🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

10 min. czytania

Limity na hostingu: poznaj 21 limitów hostingów współdzielonych

Limit

Fot. Freepik

Lista 21 limitów nakładanych przez hostingi współdzielone: dysk, łącze, pliki, bazy danych, domeny, konta, e-maile, transfer itd.

Spis treści
Serwer

W ramach usługi hostingowej otrzymujesz dostęp do pewnych ograniczonych zasobów serwera, który należy do danej firmy. Z takiej maszyny mogą jednocześnie korzystać dziesiątki, setki, a nawet więcej niż 1000 klientów. Aby serwer działał niezawodnie i obciążenie generowane przez jednego użytkownika nie powodowało problemów w usługach innych, każdy ma dostęp jedynie do wspomnianych ograniczonych zasobów. Sprawdź, jakie są limity w ramach takich usług.

21 limitów hostingów współdzielonych

Ogromną zaletą serwerów współdzielonych jest możliwość umieszczenia na nich strony stosunkowo niskim kosztem. Często nawet za mniej niż 100 zł możesz mieć do dyspozycji powierzchnię na serwis i wiele przydatnych usług. Decydując się jednak na taki hosting, musisz się liczyć z tym, że godzisz się na wiele limitów związanych z korzystaniem z takiej usługi. Nieograniczone możliwości daje serwer dedykowany, ale wiąże się on z wielokrotnie wyższym wydatkiem.

To, jak duże będą ograniczenia w ramach usługi hostingowej zależy głównie od tego, na jaki pakiet się zdecydujesz, a także z jakiej firmy będziesz korzystać. Im droższy będzie ten pakiet, tym większe możliwości. Ponadto jedne firmy nakładają mniejsze, a inne większe ograniczenia. Oto jakie limity możesz napotkać, wybierając hosting współdzielony.

1. Liczba dodanych domen

To ograniczenie jest coraz rzadziej stosowane, a głównie pojawia w przypadku najtańszych pakietów w firmie hostingowej. Oznacza ono, że możesz dodać tylko jedną domenę w ramach usługi. Czyli nie założysz więcej niż jednej strony? Nie do końca. Możesz to zrobić, o ile firma umożliwia Ci dodanie subdomen. Wtedy możesz mieć np. najważniejszą stronę pod adresem twojserwis.pl, a inne w subdomenie np.: innastrona.twojserwis.pl. Możliwe jednak, że w przypadku ograniczenia do jednej domeny firma ustaliła również, że nie możesz korzystać z subdomen.

Nie można utworzyć kolejnej domeny - właśnie osiągnąłeś swój przypisany limit
Limit liczby domen – komunikat na jednym z hostingów

Jeśli zamierzasz prowadzić tylko jeden serwis, to nie jest to większy problem. W przypadku gdy pojawi się potrzeba założenia kolejnego, to wtedy możesz przenieść się na wyższy pakiet. Mało firm nakłada jednak takie limity. 

2. Powierzchnia na dysku

Tak, jak każdy komputer, również i serwer ma ograniczoną powierzchnię. Nie ma zatem czegoś takiego, jak usługa hostingowa bez limitu miejsca na dane. Wprawdzie znajdziesz na rynku oferty, w których teoretycznie powierzchnia jest nieograniczona, ale w praktyce nie jest to prawdą. Zawsze w regulaminie znajdziesz informację, która stanowi dla właścicieli firmy hostingowej pewnego rodzaju furtkę. Mają oni prawo oczekiwać od Ciebie zmiany hostingu na VPS-a lub serwer dedykowany albo ograniczyć Ci zasoby, jeśli działanie Twoich usług będzie zagrażać stabilności serwera. W praktyce zatem coś takiego jak powierzchnia bez limitów zwyczajnie nie istnieje. 

Limit na dysku - zastrzeżenie hostingu
Limit na dysku – zastrzeżenie hostingu

Ile powierzchni na dysku będzie odpowiednie w Twoim przypadku? To zależy od strony, którą prowadzisz. Jeśli jest to blog czy strona stanowiąca wizytówkę firmy, to wtedy na start wystarczy kilka GB. Natomiast w przypadku dużych portali i sklepów może to być zbyt mało. 

3. Liczba plików

Częstym ograniczeniem jest również limit liczby plików na serwerze. Z reguły jednak jest on bardzo wysoki i zbliżenie się do tej granicy jest raczej bardzo trudne. Nie udało mi się tego dokonać nawet w przypadku bardzo dużych stron, które składają się z tysięcy artykułów i zdjęć.

Liczba plików - bez limitu
Liczba plików – bez limitu

4. Liczba operacji na dysku na sekundę

Będąc przy kwestii dysku twardego, warto również zwrócić uwagę na parametr IOPS, który wskazuje na maksymalną liczbę operacji na sekundę, które mogą być wykonane. Istnieje limit dla zapisu i dla odczytu. Rozsądne minimum w tym przypadku wynosi 100. Jeśli IOPS będzie mały, to może się to przełożyć negatywnie na szybkość ładowania się strony. 

5. Przepustowość odczytu i zapisu danych

Pierwszy z tych parametrów wskazuje na to, z jaką prędkością ładują się pliki strony, natomiast drugi – jak szybko są zapisywane. Parametr ten wyrażany jest w MB/s i zależy m.in. od tego, z jakich dysków korzysta serwer. Najlepsze parametry uzyskasz na hostingu z dyskami SSD NVMe, natomiast najsłabsze na HDD. 

6. Transfer danych

Coraz częściej w przypadku tego parametru spotkasz się z informacją o braku limitów. O co w ogóle chodzi? Otóż transfer wykorzystywany jest za każdym razem, kiedy ktoś wchodzi na stronę, pobiera z niej pliki, a także kiedy wgrywasz na nią nowe dane, pobierasz pocztę i nie tylko. Działa to na podobnej zasadzie, jak transfer w ramach limitu na internet w telefonii komórkowej. Czy rzeczywiście istnieje coś takiego, jak nielimitowany transfer? Nie do końca.

Nawet, jeśli zobaczysz adnotację o braku limitów, to będzie to działać na podobnej zasadzie jak w przypadku powierzchni na dysku. Otóż jeśli Twoja usługa, według firmy hostingowej, zacznie za bardzo obciążać serwer, to wówczas zostaniesz poproszony o zmianę pakietu na wyższy. Ile GB transferu potrzebujesz? Obserwuj, ile wykorzystujesz. Jeśli widzisz, że aktualny limit nie wystarczy, aby strona działała przez cały miesiąc, to wtedy go zwiększ.

Transfer: bez limitu
Transfer: bez limitu

Możesz się też spotkać z innym ograniczeniem – w ramach pakietu hostingowego z Twojej witryny będzie mogła skorzystać określona liczba użytkowników miesięcznie. To dobre rozwiązanie np. w przypadku serwisów z plikami do pobrania, gdyż wtedy transferu w przeliczeniu na użytkownika możesz potrzebować znacznie więcej niż na stronach informacyjnych. 

Liczba użytkowników miesięcznie: 10 000, 25 000 i 50 000
Maksymalna liczba użytkowników miesięcznie

7. Liczba adresów e-mail

W ramach usługi możesz mieć do dyspozycji ograniczoną liczbę skrzynek e-mail, chociaż bez większych problemów znajdziesz nawet bardzo tanie oferty, w których takiego limitu nie będzie. Czy jest on istotny? Jeśli prowadzisz jedną witrynę, to najczęściej będziesz potrzebować kilku adresów email. W przypadku gdy masz sklep WWW, to tych skrzynek powinieneś mieć więcej, np. kilkanaście lub kilkadziesiąt, zatem nielimitowana liczba nie jest konieczna.

Poza tym – i w tym przypadku jest to fikcyjny brak ograniczeń. Wiadomości zapisane na serwerze zajmują powierzchnię. Wysyłając emaile, dodając załączniki, wykorzystujesz transfer, tak więc mając bardzo dużą liczbę skrzynek, może Ci po prostu zabraknąć innych zasobów do ich obsłużenia.

8. Limit wysłanych wiadomości e-mail na dobę

Firmy hostingowe ustalają często również ograniczanie pod względem liczby wysłanych dziennie wiadomości e-mail. Jednak z reguły limit ten jest wysoki i bardziej stanowi zabezpieczenie przed wykorzystywaniem konta hostingowego do rozsyłania SPAM-u. Czy tym limitem powinieneś się martwić? Raczej nie. Tam, gdzie mam konta, jeśli w ogóle jest podana informacja na temat takiego ograniczenia, to w liczbie tysięcy wiadomości dziennie. 

Zwróć jednak uwagę na to, że hosting może ustalić dwa rodzaje limitów dla wiadomości e-mail. Pierwszy dotyczy wiadomości nadanych przez SMTP, czyli takich, które wyślesz np. w programie pocztowym. Jest jednak jeszcze drugi, który obejmuje wiadomości wysłane przez funkcję mail(), m.in. kierowane do użytkowników, kiedy założą konto, zamówią produkt w sklepie czy skorzystają z formularza kontaktowego. 

Limity skrzynek e-mail
Limity skrzynek e-mail

9. Limit powierzchni na skrzynki pocztowe

Niektóre firmy hostingowe ustalają odrębny limit powierzchni dyskowej na pocztę i na wszystkie inne pliki. Oceń, jaka przestrzeń będzie wystarczająca dla Ciebie. Zazwyczaj limity te są dosyć duże, a przynajmniej w stosunku do cen pakietów. 

Widzisz, że w Twoim przypadku powierzchnia jest zbyt mała? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść się na wyższy. Po prostu obserwuj, ile zasobów wykorzystujesz. 

10. Maksymalna liczba odbiorców wiadomości wysłanej przez konto pocztowe

Do ilu jednocześnie adresatów możesz wysłać e-mail, korzystając z konta pocztowego? Czy to jest istotne? Jeśli kierujesz wiadomość do wielu odbiorców jednocześnie, to jak najbardziej tak. W przeciwnym wypadku – nie. 

11. Liczba baz danych

Kolejnym częstym ograniczeniem jest limit baz danych. Spotkać się z nim możesz w przypadku najtańszych pakietów hostingowych – w droższych zazwyczaj nie obowiązuje. W praktyce brak limitów nie jest raczej potrzebny. Dlaczego? Do prowadzenia strony konieczna jest z reguły jedna baza. Ile masz serwisów? Kilka? Kilkanaście? Zatem dla każdego będziesz potrzebować odrębnej bazy. Jeśli do strony dołączysz forum oparte na innym skrypcie, to dla niego także przyda się baza. Zatem w zdecydowanej większości przypadków kilkadziesiąt baz danych będzie limitem wystarczającym. 

Ewentualnie możesz jeszcze zwrócić uwagę na to, jaki limit obowiązuje dla poszczególnych typów baz. Poza najpopularniejszymi MySQL czy MariaDB firma może również oferować PostgreSQL. Czy chcesz z nich korzystać?

Limit ilości baz danych na hostingu
Limit ilości baz danych na hostingu

12. Limit wielkości bazy danych

Liczba tych baz to jedno, a kolejnym ograniczeniem może być maksymalna powierzchnia, jaką zajmują. Po założeniu bloga taka baza będzie potrzebować kilkadziesiąt MB. Natomiast wraz z rozwojem strony może to być już kilka GB i więcej. Jeśli interesuje Cię hosting dla strony firmowej, która składać się będzie z opisu oferty, ewentualnie z bloga, to mało prawdopodobne, że baza zajmie kiedykolwiek więcej niż 1 GB. Chyba że będziesz intensywnie dodawać na niej treści – wtedy jest to realne. 

Limit wielkości baz danych
Limit wielkości baz danych

13. Dopuszczalne obciążenie procesora

Zasoby CPU są kolejnym elementem usługi, na który nakładane są ograniczenia. Limit ten określany jest w różnej formie. Z reguły podawany jest procent lub liczba CPU. Sugerowane minimum, które warto mieć na start wynosi 1 rdzeń procesora/1  vCore/1 GHz /100% CPU. Taka ilość zasobów procesora powinna być wystarczająca do szybkiego działania strony. 

Dopuszczalne obciążenie CPU
Limit procesora (CPU)

14. Maksymalna ilość pamięci wykorzystywanej przez wszystkie procesy

Ograniczenia dotyczą także pamięci RAM. W tym przypadku możesz się spotkać z dwoma ich rodzajami. Pierwszym jest wspomniana maksymalna ilość pamięci wykorzystywanej przez wszystkie procesy, natomiast drugim jest memory_limit, czyli limit dla jednego procesu PHP. W obu przypadkach są one wyznaczane w MB. Zasada jest standardowa – im więcej RAMu, tym lepiej. Minimum, które sugeruję to 1024 MB pamięci RAM na konto i 521 MB na jeden proces. 

Dostępny RAM w pakietach hostingowych
Dostępny RAM w pakietach hostingowych

15. Liczba jednoczesnych połączeń PHP

Ten element określa, ile maksymalnie osób może jednocześnie wysłać żądanie do Twojej strony, czyli w praktyce – otworzyć stronę główną czy podstronę. Parametr ten ma bardzo duże znaczenie w przypadku bardzo popularnych serwisów, gdyż jeśli limit będzie zbyt mały, to wówczas użytkownikom może się nie wyświetlać Twój serwis. Jako minimum uznaj 100, ale są i takie hostingi, które nie ustalają takiego ograniczenia. 

16. Godziny tworzenia backupu danych

Kliknięcie opcji tworzenia kopii wszystkich plików na serwerze wtedy, kiedy akurat Ci się o tym przypomni jest oczywiście bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale nie wszystkie firmy dają taką możliwość. Może to się odbywać jedynie w wybranych godzinach, np. w nocy. Jeśli o tej porze zazwyczaj śpisz, to takie ograniczenie może być dla Ciebie sporym problemem. 

Backup tylko w nocy - komunikat hostingu
Backup tylko w nocy – komunikat hostingu

17. Liczba zarejestrowanych certyfikatów SSL

Zdecydowana większość firm hostingowych daje możliwość korzystania z całkowicie darmowych certyfikatów SSL, ale możesz też spotkać się z taką sytuacją, że liczba instalacji będzie limitowana do określonej liczby, np. do jednego tygodniowo. Dowiedz się więcej o hostingach z darmowym certyfikatem SSL.

18. Liczba kont FTP

W celu wygodnego kopiowania plików na serwer i ich pobierania powinieneś mieć dostęp do serwera FTP. Najczęściej wystarczy jedno, ale być może chcesz umożliwić korzystanie z wybranych folderów konkretnym osobom – wtedy potrzebujesz ich więcej. Tymczasem firma hostingowa może zaproponować jedno konto FTP. Takie ograniczenie pojawia się głównie w przypadku najtańszych pakietów. Z reguły jednak liczba dostępnych kont jest na tyle duża, że nie powinno to stanowić dla Ciebie problemu. Choć do bezpiecznego transferu plików lepiej używać SFTP.

19. Godziny działania BOK-u

Pomocy suportu możesz potrzebować o różnej porze, w różne dni. Zwróć uwagę na to, w jakich godzinach jest dostępna. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby wsparcie było do dyspozycji przez całą dobę i 7 dni w tygodniu, ale w praktyce niełatwo o taką ofertę. Natomiast jeśli BOK działa codziennie i jest dostępny w godzinach Twojej pracy, to już powinien być zadowalający wynik.

20. Harmonogram zadań CRON

CRON to proces okresowego uruchamiania poleceń na serwerze. Dzięki temu wskazane przez Ciebie skrypty mogą być cyklicznie aktywowane o określonych przez Ciebie porach. To rozwiązanie przeznaczone głównie dla zaawansowanych użytkowników. Firmy hostingowe limitują maksymalną liczbę zdefiniowanych zadań, a także ilość pamięci zajętej na zadanie i nie tylko.

21. Systemy możliwe do zainstalowania

Zdecydowanie najczęściej możesz instalować na serwerze dowolne CMS-y. Możesz jednak trafić na np. hosting WordPress, gdzie dozwolone jest instalowanie tylko takiego systemu. Zazwyczaj nawet fakt, że jest to hosting nazywany takim dla WP, nie stawia takich ograniczeń, ale możesz trafić na oferty, gdzie rzeczywiście tak będzie.