🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

23 min. czytania

Hosting WordPress: Wybór najlepszego hostingu dla WordPressa w 2024 roku

Hosting WordPress

Fot. MM

Jak wybrać wydajny, szybki, bezpieczny i niezawodny hosting WordPress? 17 kwestii, na które musisz zwrócić uwagę! Konkretne wskazówki i sprawdzone porady dot. wyboru najlepszego hostingu dla WordPressa.

Spis treści
WordPress

Być może znasz już CMS-a WordPress i zacząłeś szukać odpowiedniego dla niego hostingu. Wiele firm hostingowych twierdzi, że ich serwer jest idealny pod ten system. Skąd zatem masz wiedzieć, który hosting stron jest odpowiedni? Co oznacza, że dana usługa to hosting WordPress? 

WordPress – co to jest?

CMS to skrót od Content Management System, co oznacza System Zarządzania Treścią. Takie rozwiązania powstały po to, żebyś mógł stworzyć stronę WWW i prowadzić ją bez wiedzy programistycznej. Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego możesz dodawać artykuły, zdjęcia, wprowadzać zmiany w menu. Nie używasz do tego żadnych poleceń, nie zmieniasz kodu strony. 

Ale dlaczego akurat CMS WordPress? W zasadzie mógłbym napisać tylko tyle, że ponad 60 proc. wszystkich stron WWW na świecie, które używają systemu CMS, działa na WordPressie i to powinno wystarczyć za wystarczające uzasadnienie. Czy miliony użytkowników mogą się mylić? Do dyspozycji masz tysiące dodatków do systemu, dzięki którym rozszerzysz możliwości CMS-a albo wprowadzisz kilkoma kliknięciami myszy istotne modyfikacje. Ile jest tych wtyczek? Na pl.wordpress.org/plugins/ na początku 2022 roku było ich przeszło 60 tysięcy!

Szukasz hostingu i nie masz czasu czytać?

3 szybkie rekomendacje hostingu WordPress

Marzec 2024

Najlepsze sprawdzone i przetestowane hostingi WordPress pod kątem szybkości, bezpieczeństwa, niezawodności, obsługi uczciwości

Przeczytaj też: Jak stworzyć bloga?

Jaki wybrać hosting WordPress? 

System WordPress jest tak popularny, że doczekał się dedykowanych ofert. Inne popularne rozwiązania typu CMS to np. Drupal czy Joomla – spróbuj znaleźć zoptymalizowany pod nie hosting stron WWW. Widzisz takie oferty? Może i znajdziesz, ale będą to po prostu standardowe konta hostingowe, na których łatwo zainstalujesz te systemy przy pomocy instalatora aplikacji. Nie są one dedykowane pod te rozwiązania. Jeśli chodzi o WordPressa, to znajdziesz dwa rodzaje ofert:

  • Hostingi, które opisane są jako zoptymalizowane pod WordPressa, na których możesz zainstalować inne systemy CMS.
  • Hostingi, na których możesz założyć stronę wyłącznie na systemie WordPress, ale tych jest niewiele. 

Wybór hostingu, który umożliwia prowadzenie stron WWW wyłącznie na WP, wcale nie musi oznaczać, że Twoja witryna będzie działać lepiej niż na standardowej usłudze. Tak naprawdę dopiero z testów możesz się dowiedzieć, która usługa jest szybsza i bardziej niezawodna.

Najczęściej od adminów usłyszysz, że hosting stron jest przygotowany pod WordPressa, ale możesz prowadzić na nim również strony oparte na innych systemach CMS. Zastanów się, czy to Ci wystarczy? Czy nie będziesz korzystać z innych systemów? A może masz już stronę, którą chciałbyś przenieść na hosting WordPress? Przemyśl to, zanim zdecydujesz się na konkretną propozycję. Przejdźmy zatem do kryteriów, które będą pomocne przy wyborze usługi. Na początek przeanalizujemy takie, które należy brać pod uwagę w przypadku wszystkich usług hostingowych.

1. Czy dostępny jest darmowy test?

Dotyczy to nie tylko hostingów WordPress, ale również każdej standardowej oferty serwerowej. Firma powinna Ci dać możliwość przetestowania usługi przez 7 czy 14 dni. To wtedy możesz założyć stronę i przetestować, jak działa hosting.

Zastanawiasz się, po co Ci to, skoro możesz po prostu sprawdzić, jak działa strona główna tego hostingu? Firmy posiadają wiele serwerów i niemal na pewno Twoje konto znajdzie się na innym niż ich strona.

Nawet cenione marki umożliwiają sprawdzenie usługi przez jej opłaceniem, więc wyeliminowanie ofert bez darmowego testu nie powinno być dla Ciebie problemem. Weź również pod uwagę te hostingi, które gwarantują zwrot pieniędzy w określonym czasie, jeśli nie będziesz zadowolony z usługi. Zazwyczaj wystarczy wtedy e-mail z informacją, że rezygnujesz, a zwrot trafi na twoje konto w ciągu kilku dni.

Gwarancja zwrotu pieniędzy hostingu
Gwarancja zwrotu pieniędzy hostingu

2. Jak działa Biuro Obsługi Klienta?

Jeśli nie masz doświadczenia w korzystaniu z hostingu, to możesz mieć mnóstwo pytań, ale nawet jeśli używasz usług hostingowych od lat, to problemy czy wątpliwości i tak będą się pojawiać. I co wtedy? Wysyłasz wiadomość e-mail do wsparcia albo dzwonisz. Zanim zdecydujesz się na testowanie serwera WWW, sprawdź, jak działa BOK i wsparcie techniczne.

Jeśli wyślesz wiadomość do hostingu, a odpowiedź otrzymasz po kilku dniach, to przestań interesować się taką usługą. Wyobraź sobie, że strona nagle przestaje działać, a Ty nie umiesz poradzić sobie samodzielnie ze znalezieniem przyczyny. Wina może leżeć po stronie serwera. Naprawienie błędu po kilku dniach będzie marnym pocieszeniem. W tym czasie możesz stracić wielu klientów i użytkowników.

Normą w branży jest odpowiadanie przez wsparcie techniczne na e-mail tego samego dnia, a nawet w ciągu kilku minut. Nie nawiązuj zatem współpracy z firmami, które odpisują po kilku dniach. Uwierz mi, że nie możesz sobie na to pozwolić.

Sprawdź też, jak działa kontakt telefoniczny. Zadzwoniłeś z problemem, ale usłyszałeś, że jesteś 40. w kolejce? Daj sobie spokój z taką usługą. Zwróć również uwagę na czas działania suportu. Najlepiej, żeby był dostępny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Wybieramy hosting WordPress – przejdźmy do konkretów

Jeśli po przeczytaniu dwóch powyższych punktów uważasz, że dany hosting WordPress jest godny uwagi, to przejdź do weryfikacji tego, co proponuje Ci firma w ramach oferty. Przede wszystkim pamiętaj, że hosting musisz dopasować do swojej usługi. Inna propozycja będzie odpowiednia do prowadzenia strony internetowej firmy, a inna do obsługi bloga czy sklepu WWW. Prawdopodobnie każda oferta, na jaką trafisz, będzie składać się z kilku pakietów o różnych parametrach. 

Oficjalne zalecane wymagania systemu WordPress są następujące:

  • PHP w wersji 7.4 lub wyższej,
  • MySQL w wersji 5.7 lub wyższej bądź MariaDB w wersji 10.4 lub wyższej,
  • Wsparcie HTTPS.

Kryteria te spełnia… prawie każdy serwer. Z pewnością zależy Ci jednak na maszynie, dzięki której Twój sklep, portal czy blog na WordPressie będzie działał niezawodnie, prawda?

1. Rodzaj dysku 

Informacja o pojemności dysku to zbyt mało. Ważny jest jeszcze jego rodzaj. Zdecydowanie najczęściej będzie to SDD tak jak na poniższym screenie:

Dyski SSD
Dyski SSD

SSD to szybkie dyski półprzewodnikowe. Możesz też trafić na:

  • HDD – wolniejsze od SDD dyski talerzowe,
  • SSD NVMe – bardzo szybkie dyski, nawet 11 razy szybsze od SDD. 

Dyski SDD gwarantują naprawdę dobrą prędkość, natomiast dostępne są już oferty hostingów WordPress z SSD NVMe, choć jest ich mało.

Dyski SSD NVMe
Dyski SSD NVMe

Dyski HDD wiążą się z najatrakcyjniejszą ceną za 1 GB powierzchni (normą jest 100 GB i więcej), ale kluczowe znaczenie powinna mieć dla Ciebie wydajność, dlatego bierz pod uwagę wyłącznie hosting z dyskami SDD lub SSD NVMe. Poniżej widoczne jest przykładowe zestawienie ich szybkości:

Porównanie szybkości dysków: HDD vs SSD vs SSD NVMe
Analiza szybkości dysków na podstawie: HDD – WD Black Edition 7,200 rpm, SSD – Samsung 860 Pro SSD, SSD NVMe – Samsung 960 PCIe NVMe SSD

Przepustowość odczytu oznacza, z jaką szybkością ładują się pliki, a zapisu – prędkość ich zapisu na dysku. IOPS to liczba operacji, które możesz jednocześnie wykonać na dysku na sekundę. Minimalna wartość moim zdaniem to 100 IOPS, ale im będzie ona wyższa, tym lepiej. Najlepiej, aby hosting stron WWW nie miał żadnych limitów czy ograniczeń w tym zakresie. Zwróć uwagę na ten parametr, bo jeśli będzie niski, to w przypadku dużej liczby użytkowników mogą wystąpić problemy z szybkością ładowania się strony

Jeśli trafisz na ofertę z dyskiem SSD NVMe, to sprawdź, czy na pewno wszystkie dane są zapisywane właśnie na nim. Może być tak, że większość danych umieszczanych jest na dysku HDD, a tylko część, np. baza danych i pliki strony, na SSD NVMe. Wcale nie musi to oznaczać, że taka oferta nie jest godna uwagi – na HDD może być zapisywana poczta, w przypadku której prędkość nie jest już aż tak istotna. Warto jednak napisać e-mail i dopytać o to firmę.

Ważne jest również to, czy firma nie ogranicza szybkości odczytu z dysku. Nie odniesiesz korzyści z hostingu WordPress z dyskiem SSD NVMe, jeżeli maksymalny odczyt zostanie ograniczony do takiego, który obowiązuje przy standardowym SSD. 

2. Pojemność dysku

Mowa tu o miejscu na serwerze. W przypadku hostingów WordPress z dyskiem SDD spotkasz się najczęściej z pojemnością kilkudziesięciu GB. Wydaje się to dużo, ale czy aby na pewno? Pamiętaj, że powierzchnię, która zwiększa wraz z rozwojem serwisu, zajmują:

  • czysta instalacja WordPressa – do 60 MB,
  • jedno dodane na stronę zdjęcie wraz z miniaturami – do kilkunastu MB,
  • baza danych zawierająca m.in. artykuły, wpisy, strony i komentarze – kilkaset MB, a nawet kilka GB,
  • wtyczki WordPress,
  • każda wiadomość wraz z załącznikami, o ile korzystasz z poczty e-mail na serwerze. 

O co chodzi z tymi miniaturami? Otóż po dodaniu zdjęcia na serwerze pojawi się nie tylko ten jeden plik! Zerknij na poniższy screen. Dodanie jednego zdjęcia spowodowało pojawienie się 27 plików. Ich liczba zależy od rozmiarów zdjęcia, wersji WP, motywu i wtyczek, których używasz.

Jedno zdjęcie w WordPressie = nawet 27 plików
Jedno zdjęcie w WordPressie = nawet 27 plików

Zainteresuj się też tym, co obejmuje proponowane przez firmę miejsce na serwerze. Poniżej widnieje oferta, w której do limitu nie wlicza się powierzchni, którą generują skrzynki pocztowe (e-mail). 

Osobny limit powierzchni na pocztę na hostingu
Osobny limit powierzchni na pocztę na hostingu

Korzystając z hostingu WWW, powinieneś dbać również o kopie zapasowe. Jest to jeden z obowiązków firmy hostingowej, ale warto, żebyś i Ty o nim pamiętał. Backup danych wykonywany samodzielnie jest zapisywany na dysku. Jeśli takich kopii masz kilka, to mogą one zajmować nawet kilkadziesiąt GB – wszystko zależy od tego, jaką powierzchnię zajmuje sama strona. 

Hosting WordPress może również limitować liczbę plików, które są zapisane na serwerze. Takiej informacji zazwyczaj nie znajdziesz w ogólnym opisie oferty, ale np. w hostingach z Direct Adminem zobaczysz ją po zalogowaniu się do panelu. 

Limit ilości plików na hostingu (Direct Admin)
Limit liczby plików na hostingu (Direct Admin)

W przypadku powyższego konta, które nie jest obciążone wysokim abonamentem, limit ten wynosi milion plików. Czy to dużo? Świeża instalacja WordPress składa się z 2145 plików, ale wraz z dodawaniem kolejnych wtyczek i zdjęć liczba ta będzie stale rosnąć. Prawdopodobnie nie napotkasz na limit, który ograniczy Cię w rozwoju bloga czy sklepu. Jeśli jednak limit plików będzie mniejszy od 100 tys., to lepiej sprawdź inne oferty

3. Ilość transferu

Pojęcie transferu możesz znać z ofert telefonii komórkowej. Miesięcznie masz do dyspozycji np. 10 GB takiego transferu. Kiedy przekroczysz tę ilość, to albo tracisz możliwość korzystania z sieci, albo surfujesz z niższą prędkością. Bardzo podobnie wygląda to w przypadku hostingu stron internetowych.

Transfer naliczany jest za każdym razem, kiedy wysyłasz lub pobierasz plik z serwera. W przypadku pobierania nie mam na myśli tylko takiej sytuacji, w której użytkownik chce np. zapisać film ze strony na dysku komputera. Transfer wykorzystywany jest za każdym razem, kiedy ładuje się strona czy jakiekolwiek zdjęcie, które umieściłeś na serwerze. 

W ofertach firm hostingowych (w tym, omawiany tu Hosting WordPress) ilość transferu przydzielana jest na miesiąc lub na rok. Coraz częściej jednak transfer jest nielimitowany (w ofertach znajdziesz informacje: transfer bez limitu). Czy oznacza to, że na koncie hostingowym za kilkadziesiąt złotych będziesz mógł założyć stronę tak popularną, jak Onet? Niestety nie, ponieważ mimo tego, że masz transfer bez limitu, możesz za bardzo obciążać serwer, biorąc pod uwagę np. liczbę zapytań do bazy danych. 

Ile transferu potrzebujesz? Jeśli przenosisz się z innego hostingu, to po prostu sprawdź, ile go tam zużywałeś. Np. w panelu Direct Admin taką informację znajdziesz od razu po zalogowaniu się do niego:

Limit transferu na hostingu (Direct Admin)
Limit transferu na hostingu (Direct Admin) – transfer bez limitu

Uwaga: Na zdjęciu widnieje informacja, ile transferu wykorzystałeś na dany dzień miesiąca! Zatem jeśli sprawdzasz np. 20. dnia, to weź pod uwagę, że miesięcznie wykorzystasz o ok. 1/3 transferu więcej. Jest też informacja o ilości dostępnego transferu (tu: transfer bez limitu)

Jeżeli zakładasz nowy serwis, to możesz skorzystać z narzędzia https://tools.pingdom.com/. Znajdź stronę, która jest podobna do tej, którą zamierzasz założyć i uruchom test. Dowiesz się, ile danych pobieranych jest przy wejściu na dany adres. Pamiętaj jednak, że przeciętny użytkownik odwiedzi co najmniej kilka podstron za jednym razem, zatem wygeneruje tego transferu kilka razy więcej. Następnie pomnóż uzyskaną wartość przez zakładaną liczbę użytkowników na miesiąc i wtedy poznasz szacowaną ilość transferu, którego potrzebujesz.

Przykładowy raport z tools.pingdom.com

Przykładowy raport z tools.pingdom.com

Według gtmetrix.com przeciętna strona waży 3,15 MB. Możesz założyć, że początkowo strona uzyska w miesiącu np. 10 tys. odwiedzin. To daje 35 500 MB, czyli ponad 35 GB danych. Pamiętaj jednak, że ilość transferu powinieneś planować z zapasem. Musisz być przygotowany na różne sytuacje:

  • Ruch będzie rosnąć – przecież taki jest Twój cel, prawda?
  • Sezonowość – np. strony o tematyce turystycznej mają w okresie letnim kilka razy większą oglądalność niż w pozostałych miesiącach.
  • Skoki ruchu – pewnego razu zauważyłem, że miałem nienaturalny skok liczby odwiedzających na stronie. Wiesz, co się okazało? W „Milionerach” padło pytanie, które sprawiło wiele trudności uczestniczce. Widzowie sami sprawdzali odpowiedzi w Google, a moja strona była na pierwszym miejscu pod takie zapytanie. W ciągu kilku minut wykorzystałem tyle transferu, co normalnie przez cały miesiąc.

Ale nie obawiaj się – nawet jeśli dobierzesz nieodpowiednią ilość transferu, to prawie każdy hosting WordPress da Ci możliwość zmiany pakietu na wyższy. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby firma nie dawała takiej opcji – oczywiście za dopłatą.

Przeglądając oferty hostingów WordPress, możesz trafić również na firmy, które nie podają ilości transferu, lecz maksymalną, miesięczną liczbę użytkowników. To wygodne, bo o ile pozostałe parametry i wydajność takiego hostingu jest na dobrym poziomie, to nie musisz się właściwie o nic martwić, poza dobraniem odpowiedniego pakietu. W tym wypadku oczywiście mamy transfer bez limitu, ale limit odwiedzających stronę (tzw. Unikalnych Użytkowników).

Hosting z pakietami zależnymi od liczby użytkowników w miesiącu
Hosting z pakietami zależnymi od liczby użytkowników w miesiącu

4. Liczba domen i serwisów na jednym koncie

Jak wspominałem, w zdecydowanej większości hostingów WordPress możesz zakładać strony, korzystając z dowolnych systemów CMS. Rzadkością są takie serwery, na których rzeczywiście możesz instalować wyłącznie WordPress. 

Najczęściej podstawowe pakiety umożliwiają założenie kilku serwisów. Jeśli trafisz na usługę, która pozwala na korzystanie tylko z jednej domeny i jednej strony, to raczej z niej zrezygnuj. W dobrej cenie znajdziesz oferty, dzięki którym zainstalujesz wiele witryn na jednym koncie. Nie ma sensu się ograniczać – nawet jeśli teraz chcesz mieć jeden serwis, to uwierz mi, wraz z rozwojem działalności będziesz chciał budować kolejne (np. blog obok sklepu, dodatkowa strona związana z jakąś akcją promocyjną, forum dla klientów).

Dostępne są również oferty z nielimitowaną liczbą instalacji WordPress. Nie traktuj ich do końca poważnie, gdyż działają one na podobnej zasadzie jak w przypadku nielimitowanej powierzchni dyskowej. W pewnym momencie możesz się dowiedzieć, że przekraczasz inne przydzielone Ci zasoby. Tzn. możesz zainstalować nawet 500 stron WWW i do momentu, kiedy z tych serwisów nikt nie będzie korzystać, usługa nie odmówi się posłuszeństwa. Problemy mogą pojawić się wtedy, kiedy strony zaczną się robić popularne. Wtedy możesz otrzymać od administratora informację, że przekroczyłeś np. limit procesora, pamięci RAM czy liczby zapytań do bazy danych. Wówczas może Ci pozostać wybór oferty z większą ilością zasobów.

Ilość stron WordPress na hostingu: 5, 10 i bez limitu
Liczba stron WordPress na hostingu: 5, 10 i bez limitu

5. Darmowy certyfikat SSL

Certyfikat SSL zapewnia bezpieczne połączenie między stroną a użytkownikiem i jest on niezbędny z wielu powodów.

Po pierwsze: Certyfikat SSL gwarantuje bezpieczeństwo odwiedzającym Twoją stronę.

Po drugie: Certyfikat SSL to jeden z czynników rankingowych Google, który ma wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Po trzecie: strony niezabezpieczone oznaczane są w mało atrakcyjny sposób. Zobacz:

Screen z przeglądarki Chrome - strona niezabezpieczona SSL
Screen z przeglądarki Chrome – strona niezabezpieczona SSL

Brak SSL może skutecznie zniechęcić użytkowników do korzystania z Twojej strony z powodu braku bezpieczeństwa np. komunikatem „Połączenie nie jest prywatne” lub „Połączenie nie jest bezpieczne”. Co możesz zrobić? Kupić certyfikat SSL, a najlepiej skorzystać z niego za darmo. Dostępne są różne rodzaje certyfikatów, które różnią się m.in. zakresem weryfikacji firmy i użytkownika, ale najczęściej nie ma potrzeby korzystania z płatnych rozwiązań.

Wystarczy wybrać darmowy certyfikat SSL, taki jak Let’s Encrypt. Obecnie firmy hostingowe oferują możliwość łatwego wygenerowania i uruchomienia bezpłatnego certyfikatu SSL, który będzie się automatycznie odnawiać. Później pozostaje Ci tylko zmiana adresu WordPressa na taki z przedrostkiem https://.

Czy wszystkie marki oferują darmowy certyfikat SSL? Niestety nie, więc zwróć na to uwagę, zanim wybierzesz daną ofertę.

Darmowy SSL na hostingu
Darmowy SSL na hostingu WordPress

Dowiedz się więcej o hostingach z darmowym certyfikatem SSL.

6. Dostęp do SSH

Być może słyszałeś o protokole FTP lub jego bezpieczniejszym bracie SFTP? Korzystając z niego, możesz kopiować pliki na serwer i je pobierać. Innym protokołem, który może Ci się przydać, jest SSH, ale to głównie rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Dzięki niemu możesz wprowadzać zmiany na serwerze za pomocą specjalnych komend, bez pobierania plików. Potrzebujesz jedynie odpowiedniego programu i możesz działać. Do czego przyda Ci się taka możliwość? Np. do szybkiego i bezpiecznego wykonywania i przywracania kopii zapasowej. Z pomocą SSH można łatwiej wyczyścić pliki zawirusowanej strony, ale najpierw musisz zdobyć pewną wiedzę w tym zakresie. 

SSH to nie jest coś, co koniecznie musisz mieć, ale jeśli protokół ten jest dostępny w jakieś ofercie, to powinieneś się na nią zdecydować. Nawet jeśli nie przyda Ci się on teraz, to może okaże się pomocny w przyszłości?

7. Konsola WP-CLI

Nie znasz narzędzia WP-CLI? Warto jednak, żebyś zaznajomił się z możliwościami tej konsoli, szczególnie jeśli zarządzasz wieloma WordPressami. Jest to narzędzie do zarządzania stronami opartymi na systemie WordPress za pomocą komend tekstowych. Tylko czy to może być wygodne? Jak najbardziej, a im więcej posiadasz instalacji WordPressów, tym bardziej docenisz to rozwiązanie. 

Konsola WP-CLI na hostingu
Konsola WP-CLI na hostingu WordPress

Dzięki WP-CLI możesz szybko i automatycznie instalować strony WWW i zarządzać nimi. Możesz pracować z motywami WP – instalować je i usuwać. Do korzystania z udogodnień WP-CLI konieczny jest wspomniany we wcześniejszym punkcie dostęp do serwera przez SSH.

Czy jednak dostęp do konsoli WP-CLI jest Ci niezbędny? Narzędzie to może się przydać nawet wtedy, jeśli zarządzasz jedną stroną, ale nie jest to na pewno „must have”. Przede wszystkim do korzystania z konsoli musisz mieć pewną wiedzę techniczną. Nawet jeśli teraz nie potrzebujesz tego rozwiązania, to być może przyda Ci się ono za jakiś czas. 

8. Procesy, CPU, pamięć RAM i MaxCGI

W ramach oferty usług hostingowych otrzymujesz do dyspozycji określone zasoby – dotyczy to również zasobów procesora. W zależności od tego, jaki pakiet wybierzesz, będziesz mieć ich do wykorzystania mniej lub więcej. To, ile mocy procesora zostało Ci przydzielone, możesz sprawdzić w specyfikacji. Najczęściej znajdziesz tam informację o procencie lub liczbie CPU, który pokazuje, jaką część pojedynczego rdzenia procesora mogą wykorzystać Twoje strony WWW. 

Procent CPU (procesora) na hostingu
Procent CPU (procesora) na hostingu

Jak możesz sprawdzić, ile wykorzystujesz zasobów procesora? W Direct Admin, po zalogowaniu się na do panelu, wybierz „Wykorzystanie zasobów”. Jeden z wykresów, które zobaczysz, dotyczyć będzie CPU. Jeśli korzystasz z hostingu z systemem cPanel, to po zalogowaniu się, przejdź do statystyk i wybierz „Statystyki użycia zasobów”. Ewentualnie w różnych firmach opcja ta może mieć inną nazwę. 

Wykorzystanie CPU na hostingu - wykres
Wykorzystanie CPU na hostingu – wykres

Minimum, jakie sugeruję, aby strony działy szybko i wydajnie to 1 rdzeń procesora/1  vCore/1 GHz /100% CPU.

Kolejne ograniczenie w usłudze to MaxCGI, czyli maksymalna liczba równoległych procesów, która wskazuje, ile zadań może być równolegle uruchomionych. Jeśli parametr ten wynosi np. 10 i tyle zadań jest obecnie wykonywanych, to kolejne musi poczekać. Najczęściej hostingi umożliwiają, aby równolegle uruchomionych zadań może być od kilku do kilkudziesięciu.

Max. liczba procesów PHP na hostingu
Max. liczba procesów PHP na hostingu

Minimalna liczba procesów nie powinna być niższa niż 10, ale w tym przypadku, podobnie zresztą jak w przypadku procesora – im więcej, tym lepiej. Wraz z rozwojem Twoich usług będziesz potrzebować coraz więcej zasobów. 

Kolejnym ważnym parametrem jest pamięć RAM. To od niej m.in. zależy szybkość działania strony, szczególnie w przypadku dużego ruchu. Spotkasz się z dwoma ograniczeniami, mianowicie:

  • Maksymalną ilością pamięci RAM, jaka może być wykorzystywana przez wszystkie procesy.
  • Limitem pamięci dla jednego procesu PHP – czyli memory_limit
Pamięć RAM w pakietach hostingowych
Pamięć RAM w pakietach hostingowych

Minimum, jakie sugeruję, to 1024 MB (1 GB) pamięci RAM na konto i 512 MB na 1 proces (memory_limit). Ale w tym przypadku również obowiązuje zasada, im wyższe parametry, tym lepiej. 

Jeszcze inne ograniczenie dotyczy liczby jednoczesnych połączeń HTTP. Parametr ten określa, ile osób może wysłać żądanie do Twojej strony WWW, czyli najczęściej – wyświetlić pojedynczą stronę WWW. Jeśli tych zapytań będzie zbyt dużo, to strona nie będzie się uruchamiać. Minimum to 100 jednoczesnych połączeń HTTP, ale najlepiej wybrać taki hosting WordPress, który nie nakłada ograniczeń w tym zakresie.

9. Wersja PHP i obsługa HTTP/2

Bardzo ważne jest, żeby na serwerze wykorzystywana była najnowsza wersja PHP. Jest to kluczowe ze względu na ulepszenia, poprawki błędów i wydajność. Zatem, zanim zdecydujesz się na dany hosting WordPress, sprawdź, czy na pewno oferuje on najnowszą dostępną wersję PHP (PHP 8) i umożliwia Ci jej ustawienie w panelu. Jeśli firma w dalszym ciągu domyślnie zapewnia stare wydanie PHP, to nie bierz pod uwagę jej oferty.

Nowa wersja PHP to zauważalne korzyści dla użytkownika, choćby w postaci szybciej działającej strony. Zerknij na poniższy wykres:

Wersja PHP (PHP 5.6 do 7.4) a szybkość hostingu WordPress - wykres (kinsta.com)
Wersja PHP (PHP 5.6 do 7.4) a szybkość hostingu WordPress – wykres (kinsta.com)
Wersja PHP (PHP 72. do 8.1) a szybkość hostingu WordPress - wykres (kinsta.com)
Wersja PHP (PHP 72. do 8.1) a szybkość hostingu WordPress – wykres (kinsta.com)

Powyżej widzisz, jaka jest wydajność poszczególnych wersji PHP na przykładzie hostingu WordPress. Każda kolejna wersja jest szybsza od poprzedniej, a już pomiędzy PHP 5.6 i 7.0 widać ogromny przeskok. Zatem, zanim wybierzesz hosting:

  • Sprawdź tutaj, jaka jest najnowsza wersja PHP.
  • Upewnij się, czy hosting, którym się interesujesz, obsługuje tę wersję. Jeśli nie możesz znaleźć takiej informacji, to zadzwoń albo wyślij pytanie do suportu. Wtedy przy okazji sprawdzisz, jak w danej firmie działa obsługa klienta.
  • Obserwuj aktualizacje PHP i zmieniaj jego wersję na najnowszą – taką możliwość powinieneś mieć w panelu administracyjnym. 

Kolejny ważny parametr hostingu stron internetowych to obsługiwana przez niego wersja HTTP. Od 2015 roku dostępna jest na rynku wersja HTTP/2, która działa o wiele sprawniej od poprzedniej wersji 1.1. Jak duża jest to różnica, możesz sam sprawdzić tutaj. Zerknij na poniższy screen:

Test szybkości - HTTP/1.1 vs HTTP/2
Test szybkości – HTTP/1.1 vs HTTP/2

Jak widzisz, w przypadku HTTP/2 ten sam obraz załadował się ponad 2 razy szybciej. Korzyści wynikające z używania protokołu HTTP/2 są niepodważalne. 

HTTP/2 kontra HTTP 1.1
HTTP/2 kontra HTTP 1.1

Jaka powinna być wersja HTTP na serwerze? Najlepiej, żeby była najnowsza. W Polsce w dalszym ciągu znajdziesz hostingi, które nie obsługują HTTP/2, ale są i takie, które wykorzystują HTTP/3.

10. Apache, Nginx czy LiteSpeed?

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji serwerowych. Oprogramowanie, które firma instaluje na swoich serwerach, pozwala obsługiwać strony internetowe klientów hostingu. Do najpopularniejszych aplikacji należą Apache, NGiNX i LiteSpeed. Różnice w ich wydajności pokazuje poniższy wykres:

Wydajność hostingu WordPress - Litespeed vs Nginx vs Apache (litespeedtech.com)
Wydajność hostingu WordPress – Litespeed vs Nginx vs Apache (litespeedtech.com)

Jak wynika z wykresu i badania, serwer z LiteSpeed na hostingu WordPress jest 84 razy bardziej wydajny niż serwer z Apache. Nie ma z nim również szans serwer z Nginx. W tym przypadku nie ma o czym dyskutować – jedynym słusznym wyborem jest maszyna z LiteSpeed

Żeby skorzystać ze wszystkich zalet LiteSpeed, zainstaluj na swoim WordPressie plugin LiteSpeed Cache. To wtyczka pamięci podręcznej po stronie serwera. Dzięki niej statyczne wersje stron WWW przechowywane są w pamięci serwera, czego efektem jest ograniczenie wagi pobieranych danych i skrócenie czasu ładowania się strony. Ta sama wersja serwisu nie jest generowana wiele razy. Użytkownikowi prezentowana jest zapisana wcześniej wersja statyczna. 

Wtyczkę możesz łatwo zainstalować – zaloguj się do panelu administracyjnego swojego WP, wybierz „Wtyczki”, naciśnij „Dodaj nową” i wskaż ją z listy wyszukiwania. 

Wtyczka LiteSpeed Cache dla WordPress
Wtyczka LiteSpeed Cache dla WordPress

11. Redis i Memcached

Redis i Memcached to kolejne sposoby na przyśpieszenie działania Twojej strony. Są to dodatki do usługi hostingowej. 

Redis i Memcached w ofercie hostingu
Redis i Memcached w ofercie hostingu

Jeśli firma hostingowa oferuje bazy Memcached lub Redis, to za pomocą wtyczki do WordPressa możesz sprawić, że część często wykorzystywanych przez stronę informacji znajdzie się właśnie tam. Potrzebujesz do tego np. wspomnianego pluginu od Litespeed lub innej wtyczki, którą musisz skonfigurować.

Zarówno Memcached, jak i Redis umożliwiają przechowywanie niektórych danych w pamięci RAM, dzięki czemu są one szybciej dostępne (tzw. cache). Oba te rozwiązania mogą być wykorzystywane w charakterze bazy danych czy pamięci podręcznej. Memcached i Redis to rozwiązania podobne, ale nie takie same. Pierwsze zostało zaprojektowane z myślą o prostocie obsługi, a drugie zapewnia bogaty zestaw funkcji. To właśnie Redis jest najczęściej wskazywany jako najlepsze rozwiązanie tego typu.

Redis / Memcached kontra zwykłą baza danych
Redis / Memcached kontra zwykłą baza danych

Jakie dokładnie efekty przynosi zastosowanie tych systemów buforowania pamięci podręcznej? Zerknij na wykresy:

Zobacz: Jak włączyć obsługę Redis w WordPressie?

12. Kopie zapasowe

Bardzo ważnym elementem oferty firmy hostingowej są zasady tworzenia kopii zapasowych. W backupie są zapisywane wszystkie pliki Twoich stron WWW, bazy danych, ustawienia. Mając kopię zapasową, możesz w razie potrzeby szybko odtworzyć zawartość swojego konta hostingowego. Zwróć uwagę na to:

  • Jak często tworzone są kopie zapasowe – im częściej, tym lepiej, ale najlepiej, żeby powstawały one minimum jeden raz na dobę. Choć sa firmy, które oferują backup co kilka godzin.
  • Jak długo jest przechowywany backup – czyli jak starą kopię możesz odtworzyć. Im starszą, tym lepiej, ale powinno to być minimum 7 dni. Choć są firmy, które oferują nawet 14 dni i więcej.

Firma hostingowa oferująca hosting pod WordPressmusi robić kopie zapasowe stron internetowych, ale to nie zmienia faktu, że Ty również powinieneś o to zadbać. To, jak możesz tworzyć kopię, zależy od danego hostingu. Jeśli to usługa z panelem Direct Admin, to wystarczy, że wybierzesz opcję „Stwórz/Odzyskaj backup”, wskażesz, co ma się znajdować w kopii (dane strony WWW, e-mail, FTP, bazy danych) i klikniesz „Stwórz backup”.

Tworzenie backupu w Direct Admin
Tworzenie backupu w Direct Admin

Tak samo łatwe jest odzyskanie plików z kopii. Musisz tylko wybrać właściwy plik kopii i opcje odzyskiwania:

Odzyskiwanie backupu w Direct Admin
Odzyskiwanie backupu w Direct Admin

W ten sposób możesz przywrócić w ciągu dosłownie kilku minut nawet bardzo duże strony WWW. Pamiętaj jednak, że kopię powinieneś trzymać nie tylko na tym samym serwerze, ale również na dysku komputera czy w chmurze – dla bezpieczeństwa Twoich stron WWW.

Ważne pod względem backupu jest również to, na jakich zasadach możesz korzystać z kopii utworzonych przez firmę hostingową. Najczęściej wymaga to wysłania prośby do administratorów o przywrócenie backupu z danego dnia (wiadomości e-mail). Jeśli firma pobiera opłaty za skorzystanie z backupu, to absolutnie nie bierz pod uwagę takiej oferty. Kopie zapasowe to coś, co w standardzie jest na rynku dostępne za darmo. Jeśli w opisie oferty nie znajdziesz szczegółowych informacji o zasadach korzystania z kopii zapasowych, to zapytaj o to administratorów.

W przypadku systemu WordPress możesz wykorzystać do tworzenia backupu bazy danych i plików również wtyczki, takie jak BackWPup, BackUpWordPress, UpdraftPlus.

13. DNSSEC i DNS Anycast

System DNS to coś, dzięki czemu na strony WWW dostajesz się, nie wpisując ich adresu IP, tylko z reguły adres łatwy do zapamiętania.

DNS
Uproszczona zasada działania DNS

Żeby zapewnić bezpieczeństwo serwerów DNS, na które wskazuje domena, firma hostingowa może oferować:

  • DNSSEC – dzięki temu rozwiązaniu Twoja domena nie zostanie przekierowana w inne miejsce, np. na fałszywą stronę. 
  • DNS Anycast – za pomocą tej usługi serwery DNS utrzymywane są w różnych miejscach na świecie. Jeśli jeden z serwerów przestanie działać, to inny przejmuje jego funkcję i Twoje usługi są dalej dostępne dla użytkowników. To również rozwiązanie, które wpływa na szybkość działania strony WWW. Dlaczego? Kiedy będziesz próbował wejść na stronę WWW, to odpytany zostanie serwer zlokalizowany najbliżej Ciebie, co w praktyce przełoży się na szybsze ładowanie serwisu. 

Popularność DNSSEC w Polsce dynamicznie rośnie. Według danych NASK w ostatnim kwartale 2019 roku odnotowano rekordową liczbę domen zabezpieczonych tym protokołem. Było ich 524 343, czyli o 60 tys. więcej niż w poprzednim kwartale.

14. Uptime i SLA

Serwer to maszyna, więc awarie są czymś, czego nie da się uniknąć. Kluczowe jest jednak to, jak często do nich dochodzi i jak firma na nie reaguje. Miałem już taką sytuację, że w regulaminie przyjęte było, że firma ma 30 dni na ponowne uruchomienie usługi po awarii. Było to wiele lat temu – obecnie z takimi zapisami w regulaminach już się nie spotykam. 

Pamiętaj, że niedostępność Twoich usług (stron internetowych, poczty e-mail) nie musi się wiązać wyłącznie z awarią serwera – czasami konieczne jest jego wyłącznie ze względu np. na wymianę podzespołów, ale takie prace najczęściej wykonywane są w godzinach nocnych.

SLA to obietnica firmy hostingowej, że usługa będzie działać przez wskazany procent czasu (uptime). Najczęściej spotkasz się z SLA od 99 do 99,99 proc. Oto na jak długą niedostępność strony WWW przekłada się poszczególne SLA:

Tabela z SLA hostingu
Tabela z SLA hostingu

Im wyższe SLA, tym lepiej, ale wcale nie jest powiedziane, że firma musi je mieć określone w regulaminie. 

15. Lokalizacja hostingu

Jeśli ofertę kierujesz do mieszkańców Polski, to Twoja strona WWW powinna się znajdować na polskim serwerze? I tak, i nie. Uważam, że najważniejsze, żeby znajdowała się na tym samym kontynencie.

Jeśli użytkownik Twojej strony mieszka w Polsce, a serwer znajduje się w USA, to teoretycznie dane mogą być do niego przesyłane dłużej niż z serwera w Warszawie, ale podkreślę: teoretycznie. Pamiętaj, że wpływ na szybkość ładowania strony ma wiele parametrów. Zasadniczo najlepiej, żeby serwer znajdował się jak najbliżej użytkowników (przeczytaj: Hosting w Polsce czy za granicą?).

Co, jeśli jednak ofertę kierujesz do osób mieszkających na całym świecie? Jest również rozwiązanie odpowiednie i na taki przypadek. Oprócz hostingu jak najbliżej klientów skorzystaj z usługi CDN dla stron internetowych. Na czym to polega? Kopie Twojej strony będą wtedy przechowywane na różnych serwerach na świecie, a pobierana będzie ta kopia, która znajduje się najbliżej użytkownika. Przykładem takiej usługi jest Cloudflare.

Mapa centrów danych CDN Cloudflare
Mapa centrów danych CDN Cloudflare

Pamiętaj również o tym, że zakup usługi w polskiej firmie hostingowej nie oznacza, że marka ta ma serwery w Polsce. Mogą się one znajdować w innym kraju, co w skrajnych przypadkach może mieć negatywny wpływ na SEO. Jeśli nie znalazłeś takiej informacji na stronie, napisz e-mail do firmy i zapytaj wprost o lokalizację serwerów.


Cieszę się, że przebrnąłeś przez cały poradnik. Omówiłem wiele zagadnień. Jeśli ostatecznie pozostanie Ci do wyboru kilka ofert, to skonsultuj się ze znajomymi, którzy mogą polecić Ci sprawdzone firmy. Możesz to zrobić np. w serwisie społecznościowym – być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że któryś ze znajomych od lat korzysta z takich usług. Raczej nie ufaj opiniom znalezionym w sieci.

No i zawsze zachęcam do wykorzystania 7 czy 14 dni okresu próbnego hostingu, na przeprowadzenie własnych testów, które sprawdzą, czy hosting jest szybki i wydajny. Konkretny poradnik, wraz z przykładami (darmowych) narzędzi znajdziesz tutaj: Jak przetestować hosting?

Powodzenia! 

Hosting dla WordPressa: pytania i odpowiedzi (FAQ)

Najważniejsze pytania i odpowiedzi.

🖥️ Jak wybrać Hosting WordPress w 2022?

Wybierając hosting dla WordPressa, warto zwrócić uwagę na parametry serwera wpływające na jego szybkość (m.in. rodzaj dysków, dostępne, zasoby serwera – RAM, CPU, obsługa HTTP/2, wersja PHP, rodzaj serwera), bezpieczeństwo (m.in. darmowy certyfikat SSL, kopie zapasowe, DNSSEC) i niezawodność (uptime i gwarantowane SLA). Wszystkie 17 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, zostało opisane na tej stronie.

🎁 Jak zdobyć zniżki do -35% i do 11 miesięcy hostingu WP za darmo?

Aktualne kody rabatowe (do -35%), promocje (do -90%) i sposoby na obniżenie kosztów hostingu nawet do zera (przez 9 lub 11 miesięcy) znajdziesz na stronie z promocjami i kodami rabatowymi oraz w rankingu TOP 5 tanich hostingów.

Jakie powinny być minimalne parametry dobrego hostingu dla WordPressa?

CPU (procesor): min. 1 GHz
RAM (pamięć): min 1 GB
Obsługa min. 10 procesów PHP
Dyski SSD (lub SSD NVMe)
Najnowsza wersja PHP
Obsługa HTTP/2 (lub HTTP/3)
Bezpłatny certyfikat SSL
Kopie zapasowe: co 24h i trzymane przez min. 7 dni

Na co uważać wybierając hosting WordPress?

Wybierając hosting dla WP, warto uważać na limity i ograniczenia takie jak m.in.: niewielkie zasoby CPU i RAM, niski limit transferu, maksymalna liczba połączeń HTTP, brak certyfikatu SSL za darmo, brak obsługi HTTP/2, dyski HDD, uciążliwe limity skrzynek e-mail, niskie (lub brak) SLA, odległa lokalizacja hostingu.

Jakie znaczenie dla WordPressa ma hosting?

Hosting ma wpływ zarówno na SEO i widoczność w Google (które premiuje szybkie strony WWW), współczynnik odrzuceń (który rośnie wraz z czasem ładowania się strony, konwersje (których jest mniej na wolniej działających stronach) i UX (user experience, czyli doświadczenie użytkownika z wizyty na stronie). Szybka, bezpieczna i niezawodna strona uruchomiona na dobrym hostingu jest znacznie skuteczniejsza w przyciąganiu klientów, kupujących, czytelników, subskrybentów czy użytkowników.