PORADNIKI

3 min. czytania

Przeniesienie bloga z WordPress.com na własny hosting

Jak przenieść bloga z WordPress.com na wersję na własnym hostingu (WordPress.org)? Instrukcja krok po kroku.

Spis treści
WordPress

Dzięki platformie WordPress.com możesz prowadzić własny blog bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów – domeny czy hostingu. Problem jednak w tym, że robiąc to na takiej zasadzie jesteś ograniczony do funkcji i możliwości, które dostępne są w ramach tej platformy. W końcu przyjdzie moment, że czegoś zacznie Ci brakować i zdecydujesz się na przenosiny na inny hosting. Jak to przebiega? Co musisz zrobić, aby zmienić usługę?

Jak przenieść bloga z WordPress.com?

Wybrałeś usługę hostingową, na której ma się znaleźć Twoja strona? Zarejestrowałeś już domenę? Zatem możesz zabrać się za przenoszenie bloga. Nie obawiaj się – nie powinno Ci to sprawić większych trudności, a do pokonania będziesz miał zaledwie kilka kroków. 

Na początek zaloguj się do Twojego bloga na WordPress.com – musisz eksportować wszystkie treści, media i nie tylko. W panelu administracyjnym znajdź wśród narzędzi opcję „Eksportuj”. Kliknij ją. 

Eksport bloga z WordPress.com

Wtedy będziesz mógł przenieść całą zawartość lub ewentualnie tylko niektórych materiały, np. konkretne wpisy czy też strony. Następnie system da Ci możliwość pobrania tego pliku – zrób to. Na dysk Twojego urządzenia trafi archiwum z danymi. 

Ustawienia eksportu z WordPress.com

Dalej zainstaluj system WordPress na nowym serwerze, korzystając z domeny, na którą się zdecydowałeś. Niemal na pewno firma hostingowa oferuje Ci możliwość skorzystania z instalatora aplikacji. Znajdź go w panelu zarządzania usługą hostingową – może widnieć pod różną nazwą. 

Instalacja WordPressa na własnym hostingu

Po wyborze tej funkcji, musisz jedynie zdecydować, którą aplikację chcesz zainstalować – ma to być oczywiście WordPress. Następnie podaj podstawowe dane – e-mail, login i hasło, ewentualnie wybierz wersję systemu, motyw lub wtyczki, które mają być automatycznie dodane. Na koniec kliknij „Instaluj” lub podobne polecenie i gotowe. 

Poznaj też więcej sposobów na instalację WordPressa – znajdziesz tam też opis całej instalacji krok po kroku.

W kolejnym kroku musisz się zalogować do panelu administracyjnego nowej strony. Teraz możesz już przystąpić do importu danych z Twojego bloga na WordPress. Z menu „Narzędzia” wybierz „Import”.

WordPress - import

Znajdziesz tam wtyczkę, która umożliwi Ci przeniesienie strony. Zainstaluj ją. Jeśli się udało, to kliknij „Uruchom importer” – opcja pojawi się na miejscu „Zainstaluj”. 

WordPress -> Import -> Zainstaluj

Teraz wybierz plik z danymi Twojego bloga. 

Wgrywanie danych do WordPressa

Kliknij „Wybierz plik na serwer i zaimportuj go”. Uwaga: wcześniej pobrałeś archiwum, ale teraz musisz je rozpakować i wskazać konkretny plik xml z danymi. 

Następnie system zapyta Cię o to, komu mają być przypisane wpisy, które znajdują się w pliku. Możesz dodać nowego autora lub wybrać jednego z istniejących. Możesz również zaznaczyć, czy chcesz pobrać i importować załączniki. 

Import WordPress - przypisywanie autorów i ustawienia załączników

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, to powinieneś zobaczyć następujący komunikat:

Import WordPressa wykonany

Teraz sprawdź, czy aby na pewno dane, które miały się znaleźć na stronie, rzeczywiście na nią trafiły. Najprawdopodobniej tak właśnie będzie. Ta metoda importu treści z systemu WordPress.com na własny hosting nie powinna Ci sprawić większych problemów.

Przeniesienie bloga z WordPress.com na własny hosting

Jak widzisz, działanie to nie wymaga od Ciebie dużego doświadczenia – narzędzia służące do eksportu i importu są proste w obsłudze. Pamiętaj, aby poświęcić czas na wybór jak najlepszej oferty hostingowej. Weź pod uwagę wiele czynników, a więcej na ten temat dowiesz się z innego z moich poradników – jak wybrać hosting WordPress. Pamiętaj o przetestowaniu usługi, zanim się na nią zdecydujesz. W przypadku gdy firma nie daje Ci takiej możliwości albo nie oferuje zwrotu zapłaconej kwoty, jeśli zrezygnujesz po pewnym czasie, to lepiej zrezygnuj z takiej propozycji.