🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

4 min. czytania

Jak sprawdzić wersję PHP na hostingu?

7 sposobów na sprawdzenie aktualnej wersji PHP na serwerze.

Spis treści
Serwer

Jeśli szukasz oferty serwerowej, to jednym z czynników wyboru rozwiązania powinno być dla Ciebie to, czy dana firma wspiera najnowsze PHP. Tak, jak w przypadku wszystkich rozwiązań w sieci, również i PHP wymaga aktualizowania, dzięki czemu eliminowane są błędy i wprowadzane modyfikacje, które poprawiają jego wydajność. Jak sprawdzić wersję PHP na hostingu?

Wersja PHP – dlaczego jest tak ważna?

PHP to język stosowany po stronie serwera, który mimo upływu lat pozostaje najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem i doskonale sprawdza się w przypadku aplikacji webowych. Celem PHP jest wygenerowanie dokumentu HTML, który następnie zobaczysz jako użytkownik w postaci strony. Regularna aktualizacja interpretera PHP ma duże znaczenie ze względu na poprawki bezpieczeństwa i wprowadzanie nowych rozwiązań. Każda kolejna wersja jest jednocześnie bardziej wydajna od poprzedniej. 

Średni cykl życia jednej wersji interpretera to około 3 lat. Co to oznacza? Kiedy dana wersja zostanie udostępniona do użytku, to przez kolejne 2 lata będzie wspierana i rozwijana, a później przejdzie w stan wygasania. Wtedy będą już do niej wydawane wyłącznie poprawki bezpieczeństwa, które również nie będą pojawiać się w nieskończoność. W końcu nastąpi zakończenie cyklu życia danej wersji i korzystanie z niej nie będzie zalecane. 

Skąd masz wiedzieć, jaka jest aktualnie najnowsza wersja PHP? Możesz to sprawdzić tutaj. Jeśli dany hosting nie wspiera takiej wersji, nie jest pod tym względem rozwijany, to nie warto go brać pod uwagę przy wyborze oferty.

Aktualne, wpierane wersje PHP
Sprawdzenie aktualnych, wpieranych wersji PHP (widok archiwalny)

Nowa wersja PHP oznacza również większą szybkość hostingu. Zerknij na poniższy wykres. Test przeprowadzono dla systemu WordPress w wersji 5.3. Wynik w przypadku PHP 7.4 jest ponad 3 razy lepszy niż dla wersji 5.6. Najnowsza wersja PHP w momencie przeprowadzania testu (PHP 8.0) jest najszybsza. To ogromna różnica, która może mieć istotny wpływ m.in. na konwersję Twojej strony. Im szybsze ładowanie, tym lepiej dla użytkownika, ale też może to przekładać się na lepszą widoczność w wynikach organicznych Google. Mimo tego nadal 1 na 5 programistów używa nieaktualnej wersji PHP (wersja „end of life” od ponad 2 lat).

Porównanie wydajności wersji PHP
Porównanie wydajności wersji PHP – kinsta.com

Jeśli samodzielnie uruchamiasz PHP np. na komputerze domowym, serwerze dedykowanym czy VPS, najnowszą wersję PHP pobierzesz zawsze z php.net lub instalki.pl.

Wersja PHP na serwerze – jak ją sprawdzić?

Nie zawsze w opisie oferty hostingowej znajdziesz informację o wersji PHP. Raczej firma wspomni o tym głównie wtedy, jeśli będzie miała się czym pochwalić. Pamiętaj, żeby to zweryfikować, gdyż w dalszym ciągu na rynku są marki, które zapewniają wsparcie wyłącznie starszych rozwiązań.  Przejdźmy zatem do sposobów na upewnienie się, z jaką wersją PHP masz do czynienia. Możesz to zrobić, korzystając z:

  • Panelu administracyjnego hostingu – po zalogowaniu się na konto powinieneś mieć możliwość zmiany wersji PHP. Możesz sprawdzić, jaka wersja jest ustawiona dla poszczególnych domen i wybrać odpowiednią z rozwijanej listy. 
Wybór wersji PHP (ia aktualna wersja) w panelu zarządzania jednego z hostingów (Direct Admin)
Wybór wersji PHP (i aktualna wersja) w panelu zarządzania jednego z hostingów (Direct Admin)
  • Panelu administracyjnego WordPressa – używasz tego CMS-a? Zaloguj się do panelu administratora. Wybierz „Narzędzia” i „Stan witryny”, a dalej „Informacje”. Rozwiń zakładkę „Serwer”, a wtedy zobaczysz, którą masz wersję PHP (PHP version).
Wersja PHP w panelu WordPressa
Wersja PHP w panelu WordPressa
  • Skryptu PHP – utwórz plik PHP (phpinfo) z następującą zawartością w katalogu głównym Twojej strony:
<?php phpinfo(); ?>

Następnie zapisz go z dowolną nazwą z rozszerzeniem .php i otwórz go przez przeglądarkę, wpisując adres pliku na serwerze. Efekt powinien być następujący:

Wynik działania phpinfo()
Wynik działania phpinfo()
  • Narzędzi online – ten sposób proponuję w przypadku, gdy chcesz sprawdzić, jaka jest wersja PHP strony, która nie jest Twoja. Jego minusem jest to, że nie zawsze takie narzędzia będą w stanie wskazać wersję PHP, bo nie zawsze serwer podaje ją do publicznej wiadomości. Rozwiązanie takie znajdziesz na: https://websniffer.cc/. Wersja PHP może się pojawić przy „X-Powered-By”. 
Wersja PHP w nagłówkach HTTP
Wersja PHP w nagłówkach HTTP
  • Przeglądarki – zrobię to w Chrome. Będąc w danej witrynie, kliknij F12 (na Windowsie) lub alt+cmd+i (na macOS). Po prawej stronie zobaczysz okno z kodem. Z górnego menu wybierz „Sieć”. Kliknij F5 (na Windowsie) lub cmd+r (ma macOS), żeby odświeżyć stronę. Pojawi się nowy widok. Kliknij pierwszą linię z wyświetlonej listy adresów, a następnie po prawej stronie wybierz „Nagłówki”. Poszukaj „X-Powered-By” – tam powinna być podana wersja PHP. Jednak ta metoda również nie zawsze będzie skuteczna. 
Nagłówek HTTP z wersją PHP w Chrome
Nagłówek HTTP z wersją PHP w Chrome
  • Przy pomocy wiersza linii poleceń – loguję się na serwer, korzystając z programu PuTTy przez SSH. Wystarczy wpisać następującą komendę: php -v. Efekt jest taki, jak poniżej:
Sprawdzanie wersji PHP przez SSH
Sprawdzanie wersji PHP przez SSH
  • Wsparcia suportu – to najpewniejszy sposób, jeśli bierzesz pod uwagę dany serwer i ciekawi Cię obsługiwana wersja PHP. Ewentualnie odpowiedzi na to pytanie możesz szukać w FAQ. Możesz jednak być pewny, że jeśli firma wspiera najnowsze rozwiązanie, to podkreśli to w swojej ofercie, gdyż działa to na jej plus.

Sprawdź wersję PHP!

Wsparcie najnowszego PHP to tylko jeden z wielu czynników, które mają znaczenie w przypadku wyboru firmy hostingowej. Radzę z góry wykluczyć wszystkie firmy, które się pod tym względem nie rozwijają. Stara wersja PHP może oznaczać problemy.