🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

5 min. czytania

Jak zmienić wersję PHP na hostingu na najnowszą?

Wersje PHP

Fot. MM

Jak zmienić wersję PHP na inną (nowszą, starszą)? Instrukcja pokazująca krok po kroku jak ustawić inną wersję PHP na hostingu.

Spis treści
Serwer

Zawsze warto korzystać z najnowszej wersji PHP. To gwarancja bezpieczeństwa, ale też dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Gdzie jednak sprawdzić preferencje serwera i to, które rozwiązanie wspiera nasz hosting? Dzięki naszej instrukcji dowiesz się, w którym miejscu znajdują się wszystkie najważniejsze informacje. Pokażemy Ci także, w jaki sposób dokonać zmiany wersji PHP na tę, która właśnie pojawiła się na rynku.

Czym jest wersja PHP?

Większość stron WWW na świecie opartych jest na PHP. To powszechnie stosowany, skryptowy język programowania, które bezustannie jest aktualizowany. Cykl życia jego jednej wersji trwa ok. 3 lata. Po pojawieniu się jej na rynku, przez dwa lata jest udoskonalana. Następnie dochodzi do jej wygaszania, kiedy wspierana jest tylko poprawkami dotyczącymi zabezpieczeń. Ostatecznie natomiast na rynku pojawia się jej kolejna odsłona.

Najnowsza wersja PHP to zatem gwarancja sprawności działania witryny. W ten sposób usuwane są błędy, które obecne były w poprzednich rozwiązaniach. Dodatkowo zwiększa się bezpieczeństwo i poziom zabezpieczeń. Co istotne, chroniony jest zarówno serwer i zaplecze administracyjne, jak i sami użytkownicy oraz ich dane. Obecnie najnowszą wersję na rynku (PHP 8) oraz te, które są jeszcze wspierane, sprawdzisz na stronie https://www.php.net/supported-versions.php.

Wersje PHP
Rozpiska aktualnych wersji PHP na dzień tworzenia pierwszej wersji poradnika

Zmiana wersji PHP na hostingu za pomocą panelu klienta

Wersję PHP możesz zmienić na kilka różnych sposobów. Najłatwiejszym z nich jest znalezienie tej opcji w panelu klienta u swojego hostingodawcy. W większości nowoczesnych serwisów opcja ta jest powszechnie dostępna i łatwo do niej dotrzeć. W zależności od budowy strony, wykonasz to zazwyczaj na dwa sposoby:

  • znajdując wariant podobny do „Zarządzania konfiguracją PHP” lub „Zmiany wersji PHP”,
  • przechodząc do sekcji zawierającej domeny zainstalowane na danym hostingu. Przy danym adresie widnieje wersja PHP, którą możesz edytować.

W pierwszym przypadku zmianą objęte będą wszystkie domeny połączone z danym kontem. Nie ma tu możliwości przypisania konkretnego wariantu do danego adresu.

Druga z wymienionych opcji zakłada wprowadzenie indywidualnej konfiguracji dla konkretnej witryny. To dobre rozwiązanie, jeśli zarządzasz z poziomu jednego konta wieloma adresami i chcesz utrzymywać na nich różne wersje PHP.

Po wprowadzeniu niezbędnych zmian zapisz nowe wartości przed opuszczeniem serwisu. Następnie ciesz się najnowszą wersją PHP, która od razu zostaje uruchomiona w ramach wybranych witryn.

Zmiana PHP w DirectAdmin

W panelu DirectAdmin, dostępnym na serwerach wielu hostingodawców, opcję zmiany wersji PHP znajdziesz:

  1. logując się na swoje konto,
  2. korzystając z rozwijanej listy „Dodatkowe funkcje”,
  3. naciskając przycisk „Wybierz wersję PHP”.

W sektorze „Rozszerzenia” jest możliwość włączenia ostatniego rozwiązania, jakie pojawiło się na rynku. Zawsze jednak upewnij się, że ostatnia wersja obsługiwana przez hosting jest też tą, która jest aktualnie wspierana. Niektórzy hostingodawcy bowiem dopiero po czasie pozwalają na aktualizację wersji PHP do najnowszej postaci.

Alternatywnie możesz przejść do sekcji zarządzania domenami – „Konfiguracja domen”. Znajdziesz ją w zakładce „Zarządzanie kontami”. Tam znajdziesz spis wszystkich adresów działających w ramach danego hostingu. Następnie przejdź do tego, który Cię interesuje. Skup się na sekcji związanej z konfiguracją PHP. DirectAdmin najczęściej proponuje dwie opcje:

  • pierwsze PHP – domyślna wersja dla plików, które mają rozszerzenie .php,
  • drugie PHP – wersja wykorzystywana do interpretacji plików z konkretnym, wybranym rozszerzeniem.

Zwykle użytkownicy korzystają z pierwszego rozwiązania. Przy niej zmień więc wersję PHP na najnowszą i naciśnij „Zapisz”.

Zmiana PHP w cPanel

Bardzo podobnie proces zmiany wersji PHP na serwerze wygląda w przypadku konta z cPanel. My skorzystamy z trybu demonstracyjnego serwisu. W przypadku wersji hostingowych jednak wygląda on bardzo podobnie.

Zaloguj się na swoje konto użytkownika, a następnie przejdź do zakładki „Software” lub „Oprogramowanie”. Znajdziesz w niej segment związany z obsługą „MultiPHP”.

Zmiana wersji PHP w naszym trybie demonstracyjnym nie jest dostępna. Ty jednak tę opcję będziesz mieć w ostatniej sekcji. Gdy ją rozwiniesz, zobaczysz śródtytuł „Bieżąca wersja PHP” lub podobnie. Tam też możesz ją edytować. Pamiętaj natomiast, że dotyczy to zmiany na całym serwerze, a nie tylko pojedynczej domeny.

Nieco niżej znajdziesz również opcję zmiany wersji PHP dla poszczególnych domen. Wystarczy tylko, że zaznaczyć najnowszą opcję przy odpowiednim adresie. Po wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji zapisz zmiany.

Zmiana wersji PHP na hostingu za pomocą pliku .htaccess

Jeśli Twój hosting działa na serwerze Apache lub LiteSpeed, zmiana wersji PHP jest możliwa też w pliku .htaccess. Musisz w takim przypadku połączyć się z serwerem FTP i przejść do katalogu, w którym chcesz wprowadzić modyfikacje. Zrobisz to przy użyciu:

  • klienta FTP/SFTP (np. FileZilla, WinSCP),
  • oprogramowania w panelu klienta hostingu, przy użyciu przeglądarki internetowej.

Po odnalezieniu pliku .htaccess wklej do niego kod definiujący najnowszą wersję PHP. W przypadku modyfikacji na PHP 8.1 będzie to np.:

AddHandler application/x-httpd-php81 php

lub

<FilesMatch "\.(php4|php5|php7|php3|php2|php|phtml)$">
SetHandler application/x-lsphp81
</FilesMatch>

Co istotne, w pliku mogą znajdować się już inne modyfikacje, wprowadzone wcześniej. Pamiętaj zatem, że zmiana wersji zadziała tylko wtedy, jeśli najnowsze rozwiązanie umieścisz nad pozostałymi wpisami. Po umieszczeniu kodu we właściwym miejscu upewnij się, że jest on prawidłowo skonstruowany. Następnie zapisz zmiany.

Zalecane jest, aby przed rozpoczęciem edycji pliku .htaccess zapisać go w bezpiecznym miejscu. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze parametry dotyczące serwera, strony i domeny. Stosunkowo łatwo więc zmienić w nim coś, co doprowadzi do nieprawidłowego działania witryny. W razie wystąpienia problemów warto więc zadbać o to, by móc szybko przywrócić prawidłową wersję pliku.

Gdzie sprawdzić obecną wersję PHP i zainstalowane rozszerzenia?

Nie zawsze sprawdzenie bieżącej wersji PHP kończy się od razu jej aktualizacją. Warto też po prostu wiedzieć, jak sprawdzić wersję PHP na hostingu. Być może bowiem wprowadzanie modyfikacji wcale nie będzie jeszcze potrzebne. Często zdarza się tak, jeśli najnowsza aktualizacja dopiero została opublikowana, a poprzednia jeszcze jest wspierana. Wielu administratorów w takiej sytuacji woli nieco wstrzymać się z instalacją zmian.

Aktualną wersję PHP sprawdzisz na kilka sposobów. Najwygodniejsze z nich to:

  • sprawdzenie pliku konfiguracyjnego PHP – PHP.ini;
  • skorzystanie z funkcji phpinfo().

W tych miejscach znajdziesz też wszystkie zainstalowane na serwerze rozszerzenia oraz szereg innych, przydatnych informacji. Ponadto dane dotyczące obecnej wersji PHP wielu hostingodawców udostępnia bezpośrednio w:

  • panelu klienta,
  • zakładce dotyczących szczegółów konta.