🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

14 min. czytania

Jak wybrać szybki hosting? Na co zwracać uwagę w 2024 roku?

Szybki hosting

Fot. Freepik

Szukasz szybkiego hostingu? Dobrze trafiłeś. Poznaj 10 rzeczy, które wpływają na szybkość działania hostingu i samodzielnie wybierz najszybszy hosting na rynku.

Spis treści
Serwer

Kiedy wchodzisz na stronę WWW, to oczekujesz, że załaduje się ekspresowo? Ja również. I dlatego korzystam wyłącznie z szybkich usług hostingowych, żeby zapewnić to użytkownikom moich stron. Na tę szybkość wpływa wiele czynników. Pomogę Ci wybrać taki serwer, dzięki któremu korzystanie z Twoich usług internetowych będzie dla odwiedzających przyjemnością.

Dlaczego szybkość hostingu jest tak ważna?

Z analiz Google wynika, że każda dodatkowa sekunda ładowania się sklepu WWW zmniejsza konwersję o 7%! Inne badania pokazują, że 75% użytkowników zamyka stronę WWW, jeśli ta nie załaduje się w ciągu 3 sekund. W przypadku wyszukiwarki Google, szybkość otwierania się serwisu WWW (a konkretnie wyniki Core Web Vitals) jest jednym z czynników rankingowych, tzn. ma wpływ na pozycję w wynikach organicznych wyszukiwania

Poniżej kilka wyników naszych badań na polskich użytkownikach:

Na szybkość ładowania się strony internetowej na urządzeniu końcowym (smartfonie, tablecie, komputerze) mają wpływ 2 elementy:

  1. Szybkość hostingu (czyli to jak szybko hosting „zaserwuje” użytkownikowi wszystkie elementy strony)
  2. Optymalizacja strony (czyli jak dużo „waży” nasza strona i jak wiele elementów musi być przetworzonych na urządzeniu odwiedzającego)

Choć obie kwestie są dla mnie równie fascynujące, to w tym poradniku skupię się na tej pierwszej z nich, czyli szybkości hostingu. Rozbiję na elementy pierwsze wszystkie parametry i funkcje hostingu, które ostatecznie sprawiają, że można nazwać go szybkim czy wydajnym.

Szukasz szybkiego hostingu i nie masz czasu czytać?

3 szybkie rekomendacje wydajnych hostingów

Marzec 2024

Najlepsze sprawdzone i przetestowane hostingi pod kątem szybkości (wydaności), bezpieczeństwa, niezawodności, obsługi uczciwości

Szybkość hostingu – od czego zależy?

Przejdźmy zatem do konkretów. Oto parametry hostingu, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając usługę, jeśli zależy Ci na tym, żeby była ona szybka.

1. Rodzaj dysku 

Często w podstawowym opisie hostingu znajdziesz wyłącznie powierzchnię, jaka jest do Twojej dyspozycji. To zbyt mało. Jeśli zależy Ci na szybkim serwerze, to weź pod uwagę rodzaj wykorzystanego dysku. Do wyboru masz:

  • HDD, czyli Hard Disc Drive – najtańsze, klasyczne, talerzowe dyski twarde.
  • SSD, czyli Solid State Drive – nowocześniejsze, coraz bardziej popularne dyski półprzewodnikowe. Bardzo prawdopodobne, że z takiego dysku korzystasz obecnie na  komputerze. Teraz przypomnij sobie, jak długo ładował się system operacyjny kiedyś, a jak zmieniło się to na korzyść, od kiedy masz SSD.
  • SSD NVMe – najszybszy rodzaj dysków SSD. Wydaje Ci się, że SSD jest szybkie? To teraz sobie wyobraź, że SSD NVMe jest nawet 10–11 razy szybsze

Żeby nie być gołosłownym, zerknij na porównanie szybkości tych 3 rodzajów dysków:

Porównanie dysków: HDD, SSD, SSD NVMe
Porównanie dysków: HDD –WD Black Edition 7,200 rpm, SSD – Samsung 860 Pro SSD, SSD NVMe – Samsung 960 PCIe NVMe SSD

Ważnym parametrem, o którym muszę Ci teraz wspomnieć jest IOPS (input/output operations per secondo). Oznacza on maksymalną ilość operacji, jakie możesz jednocześnie wykonywać na dysku. Sugeruję, żeby wynosił on co najmniej 1000, ale im więcej, tym lepiej. Jeśli parametr ten będzie niski, to może to negatywnie wpłynąć na szybkość działania stron, które znajdują się na hostingu. Im szybciej serwer będzie w stanie odczytać lub zapisać dane na dysku, tym lepiej.

Zanim zdecydujesz się na hosting SSD albo z dyskiem SSD NVMe, wczytaj się w szczegóły oferty. Może okazać się, że jedynie część Twoich danych znajdzie się na takim dysku, a inne, mniej ważne, na HDD. Nie musi to oznaczać, że jest to zła oferta. Nie ma takiej potrzeby, żeby np. Twoja poczta była umieszczona na szybkim dysku. Najistotniejsze, żeby na SSD NVMe znajdowała się baza danych i pliki strony. Więcej o szybkości dysków przeczytasz w artykule o hostingach SSD.

Dyski SSD NVMe na hostingu
Dyski SSD NVMe na hostingu

2. Pamięć RAM

Tak jak Twój laptop czy komputer PC jest wyposażony w pamięć RAM, tak identycznie wygląda to w przypadku serwera. Wybierając szybki hosting stron WWW, zwróć uwagę na ograniczenia dotyczące:

  • ilości pamięci RAM dla wszystkich procesów,
  • ilości pamięci RAM dla jednego procesu PHP

Zasada jest dosyć prosta, podobnie jak przy wielu innych parametrach serwera – im ilość pamięci RAM będzie wyższa, tym lepiej. Często takich informacji nie znajdziesz w ogólnym opisie oferty. Warto dopytać administratora, jakie są ograniczenia pod tym względem. 

Dostępna pamięć RAM w specyfikacji hostingu
Dostępna pamięć RAM w specyfikacji hostingu

3. Procesor (CPU)

CPU, czyli centralna jednostka obliczeniowa, to mózg komputera. Za każdym razem, kiedy na Twojej stronie WWW coś się dzieje, np. ktoś dodaje komentarz czy otwiera kolejną podstronę serwisu, wykorzystywane są zasoby procesora. W zależności od tego, na jaką ofertę hostingową się zdecydujesz, inne będą ograniczenia pod tym względem. Prawdopodobnie każdy szybki hosting stron WWW proponuje pakiety, które różnią się m.in. ceną i maksymalnym obciążeniem procesora. To ograniczenie może być wyrażone jako:

  • Procent CPU oznaczający, jaką część pojedynczego rdzenia procesora mogą wykorzystać Twoje usługi WWW
  • Ilość MHz lub GHz, do dyspozycji w ramach planu hostingowego.
CPU - procent procesora w ofercie hostingowej
CPU – procent procesora w ofercie hostingowej

Jeśli już jesteś klientem hostingu, to możesz sprawdzić, ile wykorzystujesz zasobów procesora. Np. w panelu Direct Admin wybierz po zalogowaniu „Wykorzystanie zasobów”. Następnie zobaczysz wiele wykresów, a wśród nich:

Wykorzystanie CPU / procesora - DA
Wykorzystanie CPU / procesora – DA

Im większa część procesora będzie do Twojej dyspozycji, tym Twoje strony powinny działać szybciej. Aby zagwarantować sobie szybkie i wydajne działanie stron, postaw na minimum 1 rdzeń procesora/1 vCore/1 GHz /100% CPU

Jeśli zaczniesz przekraczać przydzielone zasoby, to zauważysz, że strony zaczną działać wolniej. Prawdopodobnie otrzymasz również od dostawcy usługi powiadomienie na ten temat i poproszony zostaniesz o optymalizację skryptów lub wybór pakietu, w którym do Twojej dyspozycji będzie więcej zasobów. Tak więc możesz szybko zmienić parametry hostingu i zapewnić użytkownikom niezawodne działanie stron.

4. Wersja PHP

Każdy szybki hosting stron WWW powinien zapewniać na swoich serwerach najnowszą wersję PHP. Niestety, ale dalej nie jest to normą. W dalszym ciągu spotkasz się z ofertami firm, które domyślnie zapewniają stare wersje PHP. Mowa o wersjach, które nie są już wspierane.

Jeśli szukasz szybkiego hostingu, to bierz pod uwagę wyłącznie te oferty, które udostępniają najnowsze wersje PHP i umożliwiają ich ustawienie w panelu administracyjnym. Zerknij na poniższą tabelę. Z tego testu wynika, że wzrost szybkości działania serwisu przy PHP 7.3 wynosi względem wersji 5.6 aż 415%!

Benchmark wersji PHP
Benchmark wersji PHP – smarthost.pl

Najnowsza wersja PHP (PHP 8) wpływa nie tylko na zwiększenie szybkości działania Twoich stron, ale ma również ogromne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wydajność. Zatem, zanim zdecydujesz się na dany hosting:

  1. Sprawdź, jaką wersję PHP obsługuje serwer danej firmy.
  2. Tutaj zobacz, jaka jest najnowsza wersja PHP. 
  3. Obserwuj aktualizacje – jeśli pojawi się nowa wersja PHP, to ją zmień na swoim serwerze. Możesz to zrobić po zalogowaniu się do panelu zarządzania usługą. 

Np. w Direct Admin znajdź opcję „Ustawienia Globalne PHP”, następnie „Options” i wybierz odpowiednią opcję w „Bieżąca wersja PHP”:

Zmiana wersji PHP w Direct Admin
Zmiana wersji PHP w Direct Admin

Jeśli hosting nie ma się czym chwalić pod tym względem, to prawdopodobnie nie znajdziesz informacji o wersji PHP w podstawowym opisie oferty. Być może będziesz musiał o nią dopytać.

5. Redis i Memcached

Redis i Memcached to podobne rozwiązania, które przyśpieszą działanie Twojej strony. Jeśli dany serwer je zapewnia, to na pewno zaznaczone to zostanie w ofercie:

Redis i Mamcached w ofercie szybkiego hostingu
Redis i Mamcached w ofercie szybkiego hostingu

Jak działają te systemy? Otóż jeśli hosting oferuje Memcached lub Redis, to za pomocą np. wtyczki do WordPressa możesz sprawić, że część często wykorzystywanych informacji będzie przechowywana w pamięci RAM, a nie pobierana za każdym razem z bazy danych czy z dysku. Tym sposobem zmniejszy się ilość zapytań do wspomnianej bazy danych i strona będzie działać szybciej.

Redis / Memcached
Redis / Memcached

Czy gra jest warta świeczki? – zdecydowanie tak. Przede wszystkim muszę wspomnieć, że dużo większym zainteresowaniem cieszy się Redis, który ma więcej funkcji i działa po prostu lepiej. Dlaczego wybieramy przede wszystkim Redis? Oto wyniki badań, jakie znalazłem:

Wyniki badania użytkowników Redis
Wyniki badania użytkowników Redis – dzone.com

Jak widzisz, respondenci docenili przede wszystkim szybkość Redis. Na jakie wyniki przekłada się ona w praktyce? To oczywiście również zostało sprawdzone. Zerknij na poniższe screeny. Test przeprowadzono na witrynie opartej na WordPress oraz WooCommerce & Storefront.

Imponujący wynik, prawda? Dlatego radzę Ci wybierać szybki hosting, który oferuje systemy buforowania (cache), takie jak Redis czy Memcached. Nawet jeśli nie korzystasz z nich teraz, to pewnie zrobisz to za jakiś czas. Jak widzisz – warto.

6. Rodzaj serwera – wybierz najszybszy

Hostingi WWW korzystają z oprogramowania serwerowego – najczęściej jest to Apache, Nginx i LiteSpeed. Ma to bardzo duże znaczenie dla szybkości działania usługi. W tym przypadku nie masz się nad czym zastanawiać. Jedyny słuszny wybór to LiteSpeed. Wydajność serwera z takim oprogramowaniem jest imponująca. Zerknij na poniższy test przeprowadzony z wykorzystaniem WordPressa:

Apache, Nginx i LiteSpeed - testy szybkości
Apache, Nginx i LiteSpeed – testy szybkości – rochen.com

LiteSpeed uzyskało najlepsze wyniki pod względem czasu ładowania serwera i czasu oczekiwania na odpowiedź, co oznacza, że oprogramowanie to jest najszybsze. Zerknij również na poniższy wykres:

WordPress Performance by Server - LiteSpeed, Nginx, Apache
WordPress Performance by Server – LiteSpeed, Nginx, Apache – litespeedtech.com

Wynika z niego, że serwer z LiteSpeed może być aż 84 razy bardziej wydajny niż serwer Apache. Bez wahania postaw zatem na maszynę z LiteSpeed. 

Jeśli korzystasz z systemu CMS WordPress, to w celu osiągnięcia maksymalnych korzyści z posiadania serwera LiteSpeed zainstaluj wtyczkę o tej samej nazwie. To kolejny sposób na przyśpieszenie działania strony. Jeśli skorzystasz z pluginu, to statystyczne wersje stron będą przechowywane w pamięci serwera – ta sama, stała wersja serwisu nie będzie generowana za każdym razem. Tym samym dochodzić będzie do pobierania mniejszej ilości dynamicznych danych i szybszego ładowania się strony. 

7. Wersja HTTP

Duży wpływ na prędkość działania stron WWW ma wersja protokołu HTTP lub HTTPS na serwerze. W 2015 roku wprowadzono HTTP/2, zaś poprzednia wersja protokołu oznaczona była numerem 1.1 i została ustandaryzowana w 1997 roku. Długo czekaliśmy na aktualizację HTTP, jednak było warto, gdyż przyniosła ona bardzo duży skok szybkości ładowania stron. Możesz przekonać się o tym sam, robiąc ten test. Poniżej widoczna jest różnica w prędkości działania w zależności od wersji HTTP:  

Test HTTP/2 - akamai.com
Test HTTP/2 – akamai.com

Jak widzisz, w przypadku HTTP/2 czas ładowania – na przykładzie tego testu – jest pięciokrotnie krótszy. Ale to nie wszystko. Dostępne jest już HTTP/3 i to wcale nie od wczoraj.

Przede wszystkim rozwiązano w nim wiele problemów, które wykryto w poprzedniej wersji. Jaki był główny cel tego wdrożenia? Ponownie pojawia się kwestia szybkości – internet miał stać się jeszcze szybszy. HTTP/3 wykorzystuje inny protokół transportowy – UDP zamiast TCP. Co to oznacza? Znacznie większą elastyczność i wydajność.

HTTP 1.1 a HTTP/2
HTTP 1.1 a HTTP/2

W dalszym ciągu możesz trafić na oferty hostingowe, w których nie skorzystasz nawet z HTTP/2. Celuj w takie, które wspierają ten protokół, a najlepiej byłoby, żeby firma była przynajmniej na etapie wdrażania HTTP/3.  

8. Przepustowość łącza serwera

To, jak działa Ci internet, zależy m.in. od tego, z jakiego korzystasz łącza. Firma, która oferuje usługi hostingowe, również musi mieć jakiś dostęp do sieci, co wpływa na prędkość pobierania i wysyłania danych. Oczywiście firmy hostingowe korzystają z dużo szybszego internetu niż ten, który większość z nas ma w swoich domach. Niska przepustowość nie wpłynie negatywnie na działanie prostych stron, ale w przypadku serwisów z materiałami video czy plikami do pobrania powinieneś już zainteresować się tym parametrem. 

Test szybkości łącza jednego z hostingów
Test szybkości łącza jednego z hostingów

Ponownie obowiązuje zasada – im wyższa przepustowość, tym lepiej. Minimum, jakie sugeruję to 500 Mb/s. 

9. Czas wykonania skryptów PHP

Przy normalnym użytkowaniu parametr ten nie będzie mieć dla użytkownika większego znaczenia, gdyż skrypty PHP ładują się zazwyczaj bardzo szybko. Natomiast niektóre operacje, takie jak tworzenie kopii zapasowej, mogą wymagać długiego działania skryptu. Najlepiej bierz pod uwagę hostingi bez limitu czasu wykonywania skryptu PHP, jeśli jednak takie ograniczenie występuje, to najlepiej, żeby wynosiło ono minimum 30 sekund. 

10. Szybkość serwerów DNS 

DNS (Domain Name System) to system, dzięki któremu na stronę internetową możesz wejść bez wpisywania skomplikowanego numeru IP, tylko używając do tego wygodnego adresu, jak np. jakwybrachosting.pl. Jest to jednocześnie nieodłączny element hostingu – kiedy użytkownik chce wejść na stronę, która znajduje się na danym serwerze, wywoła w przeglądarce dany adres strony, to wtedy wykonywane jest zapytanie do serwera DNS. 

DNS
A tak działa DNS

Jaka powinna być szybkość serwera DNS? Nie zaskoczę Cię – im będzie szybszy, tym lepiej. Czas ten liczony jest zazwyczaj w milisekundach, czyli w składowej sekundy. Czy zatem w ogóle powinieneś zwracać na to uwagę? Jak najbardziej. Porównując hostingi, zwróć uwagę na ten parametr i wybierz taki serwer, który zapewni Ci najlepszą szybkość. Oczywiście to tylko jeden z wielu ważnych kryteriów. 

Żeby sprawdzić ten parametr, możesz skorzystać z narzędzia dnsperf.com. Jeśli mowa o serwisie, którego użytkownicy mieszkają na całym świecie, – wybierz opcję „World”. W przypadku gdy jednak korzystającymi mają być mieszkańcy Polski – wybierz „Poland”. Zerknij poniżej.

Sprawdziłem – dla przykładu – jeden z hostingów, który posiada serwery w Polsce. Wprawdzie w dalszym ciągu mowa o milisekundach, ale jednak różnice są znaczące. Powyżej widzisz czas odpowiedzi serwera w zależności od tego, skąd wykonywany był test. 

Wyniki DNSPerf.com: Polska a Świat - mapa
Wyniki DNSPerf.com: Polska a Świat – mapa

Test tej samej strony przeprowadziłem dla zapytań z Polski:

Wyniki DNSPerf.com: Polska - tabela
Wyniki DNSPerf.com: Polska – tabela

Między innymi dlatego zalecam zawsze, aby hosting był jak najbliżej użytkowników końcowych. Nie musi być to ten sam kraj, ale najlepiej trzymać się tego samego kontynentu.

W przypadku strony skierowanej do użytkowników z całego świata warto poszukać hostingu z technologią DNS Anycast, która oferuje serwery dNS rozsiane po całym globie.

Narzędzia do mierzenia szybkości strony i hostingu

Na koniec napisać kilka słów o narzędziach, służących do mierzenia prędkości strony WWW i samego hostingu.

Jeśli chcesz mierzyć szybkość działania hostingu, to:

  • Nie analizuj szybkości strony WWW hostingu – najczęściej wizytówka firmy jest pod każdym względem „dopieszczona”. Poza tym Twoja strona prawdopodobnie będzie się znajdować na innym serwerze. 
  • Nie sprawdzaj szybkości działania hostingu na Twoim urządzeniu – u każdego to ładowanie może przebiegać inaczej. Znaczenie ma szybkość łącza, parametry urządzenia, to, że wchodzisz na daną stronę nie pierwszy raz i jej część lub cała kopia jest zapisana na dysku urządzenia.

Jeśli chcesz porównać szybkość działania strony na różnych hostingach, to powinieneś zainstalować na nich identyczną stronę: ten sam system CMS, te same wtyczki, te same treści. Sprawdź również, czy hostingi korzystają z tej samej wersji PHP. Jak już wiesz, ma to wpływ na szybkość. Jeśli są one różne, to ustaw takie same, o ile oczywiście jest taka możliwość.

Takie testy należy przeprowadzać kilka razy i o różnych porach. Na tej podstawie dopiero możesz wyliczyć średnie wyniki i ocenić usługi. Niektóre narzędzia wymagają do testowania dostępu do SSH. Możesz użyć:

  • Speedtest.net CLI – do sprawdzenia szybkości łącza internetowego hostingu. Tutaj potrzebujesz dostępu do SSH. Dowiesz się, ile wynosi ping, jaka jest prędkość pobierania i wysyłania. 
  • Program dd – powinien być dostępny na wszystkich serwerach opartych na systemie Linux. W tym przypadku także potrzebny jest dostęp do SSH. Na tej podstawie możesz ocenić szybkość i wydajność dysku. Uzyskasz czas wykonania polecenia i szybkość zapisu danych w MB/s.
  • php-benchmark-script.com – skrypt ten testuje wydajność hostingu w wykonywaniu operacji matematycznych z wykorzystaniem języka PHP. Musisz go pobrać i umieścić na serwerze tam, gdzie znajduje się strona, czyli najczęściej w folderze public_html. Skrypt należy uruchomić w przeglądarce. Im niższy jest wynik „Total time”,  tym lepiej. 
  • WPPerformanceTester – to wtyczka w WordPressa, z której możesz skorzystać, żeby sprawdzić, jakie wyniki osiąga hosting przy obsłudze poleceń PHP i zapytań do bazy danych. 
  • Loader.io – wartościowy test, z którego dowiesz się, jak dany hosting sobie radzi pod obciążeniem. Żeby skorzystać z tego narzędzia, musisz założyć konto i podać adres do testu. Dowiesz się dzięki niemu, jak będzie zachowywać się hosting, kiedy liczba użytkowników na stronie wzrasta.

Dokładniej z kwestią testowania szybkości hostingu i stron możesz się zapoznać w moim poradniku: Jak przetestować hosting?

No i pamiętaj. To, że dana strona ładuje się długo, wcale nie musi oznaczać, że korzysta z wolnego hostingu. Może to być jedna z przyczyn, ale na szybkość wpływa wiele czynników m.in. rozmiar zastosowanych w serwisie grafik czy „waga” witryny.

Wybierz najszybszy hosting

Szybkość powinna być jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze hostingu. Użytkownicy oczekują płynnie działających stron, które nie będą sprawiać im problemów przy przeglądaniu. Jeśli im tego nie zapewnisz, to prawdopodobnie trafią na stronę konkurencji.

Pamiętaj, że możliwości hostingu możesz sprawdzić podczas darmowego testu, np. trwającego 1- 2 tygodnie. To właśnie wtedy realnie ocenisz jakość usługi. Niektóre firmy hostingowe proponują zwrot opłaty za usługę, jeśli zrezygnujesz z niej w określonym czasie. To również sposób na darmowe przetestowanie serwera. 

Szybki hosting stron WWW: pytania i odpowiedzi (FAQ)

Najważniejsze pytania i odpowiedzi.

📈 Dlaczego szybkość hostingu jest ważna?

Szybkość i wydajność hostingu stron internetowych wpływa na czas ich ładowania w przeglądarce odwiedzających. Natomiast ten, ma wpływ m.in. na ilość konwersji (np. zakupów w sklepie), współczynnik odrzuceń (ile osób wyłączy stronę, nim się załaduje), user experience (doświadczenie odwiedzającego stronę) czy SEO (pozycje w wyszukiwarce Google, która premiuje szybkie strony). Wolniejszy hosting to wolniej działająca strona a co za tym idzie, mniej odwiedzających, którzy częściej opuszczają stronę bez zapoznania się z jej treścią.

🚀 Jaki szybki hosting wybrać?

Recenzje, testy i porównania konkretnych firm hostingowych i ich ofert, znajdziesz w rankingu hostingów. Jest to lista rekomendowanych firm hostingowych JWH, z których każda została dokładnie przetestowana pod kątem szybkości działania i wydajności w obsłudze stron WWW.

Co wypływa na szybkość hostingu?

Na szybkość działania hostingu wpływają takie rzeczy jak m.in. rodzaj użytych dysków, dostępne zasoby CPU i RAM, użyta wersja PHP, rodzaj oprogramowania serwera, wersja protokołu HTTP (HTTP/2, HTTP/3), przepustowość internetowego łącza hostingu, szybkość serwerów DNS czy dodatki w postaci Redis lub Memcached.

Jakie parametry powinien mieć szybki hosting?

Szybki hosting dla wydajnej pracy powinien oferować co najmniej 1 GHz CPU (procesora), 1 GB RAM, szybkie dyski SSD lub SSD NVMe, obsługę HTTP/2 (i najlepiej HTTP/3), najnowszą wspieraną wersję języka PHP czy obsługa min. 10 procesów PHP.

Jak sprawdzić szybkość hostingu?

Aby przetestować szybkość hostingu, warto sięgnąć po narzędzia i usługi wymienione w artykule, takie jak: Speedtest CLI, program dd, PHP Benchamrk Script, wtyczka do WordPressa WPPerformanceTester czy narzędzie Loader. Wszystkie z nich zostały opisane w poradniku: Jak przetestować hosting?