🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

5 min. czytania

Co to jest baza danych MySQL? Jak działa?

MySQL

Fot. Depositphotos

Co to jest baza danych MySQL? Do czego służy? Jak działa? Historia SQL, MySQL i relacyjnych baz danych oraz praktyczne informacje.

Spis treści
Serwer

Wśród popularnych rozwiązań open source w zakresie zarządzania relacyjnymi bazami danych znajduje się MySQL. Czym są relacyjne bazy danych, jak wygląda specyfika MySQL i na czym opiera się jej działanie?

Co to jest baza danych MySQL? Definicja

MySQL to ogólnodostępny system open source do zarządzania relacyjnymi bazami danych wykorzystywany m.in. na potrzeby stron internetowych i aplikacji web.

MySQL powstał w 1995 roku. Za jego produkcję odpowiadała firma MySQL AB ze Szwecji, jednak po dwóch przejęciach od 2010 za rozwój tego systemu odpowiada potentat Oracle. Program pozwala na zarządzanie relacyjnymi bazami danych i jest najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu wśród programów open source. W skali globalnej częściej od niego wykorzystuje się tylko Oracle 12c Database, który nie jest rozwijany w modelu open-sourcowym. 

Historia MySQL

Premiera systemu relacyjnych baz danych MySQL miała miejsce 23 maja 1995 roku. Jego tworzeniem oraz początkową dystrybucją zajmowała się firma MySQL AB ze Szwecji. Co ciekawe, przez pierwsze 5 lat program ten był dostępny w ramach płatnej licencji, a przełom nastąpił w 2000 roku. Wówczas zdecydowano o dystrybucji rozwiązania w modelu open source. Od tego czasu popularność MySQL na rynku rośnie i obecnie jest to drugi z najczęściej wykorzystywanych systemów zarządzania bazami danych na świecie. 

W styczniu 2008 roku firma została przejęta przez Sun Microsystems. Ten stan rzeczy nie potrwał długo, ponieważ już po upływie kolejnych dwóch lat nowy właściciel MySQL został wchłonięty przez Oracle. Od 2010 roku za rozwój systemu odpowiada ten amerykański potentat w zakresie produkcji oprogramowania. Najnowszą wersją programu jest 8.0.23, która weszła w życie 18 stycznia 2021 roku. 

Czym są relacyjne bazy danych?

Tematyka relacyjnych baz danych została skatalogowana już w 1969 roku. Wówczas pracujący w IBM Edgad Codd opisał ich specyfikę. Nazwą tą określa się zbiór danych, które przedstawione są w sposób relacyjny w tabelach. Oznacza to, że pomiędzy nimi zachodzą określone relacje. Wybrane relacje to: 

  • jeden do jednego;
  • wiele do jednego;
  • wiele do wielu. 

Charakterystyczne dla tego typu baz danych jest to, że poszczególne tabele z rekordami można ze sobą łączyć na różne sposoby. Dzięki temu użytkownicy mają możliwość wyszukania nawet bardzo zaawansowanych połączeń, jakie między nimi zachodzą. Rozwiązanie pozwala na zarządzenia ogromnymi i bardzo zaawansowanymi bazami danych, w których zachodzi wiele relacji. Przykładem systemu do zarządzania tymi bazami jest MySQL. 

Czym jest SQL?

Skrót SQL, czyli Structured Query Language, odnosi się bezpośrednio do języka, dzięki któremu możliwe jest wysyłanie zapytań do bazy MySQL. Pozwala to na ustawienie procesu pobierania niezbędnych danych z bazy, żeby witryny internetowe poprawnie działały. Tego typu zapytania najczęściej lokowane są w skryptach PHP

Jak działa MySQL?

Bazy danych MySQL są niezwykle istotnym elementem budowy witryn internetowych. Ich zadaniem jest m.in. przechowywanie danych, dzięki którym możliwe jest poprawne działanie stron internetowych. Bazy mogą zawierać m.in.: dane logowania, dane indywidualnych kont użytkowników. 

Celem korzystania z bazy danych MySQL jest tworzenie rozbudowanych i zaawansowanych serwisów internetowych, w tym przede wszystkim portali, jednak z ich potencjały korzystają także mniejsze witryny oparte m.in. na WordPressie. W związku z tym znaczna część stron internetowych korzysta z baz MySQL. 

Podstawowa charakterystyka MySQL

System relacyjnych baz danych MySQL i zarządzania nimi jest bardzo wydajny. Opiera się przede wszystkim na modelu skalowalnym. Dzięki temu bazy danych z powodzeniem mogą realizować wiele jednoczesnych zapytań w krótkim czasie. Szacuje się, że są to nawet milionowe ilości zapytań na każdą sekundę. To sprawia, że system ten wykorzystywany jest m.in. przez Youtube oraz Facebooka. Ponadto rozwiązanie jest niezwykle uniwersalne. Dzięki temu z powodzeniem może być wykorzystywane na wielu systemach i platformach, w tym m.in.: Linux, Windows, macOS, czy też Symbian. 

Cechą charakterystyczną baz MySQL jest także potencjał rozszerzenia ich o skuteczne mechanizmy ochrony zasobów i danych. Wśród nich wymienia się m.in. uwierzytelnianie użytkownika, wsparcie protokołów certyfikatu SSL i SSH, czy też granularną strukturę dostępu. 

Jakie daje możliwości?

Korzystanie z baz MySQL daje wiele możliwości użytkownikom. Warto zwrócić uwagę na to, że system dostępny w modelu open source jest cały czas usprawniany przez specjalistów Oracle oraz zaangażowanych użytkowników, dzięki czemu regularnie pojawiają się jego nowe wersje. 

Kluczowe aspekty MySQL to:

  • szybkość (wydajność operacji cały czas wzrasta);
  • wsparcie protokołu SSL;
  • wsparcie formatu JSON;
  • uniwersalność w zakresie tworzenia widoków i ochrony przed wpadnięcie danych w niepowołane ręce;
  • replikacja (możliwość tworzenia replikacji baz danych);
  • używanie wyzwalaczy;
  • partycjonowanie baz danych;
  • wspieranie wielu silników w sposób natywny. 

Na jakich platformach i systemach działa baza danych MySQL?

Obecnie bazy danych MySQL obsługiwane są przez większość architektur procesorowych, a także platform systemowych. Użytkownicy mogą zdecydować się na dostęp do zmodyfikowanych opcji, jak i do wersji źródłowej programu. Działa on m.in. z takimi systemami jak:

  • Linux;
  • Windows;
  • macOS;
  • Solaris;
  • AIX;
  • FreeBSD:
  • HP-UX. 

Tworzenie nowej bazy danych MySQL

Tworzenie nowych baz danych MySQL wymaga podstawowej wiedzy informatycznej. W tym celu wchodzi się w panel administratora w platformie hostingowej, a następnie wybiera docelową domenę. Kolejnym krokiem jest przejście do zakładki „Bazy danych” i wybranie dedykowanej opcji tworzenia nowej bazy MySQL. W zależności od panelu administracyjnego, drugą opcją jest zakładka „Zarządzanie MySQL” i z tego poziomu można utworzyć nową bazę danych. Po spełnieniu tych kroków wystarczy nazwać nową bazę oraz ustawić hasło dostępowe lub wygenerować je w sposób losowy. 

Po utworzeniu nowej bazy można przejść do wprowadzania danych do tabel. Na tym etapie powinno się dokładnie przestrzegać formatu danych wejściowych i postępować zgodnie z ułożoną strukturą w tabeli. Dzięki temu zadbasz o prawidłowe działanie bazy, a także ustawienie właściwych relacji w niej. Z tego poziomu można także usuwać wybrane rekordy, a także je modyfikować. 

Zobacz też: Jak sprawdzić wersję bazy danych MySQL?