się w miejscach, w których do jednego routera podłącza się większa liczba ludzi (urządzeń).

Wyróżnić można jeszcze jeden podział adresów IP. Dotyczą one numerów przydzielanych serwerom i stronom na nich obecnym:

  • współdzielony adres IP – jeden numer wykorzystywany przez liczne witryny obecne na jednym serwerze internetowym;
  • dedykowany adres IP – opcja dostępna w większości hostingów, choć zazwyczaj dodatkowo płatna. Dzięki niej dany serwis ma swój własny, unikatowy adres. Przydzielany jest on niezależnie od tego, ile innych rozwiązań znajduje się na tym samym serwerze.

Zarówno osoby prywatne, jak i większość przedsiębiorców, korzysta z IP zmiennego i publicznego. Działa to tak, że po zalogowaniu do sieci, użytkownikowi przypisywany jest pierwszy wolny adres. Taki scenariusz realizowany jest przy każdym połączeniu. Dzięki temu łatwo jest uniknąć np. blokad w ramach różnorodnych usług czy na forach. Wystarczy tylko rozłączyć router i poczekać na przydzielenie nowego numeru. Z drugiej strony może być jednak problemem, jeśli hostujesz własny serwer. W takiej sytuacji użytkownicy łączący się z nim za każdym razem nie mogą wpisywać ciągle jednego adresu IP.

Do czego służy adres IP?

Wiesz już, czym jest adres IP komputera, serwera czy routera. Identyfikuje on sprzęt (lub sieć), wykorzystywane do nawiązania połączenia online. Wyjaśniliśmy też, czym różni się stałe IP od zmiennego i IP publiczne od prywatnego. Pozostała więc kwestia realnego wykorzystania tego rozwiązania i jego oddziaływanie na Twoje miejsce w sieci.

Dzięki IP dane witryny są dostępne dla urządzenia, które je wywołuje. Oznacza to, że adres IP jest znakiem rozpoznawczym danego miejsca w sieci. Ułatwia jego odnalezienie w gąszczu tysięcy innych stron. Korzystanie z tego samego numeru co inne witryny, znajdujące się na tym samym serwerze, może być zatem potencjalnie niebezpieczne. Dlaczego?

Wyobraź sobie sytuację, że dzielisz miejsce w sieci ze stroną realizującą ryzykowne praktyki. Dopuszcza się spamu, postępuje niezgodnie z prawem, publikuje nieodpowiednie materiały itp. Ostatecznie może ona trafić na listę RBL. Jeśli wysyłasz e-maile prosto z tego samego serwera, Twoje wiadomości wkrótce również mogą przestać docierać do odbiorców. Zablokowany zostanie bowiem numer IP, bez podziału na konkretnych użytkowników czy domeny. Właśnie dlatego przed podpisaniem umowy z hostingodawcą warto sprawdzić, czy na pewno nie ma on tego typu problemów.

IP służyć może także do umacniania pozycji w sieci. Wyszukiwarki zwracają uwagę na to, jakie właściwości połączenia oferują dane witryny. W praktyce zatem niektórzy specjaliści SEO twierdzą, że łatwiej walczy się o wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania z dedykowanym IP. Nie jest to oczywiście kwestia kluczowa, bo SEO składa się z wielu zróżnicowanych elementów. Warto natomiast pamiętać, że prawdopodobnie, taka zależność również istnieje. Możesz wykorzystać ją na swoją korzyść. Jeśli natomiast o niej zapomnisz, może sprowadzić na Ciebie problemy.

Po co zmieniać IP komputera?

Często słyszy się, że niektórzy użytkownicy zmieniają IP swojego komputera. Dlaczego jednak to robią? Przede wszystkim ze względu na możliwość zachowania anonimowości. Wszystko, co robimy w internecie, pozostawia po sobie pewien ślad. Zmiana adresu sprawia więc, że osobom niepożądanym trudnej jest Cię śledzić. To jednak niejedyna zaleta wynikająca z takiego działania.

Zmiana adresu IP przydaje się też, gdy chcesz mieć wgląd do treści zablokowanych w kraju, w którym przebywasz. Często dotyczy to np. gier czy filmów. Są one dostępne tylko dla określonych regionów, a skorzystanie z zagranicznego IP da Ci do nich dostęp. Dotyczy to często zagranicznych produkcji nieudostępnionych dla polskiego odbiorcy. Może natomiast działać też w drugą stronę. Niektóre polskie witryny nie funkcjonują prawidłowo na terenie innych państw.

Jak zmienić IP komputera?

Wbrew pozorom zmiana IP nie wymaga specjalnych umiejętności czy ponadprzeciętnej wiedzy. Lata temu rzeczywiście konieczne było konfigurowanie routera czy zmiana adresu samego urządzenia. Obecnie jednak proces ten zajmuje dosłownie kilka sekund.

Pierwszą i najłatwiejszą metodą jest skorzystanie z VPN-ów. To prywatne sieci, które szyfrują wszystkie Twoje połączenia. Dzięki nim publiczne IP ulega zmianie i trudnej Cię namierzyć. Pozostajesz anonimowym użytkownikiem. Wszystkie Twoje ruchy kojarzone są tylko z usługodawcą VPN, a nie samym urządzeniem.

Na rynku dostępne są zarówno płatne, jak i darmowe programy i usługi, które umożliwiają takie działania. Wiele dostępnych jest nawet w formie wygodnych rozszerzeń do przeglądarek. Warto natomiast zawsze zorientować się, czy ich działanie jest skuteczne i sprawdzone. Nie wszyscy usługodawcy bowiem gwarantują dużą pulę adresów IP użytkownikom. Różne są też prędkości ich działania i stabilność realizowanych połączeń.

Jeśli chcesz zmienić adres IP, ale nie na pochodzący z innego kraju, po prostu wyłącz na chwile router. Jak wspominaliśmy, większość internatów korzysta z IP dynamicznych. Po kilku minutach więc adres się zresetuje. Po ponownym nawiązaniu połączenia zyskasz natomiast już nowy. Czasami jednak zmiana następuje automatycznie raz na 24 godziny i restart nie pomoże. Adresy statyczne, przypisane do urządzenia, zmienić można po kontakcie z dostawcą internetu.

Czy po IP da się zidentyfikować konkretne urządzenie?

Swego czasu grożenie komuś ustaleniem jego IP było w internecie dość powszechne. Pojawiały się głosy, że tyle wystarczy, by ustalić konkretne miejsce zamieszkania. Ile jednak może być w tym prawdy i realnego ryzyka? Namierzenie IP konkretnego użytkownika przez osobę prywatną jest teoretycznie możliwe. Jednocześnie jednak pozostaje mało prawdopodobne.

Ta informacja zapisywana jest w bazie danych czy logach serwera konkretnej aplikacji lub serwisu internetowego. Dostęp do tych danych ma wyłącznie administrator konkretnego miejsca w sieci. Pozostają one niedostępne dla innych, nawet zarejestrowanych użytkowników. Mało prawdopodobne z kolei (i często niezgodne z regulaminem) jest to, by admin podzielił się z kimś tą wiedzą. Wyjątkiem może być tu jedynie sąd, policja czy prokuratura, które przyjdą z nakazem. Ewentualnie informacja o Twoim IP wyciec może w wyniku ataku internetowych oszustów.

Załóżmy jednak, że ktoś dotrze do Twojego IP. Co dalej? Niemalże niemożliwe jest ustalenie na jego podstawie dokładnego adresu zamieszkania. Potrzebny by był do tego nie tylko numer, ale i wiedza na temat:

  • Twojej daty logowania,
  • godziny nawiązania połączenia, podczas którego wykonana została dana czynność, pozwalająca zidentyfikować określonego użytkownika.

Dopiero na podstawie tych danych odpowiednie służby mogą starać się ustalić konkretnego internautę. Warto tu jednak zaznaczyć, że wszystko to prowadzi dopiero do abonenta internetu. Sprawa dodatkowo komplikuje się, jeśli z jednej sieci korzysta wiele osób. W takim przypadku konieczne jest jeszcze ustalenie indywidualnych, wewnętrznych identyfikatorów. W praktyce zatem po IP da się rzeczywiście zidentyfikować konkretne urządzenie i miejsce jego przebywania. Nie wykona tego natomiast raczej przeciętny internauta.

Jak sprawdzić adres IP routera i komputera?

Chcesz sprawdzić adres IP komputera lub routera, przy pomocy którego można zidentyfikować Cię w sieci? Nie jest to szczególnie trudne. Pozwala na to wiele stron internetowych, takich jak np. ip.pc.pl czy whatismyipaddress.com. To darmowe rozwiązanie, które błyskawicznie wskaże Ci odpowiedni adres. Co istotne, wyświetlona zostanie od razu zarówno czwarta, jak i szósta wersja protokołu.

Serwis ten uruchomisz też na aplikacji przeglądarki, zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Możesz sprawdzić IP telefonu podłączonego do Wi-Fi w każdym miejscu. Nie musisz nic naciskać – adres automatycznie sam się pokaże. Wraz z nim zobaczysz lokalizację serwera wykorzystywanego do nawiązywania połączenia. IP routera może być przydatne, gdy np. masz problemy z połączeniem lub w przypadku jego konfiguracji.

Sprawdzić IP komputera możesz również w inny sposób. Pozwalają na to wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne. Zrobisz to zatem nawet bez otwierania przeglądarki internetowej.

Sprawdzanie IP w systemie Windows

Aby sprawdzić IP komputera z systemem Windows, musisz:

  1. otworzyć Panel Sterowania,
  2. wybrać menu Sieć i Internet, a następnie Centrum Sieci i Udostępniania,
  3. przejrzeć nazwy sieci i wybrać tę, z którą nawiązujesz połączenie,
  4. na końcu należy wejść w „Szczegóły”, aby wyświetliły się ustawienia sieci.

Aby sprawdzić IP routera, przyjrzyj się wierszowi „Adres IPv4″ lub „Adres IPv6″.

Swój adres IP możesz sprawdzić także z poziomu wiesza poleceń Windows. Aby to zrobić, najpierw naciśnij przyciski Windows + X. Następnie wybierz „Wierz poleceń”. Gdy nowe okno się otworzy, wpisz w nim komendę:

ipconfig

Zatwierdź ją Enterem. Na ekranie powinien błyskawicznie pojawić się adres IP przypisany do każdy sieciowej Twojego urządzenia. System sprawdzi i wyświetli Ci stan wszystkich innych połączeń.

Sprawdzanie IP w systemie Linux i macOS

Jak sprawdzić IP komputera z systemem macOS? Wystarczy tylko, że:

  1. otworzysz Ustawienia,
  2. przejdziesz do zakładki Sieć,
  3. wybierzesz sieć Wi-Fi, z którą nawiązane jest połączenie,
  4. naciśniesz „Szczegóły”.

Na górze dostępne będą preferencje systemowe związane z połączeniem. Na dole natomiast dwa pola. Górne wskazuje na adres IP routera.

Potrzebne Ci szczegółowe informacje dotyczące TCP/IP? Uzyskasz je, przechodząc do zakładki o tej samej nazwie po lewej stronie okna.

Zarówno w urządzeniach z macOS, jak i Linux, adres IP sprawdzisz także z poziomu konsoli. Wystarczy jedynie ją uruchomić i wpisać:

ifconfig

System wyświetli szereg informacji. Tę, która Cię interesuje, zawiera wiersz polecenia, rozpoczynający się od frazy „inet”.

Jak sprawdzić IP serwera/hostingu?

Hostingi „przechowują” wiele stron internetowych na serwerach, którymi dysponują. Poszukując konkretnej domeny, możesz poznać IP miejsca, w którym się znajduje. Dostęp do tych informacji jest najczęściej powszechny i nietrudno go zdobyć. W przypadku opcji współdzielonych zyskasz wyłącznie IP serwera wykorzystywanego przez hosting. Prawdopodobnie działa pod nim wiele rozmaitych witryn, a nie tylko ta, którą wskażesz.

Polecenie Ping

Zarówno na komputerach z Windowsem, jak i macOS czy Linux, możesz sprawdzić IP urządzenia podłączonego do sieci. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z polecenia Ping. W tym celu uruchom konsolę i wpisz odpowiednie polecenie.

  1. W przypadku Windowsa wybierz opcję „Uruchom” i wpisz polecenie cmd.
  2. W przypadku macOS otwórz aplikację Terminal.
  3. W przypadku Linuxa skorzystaj ze skrótu ctrl + alt + T.

W każdym z przypadków powinno otworzyć się okno wiersza poleceń. Następnie wpisz komendę:

ping nazwa_sprawdzanej_witryny

W pierwszej linii zobaczysz adres IP serwera, na którym znajduje się wskazana przez Ciebie witryna.

Zapytanie do DNS

W sieci znajdziesz wiele stron i serwisów pozwalających na bezpłatne określenie IP serwera czy hostingu. Jednym z nich jest np. ipshu.com, z którego niżej przykład przytoczyliśmy. Korzystają one z protokołu TCP WHOIS. Z jego pomocą kierują do bazy danych DNS zapytanie związane z domeną. Wskazują następnie na konkretne miejsce w sieci, dostarczając dodatkowo szereg innych informacji o nim, m.in.:

  • wersję IP,
  • nazwę sieci,
  • zakres adresów,
  • odnośniki,
  • informacje dotyczące właściciela oraz hostingodawcy.

Zobacz: Jak sprawdzić, na jakim hostingu jest strona?