🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

9 min. czytania

Hosting LiteSpeed: czym się różni od Apache i Nginx?

LiteSpeed

Fot. MM

Dlaczego warto wybrać hosting LiteSpeed? Testy, benchmarki i wyniki porównań szybkiego hostingu LiteSpeed z Apache i Nginx.

Spis treści
Serwer

Jednym z najważniejszych wymagań stawianych hostingowi jest szybkość. Twoja strona powinna ładować się błyskawicznie, co jest ważne z kilku względów, m.in. ma to wpływ na konwersję i widoczność witryny w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Jeśli Ci na tym zależy, to wybierz hosting LiteSpeed. Co to oznacza?

W tym poradniku pokażę testy, benchmarki i porównania, pokazujące wydajność i szybkość hostingu działającego na oprogramowaniu LiteSpeed. Pokażę, co to jest i jak działa LiteSpeed, czym się różni od Apache i Nginx, oraz jak uzyskać najwyższą wydajność w WordPressie, Joomli, Magento, PrestaShop i pozostałych CMS-ach i frameworkach czy skryptach z wykorzystaniem wtyczki Wtyczka LiteSpeed Cache.

Szukasz hostingu i nie masz czasu czytać?

3 szybkie rekomendacje hostingu LiteSpeed

Marzec 2024

Najlepsze sprawdzone i przetestowane hostingi LiteSpeed pod kątem szybkości, bezpieczeństwa, niezawodności, obsługi uczciwości

Hosting Litespeed – co to jest?

Serwer, na którym posiadasz swoje strony WWW, to nic innego jak komputer podłączony stale do internetu. Na maszynie tej zainstalowane jest oprogramowanie umożliwiające obsługę stron internetowych klientów firmy hostingowej. LiteSpeed jest właśnie takim oprogramowaniem, a inne popularne rozwiązania tego rodzaju to Apache i Nginx. Obecnie firmy hostingowe w Polsce coraz chętniej stawiają na oprogramowanie LiteSpeed. Oczywiście w dalszym ciągu znajdziesz mnóstwo marek, które wybierają Apache czy Nginx – to one nieustająco są najczęściej wykorzystywane. 

Dzięki LiteSpeed możesz obsługiwać nawet tysiące użytkowników jednocześnie, zużywając stosunkowo małą ilość zasobów procesora i pamięci RAM. Dzięki wdrożeniu tego oszczędzasz, gdyż możesz potrzebować mniejszej ilości zasobów do obsłużenia tego samego ruchu. LiteSpeed jest kompatybilne z mod_rewrite, .htaccess i mod_security, czyli funkcjami, które znasz z oprogramowania Apache. LiteSpeed zastępuje wszystkie rozwiązania dostępne w Apache, a w dodatku upraszcza ich użytkowanie. Poza tym:

  • Zapewnia wsparcie dla technologii HTTP/2, QUIC, HTTP/3.
  • Obsługuje popularne zestawy reguł ModSecurity.
  • Czyta bezpośrednio pliki konfiguracyjne Apache, obsługuje .htaccess, WAF.
  • Obsługuje aplikacje Ruby, Python i NodeJS w konfiguracji natywnej.

Testy wydajności hostingu LiteSpeed

W zasadzie nie trzeba się specjalnie rozpisywać na temat korzyści, które płyną z tego rozwiązania, gdyż wszystko wyjaśniają poniższe wykresy:

Wydajność LiteSpeed w WordPress i Magento
Wydajność LiteSpeed w WordPress i Magento – litespeedtech.com

Testy przeprowadzono na dwóch popularnych skryptach: WordPress i Magento. Wnioski? W pierwszym przypadku serwer z LiteSpeed okazał się 84 razy bardziej wydajny niż ten z Apache. Nie ma też co porównywać wyniku osiągniętego przez serwer z oprogramowaniem Nginx. W przypadku testu przeprowadzonego na Magento różnice również są bardzo duże. Zatem? Nie ma się specjalnie nad czym zastanawiać. LiteSpeed to jedyny słuszny wybór. 

Zerknij również na inne wyniki testów przeprowadzonych przez twórców tego oprogramowania:

  • WordPress – test przeprowadzono na serwerach LiteSpeed Web Server z wtyczką LSCache dla WordPress, nginx z FastCGI Cache, Apache z W3 Total Cache, a testowaną aplikacją był WordPress. Jak widzisz, LiteSpeed okazał się 12 razy szybszy niż nginx.
  • Magento – tym razem testowaną aplikacją było Magento 2, a wykorzystano do tego serwery LiteSpeed Web Server z rozszerzeniem LiteMage, nginx z Varnish i Apache z Varnish. W tym przypadku LiteSpeed okazało się 3 razy szybsze.
  • ModSecurity – chodzi tutaj o narzędzie do zabezpieczenia aplikacji webowych (WAF). W teście wykorzystano serwery LiteSpeed Enterprise v5.4.2 (internal ModSecurity engine),  OpenLiteSpeed v1.6.4 (ModSecurity engine v3.0.4), nginx v1.17.6 (nginx ModSecurity connector v1.0.1, ModSecurity engine v3.0.3), Apache v2.4.41 (ModSecurity engine v2.9.2). Serwer LiteSpeed Enterprise okazał się 13 razy szybszy niż nginx
  • Joomla – ten CMS nie cieszy się taką popularnością, jak kiedyś, ale w dalszym ciągu korzysta z niego wiele stron. Testowano serwery z następującym oprogramowaniem: LiteSpeed Web Server z wtyczką LSCache dla Joomla, nginx z System Page Cache, Apache z System Page Cache. LiteSpeed przetworzył 400 razy więcej żądań niż pozostałe serwery
  • PrestaShop – kolejną testowaną aplikacją było najpopularniejsze w Polsce oprogramowanie sklepu, czyli PrestaShop. W tym przypadku wykorzystano serwery z LiteSpeed Web Server z wtyczką LSCache dla PrestaShop, nginx z Smarty System Cache oraz Apache z Smarty System Cache. Wyniki? W przypadku LiteSpeed sklep ładował się ponad 600 razy szybciej niż z oprogramowaniem Apache i ponad 1500 razy szybciej niż z nginx
  • OpenCart – w teście tego oprogramowania sklepu wykorzystano oprogramowanie LiteSpeed Web Server z rozszerzeniem LSCache dla OpenCart, nginx i Apache. LiteSpeed okazał się ponad 2000 razy bardziej wydajny niż niebudlaowana witryna na serwerze z oprogramowaniem nginx i Apache. 
  • Drupal 9 – w teście przeprowadzonym na popularnym systemie CMS wykorzystano oprogramowanie serwera LiteSpeed Web Server z wtyczką LSCache dla Drupal, OpenLiteSpeed z LSCache dla Drupal, nginx z FastCGI. LiteSpeed okazał się 8 razy szybszy niż nginx

Niezależne testy oprogramowania LiteSpeed

Opisane testy zostały przeprowadzone przez dostawców tego oprogramowania. Czy tak dobre wyniki potwierdzają również te, które zostały zrealizowane przez inne firmy? Zerknij na przykłady:

Apache kontra LiteSpeed
Apache kontra LiteSpeed – smarthost.pl

Kilka testów przeprowadziła firma Smarthost, czyli dostawca usług hostingowych. Na powyższym wykresie widzisz, jakie wyniki uzyskano w zależności od rodzaju oprogramowania i zastosowania systemu cache. Najlepszy wynik uzyskano w przypadku Litespeed z Redisem. Co ciekawe, Litespeed bez cache osiągnęło lepszy rezultat niż oprogramowanie Apache z systemem Cache Memcached. Zerknij również na poniższą tabelę, w której widać także czas pierwszej odpowiedzi serwera.

Szczegółowe wyniki testu LiteSpeed kontra Apache
Szczegółowe wyniki testu LiteSpeed kontra Apache – smarthost.pl

Kolejne testy opublikował serwis chemicloud.com. LiteSpeed uzyskało najlepszy wynik w każdym przypadku. Na poniższym wykresie widzisz czas odpowiedzi serwera:

LiteSpeed vs Nginx vs Apache: czas odpowiedzi (mniej = lepiej)
LiteSpeed vs Nginx vs Apache: czas odpowiedzi (mniej = lepiej) – chemicloud.com

Na kolejnym obsłużone żądania na sekundę – im więcej, tym lepiej.

LiteSpeed vs Nginx vs Apache: zapytania na sekundę (więcej = lepiej)
LiteSpeed vs Nginx vs Apache: zapytania na sekundę (więcej = lepiej) – chemicloud.com

Kolejne wyniki testów opublikowano na wpspeedmatters.com. W pierwszym przypadku sprawdzono, po jakim czasie następowała pierwsza odpowiedź serwera. W teście wykorzystano różne lokalizacje maszyny. W przypadku nginx wyniki były następujące:

Czasy odpowiedzi - Nginx
Czasy odpowiedzi – Nginx – wpspeedmatters.com

A przy oprogramowaniu OpenLiteSpeed:

Czasy odpowiedzi - LiteSpeed
Czasy odpowiedzi – LiteSpeed – wpspeedmatters.com

Zwycięzcą okazało się oprogramowanie LiteSpeed. Uzyskało ono wyniki lepsze o od 50 ms do 150 ms. W kolejnym teście sprawdzono czas całkowitego ładowania strony narzędziem GTMetrix opisywanym przeze mnie w poradniku: jak przetestować hosting. W przypadku nginx:

Szybkość ładowanie strony na Nginx
Szybkość ładowanie strony na Nginx – wpspeedmatters.com

Natomiast w przypadku OpenLiteSpeed:

Szybkość ładowanie strony na LiteSpeed
Szybkość ładowanie strony na LiteSpeed – wpspeedmatters.com

Nieznacznie lepszy wynik uzyskało nginx, ale różnica jest tak niewielka, że jednak trudno wybrać tutaj zwycięzcę.

Wtyczka LiteSpeed Cache

Jeśli prowadzisz stronę na WordPress, to żeby uzyskać maksymalnie dobre efekty powinieneś zainstalować wtyczkę LiteSpeed Cache dla WordPress. Jest ona dostępna za darmo, a dzięki niej poprawisz szybkość ładowania strony. Przy jej użyciu statyczne elementy strony WWW są przechowywane w pamięci serwera. Tym sposobem ograniczana jest waga pobieranych danych i skraca się czas ładowania witryny. 

Panel z podsumowaniem z wtyczki LiteSpeed Cache dla WordPress
Panel z podsumowaniem z wtyczki LiteSpeed Cache dla WordPress

Dlaczego korzystanie z innej wtyczki nie jest zalecane? Odpowiedź znajdziesz na poniższym screenie. Jak widzisz, w tym teście zdecydowanie najlepsze wyniki uzyskano wówczas, gdy zastosowano plugin LiteSpeed Cache. 

LiteSpeed cache na serwerze LiteSpeed kontra inne wtyczki
LiteSpeed cache na serwerze LiteSpeed kontra inne wtyczki

Oczywiście takie rozszerzenie nie jest dostępne wyłącznie dla WP. Znajdziesz również wtyczki odpowiednie dla innych popularnych CMS-ów. Zaliczamy do nich:

  • LiteMage Cache dla Magento 2 – czyli do oprogramowania sklepu WWW.
  • LiteSpeed Cache dla Joomla! – w dalszym ciągu jeden z cenionych CMS-ów.
  • LiteSpeed Cache dla PrestaShop – popularne w Polsce oprogramowanie sklepów.
  • LiteSpeed Cache dla OpenCart – kolejny system dla sklepów.
  • LiteSpeed Cache dla Drupal – następny popularny CMS.
  • LiteSpeed Cache dla XenDlao – oprogramowanie dla forum internetowego.
  • LiteSpeed Cache dla MediaWiki – system, na którym działa Wikipedia.
  • LiteSpeed Cache dla Laravel – czyli popularny framework dla aplikacji internetowych.
  • LiteSpeed Cache dla Shopware – coraz popularniejsza platforma do e-commerce.
  • LiteSpeed Cache dla CS-Cart – kolejne oprogramowanie sklepu.

Do najważniejszych funkcji wtyczki cache od LiteSpeed zaliczamy:

  • Cache całej strony na poziomie serwera.
  • Optymalizację obrazów.
  • Minifikację CSS, JavaScript i HTML.
  • Automatyczne generowanie krytycznych CSS.
  • Obsługę wielu CDN.
  • Łączenie CSS/JS.
  • Obsługę HTTP/2 Push. 
  • Optymalizację bazy danych.

Jest to bardzo rozbudowane rozwiązanie o dużych możliwościach, ale wyciągnięcie z niego maksymalnych możliwości wymaga już posiadania pewnej wiedzy w tym zakresie.

Zobacz: Jak włączyć obsługę Redis w WordPressie za pomocą LiteSpeed Cache? i Jak włączyć obsługę Redis w Prestashop za pomocą LiteSpeed Cache?

LiteSpeed – największe zalety

Oprogramowanie LiteSpeed w wielu przypadkach wyeliminowało dotychczasowe problemy z wydajnością serwerów. W stosunku do konkurencyjnych rozwiązań ma ono wiele zalet, do których należy zaliczyć:

  • Kompatybilność z Apache i możliwość korzystania z takich funkcji, jak choćby mod_rewrite, .htaccess.
  • Obsługę procesów PHP w krótszym czasie.
  • Szybsze ładowanie się stron (lepsze wyniki Core Web Vitals).
  • Możliwość obsługi dużej liczby użytkowników jednocześnie.
  • Inteligentne przydzielanie zasobów w zależności od liczby użytkowników.
  • Automatyczne blokowanie adresów IP, które wywołują zbyt wiele żądań, co chroni serwer przed przeciążeniem i może być skutecznym narzędziem w walce z atakami hackerskimi. 
  • Kompatybilność ze wszystkimi popularnymi platformami, takimi jak WordPress, PrestaShop, Drupal, Magento i nie tylko.

W zasadzie wszystkie testy, które znajdziesz w sieci, wykazują wyższość LiteSpeed nad innymi rodzajami oprogramowania serwerowego. 

Różnice między LiteSpeed Enterprise a OpenLitespeed

Oprogramowanie LiteSpeed dostępne jest w dwóch wersjach, mianowicie:

  • OpenLiteSpeed Edition – czyli darmowy serwer WWW, odmiana komercyjnego LiteSpeed. Jest kompatybilny z Direct Admin i cPanel, a wykorzystywany przede wszystkim w przypadku serwisów rozbudowanych, które mają wielu użytkowników. W panelu administracyjnym możesz dodawać i usuwać reguły Rewrite dla konkretnego VirtualHosta, co wyróżnia to rozwiązanie na tle choćby nginx. OpenLiteSpeed wspiera protokół SPDY, co wpływa na szybsze działanie stron. 
  • Enterprise Edition – ta wersja zapewnia mocniejszy silnik pamięci podręcznej, pełną kompatybilność z Apache. W tym przypadku masz do dyspozycji wiele rozwiązań, które nie są dostępne w wersji open. Do Twojej dyspozycji są wtyczki pamięci podręcznej PrestaShop, Shopware i Magento, co nie jest dostępne w wersji darmowej. Enterprise to również większa liczba rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa serwera – oferuje ochronę przed atakami WordPress Brute Dlace. Automatycznie wykrywa zmiany w .htaccess i dostosowuje się bez konieczności ponownego uruchamiania. Oprogramowanie możesz testować przez 15 dni za darmo. Najtańsza wersja kosztuje 110 dolarów za rok. Jest również plan Free Starter, który jest darmowy, ale dostępny tylko dla pojedynczej domeny. 

LiteSpeed, Apache i Nginx – czym się różnią?

Pomiędzy tymi rozwiązaniami występuje wiele różnic. Wśród tych najważniejszych trzeba wymienić:

  • Niższe zużycie zasobów serwera w przypadku LiteSpeed.
  • Wyższą szybkość odpowiedzi na zapytania – przykłądowo w przypadku Nginx 2700 na sekundę, Apache – 1800 na sekundę, a LiteSpeed nawet do 5000 na sekundę. 
  • LiteSpeed obsługuje statyczne zapytania przy wysokim obciążeniu nawet 10 razy szybciej niż Apache, a w przypadku treści dynamicznych robi to o 50 proc. szybciej.
  • Dzięki zastosowaniu htaccess caching obszerny plik .htaccess nie powoduje obniżenia wydajności strony.

Korzystanie z serwera z LiteSpeed przynosi korzyści przede wszystkim w przypadku stron dynamicznych, ale warto postawić na hosting z takim oprogramowaniem również w przypadku witryn statycznych. Pamiętaj jednak, że do uzyskania maksymalnych korzyści potrzebujesz wtyczki LiteSpeed Cache.