🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

10 min. czytania

Co to jest hosting i serwer? Jak działa?

Serwery

Fot. Freepik

Co to jest hosting? Co to jest serwer? Jak działają i na czym polegają usługi hostingowe. Jakie są rodzaje hostingu? Na co zwrócić uwagę przeglądając oferty?

Spis treści
Serwer

Hosting i serwer to fundamenty dobrze działającej strony internetowej. Czym różnią się te dwa terminy? Poznaj ich sposoby działania i zobacz, w jaki sposób mogą wpłynąć na wydajność Twojego bloga, sklepu czy strony innego typu.

Publikacja strony internetowej polega na jej udostępnieniu w Internecie. Dzięki temu każda osoba w sieci może ją wywołać poprzez wpisanie adresu w wyszukiwarce. Pliki strony internetowej umieszczane są na serwerze – najczęściej w ramach usługi hostingu. Brzmi skomplikowanie? Zaraz Ci wszystko wyjaśnię 🙂

Co to jest hosting? Definicja

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: co to jest hosting? Poniżej definicja:

Hosting to usługa dzierżawy przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowej, łącza internetowego oraz innych zasobów serwerowych i usług, najczęściej na potrzeby stron internetowych i poczty e-mail.

Klient firm hostingowych dzierżawi określone zasoby serwera zgodnie z warunkami umowy. W ramach wykupionych pakietów hostingowych klient ma prawo do korzystania z zasobów zgodnie z obowiązującymi limitami i ograniczeniami. Dostawca usługi ma obowiązek utrzymywania infrastruktury, która będzie to umożliwiać.

Sposób działania hostingu

Żeby strona internetowa mogła funkcjonować, pliki potrzebne do jej wyświetlenia muszą być dostępne przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Wpisanie adresu witryny w przeglądarce ma umożliwić wywołanie strony z każdego zakątka na świecie (w którym możliwe jest połączenie z Internetem). W związku z tym – pliki te muszą być umieszczone na dysku, który jest cały czas włączony i udostępniony. Takim urządzeniem jest serwer.

Dostawca usług hostingowych dysponuje takimi serwerami. W ramach oferowanej usługi wydziela on zasoby tych urządzeń, a następnie wydzierżawia je klientom. Dzięki takiemu podziałowi, jedna maszyna może obsłużyć dużą ilość klientów. Jednocześnie infrastruktura serwera umożliwia jednoczesne wywoływanie plików na serwerze przez odwiedzających. 

Co to jest serwer? Definicja

A czym dokładnie jest serwer? Warto się temu bliżej przyjrzeć. Definicja:

Serwer to infrastruktura umożliwiającą ciągłą pracę komputera i pozwalająca na udostępnianie zasobów. Nazwa ta odnosi się zarówno do samego urządzenia (komputera), jak i oprogramowania umożliwiającego udostępnianie zasobów tego komputera.

Co musisz wiedzieć o serwerze?

Teoretycznie każdy komputer może pełnić funkcję serwera lokalnego. Potrzebne jest do tego stałe łącze internetowe oraz możliwość ciągłej pracy urządzenia. Jednak w praktyce, serwery cechują się parametrami znacznie przewyższającymi komputery osobiste. Takie urządzenia:

  • mają rozbudowane systemy chłodzenia, pozwalające na ciągłą bezawaryjną pracę;
  • wykorzystują wielordzeniowe i wielowątkowe procesory oraz mocne pamięci operacyjne, pozwalające na przetwarzanie wielu procesów jednocześnie;
  • są podłączone do Internetu za pośrednictwem światłowodu o wysokiej przepustowości – najczęściej wykorzystują dywersyfikację połączeń, w celu zminimalizowania ryzyka przerw w dostępie do sieci;
  • mają dodatkowe zasilanie, utrzymujące pracę serwera w przypadku awarii sieci elektrycznej.

Serwery umieszczane są w serwerowniach / data center – czyli pomieszczeniach umożliwiających bezawaryjną pracę tego typu urządzeń. Musi w nich panować odpowiednia wilgotność czy temperatura. 

Serwerownia / data center
Ile serwerów widzisz w tej serwerowni? 🙂

Serwer a hosting

Widzisz, że hosting to pojęcie, które jest nierozerwalnie związane z serwerem. Gdy mowa o serwerze – chodzi przede wszystkim o samą maszynę lub infrastrukturę. Hosting jest natomiast jej wydzieloną częścią udostępnioną osobom trzecim w celu przechowywania plików strony, poczty czy aplikacji internetowej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć jeszcze jedno ważne rozróżnienie – chodzi o definicję klienta.

  • W przypadku klienta usług hostingowych – najczęściej mowa o właścicielu strony internetowej. Klient opłaca usługę (pakiet hostingowy) i w związku z tym może korzystać z zasobów serwera.
  • W przypadku klienta serwera chodzi już o coś innego. Klientem serwera jest najczęściej komputer podłączony do Internetu – czyli urządzenie, na którym odwiedzający korzysta z Internetu. Wpisując adres strony do przeglądarki, klient wysyła zapytanie do serwera. Serwer odpowiada na nie, poprzez przesłanie informacji, umożliwiających wyświetlenie strony na komputerze użytkownika.

Rodzaje hostingu

Gdy już znasz podstawowe terminy, możemy przejść do przedstawienia rodzajów hostingów dostępnych na rynku. 

Hosting współdzielony

Mówiąc o hostingu, najczęściej chodzi o hosting współdzielony (shared hosting). Taka usługa polega na rozdysponowaniu zasobów serwera na określoną liczbę klientów. W konsekwencji – jedno urządzenie jest w stanie „obsłużyć” od kilkunastu czy nawet kilkuset odrębnych pakietów hostingowych. 

Decydując się na hosting współdzielony, dzierżawisz od dostawcy usług określoną przestrzeń dyskową, a także dostęp do zasobów sprzętowych umożliwiających obsługę Twojej strony internetowej czy skrzynki. 

Ze względu na to, że z jednego urządzenia korzysta wielu klientów, dostawcy usług stosują różnego rodzaju limity, które mają uchronić przed nadmiernym wykorzystaniem zasobów komputera przez jednego klienta – kosztem innych. Ograniczenia mogą dotyczyć np. jednoczesnej liczby połączeń HTTP, transferu danych czy też przetwarzanych procesów PHP

W ramach usługi hostingu współdzielonego nie masz wpływu na konfigurację samego serwera. Otrzymujesz wyłącznie dostęp do panelu, który pozwala Ci na zarządzanie np. bazami danych MySQL, kontami FTP, kwestiami backupów czy pocztą elektroniczną. Dzięki temu obsługa takiego hostingu jest bardzo prosta i wygodna.

VPS

VPS – czyli Virtual Private Server (wirtualny serwer prywatny) – idzie o krok dalej. W tym wypadku nie otrzymujesz wyłącznie części zasobów danego serwera. Oprócz tego zyskujesz dostęp do wirtualnej maszyny, którą możesz skonfigurować pod konkretny projekt.

Każdy wirtualny serwer ma wydzielone także konkretne zasoby procesora czy pamięci operacyjnej. Możesz liczyć np. na 1 GB pamięci RAM czy też osobny rdzeń CPU, który będzie przeznaczony wyłącznie dla Twojego projektu. Oznacza to, że inni klienci usług hostingowych, nie będą mieli dostępu do zarezerwowanych dla Ciebie zasobów – nawet w momencie szczytowego wykorzystania.

Korzystając z serwera VPS masz otrzymujesz dostęp do systemu operacyjnego z poziomu administratora i to w Twojej gestii jest uruchomienie tam usług strony, instalację niezbędnego oprogramowania, skonfigurowanie kopii zapasowych, dbanie o aktualizacje, zabezpieczenie maszyny itd. Alternatywnie możesz zatrudnić do tego administratora lub zlecić taką obsługę firmie hostingowej.

Serwer dedykowany

Istnieje także możliwość skorzystania z serwera dedykowanego. W takiej sytuacji, jako klient masz do dyspozycji konkretną maszynę. W praktyce dzierżawisz cały komputer, który pracuje w serwerowni po to, aby obsługiwać wyłącznie Twój projekt.

Serwer dedykowany to rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów, którzy potrzebują pełnej kontroli nad urządzeniem. Sprawdza się w projektach, które wymagają wyjątkowo dużej mocy obliczeniowej urządzenia. Żeby korzystać z możliwości oferowanych przez serwer dedykowany, podobnie jak w przypadku VPS-a, konieczna jest umiejętność zarządzania systemem operacyjnym i jego usługami.

Alternatywą jest samodzielne kupno serwerów i umieszczenie ich w serwerowni, od której wynajmujemy miejsce, prąd, łącze internetowe i opiekę. Nazywane jest to kolokacją serwerów.

Hosting współdzielony < VPS < Serwer dedykowany
3 najpopularniejsze rodzaje usług hostingowych

Który wybrać?

Podsumowując – w zdecydowanej większości sytuacji zupełnie wystarczającym rozwiązaniem będzie hosting współdzielony. Takie rozwiązanie oferuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Dobierając pakiet hostingowy do konkretnego projektu, możesz płacić za takie zasoby, z których faktycznie korzystasz. 

Jeżeli jednak ograniczenia nakładane przez hosting współdzielony są dla Ciebie zbyt uciążliwe – co może pojawić się przede wszystkim w sytuacji bardzo dużego ruchu na stronie lub niestandardowych wymagań ytechnicznych – warto zastanowić się nad VPS, czyli rozwiązaniem pośrednim między hostingiem a serwerem dedykowanym. 

Hosting w chmurze

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej.

Hosting w chmurze to sieć składająca się z serwerów i maszyn wirtualnych, oferujących wysoką wydajność i dostępność zasobów, niezależnie od aktualnego ruchu, prac technicznych czy innych sytuacji losowych.

Decydując się na hosting w chmurze, zapewniasz sobie gwarancję niezawodności. Awaria serwera nie prowadzi do unieruchomienia strony – wówczas to inne urządzenia z takiej sieci zostają zaangażowane do obsługi Twojego projektu. 

Hosting dla WordPress

Wybór hostingu powinien być dopasowany do konkretnego projektu. Jeżeli Twoja strona, sklep lub blog opiera się na popularnym silniku WordPress, warto wybrać rozwiązanie zoptymalizowane do tego konkretnego zastosowania. Zobacz: Hosting WordPress.

Na rynku usług hostingowych istnieje sporo ofert przeznaczonych pod ten konkretny CMS. Tego typu pakiety powinny uwzględniać kwestie dotyczące przede wszystkim:

Hosting a domena

Domena to przyjazna dla użytkownika nazwa, która umożliwia zlokalizowanie strony w sieci. W prostych słowach jest to po prostu adres strony internetowej. Po wpisaniu w pasku przeglądarki nazwę domeny wraz z jej rozszerzeniem (czyli np. jakwybrachosting.pl), zostanie Ci wyświetlona strona umieszczona pod danym adresem. To jest właśnie domena.

Zobacz też: Co to jest domena internetowa?

Jednak sama domena, to tylko adres – ma ona wyłącznie funkcję informacyjną dla przeglądarek, a nie niesie ze sobą żadnej treści. Dopiero odpowiednia konfiguracja domeny sprawia, że po jej wpisaniu, użytkownikowi zostanie wyświetlona dana strona internetowa. Wykorzystuje się do tego DNS – czyli system tłumaczący domenę, na odpowiadający jej adres IP.

Domena i hosting to dwie osobne usługi. Jednak często sprzedawane są one w pakietach. Wybierając domenę i hosting u jednego dostawcy – nie musisz przejmować się kwestią konfigurowania domeny

Jeżeli decydujesz się na zakup domeny i hostingu w dwóch osobnych miejscach, nie wpłynie to negatywnie na funkcjonowanie strony. Musisz tylko pamiętać o zaparkowaniu lub podpięciu domeny w panelu hostingowym.

Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?

Hosting ma wpływ na szereg kwestii związanych z szybkością, bezpieczeństwem i niezawodnością strony internetowej. Wybierając pakiet dla siebie, zwróć uwagę na kilka najważniejszych parametrów.

Szybkość hostingu

Jeżeli zależy Ci na szybkim hostingu, spójrz przede wszystkim na:

  • typ dysku – SSD lub SSD NVMe oferują kilkanaście razy szybsze prędkości odczytu i zapisu;
  • procesor i pamięć RAM – warto wybierać serwer oferujący minimalny dostęp do zasobów (np. 1 rdzeń procesora czy 1 GB RAM),
  • wersja PHP – hosting powinien mieć zainstalowaną najnowszą wersję interpretera PHP (PHP 8),
  • procesy PHP – gdy limit jest zbyt niski, zapytania odwiedzających są kolejkowane i czas załadowania strony się wydłuża,
  • silnik pamięci cache – technologie Redis i Memcached umożliwiają szybki dostęp do wstępnie przetworzonych danych, przyspieszając ładowanie strony,
  • oprogramowanie LiteSpeed – serwer wykorzystujący ten program zwiększa wydajność PHP i minimalizuje zużycie zasobów serwerowych.

Bezpieczeństwo hostingu

Szukasz bezpiecznego hostingu? Zwróć uwagę m.in. na:

  • WAF – czyli firewall aplikacji webowych, chroniący przed cyberatakami (np. ModSecurity);
  • separację stron WWW – ograniczającą rozprzestrzenianie się wirusów z zainfekowanej strony na foldery innych witryn na serwerze;
  • ochronę poczty elektronicznej SPF, DKIM i DMARC chronią przed fałszowaniem oraz wysyłaniem nieuprawnionych wiadomości z Twojego adresu;
  • backupy – firma hostingowa powinna automatycznie wykonywać kopię zapasową przynajmniej raz dziennie i utrzymywać ją na serwerze przez jeden tydzień;
  • certyfikat SSL – służący do szyfrowania danych pomiędzy przeglądarką użytkownikiem a serwerem. Warto wiedzieć, że taki certyfikat może być darmowy. Zobacz: Co to jest certyfikat SSL?

Niezawodność hostingu

Oczekujesz niezawodnego hostingu? Przyjrzyj się kwestii:

  • uptime i SLA – wysoki uptime (określony procentowo np. na poziomie 99% w skali miesiąca) określa czas nieprzerwanej pracy serwera, a SLA to zobowiązanie się dostawcy usługi do zapewniania dostępu na stałym, określonym poziomie;
  • obsługi klienta – hosting powinien oferować dostęp do biura obsługi klienta i szybki czas realizacji zgłoszeń. Przyda się to nie tylko podczas awarii, ale zawsze wtedy, gdy pojawi się jakikolwiek problem związany z usługą. 

Więcej o rzeczach, na które warto zwrócić uwagę, piszę w moim bezpłatnym poradniku Jak Wybrać Hosting.

Hosting płatny czy darmowy?

Wiesz już o tym, na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas wyboru hostingu. Jak się zapewne domyślasz – za jakość trzeba płacić. Wprawdzie w sieci możesz znaleźć pewne oferty darmowego hostingu, jednak decydując się na takie rozwiązanie trzeba zachować szczególną czujność.

Musisz wiedzieć, że takie usługi wiążą się z pewnym ryzykiem. Takie darmowe hostingi mogą m.in.:

  • nakładać duże (często ukryte) limity i ograniczenia;
  • być powolne, przez co utrudnić odwiedzającemu korzystanie ze strony;
  • wyświetlać niechciane reklamy na Twojej stronie;
  • nie oferować podstaowoych funkcji takich jak np. kopie zapasowe;
  • wyłączyć dowolne konto i stronę WWW bez ostrzeżenia;
  • okazać się wektorem wirusów i złośliwego oprogramowania.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest hosting płatny – dostosowany do wymagań Twojego projektu.

Ceny hostingów

Teraz przejdźmy do fundamentalnej kwestii: ile kosztuje hosting? Nie zdziwi Cię chyba, jeżeli odpowiem: “to zależy… :)”. 

Na cenę hostingu wpływ ma szereg czynników – od pojemności, poprzez parametry urządzenia i zainstalowane oprogramowanie, na kwestiach związanych z bezpieczeństwem kończąc. 

Koszt hostingu to zazwyczaj od 50 do 600 zł brutto rocznie. Podstawowe konta hostingowe oferowane są zazwyczaj w cenie ok. 200-300 zł w skali roku.

Jeżeli zależy Ci na atrakcyjnej cenie, zapraszam do mojego zestawienia TOP 5 najtańszych hostingów oraz do zakładki z kodami rabatowymi i promocjami.

Wybierając hosting, przyjrzyj się parametrom, na które zwróciłem uwagę. Pamiętaj, że każda strona, sklep internetowy czy blog jest inny – niekiedy wystarczy Ci plan za kilkadziesiąt złotych, a czasem potrzebne będzie wykupienie o wiele droższego pakietu. Liczę, że znajomość podstawowych zagadnień dotyczących tematyki hostingu i serwerów ułatwi Ci znalezienie usługi odpowiadającej wymaganiom Twojego konkretnego projektu.