Co to jest WordPress? Jak działa? Rodzaje stron, które można na nim stworzyć i instrukcja, jak to zrobić. Sprawdź mocne i słabe strony najsłynniejszego CMS-a świata.
Spis treściOsoby tworzące strony WWW mogą korzystać z wielu dostępnych na rynku rozwiązań. Nie potrafisz albo nie chcesz kodować samodzielnie? Możesz skorzystać z budowy witryny internetowej w kreatorze stron internetowych albo systemie zarządzania treścią. Najsłynniejszy na świecie jest CMS WordPress, który pozwala na stworzenie miejsca w sieci o dowolnym charakterze. Gwarantuje ogromną swobodę tworzenia. Jednocześnie umożliwia zachowanie szczególnie intuicyjnej i przystępnej formy.
Czy rzeczywiście do budowy swojej strony internetowej najlepiej wybrać WordPress? Przyjrzyjmy się temu systemowi CMS bliżej. Dokładnie sprawdźmy, czym dokładnie jest i jak się go obsługuje. Poznaj motywy WordPress oraz instrukcję budowy witryn krok po kroku. To pozwoli na ocenę potencjalnej wartości tego rozwiązania dla użytkownika. Przybliży jego mocne i słabe strony, a na koniec pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.
Co to jest WordPress? Definicja
WordPress to system zarządzania treścią (CMS). Przy jego użyciu można stworzyć i obsługiwać bloga, stronę internetową czy e-sklep bez technicznej wiedzy na temat kodowania. Funkcjonuje w oparciu o PHP, MySQL, HTML, CSS i JavaScript. Szacuje się, że ponad 40% stron na świecie działa na jego podstawie.
W praktyce CMS ten pozwoli Ci założyć własną stronę internetową, stworzyć bloga czy otworzyć sklep internetowy. WordPress jest możliwy do zainstalowania na dowolnym hostingu, jaki wybierzesz. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License. Oznacza to, że nic nie kosztuje. Obecnie uznawany jest za najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie. W swojej kategorii produktów (strony używające CMS) ma udział w rynku na poziomie ok. 64,2%.
Strony WordPress możesz budować przy wykorzystaniu rozmaitych motywów. Umożliwiają one przełączanie się między różnymi szablonami stron. Nie wymaga to zmiany treści w witrynie czy samodzielnej modyfikacji kodu źródłowego. Ponadto cechą charakterystyczną tego CMS-a są wtyczki WordPress. Wprowadzają dodatkowe funkcjonalności do tworzonych przez użytkowników stron WWW. Każda witryna jest też w pełni responsywna. Możesz dostosować ją do wyświetlania na urządzeniach z ekranami różnej wielkości, np. smartfonach czy tabletach.
Szukasz hostingu i nie masz czasu czytać?
3 szybkie rekomendacje hostingu WordPress
Wrzesień 2024
Najlepsze sprawdzone i przetestowane hostingi WordPress pod kątem szybkości, bezpieczeństwa, niezawodności, obsługi uczciwości
Najlepszy hosting WordPress
cyber_Folks
Polecane pakiety:
Hosting WordPress z pakietem cyber_Boost™
Pakiet optymalizacji wydajności dla WordPressa: LiteSpeed + LS Cache, dyski SSD NVMe, Redis, kopie do 28 dni i WP-CLI.
Tani hosting WordPress
JDM
Polecane pakiety:
Hosting WordPress Premium – 10k, 30k, 60k, 100k, 160k
Eksperci w kwestii WordPressa. Dyski NVMe i Optane, 3 poziomowy cache i snapshoty. Od 99 zł brutto na rok.
Bezobsługowy hosting WordPress
HashMagnet
Polecane pakiety:
WP Lite, WP Pro, WP Expert
Świetny wybór na początek. Fachowa obsługa i pomoc w stworzeniu i utrzymaniu sklepu, kursu, bloga lub strony WWW na WordPress.
Zobacz: Kursy i szkolenia WordPress na Edukier.pl →
Różnica między WordPress.org i WordPress.com
Wiele osób chcących założyć stronę internetową jest zdezorientowanych. Wszystko przez to, że w internecie są dwie witryny o bardzo podobnych nazwach:
Wyglądają podobnie, a w dodatku obie pozwalają na stworzenie własnej strony WWW. Mimo to występuje między nimi wiele różnic. Poznanie ich pomoże Ci podjąć decyzję dotyczącą miejsca i sposobu budowy własnej witryny.
WordPress.org umożliwia pobranie CMS-a WordPress na dysk komputera. Daje on dostęp do oprogramowania, które następnie możesz wgrać na swój hosting czy serwer. Dzięki temu zainstalujesz WordPressa wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz. Dołączysz do tego zestawu też swoją domenę i rozpoczniesz tworzenie własnego miejsca w sieci.
Sam WordPress jest w tym przypadku darmowy. Musisz liczyć się natomiast z innymi opłatami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem strony, np.:
- płatną domeną (zobacz: Co to jest domena?) i hostingiem (zobacz: Co to jest hosting?),
- koniecznością samodzielnego dbania o bezpieczeństwo strony (zobacz: Jak zabezpieczyć WordPressa?),
- wprowadzaniem aktualizacji,
- ewentualnymi kosztami tworzenia dodatkowych kopii zapasowych WordPressa,
- cenami płatnych wtyczek.
Skoro WordPress.org pobiera się na dysk, to czym w takim razie jest WordPress.com? To usługa w formie oprogramowania online. Możesz przy jej użyciu budować własną witrynę bez pobierania WordPressa na komputer. Nie przeprowadzasz też ręcznej instalacji na hostingu. Wszystko odbywa się w sieci, podobnie jak w kreatorach. Wystarczy tylko, że:
- założysz konto,
- uruchomisz serwis,
- wybierzesz szablon i przejdziesz do tworzenia strony.
To wersja całkowicie darmowa. Nie ma żadnych dodatkowych i ukrytych opłat. Za stworzenie strony nie zapłacisz więc ani złotówki. Musisz natomiast liczyć się z pewnymi ograniczeniami, np.:
- serwis wyświetla reklamy,
- serwer oferuje ograniczoną pojemność,
- strona ma nazwę (adres) subdomeny WordPress.com,
- nie wszystkie rozszerzenia są dla Ciebie dostępne,
- ograniczona możliwość zarabiania na reklamach zewnętrznych.
Kto korzysta z takiego rozwiązania? Ograniczenia sprawiają, że raczej nie jest ono wykorzystywane przy stronach komercyjnych. Dobrze sprawdzi się w przypadku amatorskich witryn o podstawowej budowie. WordPress natomiast umożliwia przejście do płatnych pakietów w każdej chwili lub przejścia na samodzielnie hostowaną wersje (zobacz: Jak przenieść stronę z WordPress.com na własny hosting). To atrakcyjne rozwiązanie, gdy np. Twoja strona zdobędzie popularność i będzie przyciągać więcej odbiorców.
Jaką stronę internetową można stworzyć w WordPress?
W WordPressie możesz budować zarówno strony firmowe, jak i prywatne miejsca w sieci. Ten CMS świetnie nadaje się do rozwijania internetowego biznesu. Jest łatwy w obsłudze, więc poradzą sobie z nim osoby nieumiejące kodować. Przy użyciu wtyczek i szablonów doprowadzisz do powstania:
- bloga,
- prostej strony wizytówkowej,
- rozbudowanego serwisu,
- sklepu internetowego.
Strona w tym CMS-ie może przybierać różne formy. Wiele zależy od Twoich zamiarów oraz planów. Wymienione wyżej opcje to natomiast rozwiązania najpopularniejsze wśród użytkowników WordPressa.
Idealny do tworzenia stron internetowych — rozbudowanych i klasycznych
Strona WWW tworzona w WordPress może mieć bardzo prostą i nieskomplikowaną budowę. W zbiorach CMS-a łatwo znaleźć motywy o intuicyjnej strukturze, dobre np. dla:
- niewielkich firm,
- freelancerów,
- usługodawców,
- blogerów.
Pozwalają na stworzenie np. witryny typu one page lub takiej z kilkoma podstawowymi zakładkami. Wygląd strony internetowej łatwo się edytuje i dodaje do niej najważniejsze funkcjonalności. Po zaledwie kilku godzinach jest gotowa, aby promować daną usługę lub markę.
Alternatywą jest potężna i rozbudowana strona WordPress. Z tym systemem zarządzania treścią takie potężne serwisy również możesz tworzyć bez większego problemu. CMS daje Ci możliwość zaprojektowania niezwykle rozłożystej struktury. Może mieć wiele podstron oraz zakładek. Sprawdzi się to przede wszystkim przy projektowaniu:
- portalu internetowego,
- serwisu internetowego skupiającego wiele aspektów działalności,
- potężnej strony firmowej o bogatej i rozbudowanej ofercie.
W opisywanych formach platforma WordPress nic nie kosztuje. Nawet w przypadku WordPress Multisite (wielu stron an jednej instalacji WordPressa). Zapewnia też dostęp do odpowiednich szablonów stron WWW (zwanych motywami), które są w pełni edytowalne.
Blogi w WordPress
WordPress powstał z myślą o powstawaniu blogów. Rzeczywiście jest to jedno z miejsc w internecie, w których obecnie najłatwiej jest założyć bloga. Dotyczy to zarówno przedsięwzięć komercyjnych, jak i hobbystycznych czy nawet prywatnych. Na stronie WordPress jest wiele motywów dostosowanych do witryn o najróżniejszych tematykach. Ułatwiają zaprojektowanie strony zgodnie z trendami danej branży. Są też przyjemne dla odbiorców i zapewniają niezbędne funkcjonalności. Wspierają też popularne wtyczki jak np. Contact Form 7, czyli formularz kontaktowy dla WordPressa, Ninja Forms czy WPML.
Posługując się systemem zarządzania treścią WordPress, możesz łatwo dodawać wpisy i nimi zarządzać. Wtyczki pozwalają na ich promocję, a także odpowiednie dostosowanie, zgodne z zasadami SEO. Nieskomplikowane jest utrzymywanie odpowiedniej struktury strony. Każdy nowy artykuł możesz dodawać do odpowiednich kategorii tematycznych. Umieścisz go też bez problemu w pożądanym miejscu na stronie.
Sklepy internetowe w WordPress
Skorzystanie z WordPressa to jeden z najprostszych sposobów tworzenia sklepów internetowych. Została do tego zaprojektowana nawet specjalna wtyczka WordPress — WooCommerce.
Wystarczy jedynie zainstalować ją do swojego systemu zarządzania treścią. Następnie w zakładkach pokaże Ci się wiele przydatnych opcji e-commerce. Pozwalają one na budowę w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego. Przy ich użyciu możesz w pełni kontrolować lub obserwować m.in.:
- zamówienia online,
- zachowania klientów,
- kupony i rabaty,
- stronę główną,
- raporty
Zobacz: Hosting WooCommerce – jak wybrać? i Co to jest platforma e-commerce? Rodzaje i lista platform sklepów internetowych
Jak zbudować stronę WWW w WordPress krok po kroku?
Do stworzenia strony internetowej w WordPress potrzebne są:
- hosting — „dzierżawa” miejsca na serwerze. Będą tam przechowywane wszystkie pliki, do których musi mieć dostęp wyświetlająca się witryna internetowa;
- domena — tworzenie stron wymaga wyboru ich nazwy. Zadbaj o nią, by odbiorcy mogli łatwo znaleźć Cię w sieci. Nadaje profesjonalnego wyglądu, przez co powinny być w nią zaopatrzone wszystkie strony biznesowe.
Jeśli chcesz swobodnie zarządzać stroną internetową, musisz wiedzieć, jak wybrać hosting dla siebie. Zwykle najlepszym rozwiązaniem jest opcja współdzielona, chyba że jesteś zaawansowanym użytkownikiem. Sprawdź poradnik wyboru hostingu dla WordPressa. Domeny wszędzie są takie same, a różnią się tylko ceną. Wybierz więc miejsce, gdzie domeny są najtańsze. Następnie łatwo wykonasz transfer do swojego hostingodawcy.
Gdy masz już wykupiony pakiet hostingowy i domenę, czas na proces instalacji WordPressa. Działa to różnie, w zależności od serwisu. Najczęściej usługodawcy mają natomiast dla nowych użytkowników przygotowane szczegółowe instrukcje. Dzięki nim krok po kroku wprowadzisz CMS-a na swój serwer. Szczegółowe instrukcje znajdziesz na stronie: Jak zainstalować WordPressa? 3 sposoby KROK PO KROKU
Gdy to się uda, użytkownicy WordPressa otrzymują od hostingodawców dane logowania. Wraz z nimi jest link do strony systemu zarządzania treścią. Należy podać tam nazwę użytkownika oraz hasło. Zobacz: Jak zalogować się do WordPressa? Panel wp-admin (wp login)
System przeniesie Cię do kokpitu, w którym możesz rozpocząć prace na swojej stronie WWW. Architektura WordPress umożliwi Ci dostosowanie wyglądu witryny do własnych oczekiwań. Dodasz też wszystkie potrzebne Ci wtyczki.
Dzięki opcjom „strony” oraz „wpisy” w menu po lewej stronie możesz tworzyć zakładki i dodawać nowe artykuły. Zarządzanie treścią strony internetowej nie jest skomplikowane. Ułatwić sobie to możesz za pomocą takich rozszerzeń jak np. Elementor, Divi czy Advanced Custom Fields (ACF). Pozwalają one na błyskawiczne projektowanie witryn i wprowadzanie na nich zmian.
Gdy tworzenie stron internetowych dobiegnie końca, wystarczy tylko, że zapiszesz zmiany. Automatycznie pojawią się one w Twojej witrynie. Jest ona dostępna dla wszystkich w internecie. Możesz ją promować, reklamować i robić wszystko, by odwiedziło ją jak najwięcej osób. Doskonale nadają się do tego portale społecznościowe czy reklamy w przeglądarce internetowej.
Ponadto instalacja WordPress pozwala na uważne obserwowanie i zbieranie wszystkich danych dotyczących witryny. Możesz np. podłączyć do niej Google Analytics i śledzić ruch. To pozwoli Ci na pracę nad rozwojem internetowego przedsięwzięcia. Pozwoli też dowiedzieć się, co najbardziej interesuje odbiorców.
Czy strony internetowe na WordPress buduje się za darmo?
Wspominaliśmy, że strony tworzone w WordPress są darmowe. Rzeczywiście ten CMS jest bezpłatny i nie trzeba płacić, aby dodawać treści. Nie oznacza to jednak, że zbudujesz Twoją stronę internetową za 0 zł. Pieniądze wydać musisz bowiem na kupno własnej domeny oraz hostingu. Przyjrzeliśmy się bliżej ofertom najpopularniejszych hostingodawców. Stworzyliśmy kompleksowy cennik hostingów. Wśród nich na pewno znajdziesz propozycję dla siebie.
Czy da się stworzyć stronę zupełnie za darmo w WordPress? Jeśli bardzo Ci na tym zależy, możesz skorzystać z hostingów bezpłatnych. Najczęściej da się na nich zainstalować tego CMS-a i opublikować witrynę. Zwykle jednak powinna być ona przeznaczona wyłącznie do własnych potrzeb. Wynika to z faktu, że usługodawcy muszą w jakiś sposób na darmowych usługach również zarabiać. Robią to zatem np.:
- publikując swoje reklamy na Twojej stronie,
- wstawiając linkowania do swoich serwisów,
- udostępniając Ci subdomeny, które wyglądają nieprofesjonalnie i mało wiarygodnie.
To może być dobre rozwiązanie dla początkujących użytkowników. W przypadku prowadzenia blogów komercyjnych lub profesjonalnych, wskazana jest choćby niewielka inwestycja. Już sama unikatowa domena zapewni Twojej stronie wiarygodność.
Jaki hosting WordPress wybrać?
Sprawdź, jak przenieść WordPress na nowy hosting w 10 minut. To banalnie łatwe zadanie, a możesz wiele na nim zyskać. Mowa tu zarówno o kwestiach finansowych, jak również i wygodzie obsługi. Nie bez znaczenia jest też oczywiście szybkość działania strony (zobacz jak przyspieszyć stronę WWW) oraz jej niezawodność. Dobry hostingodawca to gwarancja bezpieczeństwa. Odpowiednio chronione będą zarówno dane Twoje, jak i wszystkich użytkowników.
Wybór odpowiedniego hostingu jest niezwykle istotny. Aby nie popełnić błędu, w trakcie poszukiwań musisz zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
- darmowy test,
- sprawność działania Biura Obsługi Klienta,
- rodzaj oferowanego dysku i jego pojemność,
- ilość transferu,
- liczba domen,
- liczba serwisów, które możesz założyć w ramach jednego konta,
- darmowy certyfikat SSL,
- dostęp do SSH i konsoli WP-CLI,
- CPU, pamięć RAM, procesy i MaxCGI,
- obsługa HTTP/2, HTTP/3 i aktualna wersja PHP,
- dostępne aplikacje,
- bazy Memcached i Redis,
- wykonywanie kopii zapasowych,
- DNS Anycast i DNSSEC,
- wartości SLA i uptime,
- lokalizacja hostingu.
Stworzyliśmy kompleksowy poradnik, który ułatwi Ci wybór najlepszego hostingu dla WordPressa. Znajdziesz w nich opis i wyjaśnienie znaczenia wszystkich najważniejszych parametrów, na które musisz zwrócić uwagę.
Zalety i wady WordPress
Zalety WordPress:
- przyjazny użytkownikowi,
- dostęp do wygodnego panelu administracyjnego,
- możliwość zbudowania, edytowania i zarządzania stroną bez wiedzy technicznej i znajomości programowania,
- darmowe oprogramowanie, które możesz zainstalować na własnym serwerze,
- dobry do obsługi blogów, stron WWW i sklepów internetowych,
- zbudujesz na nim każdy rodzaj strony internetowej,
- wiele motywów do wyboru,
- wiele dodatkowych możliwości w postaci wtyczek,
- aspekty SEO uwzględnione na stronach internetowych,
- praktycznie każdy motyw WordPress jest responsywny,
- bogaty wybór funkcji w sklepie internetowym,
- możesz edytować i publikować treści z dowolnego miejsca i przy użyciu dowolnego urządzenia,
- można go zainstalować praktycznie u każdego hostingodawcy.
Wady WordPress:
- część motywów jest płatnych,
- doświadczonych programistów WordPress może irytować ograniczeniami,
- ogromna różnorodność wtyczek i motywów utrudnia podejmowanie decyzji,
- konieczność wykupienia hostingu i własnej domeny.
Czy warto zdecydować się na WordPress?
WordPress udostępnia intuicyjny panel administracyjny. Dysponuje wygodnymi szablonami, które są łatwe w edycji. Może sprawić, że Twoja strona firmowa lub prywatny blog będą unikatowe. Pozwoli Ci na pełną edycję szablonów i to bez umiejętności programowania. Dodatkowe wtyczki zainstalujesz na nim od ręki, usprawniając działanie swoich witryn. W dodatku wszystko dostępne jest w języku polskim. To sprawia, że swoje miejsce w sieci w tym CMS-ie od podstaw zbudować może praktycznie każdy.
Ile kosztuje strona? WordPress umożliwia stworzenie jej zupełnie za darmo. Wszystkie niezbędne wtyczki także są darmowe, podobnie jak najpopularniejsze szablony. Nic nie zapłacisz też za dodawanie produktów w swoim sklepie internetowym. To ogromna oszczędność dla Twojej firmy. Szczególnie odczuć to możesz, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z działalnością w sieci.
Można uznać, że WordPress jest jednym z najlepszych sposobów na samodzielne tworzenie stron WWW. Wraz z kreatorami witryn jest szansą na własny serwis dla osób, które nie mają pojęcia o programowaniu. W dodatku jest bezpieczny, funkcjonalny i sprawnie działa. Ma oczywiście swoje wady. Dla większości początkujących twórców jednak nie powinny być one poważnym problemem.