🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

13 min. czytania

Transparentność

Najważniejsze informacje dot. projektu „Jak Wybrać Hosting?: Zasady, Kryteria, Dane, Oceny, Finansowanie.

Spis treści
Serwer

W duchu transparentności przygotowałem tę stronę, aby pokazać Ci, jakie zasady towarzyszą mi przy rekomendowaniu, recenzowaniu czy opisywaniu hostingów i usług.

Kto stoi za Jak Wybrać Hosting?

Administratorem serwisu Jak Wybrać Hosting? jest:

KAZUR Prosta Spółka Akcyjna
z siedzibą w Szczecinie, adres: ul. Władysława Łokietka 5/2, 70-254 Szczecin, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0001108218, kapitał akcyjny w wys. 1000,00 zł, NIP: 8522707889, REGON: 528770870

a merytorycznie za stronę odpowiada:

Mateusz Mazurek

Mateusz Mazurek
Przedsiębiorca internetowy. Wydawca i autor blogów. Od ponad 18 lat wymagający klient dziesiątek różnych firm hostingowych. O mnie.

Czy ranking hostingów, rekomendacje i recenzje są sponsorowane? Ktoś za to płaci?

Nie. Żadna firma hostingowa nie zapłaciła za umieszczenie jej w rankingu, przygotowanie jej recenzji czy wspomnienie o niej w poradnikach. Sam wybieram usługi hostingowe, o których chcę tutaj napisać. Nie można też na tej stronie wykupić reklamy czy miejsca sponsorowanego.

Jednak jedno ważne zastrzeżenie: Niektóre linki na tej stronie to tzw. linki afiliacyjne. Oznacza to, że gdy klikniesz w taki link i zdecydujesz się na wykupienie hostingu lub innej usługi, ja otrzymam niewielkie wynagrodzenie za polecenie klienta (w formie prowizji czy zniżki na usługi). Oczywiście nie ma to żadnego wpływu na treść recenzji czy moich rekomendacji.

Linki afiliacyjne to jedyne źródło utrzymania tej strony i wszystkich poradników, dlatego jestem wdzięczny, jeśli wykupując hosting (lub inną usługę), zrobisz to za pośrednictwem linka na tej stronie.

Jakie hostingi opisujesz?

Długo przed uruchomieniem tej strony zastanawiałem się nad tym, jakie kryteria przyjąć do opisywanych tu na stronie hostingów. Szybkie? Wydajne? Bezpieczne?

Aktualnie wraz z rozbudową strony, chcąc pokazywać rzetelne dane o rynku hostingowym bez osobistych preferencji, stworzyłem podział na „Zaufane Hostingi” i pozostałe.

Zaufane hostingi

Zaufany Hosting to oznaczenie subiektywnie wybranych firm współpracujących z serwisem Jak Wybrać Hosting?, które spełniają kryteria jakości oraz zostały bardziej szczegółowo testowane m.in.:

  • 7 dodatkowych testów i szczegółowa ocena szybkości/wydajności,
  • testy i ocena bezpieczeństwa (checklista)
  • testy o ocena obsługi klienta/supportu hostingu (tajemniczy klient, 10 zapytań).

Poniżej szczegóły:

Zaufany Hosting Pozostałe firmy
Wydajność
10 testów

2 testy
Bezpieczeństwo
9 testów

Support
10 testów

Ocena oferty
8+ elementów

8+ elementów
Uptime
monitoring 24/7

monitoring 24/7

Zaufany Hosting – to oznaczenie Zaufanych Hostingów, które możesz spotkać w tym serwisie.

Kryteria Zaufanych Hostingów

Jako Zaufane Hostingi oznaczone są w tym serwisie firmy hostingowe, z którymi współpracuję i:

  1. których używałem lub nadal używam
  2. które miałem okazję gruntownie przetestować

oraz które spełniły szereg kryteriów opisanych niżej.

Podstawowe kryteria techniczne

  1. Hosting musi oferować certyfikat SSL za darmo swoim klientom (np. Let’s Encrypt)
  2. Hosting musi wspierać HTTP/2
  3. Hosting musi być oparty na dyskach SSD lub SSD NVMe (które są znacznie szybsze od zwykłych dysków HDD)
  4. Hosting musi obsługiwać miarę najnowsze i aktualne wersje PHP
  5. Hosting musi oferować darmowe kopie zapasowe (backupy) minimum raz na dobę

Dodatkowe kryteria

(dotyczące zazwyczaj już bardziej konkretnego planu hostingowego, który recenzuję i który mógłbym uznać za „rekomendowany” moim czytelnikom):

  • Minimum 1 rdzeń procesora / 1 vCore / 1 GHz / 100% CPU
  • Minimum 1 GB pamięci RAM na konto i 512 MB na 1 proces (memory_limit)
  • Minimum 10 jednoczesnych procesów PHP / cron
  • Minimum 100 jednoczesnych połączeń HTTP (jeśli jest taki limit)
  • Minimum 30 sek. na wykonywanie skryptów PHP / cron (jeśli jest taki limit)

Dodatkowo jako Zaufany Hosting polecam tu wyłącznie firmy z TOP 100 największych firm hostingowych w Polsce wg. top100.rootnode.pl. W przypadku hostingów wielkość nie ma znaczenia i mocno kibicuję wszystkim małym firmom, ale te 1000+ utrzymywanych domen (tyle trzeba mieć, aby załapać się do pierwszej setki) to absolutne minimum, jeśli chodzi o stabilność i pewność biznesu. A w przypadku hostingu to ważna sprawa.

Ostatnim (a może pierwszym) kryterium, które również przyjąłem, rekomendując hostingi, jest uczciwość w stosunku do klienta. Ciężko to konkretnie zdefiniować, ale staram się dbać o to, aby każda firma z oznaczeniem Zaufany Hosting była zwyczajnie fair w stosunku do swoich klientów. Nie może ona stosować żadnych dziwnych sztuczek, niekorzystnych zapisów w umowach czy ukrytych opłat.

Pozostałe hostingi

Aby jednak pokazać szerszą ofertę hostingową, testuję i recenzuję także inne firmy. Nie są one po prostu oznaczone jako „Zaufany Hosting”.

Jak testujesz hostingi?

Wszystkie usługi hostingowe, których recenzje znajdziesz na tej stronie, są przeze mnie gruntownie testowane i sprawdzane. Jak to robię?

  1. W miarę możliwości staram się bazować w jak największym stopniu na niezależnych, realnych i weryfikowalnych danych, a nie na subiektywnych ocenach czy wyłącznie syntetycznych testach.
  2. Wszystkie konta hostingowe sam kupuję lub korzystam z darmowego okresu testowego. Nie korzystam z kont testowych udostępnianych mi przez hostingi, aby uniknąć posądzenia o fałszowanie wyników (np. poprzez udostępnienie mi konta bez limitów czy z podkręconymi parametrami)
  3. Testuję konta anonimowo, aby właściciele i obsługa hostingu nie wiedziała, że dane konto jest moim kontem testowym, które będzie opisywane w recenzji. Robię to z tych samych powodów co wyżej. Korzystam do tego celu z uprzejmości zaprzyjaźnionych firm, aby na ich dane firmowe zamawiać usługi hostingowe i aby całość nie była kojarzona z moim nazwiskiem czy nazwą firmy.
  4. Nie informuję hostingu o terminie testów, które mam zamiar przeprowadzić. Sam wybieram dogodny termin i czas trwania testów.

Wszystkie te zasady są po to, aby firmy hostingowe nie mogły w żaden sposób ingerować w przeprowadzane przeze mnie testy jakości, wydajności, szybkości, bezpieczeństwa czy obsługi klienta. Oczywiście nie zakładam, że którakolwiek firma chciałaby to robić, ale trzymam się tych zasad, aby uniknąć wszelkich wątpliwości czy niedomówień. Testuje i używam recenzowanych hostingów tak samo, jak każdy inny klient (taki jak Ty).

Dane wykorzystane w testach hostingów

Poniżej omówienie najważniejszych danych, które wykorzystywane są w testach i recenzjach hostingu i metodologii ich pozyskiwania i wyliczania.

Realne TTFB

Wyniki TTFB dla hostingu powstają na podstawie rzeczywistych danych o odwiedzinach realnych użytkowników na stronach WWW utrzymywanych w analizowanych firmach hostingowych.

Dane dotyczące realnego TTFB (Time to First Byte) pochodzą z CrUX (Chrome User Experience Report) i są zbierane na podstawie rzeczywistych doświadczeń użytkowników korzystających z przeglądarki Chrome.

CrUX gromadzi dane z użytkowników, którzy korzystają z przeglądarki Chrome i mają włączoną funkcję raportowania o błędach (metodologia). Zbierane są informacje o wydajności stron internetowych, w tym TTFB, co pozwala na ocenę jakości hostingu oraz ogólnej wydajności strony. Dane CrUX udostępnione są przez Google na licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Informacje o tym, na jakim serwerze działa konkretna strona WWW, pochodzą z analiz własnych serwisu Jak Wybrać Hosting?.

Najważniejsze informacje o zbieraniu danych o realnym TTFB:

  • CrUX korzysta z danych pochodzących od użytkowników przeglądarki Chrome, którzy mają włączoną funkcję raportowania. To zapewnia, że dane są reprezentatywne dla rzeczywistych warunków użycia.
  • Metryki, takie jak TTFB, są zbierane automatycznie podczas ładowania stron. Zbierane są również inne metryki, takie jak czas ładowania, czas interakcji itp.
  • Aby znaleźć się w zbiorze danych CrUX, strony internetowe muszą być publicznie dostępne, indeksowalne przez Google oraz wystarczająco popularne.
  • Na podstawie całego zbioru danych raz w miesiącu sprawdzamy wszystkie strony WWW, odpytując publiczne serwery DNS (np. 8.8.8.8 od Google lub 1.1.1.1 od Cloudflare) o ich rekordy NS wskazujące na hosting.

Dane, które są wykorzystywane przez Jak Wybrać Hosting dla każdej strony WWW:

  • TTFB P75 – 75 percentyl wartości TTFB podczas wszystkich analizowanych wizyt danej strony WWW
  • Rozkład procentowy wyników TTFB dla wszystkich wizyt na danej stronie z podziałem na:
    • dobry (poniżej 800 ms)
    • przeciętny (od 800 ms do 1.8 sekundy)
    • słaby (powyżej 1.8 sekundy)
  • serwer nazw (NS) dla wszystkich stron WWW w zbiorze

Zebrane dane są agregowane na podstawie serwerów nazw i liczona jest średnia ważona każdego z parametrów, dla każdej z analizowanych firm hostingowych.

Na podstawie zebranych danych tworzone są raporty, które mogą być używane do analizy wydajności różnych hostów. Raporty prezentowane są w recenzjach firm wraz z liczbą analizowanych stron WWW dla każdego hostingu, historycznymi wynikami i oceną w skali 0-10.

Wszystkie wspomniane dane zbierane, analizowane i aktualizowane są co miesiąc.

Syntetyczne TTFB

Dane dotyczące syntetycznego TTFB pochodzą z serwisu webspeed.pl i aktualizowane są w Jak Wybrać Hosting? co miesiąc (w pierwszych dniach miesiąca). Serwis na bieżąco bada TTFB polskich stron internetowych.

Webspeed działa na własnej bazie 1.8 miliona domen z rozszerzeniem .PL i regularnie:

  • codziennie raz na dobę odpytuje wszystkie domeny o delegację domeny DNS, adres IP serwera i charakter strony (np. czy jest to WordPress)
  • codziennie pomiędzy godziną 6:00 a północą odpytuje co 2 godziny wszystkie strony zapisując wynik TTFB

Wszystkie odpytania, realizowane są przy użyciu infrastruktury chmurowej Vultr z data center w Warszawie zgodnie z metodologią pomiarów.

W serwisie Jak Wybrać Hosting? prezentowane są miesięczne średnie arytmetyczne wyników TTFB dla poszczególnych hostingów obejmujące wyłącznie dane ze stron opartych o WordPress bez cache.

Pozostałe testy szybkości/wydajności, bezpieczeństwa i supportu

Wszystkie pozostałe testy wydajności hostingów takie jak:

  • Wydajność operacji WordPress na serwerze
  • Wydajność bazy danych MySQL
  • Wydajność procesów PHP
  • Test szybkości DNS
  • Test dysku
  • Test łącza internetowego

oraz testy supportu i bezpieczeństwa bazują na testach własnych, wykonywanych regularnie.

Techniczne aspekty testów (użyte oprogramowanie, skrypty testowe, dane testowe, używane polecenia) i cała metodologia opisana jest na stronie testu hostingów, przy danym teście.

Szczegóły co do tego, jak przebiegają testy, znajdziesz w sekcji „Jak testujesz hostingi?” na tej stronie.

Testy staram się wykonywać regularnie, nie rzadziej niż raz na rok lub po zgłoszeniu przez czytelników (lub przez sam hosting) znaczących zmian w ofercie czy technologii.

Monitorowanie uptime

Testy uptime serwerów prowadzone są nieprzerwanie. Ciągle monitorowane są testowe serwery, aby udostępnić Ci na żywo informacje o ich dostępności i ewentualnych awariach.

Testy wykonywane są z pomocą narzędzia updown.io, co 5 minut z 8 lokalizacji na całym Świecie (Los Angeles (USA), Miami (USA), Montreal (Kanada), Roubaix (Francja), Frankfurt (Niemcy), Singapur (Singapur), Tokyo (Japonia), Sydney (Australia)) na wybranych przeze mnie kontach/serwerach testowych. Raporty na stronie pokazują informacje na żywo.

Na stronie testu hostingów znajdziesz raport z procentowym czasem dostępności z ostatnich 30 dni dla wszystkich hostingów, a po wybraniu jednego z nich (lub w recenzjach), szczegółowy raport z czasami odpowiedzi z różnych lokalizacji oraz dane z ostatnich 6 miesięcy wraz z wyszczególnieniem wszystkich niedostępności testowanego serwera na danym hostingu.

Punktacja i oceny hostingów

W ramach serwisu możesz spotkać oceny w skali od 0 do 10. Poniżej informacje jak one są liczone (wagi, punktacje).

Wydajność

Ocena wydajności bazuje w głównej mierze na realnych wynikach szybkości stron WWW działających na danym hostingu. Składa się jednak na nią łącznie od 2 do 3 ocen cząstkowych.

Wagi dla hostingów „Zaufany Hosting”:

Realne TTFB - 50%
Syntetyczne TTFB - 30%
Symulacja użytkowników - 20%

Wagi dla pozostałych hostingów:

Realne TTFB - 80%
Syntetyczne TTFB - 20%

Dla stron, dla których nie ma wyników syntetycznego TTFB, tę część oceny przejmuje realne TTFB.

Realne TTFB

Ocena w skali 1-10 dla realnego TTFB obliczana jest na podstawie najnowszej dostępnej średniej TTFB P75 w następujący sposób:

  • Jeżeli TTFB P75 jest poniżej 800 ms, wynik wynosi 10/10;
  • Jeżeli TTFB P75 jest równy lub większy od 2500 ms (2.5 sekundy), wynik wynosi 1/10;
  • W przeciwnym razie, dla wartości TTFB P75 od 800 do 2499, wynik jest obliczany według wzoru: score = 10 - ((TTFB P75 - 800) / (2500 - 800)) * 9 i zaokrąglany do 0.25.

Syntetyczne TTFB

Na podstawie średniego wyniku TTFB za poprzedni miesiąc, wystawiana i aktualizowana jest przez nas ocena w skali od 1 do 10 liczona w następujący sposób:

  • Jeżeli TTFB jest poniżej 800 ms, wynik wynosi 10/10;
  • Jeżeli TTFB jest równy lub większy od 3000 ms (3 sekundy), wynik wynosi 1/10;
  • W przeciwnym razie, dla wartości TTFB od 800 do 3000, wynik jest obliczany według wzoru: score = 10 - ((TTFB - 800) / (3000 - 800)) * 9 i zaokrąglany do 0.25.

Symulacja użytkowników

W teście symulacji ruchu na stronie wynikiem jest P95 czasu wykonania testu dla wszystkich prób. Na podstawie wyniku w milisekundach, przyznawana jest ocena zależnie od zakresu, w którym znajdzie się wartość dla 95 percentyla:

  • < 1 000 ms = 10/10
  • 1 000 – 1 999 ms = 9/10
  • 2 000 – 2 999 ms = 8/10
  • 3 000 – 3 999 ms = 7/10
  • 4 000 – 4 999 ms = 6/10
  • 5 000 – 9 999 ms = 5/10
  • 10 000 – 19 999 ms = 4/10
  • 20 000 – 29 999 ms = 3/10
  • 30 000 – 49 999 ms = 2/10
  • >= 50 000 ms = 1/10

Bezpieczeństwo

Ocena bezpieczeństwa hostingu w skali 1 – 10, bazuje na punktach, które po testach przyznawane są za:

  • 0 – 4 pktBackup – jako standard założone jest co 24h i trzymanie kopii przez 7 dni (0 punktów). Punktowane są:
    • częstsze kopie zapasowe (co 12h = +0.75 pkt, co 6h = +1 pkt, co 2h = +1.25 pkt, co 1h = +1.5 pkt)
    • dłużej przechowywane kopie (14 dni = +1 pkt, 15-30 dni = +2 pkt, >30 dni = 2.5 pkt)
    • możliwość samodzielnego tworzenia kopii na żądanie (+0.25 pkt)
    • możliwość samodzielnego odzyskania kopii w panelu (+0.25 pkt)
  • 0 – 2 pkt2FA – dwustopniowe uwierzytelnianie pełne (+2 pkt) lub częściowe, gdy hosting oferuje dwa panele (np. rozliczeniowy i hostingu), a 2FA jest tylko w jednym z nich (+1 pkt)
  • 0 – 2 pktBezpieczny transfer plików (SFTP) – czy jest oferowany (+1 pkt), czy jest domyślnie włączony (+1.5 pkt), czy jest sugerowany zamiast/obok FTP (+2 pkt)
  • 0 – 2 pktSeparacja stron WWW – czy domyślnie włączona np. open_basedir (+1 pkt), czy pełna (+2 pkt)
  • 0 – 1 pktWAF – czy działa i aktywnie blokuje ataki
  • 0 – 1 pktSPF – czy ustawiony domyślnie, pełny -all (+1 pkt) czy częściowy ~all, soft fail (+0.5 pkt)
  • 0 – 1 pktDKIM – czy ustawiony domyślnie
  • 0 – 1 pktDMARC – czy ustawiony domyślnie, pełny (+1 pkt) czy częściowy z p=none (+0.5 pkt)
  • -1 – 0 pktaktualność domyślnej wersji PHP na koncie hostingowym
  • -1 – 0 pktaktualność najnowszej dostępnej wersji PHP możliwej do ustawienia
  • -1 – 0 pktaktualność bazy danych MySQL/MariaDB

W przypadku, gdyby punkty sumowały się do ponad 10, ocena to 10/10.

Support

W przypadku testów supportu hostingów, wykonywanych jest 10 testowych zapytań/zgłoszeń do obsługi: 3 przed zakupem i 7 po zakupie hostingu. Za każde zgłoszenie hosting może otrzymać od 0 do 1.5 punktu, które sumują się do oceny w skali od 1 do 10.

Punkty przyznawane dla każdego zgłoszenia:

  • 0 pkt – brak odpowiedzi na zapytanie/zgłoszenie;
  • 0.5 pkt – poprawnie obsłużone pilne zapytanie/zgłoszenie („awaria”, coś nie działa, działa wolno), gdzie na odpowiedź trzeba było długo czekać;
  • 1 pkt – poprawnie obsłużone zapytanie/zgłoszenie;
  • 1.5 pkt – poprawnie obsłużone zapytanie/zgłoszenie, w którym obsługa zrobiła coś więcej, niż można by oczekiwać (np. coś ustawi za klienta, zrobi dogłębną analizę itd.).

Dla testów przed zakupem (3 z 10), punkty dzielone są na pół, aby premiować obsługę realnych klientów. W przypadku, gdyby punkty sumowały się do ponad 10, ocena to 10/10.

Oferta

Ocena oferty hostingu w skali od 1 do 10 składa się z punktów:

  • 0 – 1.5 pktpanel (czy intuicyjny, responsywny, czytelny, czy ma obsługę najważniejszych funkcji);
  • 0 – 1.5 pktceny (czy niskie/wysokie w porównaniu do tego, co jest oferowane);
  • 0 – 1.5 pktokres testowy / gwarancja satysfakcji (czy jest, na jak długo);
  • 0 – 1 pktdarmowa migracja wykonywana przez hosting (czy jest, na jakich warunkach);
  • 0 – 1 pktobsługa HTTP/3 (czy jest);
  • 0 – 1 pktobsługa Redis / Memcached (czy jest);
  • 0 – 1 pktdyski SSD NVMe (czy są);
  • 0 – 3 pktpozostałe (m.in. czy oferta jest czytelna, czy oferta jest szeroka, elastyczność, limity hostingu, gwarancja SLA, formy kontaktu, oferowane dodatki np. DNS Anycast).

W przypadku, gdyby punkty sumowały się do ponad 10, ocena to 10/10.

Ocena ogólna

Ocena ogólna to średnia ze wszystkich wystawionych pozostałych ocen.

Dla firm „Zaufany Hosting” jest to więc:

Wydajność - 25%
Bezpieczeństwo - 25%
Support - 25%
Oferta - 25%

a dla pozostałych hostingów:

Wydajność - 50%
Oferta - 50%

Kolejność i sortowanie hostingów

Na stronie głównej serwisu Jak Wybrać Hosting? wyświetlane są wszystkie przetestowane hostingi. Domyślnym sortowaniem wyników w tym miejscu jest „Rekomendowane„, czyli subiektywnie ustalona kolejność na podstawie ocen/wyników hostingów, zainteresowania czytelników danymi firmami i cech unikalnych danego hostingu. Na podobnej zasadzie dobierane są hostingi do tzw. szybkich rekomendacji w treści konkretnych artykułów czy jako wyniki pomocnika wyboru hostingu.

Sortowanie na stronie głównej można jednak zmienić według kryteriów (opcja nad listą hostingów):

  • Wydajność – sortowanie po aktualnej po ocenie testów wydajności (od najwyższej)
  • Bezpieczeństwo – sortowanie po ocenie testów bezpieczeństwa (od najwyższej)
  • Support – sortowanie po ocenie testów obsługi klienta / supportu (od najwyższej)
  • Oferta – sortowanie po ocenie oferty hostingu (od najwyższej)
  • Ocena ogólna – sortowanie po ocenie całościowej hostingu (od najwyższej)
  • Cena (od najniższej) – sortowanie po najniższej cenie standardowej hostingu, bez promocji, w kolejnych latach (od najniższej)

Wyniki sortowania na stronie głównej zawsze pokazują na początku firmy z oznaczeniem „Zaufany Hosting”.

Hosting „X” jest najlepszy! Dlaczego nic o nim nie napisałeś?

Siłą rzeczy nie jestem w stanie używać, testować i recenzować wszystkich hostingów, które są na rynku.

Byłem i jestem klientem wielu firm hostingowych od ponad 18 lat. Testowałem i używałem przez ten czas wiele różnych ofert (czy to na potrzeby własne, czy klientów, którym tworzyłem strony WWW, świadczyłem usługi SEO czy optymalizowałem szybkość działania stron). Znam wady i zalety wielu firm od dużych molochów po jednoosobowe niewielkie biznesy hostingowe. Sukcesywnie staram się testować i recenzować kolejne firmy i marki hostingowe. Wymaga to jednak sporo pracy i zabiera masę czasu.

Pewnie są świetne firmy, których nie miałem jeszcze okazji przetestować i nieprędko to zrobię, dlatego gorąco zachęcam Cię do samodzielnego testowania hostingów.

Pozostałe recenzje

W serwisie Jak Wybrać Hosting? poza hostingami znajdziesz także recenzje i testy innych usług i produktów – najczęściej narzędzi dla webmasterów czy biznesu online.

Wszystkie te recenzje powstały na bazie testów i realnego sprawdzenia usługi czy produktu.

W przypadku usług czy produktów innych niż hosting, kryteria oceny czy ewentualne punktacje są bardziej subiektywne i bazują na wyciągnięciu plusów i minusów testowanej usługi podczas korzystania z niej i porównania z bezpośrednią konkurencją.