🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

9 min. czytania

WHOIS: Kto jest właścicielem domeny? Sprawdź czyja jest domena

WHOIS

Fot. MM

Czym jest WHOIS, jak działa i do czego może Ci się przydać? Jeśli szukasz właściciela domeny, którą chcesz kupić, to rozwiązanie powinno Cię zainteresować. W jednym miejscu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat danej nazwy. Jednocześnie możesz sprawić, by informacje o Tobie nie były powszechnie dostępne.

Spis treści
Domeny

WHOIS może Ci błyskawicznie dostarczyć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące każdej dowolnej domeny internetowej. Co więcej, jest łatwy w obsłudze, darmowy i dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Użyjesz go na dowolnym urządzeniu wyposażonym w dostęp do internetu. W dodatku na pewno poradzisz sobie z jego obsługą.

Nie musisz umieć kodować, programować ani znać się na komputerach. Unikniesz nawet pobierania na swój sprzęt jakiegokolwiek oprogramowania, które potem trzeba instalować. Wszystkie informacje na temat zarejestrowanych domen internetowych dostępne są w jednym miejscu online. Jeśli będziesz mieć szczęście, to powiedzie się nawet sprawdzenie właściciela domeny i uzyskanie jego danych kontaktowych.

W jakiej sytuacji WHOIS bywa przydatny? Przemyślana nazwa serwisu internetowego jest podstawą każdej działalności w sieci internet. Czasem jednak wymarzony tytuł jest już zajęty. W wielu przypadkach natomiast to nie przekreśla Twoich szans na jej zdobycie. Domena została utworzona i zarejestrowana, ale nie ma na niej żadnego serwisu? Być może uda Ci się ją odkupić, przekonać właściciela do jej oddania lub przejąć ją, gdy nadejdzie termin jej ważności.

Co to jest WHOIS? Definicja

WHOIS to protokół TCP oparty na regule pytanie/odpowiedź. Wykorzystywany jest powszechnie, by wysyłać do baz danych DNS pytania związane z domenami. Znaleźć w nich można dane osoby fizycznej czy firmy, do której należy nazwa. Dostępne bywają tam też dane kontaktowe czy informacje dotyczące rejestracji, hostingu i serwerów.

WHOIS jest wykorzystywany do wysyłania zapytań do baz danych DNS. Jest protokołem TCP, skupionym wokół zasady pytanie/odpowiedź. Wpisując tylko nazwę strony, która Cię interesuje, możesz dzięki niemu dowiedzieć się wiele na jej temat. Przy odrobinie szczęścia zdobędziesz też informacje, do kogo należy domena. Możesz dowiedzieć się nawet, kiedy wypada koniec jej okresu rozliczeniowego. Ogólnodostępna baza danych zawiera szereg informacji ułatwiających kupno nowej nazwy. Wiele zależy natomiast również od Twojego szczęścia.

Nie wszystkie dane firmy są powszechnie dostępne. Wpływ ma na to rodzaj domen, ich zasięg czy typ. Jeśli jesteś abonentem domeny, baza WHOIS umożliwia Ci także ukrycie wszelkich danych kontaktowych. Nie jest to nawet trudne i kosztowne. Wszystko załatwisz najczęściej z poziomu panelu u swojego hostingodawcy. To utrudnia ewentualne nawiązanie kontaktu, od czegoś natomiast walkę o swoją wymarzoną nazwę trzeba zacząć.

Jest wiele stron, serwisów i wtyczek, które pozwalają na odnalezienie rejestratora domeny. Wszystkie je zasilają te same serwery DNS. Dostarczają one najczęściej w każde miejsce identyczne lub bardzo zbliżone informacje nt. danej nazwy. Z większości z nich możesz korzystać za darmo. Za ukrycie własnych danych — jako właścicieli witryny — we WHOIS należy w niektórych przypadkach jednak dodatkowo zapłacić.

Jakie dane można znaleźć w bazie WHOIS?

Pierwotnie WHOIS umożliwiał administratorom kontaktowanie się ze sobą. Dzięki niemu dało się znaleźć osobę działającą pod daną domeną po adresie IP. Z czasem platforma ta zaczęła być wykorzystana na wiele rozmaitych sposobów. Wpłynęła m.in. na techniki zestawiania bezpiecznych połączeń SSL w trakcie wykonywania operacji bankowych. Wciąż jednak może też dostarczać dość szczegółowe dane osób fizycznych i firm, do których należy dana nazwa. Wiele natomiast zależy od tego, jakiej domeny dokładnie szukasz.

Jakie domeny można sprawdzić, korzystając z bazy WHOIS?

W systemie WHOIS:

  1. domeny polskie (.pl) nie ujawniają danych osób fizycznych (chyba że udzielona zostanie na to specjalna zgoda). Odkryte są natomiast zawsze dane firm;
  2. w przypadku domen europejskich (.eu) dane osób fizycznych nie są publikowane. Dostępne są dane firm;
  3. domeny globalne (np. domena .com) mogą ujawniać lub ukrywać zarówno dane firm, jak i osób prywatnych. Wszystko zależy od tego, u jakiego usługodawcy jest domena zarejestrowana.

Zarówno w przypadku domen globalnych, jak i polskich oraz europejskich, domyślnie dane kontaktowe są ukryte. Podobnie działa to w przypadku danych poufnych. Jeśli natomiast osoba, która kupiła daną stronę internetową, wyraziła zgodę, WHOIS może pokazać jej:

  • imię,
  • nazwisko,
  • adres e-mail,
  • numer telefonu,
  • adres korespondencyjny.

Dane abonenta to nie wszystko

We WHOIS znajdziemy również szereg innych informacji związanych z każdą zarejestrowaną domeną. Nie umożliwią nam one bezpośredniego kontaktu z właścicielem nazwy. Mogą natomiast wiele powiedzieć o samej nazwie. Po skorzystaniu z wyszukiwarki system wyświetli np.:

  • nazwy serwerów DNS, do których kieruje domena — zorientujemy się na ich podstawie, z jakich serwerów DNS używa strona/domena i z jakiego hostingu korzysta jej właściciel,
  • datę wygaśnięcia domeny — możemy spróbować kupna domeny, gdy tylko zakończy się jej subskrypcja,
  • datę rejestracji domeny — dowiemy się, jak długo nazwa jest na rynku i kiedy została kupiona,
  • datę ostatniej modyfikacji — to wskazuje, czy domena była ostatnio modyfikowana (np. odnowienie domeny, zmiana adresów DNS, zmiana danych).

Czasem WHOIS może też poinformować Cię, że dana domena internetowa jest wolna. Oznacza to, że samodzielnie dokonasz jej zakupu, czyli rejestracji. Może to być pierwszy krok do stworzenia strony internetowej albo e-maila we własnej domenie.

Jak skorzystać z WHOIS i sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?

Jak wspominaliśmy, baza WHOIS jest darmowa. Sprawdzisz dzięki niej błyskawicznie, kto jest właścicielem domeny, która Cię interesuje. Wystarczy tylko, że skorzystasz z jednego z serwisów, który takie usługi oferuje.

Dawniej dane abonenta czy rejestratora domeny można było pobrać jedynie z poziomu wiersza poleceń. Obecnie zdobycie informacji, kto jest jej właścicielem, jest to o wiele łatwiejsze. Wystarczy tylko wejść na stronę oferującą taką usługę i skorzystać z banalnej w obsłudze wyszukiwarki.

Wyszukiwanie polskiej domeny w bazie WHOIS

Przy polskich domenach internetowych użyć możesz do tego strony https://dns.pl/whois. To Krajowy Rejestr Domen, który sprawdzi dla Ciebie każdą nazwę w kilka sekund. Wystarczy tylko, że wpiszesz ją do okienka i zatwierdzisz, że nie jesteś robotem. Następnie naciśnij przycisk „Szukaj w bazie WHOIS„.

Aby zademonstrować Ci wyniki wyszukiwania, posłużymy się przykładem naszej domeny, tj. jakwybrachosting.pl. Tabela z rezultatami pokazała nam się w ułamku sekundy. Jak widać, nasze szczegółowe dane abonenta są ukryte. Widoczne są natomiast:

  • stan domeny (Aktywna w DNS – REGISTERED),
  • data utworzenia (18.03.2020 r. godzina 9:13),
  • ostatnia modyfikacja (31.05.2022 r. godzina 8:06),
  • koniec okresu rozliczeniowego (18.03.2028 r. godzina 9:12),
  • serwery DNS (korzystamy z Cloudflare),
  • rejestratora domeny (SeoHost).

Domeny europejskie i domena globalna

Jeśli w grę wchodzą domeny globalne lub europejskie, musimy skorzystać z nieco innego rozwiązania. W tym przypadku pomoże nam np. serwis whois.com/whois. Podobnie jak w poprzednim przypadku, korzystanie z niego jest bardzo łatwe i intuicyjne. W puste okienko wpisujemy adres strony, którą chcemy sprawdzić. Następnie naciskamy pomarańczowy przycisk „Search”. W tym miejscu możemy też sprawdzić, do kogo należy domena polska. Znów więc posłużymy się przykładem naszej nazwy i porównamy wyniki.

Wyszukiwanie kolejny raz zostaje zrealizowane błyskawicznie. Natychmiast wyskakuje nam okienko zawierające wszystkie dane o witrynie. Tym razem są po angielsku i w nieco mniej czytelnej formie. Wszystkie informacje natomiast zgadzają się z poprzednim wyszukiwaniem.

Inne strony i wtyczki umożliwiające przeszukanie bazy WHOIS

Baza WHOIS jest darmowa i ogólnodostępna. To sprawia, że nazwę domeny możesz sprawdzić za darmo w wielu miejscach w sieci. Oprócz wyżej wymienionych stron znajdziesz jeszcze szereg innych witryn o takich samych możliwościach. W formie przykładów wymienić tu można np.:

Zależnie od serwisu, możesz otrzymać w nich także szereg dodatkowych informacji, np.:

  • dokładny adres IP,
  • kraj pochodzenia serwera DNS,
  • informacje o zabezpieczeniu domeny przez DNSSEC.

Na rynku dostępne są nawet wtyczki do przeglądarki, sprawdzające dane związane z odwiedzanymi stronami. Nazwa domeny jest przez nie pobierana automatycznie, co dodatkowo ułatwi Ci zadanie. Dostępne są na rozmaite aplikacje, np.:

WHOIS z linii poleceń

Oczywiście cały czas dostępna jest też możliwość wysłania zapytania WHOIS w najbardziej bezpośredni sposób, czyli poprzez polecenie w terminalu (z linii poleceń):

whois domena.pl

Zapytanie w ułamku sekundy i bez pośredników zapyta serwery rejestru domen z danym rozszerzeniem i zwróci wynik w „surowej” postaci.

WHOIS Privacy, czyli jak ukryć dane o właścicielu domeny?

Wyżej wspominaliśmy, że dane właściciela domeny mogą zostać ukryte — jego adres, imię, nazwisko, mail itd. Umożliwia to usługa WHOIS Privacy. Dzięki temu domena nadal będzie pojawiać się w wyszukiwarkach, ale szczegółowe informacje już nie. Chronić to może zarówno osobę fizyczną, jak i przedsiębiorstwo.

Ukrycie informacji w bazie WHOIS jest oferowane przez hostingodawców. Choć są rejestratorzy, którzy oferują ukrycie dancyh „w cenie”, najczęściej przybiera formę usługi dodatkowej, która jest bonusowo płatna. W skali rocznej nie są to natomiast wysokie koszty. Zależnie od firmy, może przybierać rozmaite formy, np. w dhosting dostępne są dwa pakiety:

  • Ochrona Whois – Privacy — zakłada ukrycie adresu e-mail oraz numeru telefonu,
  • Ochrona Whois – Proxy — zakłada pełne ukrycie danych abonenta.

Pierwsza opcja kosztuje 20 zł rocznie, a druga jest dwa razy droższa. Miesięcznie jest to zatem koszt kilku złotych. Jeśli chcesz, by Twoja domena pozostała przy Tobie i nikt nie znał danych Twoich lub firmy, to ta opcja Ci się spodoba. W takiej sytuacji będziesz mieć pewność, że unikniesz wszelkich propozycji i pytań o ewentualne odkupienie nazwy. To szczególnie cenione, jeśli uda Ci się zdobyć domenę szczególnie atrakcyjną i pożądaną.

Dlaczego warto dowiedzieć się, kto ma daną domenę?

Każda osoba tworząca swoje własne miejsce w sieci myśli nad odpowiednim doborem domen. Nazwa musi perfekcyjnie pasować do rodzaju działalności, marki i profilu firmy. Powinna ponadto być łatwa do zapamiętania oraz napisania. Dzięki temu łatwiej będzie ściągnąć na nią klientów i sprawić, że sami zaczną na nią wchodzić.

W przypadku domen, które zostały już przez kogoś zajęte, sytuacja jest szczególnie trudna. Rejestrację nowej strony możesz wykonać nawet za kilkanaście złotych rocznie. Jeśli jednak ktoś zrobił to przed Tobą, to musisz liczyć się z problemami. W takiej sytuacji pierwszym krokiem jest sprawdzenie, kto jest właścicielem interesującej Cię nazwy. Jeśli będziesz mieć szczęście, to uda Ci się skontaktować z tą osobą. Być może zgodzi się na sprzedaż domeny, ale zapewne po cenie o wiele wyższej niż w przypadku standardowego zakupu.

Druga kwestia to zorientowanie się, co ta osoba robiła do tej pory z nazwą, którą chcesz kupić. Warto wyszukać adres w sieci i zobaczyć, co jest na nim obecnie. Zalecane jest też sprawdzenie przeszłości domeny, np. w https://archive.org/web/web.php. Jeśli odkryjesz, że była tam np. witryna obciążona ograniczeniami i banami, to lepiej odpuść. Taką stronę trudno będzie Ci potem pozycjonować w wyszukiwarkach.

Zawsze warto dowiedzieć się, kto był właścicielem domeny przed Tobą lub jest w jej posiadaniu obecnie. Zebrane dane wykorzystać możesz na wiele rozmaitych sposobów. Co zrobić jednak, jeśli wszystkie informacje w WHOIS są ukryte? W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak czekać na koniec subskrypcji. Być może uda Ci się ją wykupić, zanim licencję przedłuży sam właściciel. Alternatywnym rozwiązaniem może być założenie opcji na domenę internetową, czyli wykupienie prawa pierwokupu domeny na 3 lata z możliwością przedłużenia. Jeśli na domenie stoi jakaś strona, spróbuj też skontaktować się z jej twórcami bezpośrednio. Możesz wykorzystać do tego np. zakładkę „Kontakt”. Przy odrobinie szczęścia uda Ci się odkupić wymarzoną nazwę.