🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

10 min. czytania

Co to jest Ping? Jak sprawdzić Ping?

Ping

Fot. MM

Co oznacza wartość Ping i dlaczego jest tak istotna? Dowiedz się, jaka jest odpowiednia wartość Pingu i w jaki sposób można na nią wpływać. Poznaj sposoby na sprawdzenie Pingu. Odkryj, dlaczego ten parametr jest szczególnie ważny np. w grach komputerowych.

Spis treści
Serwer

Najprościej mówiąc: im niższy Ping, tym lepiej dla Ciebie. Co jednak ten parametr dokładnie oznacza, gdzie możesz go sprawdzić i na co ma wpływ? Te zagadnienia już nie są jasne dla wszystkich. Większość osób kojarzy z pewnością jedynie, że Ping ma ogromne znaczenie w grach online. Często wykorzystywany jest też w kontekście sprawdzania prędkości połączenia internetowego. Rzeczywiście jest on związany z tymi zagadnieniami, ale nie jest tym samym co wysoka przepustowość internetu.

Często dostawcy sieci chwalą prędkość pobierania czy szybkość działania swoich rozwiązań. Nie stanowią one natomiast gwarancji tego, że Ping będzie niski. Na ten parametr wpływ bowiem ma wiele czynników. Sprawne działanie ich wszystkich jest dopiero w stanie sprawić, że opóźnienia, np. podczas gry, nie będą się pojawiać. Możesz łatwo sprawdzić Ping, ale też regularnie kontrolować go i wpływać na niego. Nie jest to wcale skomplikowane — poradzą sobie nawet osoby niezbyt biegłe w obsłudze komputera. Wystarczy jedynie wiedzieć, jaka powinna być jego wartość i na co zwracać szczególną uwagę.

Co to jest Ping? Definicja

Ping to polecenie umożliwiające diagnozowanie połączenia sieciowego, które pozwala sprawdzić czas od wysłania informacji z hosta testującego do testowanego, aż do otrzymania odpowiedzi w milisekundach. Pokazuje opóźnienia w transmisji (lagi) oraz liczby zgubionych pakietów danych. Słowem „ping” powszechnie nazywana jest wartość tego wskaźnika.

Nazwa „Ping” tłumaczona jest jako pochodząca od dźwięku sonaru wysyłającego sygnał. Na podstawie echa oraz „odbicia” urządzenie było w stanie określić położenie innego obiektu znajdującego się w okolicy. Z podobnego „odbicia” wysyłanych danych korzysta także Ping. Obecnie słowo to bywa traktowane też jest jako skrótowiec. Najczęściej rozwija się je do pojęcia z języka angielskiego: Packet Internet Groper. Słowem „Groper” w tym przypadku określa się osobę, która poszukuje czegoś po ciemku/omacku.

W codziennej praktyce słowem „Ping” określana jest najczęściej wartość wskaźnika, a nie samo polecenie. Jeśli Ping wynosi zbyt dużo, czyli jest za wysoki, to oznacza kłopoty z połączeniem i zbyt duże opóźnienia. Dobry Ping oznacza z kolei odpowiedni zasięg internetu czy wysoką przepustowość. Brak opóźnień i poprawne działanie wszystkich elementów sieci umożliwia np. grę w gry internetowe bez zakłóceń, lagów i utraty danych.

Polecenie Ping pozwala na śledzenie drogi, jaką pokonują dane przesyłane między jednym hostem a drugim. Trasy internetowe bywają jednak różne. Ruch może iść w rozmaity sposób, by ostatecznie dotrzeć do celu. Dobór tras wpływa natomiast na ostateczny wynik Pingu. Optymalne rozwiązania zmniejszają go, a długie i skomplikowane działają wprost przeciwnie.

Jak działa Ping?

Polecenie Ping sprawia, że sygnał z Twojego komputera jest wysyłany do innego urządzenia (np. serwera gry czy hostingu strony). Transportowany pakiet danych dociera na miejsce, a następnie jest odsyłany. Droga ta pozwala na określenie, jakie parametry ma dane połączenie. W ten sposób otrzymujesz trzy najważniejsze informacje:

  1. czy Twoje urządzenie oraz serwer z adresem IP, który podajesz, są ze sobą połączone,
  2. czy i do jakiego opóźnienia dochodzi podczas transmisji danych z Twojego urządzenia do serwera i z powrotem,
  3. czy i ile pakietów danych jest gubionych w czasie wysyłania ich z Twojego urządzenia na serwery i z powrotem.

Co zatem w praktyce oznacza wyższy Ping? Wskazuje, że transport danych między jednym miejscem a drugim napotkał po drodze zakłócenia. Takie błędy mogą mieć natomiast kolosalne znaczenie dla użytkownika, czyli Ciebie. Słabe łącze skutkować będzie np. opóźnieniami. One z kolei mogą uniemożliwić swobodne i komfortowe wykonywanie czynności online.

Ping to parametr wykorzystywany nie tylko przy okazji rozrywki w sieci. Z jego pomocą możesz też sprawdzić, czy dany adres IP jest w ogóle widoczny w internecie. Może się zdarzyć, że po wysłaniu sygnału, nie będzie żadnej odpowiedzi. Oznacza to, że dany adres jest „pusty”. Oznacza to, że nie pracuje pod nim żaden komputer czy innego typu urządzenie. Lub urządzenie nie odpowiada.

Natomiast całą trasę pakietów od jednego urządzenia do drugiego (np., do serwera) możesz sprawdzić za pomocą polecenia traceroute lub tracert.

Dla kogo Ping jest szczególnie ważny?

Jak zapewne się domyślasz, użytkownikami usiłującymi jak najbardziej zmniejszyć swój Ping, są gracze. Zbyt duży Ping sprawia, że w rozgrywce widoczne jest opóźnienie. To pogarsza jakość zabawy, często wręcz uniemożliwiając grę online. Mocno obciążone łącze w wielu przypadkach całkowicie eliminuje daną osobę z rozgrywki. Wiele tytułów automatycznie wyrzuca lub nie pozwala na zabawę graczom, którzy mają zbyt wysoki Ping.

Mniejszy Ping ważny jest też dla osób korzystających z serwerów VPN. To rozwiązanie pozwalające na przesyłanie ruchu sieciowego za pomocą serwera pośredniczącego. Dzięki niemu zyskujesz dodatkową ochronę danych, anonimowość oraz dostęp do treści cenzurowanych. Zasada działania parametru w tym przypadku jest analogiczna do sytuacji graczy. Im większy Ping, tym powolniejsze działanie sieci. W efekcie więc na Twoim komputerze strony i aplikacje internetowe działają wolniej.

Jaka wysokość Pingu jest dobra?

Czy da się jednoznacznie określić uniwersalny, dobry ping, akceptowany przez wszystkich użytkowników? Nie ma jasnej wytycznej mówiącej, jaka wartość opóźnienia w milisekundach jest poprawna. Wiele zależy bowiem od tego, do czego wykorzystujesz swoje łącze z internetem. Pomiar może być inaczej interpretowany w przypadku:

  • grania w gry online,
  • streamowania,
  • przeglądania internetu,
  • pobierania plików,
  • rozmów audio/video,
  • surfowania po internecie.

Da się określić orientacyjne wartości Pingu, uważane za akceptowalne lub zbyt wysokie. Przyjmuje się, że niski jest wynik do maksymalnie 30 ms opóźnienia. Umożliwia on płynny kontakt z siecią bez żadnych opóźnień. W tym przypadku żadne negatywne skutki nie powinny być zauważalne. Dotyczy to zarówno gier online, jak i korzystania z internetu w inny sposób.

Kiedy należy zmniejszyć Ping? Naprawdę martwić się o to możesz przy wartościach przekraczających 60 ms. Skrajnością są wyniki wynoszące 100 ms i więcej. W grach taki Ping często zupełnie uniemożliwia nawiązanie połączenia z serwerem. Znacznie opóźnia też ładowanie stron WWW.

Oczywiście nawet najlepsze łącze nie sprawi, że Ping wyniesie 0. Teoretycznie byłby to scenariusz idealny. Oznaczałoby to, że Twój komputer natychmiast komunikuje się z serwerem w innym miejscu. Wyeliminowałoby to każde, choćby minimalne, opóźnienie. Nie pozwalają na to jednak po prostu prawa fizyki. Dane potrzebują czasu, by dotrzeć do danego miejsca. Ogranicza je infrastruktura, światłowody czy odległość. Pakiet nie jest w stanie przekroczyć prędkości światła, która wynosi w przybliżeniu 300 tys. m na sekundę. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania nie dają takiej możliwości.

Wysokość Pingu a rodzaj łącza

Ping nie pozostaje obojętny na rodzaj łącza, w ramach którego funkcjonuje sieć. Im bardziej zaawansowana technologia i szybsze połączenie, tym wyższy wynik i mniejsze opóźnienia. Dlatego też:

  • łącze światłowodowe — jakościowo najlepsze rozwiązanie. Zapewnia stabilne i szybkie łącze. Zależnie od konkretnego przypadku, średnia wartość Ping wynosić może poniżej 10 ms.
  • sieć kablowa — tutaj dużo zależy od rodzaju i budowy sieci. Najczęściej spotykane są wartości ok. 20-50 ms.
  • sieć radiowa — rozwiązanie zdecydowanie powolniejsze od światłowodu i często od sieci kablowej. Bywa niestabilne przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Wartości Ping w jego przypadku często przekraczają 30 ms.
  • sieć satelitarna — korzystanie z sieci satelitarnych nie jest powszechne, ale jest jednym z dostępnych rozwiązań. Jedną z najpopularniejszych propozycji jest Starlink, który zaoferować może średni Ping 58 ms.
  • sieć 3G i 3,5G — dwa przeciętne standardy, w przypadku których mogą występować opóźnienia. Drugi z nich jest wersją udoskonaloną, ale i w nim średni Ping to ok. 50 ms.
  • sieć LTE 4G — pozwala na dostęp do szybkiego internetu. Przy większym obciążeniu może prowadzić jednak do opóźnień. Jej średnie wartości Ping to ok. 30-40 ms.
  • sieć 5G — to technologia mobilna, której parametry zbliżają ją do światłowodu. W tym przypadku Ping osiąga wartość na poziomie ok. 3-4 ms.

Co wywołuje zbyt wysoki Ping?

Czynników oddziałujących na Ping jest wiele. Połączenie między komputerem z dostępem do internetu a serwerem może być zakłócane przez rozmaite czynniki. Najczęściej na prędkość pobierania i wysyłania danych wpływają:

  • obciążenie łącza i jego przepustowość — nawet przy wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii światłowodowej, zbyt duże obciążenie łącza wpłynie negatywnie na Ping. W jednym czasie grasz w gry online, streamujesz, ściągasz duże pliki i oglądasz film przez internet? Musisz liczyć się z wystąpieniem opóźnień. Dotyczy to też sytuacji, gdy jeden router wykorzystywany jest w tej samej chwili przez wiele osób;
  • serwer znajdujący się bardzo daleko — w grach warto wykorzystywać serwery położone w tym samym kraju lub jak najbliżej pod względem geograficznym. Sprawdź odległość dzielącą Cię od danego urządzenia. Im większy dystans muszą pokonać dane, tym dłużej to zajmie. Konsekwencją będzie natomiast podwyższona wartość Pingu;
  • problemy routera — podłącz internet do swojego urządzenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Stary czy niesprawny router może przysparzać wiele problemów i spowodować opóźnienie. Często dostawcy internetu oferują urządzenia tanie i o niskich parametrach, nienadające się zupełnie dla wymagającego gracza;
  • źle skonfigurowana sieć lub karta sieciowa — opóźnienia działania sieci mogą wynikać np. z niewłaściwych adresów DNS karty sieciowej. Wysoki Ping bywa też skutkiem błędnej konfiguracji sieci.

Opóźnienie może być wywołane przez wiele rozmaitych sytuacji. Zawsze natomiast warto natomiast od razu upewnić się, czy przyczyną nie jest Twoje urządzenie. Sprawdź na początku w tej samej sieci inny sprzęt. To pozwoli Ci ustalić, czy na pewno winny nie jest jego system, sterowniki albo inne aspekty techniczne. Następnie przyjrzyj się parametrom routera. Warto wykorzystać do tego kabel. Porównaj połączenie tradycyjne z bezprzewodowym przy użyciu Wi-Fi. Gdy te kwestie będą już jasne, zbadaj opóźnienie na serwerze. Weź pod uwagę jego fizyczny adres (lokalizację).

Jak sprawdzić Ping?

Jak wspominaliśmy na samym początku, Ping jest poleceniem. Wysyła ono żądanie ICMP (ang. Internet Control Message Protocol) do miejsca, z którym chcesz się połączyć, np.:

  • serwera,
  • hosta,
  • routera,
  • innego urządzenia.

Ping szybko sprawdzisz zarówno na urządzeniu z systemem Windows, jak i MacOS czy Linux. W przypadku testu warto łączyć się z internetem w sposób, w jaki zamierzasz robić to na co dzień. Dzięki temu uzyskasz wiarygodne dane.

W przypadku Windowsa musisz:

  1. nacisnąć równocześnie klawisze „Windows” oraz „R”,
  2. wprowadzić polecenie „cmd.exe” i nacisnąć enter.

Alternatywnie możesz wejść w Menu Start, by w wyszukiwarce wpisać frazę „uruchom”. Dalej Otwierasz znalezioną aplikację, a w wierszu wpisujesz polecenie „cmd.exe” i zatwierdzasz je enterem.

W przypadku macOS musisz otworzyć program Terminal. Do znalezienia go możesz użyć lupki znajdującej się w prawym górnym rogu ekranu. Alternatywnie naciśnij jednocześnie klawisz „cmd” i Spację. Następnie w Spotlight wpisz słowo „Terminal” i otwórz aplikację.

Na Linuxie terminal uruchomisz wykorzystując do tego skrót ctrl+alt+T.

We wszystkich systemach powinien na ekranie pojawić się wiersz poleceń. Po wpisaniu do niego odpowiedniej komendy zbadasz szybkość wysyłania i dobierania danych.

Jak wykonać polecenie Ping i zinterpretować wyniki?

W nowo otwartym oknie uruchom jedno z poleceń:

  • ping adres_IP_urządzenia (np. 1.1.1.1 albo 8.8.8.8 dla serwerów DNS Cloudflare lub Google),
  • ping nazwa_hosta (np. wp.pl albo jakwybrachosting.pl)

Jeśli polecenie Ping zostanie wykonane pomyślnie, otrzymasz wartości w ms. Co istotne, system Windows zwraca cztery pakiety. MacOS zwraca pakiety w nieograniczonej ilości. Możesz dzięki temu zaobserwować np. niepokojące skoki wartości. Działanie polecenia możesz przerwać skrótem ctrl/cmd + C.

Mierzenie pingu w grach

Czasem Ping w grach pojawia się bezpośrednio na ekranie użytkownika. Zwykle jednak wskaźnik ten jest niemiarodajny. Wynika to z faktu, że mierzy on zasoby dostarczone mu przez system. Ten natomiast nie musi przydzielać mu całego łącza. Co więcej, dane takie są jedynie średnią. Nie prezentują Pingu przy poszczególnych poleceniach. Oznacza to, że na ich podstawie trudno jest określić rzeczywisty stan łącza.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że tego typu wskaźniki nie dostarczają także informacji dotyczących przyczyny problemu. Mogą wskazać Ci, że Twój Ping w grze jest zbyt wysoki. To natomiast zapewne zdążysz zauważyć samodzielnie, bo gra będzie się zacinać. Czy natomiast wywołał to router, Wi-Fi albo położenie serwera? Przyczynę problemu i tak będzie trzeba zbadać przy użyciu wiersza poleceń i wpisania odpowiedniego adresu IP.

Witryny mierzące Ping

Ping w grach to niejedyne miejsce, gdzie warto zwracać uwagę na tę wartość. Testując VPN-a albo swoje łącze, także nie możesz ignorować tego parametru. Jego śledzenie umożliwiają witryny internetowe, pozwalające na sprawdzenie szybkości łącza za darmo. Jednym z popularniejszych jest SpeedTest.net. Pozwala on określić w ciągu kilku sekund:

  • szybkość wysyłanych danych,
  • szybkość pobieranych danych,
  • Ping.

Podobnie jak w przypadku gier, tutaj jednak również masz do czynienia tylko ze średnią i informacją o pingu do jednego (choć często fizycznie najbliższego) serwera.

Jak zmniejszyć Ping?

Uniwersalnym sposobem na zmniejszenie Pingu jest unikanie rzeczy, które spowalniają łącze. Wymieniliśmy i opisaliśmy je powyżej. Chcąc mieć jak najniższe opóźnienia:

  • porównaj kabel z połączeniem bezprzewodowym i korzystaj z szybszego rozwiązania,
  • wybieraj serwery położone blisko Ciebie pod względem geograficznym,
  • upewnij się, że masz właściwie skonfigurowane łącze internetowe,
  • ogranicz liczbę aplikacji i programów korzystających z internetu w tle,
  • ustaw router w optymalnym miejscu (by połączenia nie spowalniały np. ściany domu),
  • odłącz inne urządzenia z sieci Wi-Fi,
  • upewnij się, że na Twoim urządzeniu nie ma złośliwego oprogramowania,
  • przemyśl zastosowanie wzmacniaczy sygnału.

Te środki sprawią, że będziesz grać i surfować po sieci bez żadnych problemów, czy opóźnień.

A jeżeli interesuje Cię zmniejszenie pingu do swojej strony www czy serwera, poczytaj koniecznie artykuł „Hosting w Polsce czy za granicą?” i zarejestruj się usługami CDN, takimi jak np. Cloudflare.