🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

5 min. czytania

Jak sprawdzić, na jakim hostingu jest strona?

Wyszukiwanie

Fot. Storyset

W jaki sposób sprawdzić, na jakim hostingu działa dana strona WWW? Sprawdzone sposoby sprawdzania hostingu opisane krok po kroku.

Spis treści
Serwer

Chcesz dowiedzieć się, jak szybko sprawdzić, na jakim hostingu jest strona internetowa? Nie powinno być z tym większego problemu. Taka informacja bywa potrzebna w wielu sytuacjach. Podobnie jak IP serwera czy adres IP strony, jest więc ogólnodostępna. Wystarczy jedynie wiedzieć, gdzie jej szukać.

Hosting strony – dlaczego warto go poznać?

Hosting to usługa udostępniająca Twojej witrynie miejsce na serwerze. Za jego pośrednictwem strona jest przez całą dobę dostępna dla użytkowników (zob. Co to jest hosting?). Na rynku jest jednak bardzo wiele firm, które mają w swojej ofercie tego typu rozwiązania. Dotarcie do informacji, z którą z nich współpracuje właściciel danej witryny, może Ci się przydać, jeśli np.:

  • dana strona działa wyjątkowo sprawnie i chcesz poznać jej usługodawcę,
  • właściciel strony dopuścił się nadużycia i chcesz zgłosić to hostingodawcy,
  • masz konflikt z właścicielem strony, który przywłaszczył zawartość Twojej witryny,
  • nie wiesz, na jakim hostingu deweloper stworzył Twoją stronę WWW.

Jakie dane o stronie są publicznie dostępne?

Masz stronę internetową i korzystasz z usługi firm hostingowych? Jeśli tak, to część danych o Twojej usłudze jest dostępna publicznie. Bez trudu każdy przeciętny użytkownik może sprawdzić:

  • dane na temat właściciela lub abonenta witryny,
  • rejestratora serwisu,
  • dane kontaktowe administratora,
  • adres IP domeny,
  • dostawcę usług internetowych (tzw. ISP – Internet Service Provider),
  • nazwy i dane nt. lokalizacji serwera,
  • datę utworzenia, wygaśnięcia i ostatniej modyfikacji domeny,
  • status domeny.

Część z tych informacji może być chroniona, ukryta lub po prostu niewidoczna. Zdarza się np., że zamiast dostawcy usług podane jest przedsiębiorstwo oferujące tzw. CDN. Doskonałym przykładem jest tu np. CloudFlare. To serwis, przez którego serwery ruch kieruje wielu administratorów stron.

W takich przypadkach może być problem z dotarciem bezpośrednio do hostingodawcy. Często jednak w poważnych sytuacjach, takich jak wystąpienie nadużycia, pośrednicy także bywają pomocni. Warto więc wiedzieć, gdzie szukać informacji na ich temat.

Gdzie znaleźć informacje o hostingu i nazwy serwerów?

Wszystkie podstawowe informacje na temat serwisów internetowych znajdziesz w bazie WHOIS. Istnieją natomiast trzy sposoby na dotarcie do niej. Usługi hostingu sprawdzić możesz bowiem:

  • na oficjalnej stronie bazy,
  • na alternatywnych serwisach, korzystających z danych znajdujących się w bazie;
  • bezpośrednio odwołując się do bazy z wiersza poleceń.

To jedyny i najlepszy sposób na dotarcie do tej informacji. Alternatywą jest skorzystanie z wiersza poleceń. Pozwoli sprawdzić adres IP serwera oraz komplet danych widocznych w innych miejscach.

W każdym z tych przypadków otrzymamy dostęp do:

  • rejestratora domeny i jego danych,
  • adresów DNS, które w nazwie (i/lub adresie) mają najczęściej nazwę hostingu;

W taki sposób zatem bardzo łatwo dotrzemy do firmy „opiekującej się” daną stroną internetową. Często od razu wyświetli nam się adres e-mail, na który możemy wysłać wiadomość. Jeśli tak się nie stanie, dane hostingodawców są publiczne. Można więc wyszukać firmę w internecie i skontaktować się z nią w ten sposób.

Zobacz: Jak sprawdzić DNS domeny czy strony?

Baza WHOIS

Usługi hostingowe, z których korzysta dana witryna, znajdziesz dzięki głównej bazie WHOIS. W przypadku domen polskich znajduje się ona na stronie https://dns.pl/whois. Zebrane są tam najważniejsze informacje o wszystkich witrynach zakończonych .pl.

Wystarczy tylko, że otworzysz witrynę i w puste pole wpiszesz nazwę domeny, którą chcesz sprawdzić. Następnie potwierdź, że nie jesteś robotem i naciśnij czerwony przycisk „Szukaj w bazie WHOIS”. My posłużymy się przykładem naszej witryny, czyli jakwybrachosting.pl.

Korzystamy z usług wcześniej wspomnianego Cloudflare.com. Sprawia to, że to właśnie nazwy serwerów tego serwisu widać w naszym przypadku w polach „Nazwy serwerów”.

W zakładce „Rejestrator” wprawne oko zauważy natomiast mail prowadzący do rejestratora domen, jakim jest SeoHost.

W przypadku domen zagranicznych, skorzystać możesz z innych wariantów bazy:

Serwisy korzystające z bazy WHOIS

Drugie rozwiązane to sięgnięcie po rozmaite serwisy działające na podobnych zasadach. Pobierają one dane z WHOIS i prezentują na swoich stronach. W ten sposób także dowiesz się, jaki hosting WWW obsługuje daną stronę. Przykładami takich rozwiązań są takie strony, jak np.:

  • Who.is (who.is)
  • Whois DomainTools (whois.domaintools.com),
  • Who Is Hosting This od digital.com (digital.com/best-web-hosting/who-is),
  • Hosting Checker (hostingchecker.com),
  • Check Host (check-host.net).

Każda z tych witryn działa na identycznej zasadzie. Wystarczy podać w nich nazwę strony WWW. Następnie dostarczają one szereg przydatnych informacji. Nie kończą zresztą na nazwie dostawcy usług hostingowych. Podają także wybiórcze dane spośród ogólnodostępnych, które wymienialiśmy w poprzedniej części artykułu. Poniżej przykład odpowiedzi z WHOIS DomainTools. Są one oczywiście zgodne z tym, co wcześniej zaprezentował serwis dns.pl/whois.

Wiersz poleceń

Wspominaliśmy, że do informacji o tym, jakiego hostingu używa dana strona, dotrzesz przy użyciu wiersza poleceń. Wykorzystać do tego możesz dwa polecenia:

  1. whois
  2. ping

Użycie obu z nich jest bardzo łatwe. Wykorzystasz do tego narzędzia obsługiwane przez różne systemy operacyjne. Do wywołania danych potrzebne Ci będzie zatem tylko urządzenie z internetem. Nie musisz instalować żadnego oprogramowania czy wchodzić na strony internetowe.

Polecenie WHOIS

Skorzystanie z polecenia „WHOIS” nie jest szczególnie skomplikowane. Wystarczy tylko, że otworzysz wiersz poleceń i wpiszesz odpowiednią komendę. My dla przykładu posłużymy się programem Terminal, przypisanym dla systemów macOS.

Otwórz wiersz poleceń, a następnie wpisz:

whois nazwa-domeny.pl

My posłużyliśmy się adresem naszej strony internetowej. W odpowiedzi dostaliśmy kompleksowy pakiet danych. Jest bardzo podobny do tego, który otrzymaliśmy na oficjalnej stronie bazy WHOIS. Zdarza się natomiast, że czasem witryna ujawnia nieco więcej informacji. Mowa tu np. o danych firmy, do której należy domena, w przypadku tych z końcówką .pl. Mimo to jednak polecenie „WHOIS” jest przydatne i bardzo łatwe w obsłudze.

Polecenie ping

Ta droga jest o wiele bardziej skomplikowana i czasochłonna. Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest skorzystać z WHOIS czy polecenia o tej samej nazwie. Mimo to jednak „Ping” jest rozwiązaniem, z którego czasem warto skorzystać.

Za pomocą wiersza poleceń poznasz lokację adresu IP serwera. Wystarczy tylko, że skorzystasz z polecenia Ping. Wpisz zatem ping nazwa-domeny.pl. Możesz zrobić to na każdym urządzeniu podłączonym do sieci. W odpowiedzi dostaniemy informacje o zgubionych pakietach, ale też adres IP serwera.

Drugim krokiem jest weryfikacja zdobytego adresu IP. Tu wracamy do punktu wyjścia. Znów skorzystać musisz z narzędzi bazujących na WHOIS. Zamiast nazwy domeny wpisujesz natomiast zdobyty ciąg cyfr. W odpowiedzi otrzymasz nazwę serwera. Należy natomiast pamiętać, że hosting współdzielony przechowuje dane wielu witryn. Pod danym IP jest więc nie tylko strona, której szukamy.