Recenzja Smarthost: Test hostingu 2022

Mateusz Mazurek Mateusz Mazurek • 14 min. czytania

Gruntowny test i szczera recenzja Smarthost. Testy wydajności i szybkości stron WWW. Sprawdzam: ofertę, parametry, szybkość (6 testów), pocztę e-mail, kwestie bezpieczeństwa, uptime, panel i support. Poznaj wady i zalety hostingu.

Oferta Smarthost i ceny

Smarthost to znana polska firma hostingowa, która od lat działa na rynku. Ma rozbudowaną ofertę i wiele różnych pakietów i kont hostingowych. Moje wymagania spełnia jednak tylko jedna z „serii” dostępnej na stronie, a mianowicie – Hosting litespeed (pakiety premium-ls). I właśnie jeden z hostingów w ramach tego pakietu (premium-ls-store) sprawdzę i przetestuję w niniejszej recenzji.

Co dostaniemy w ramach pakietu premium-ls-store?

 • 20 GB powierzchni na dysku SSD NVMe
 • Nielimitowany transfer
 • 100% CPU, czyli 1 rdzeń procesora do dyspozycji
 • 1 GB pamięci RAM
 • Nielimitowaną ilość stron/domen, które można utrzymywać
 • Nielimitowaną ilość kont e-mail
 • Nielimitowaną ilość baz danych

Pakiet ten wybrałem, bo jako pierwszy z serii litespeed (a tylko tę serię rekomenduję, ze względu na wydajność i parametry) nie ma limitów ilości baz danych, kont e-mail czy domen, które można uruchomić na koncie. Koszt testowanego pakietu hostingowego premium-ls-store w Smarthost to 367,77 zł brutto rocznie (299 zł netto). Hosting nie przewiduje płatności miesięcznej.

Jeśli jednak zamierzasz uruchomić 1-5 stron WWW i wystarczy Ci w zupełności 5 GB pojemności, to możesz śmiało wybrać dużo tańszy pakiet premium-ls-mini, który oferuje taką samą ilość pamięci RAM (1GB) i taki sam dostęp do CPU (100% rdzenia), a którego cena to 170,97 zł brutto rocznie (139 zł netto).

🎁 Uwaga! Firma Smarthost przygotowała kod rabatowy -20% na wszystkie plany hostingowe dla czytelników JakWybraćHosting.pl. Szczegóły na końcu recenzji.

Poniżej najważniejsze parametry i cennik rekomendowanej przede mnie serii litespeed / premium-LS:

Pakiety hostingowe w Smarthost - parametry techniczne
Pakiety hostingowe w Smarthost - parametry techniczne i ceny
Pakiety hostingowe w Smarthost – parametry techniczne i ceny

Tak jak wcześniej wspomniałem, hosting w całości oparty jest na dyskach SSD NVMe, które są do 11x szybsze od zwykłych pamięci SSD. Ale uwaga! Szybkość odczytu i zapisu na dyskach jest limitowana przez hosting. Dla testowanego pakietu (zgodnie z tabelką powyżej) wynosi tylko 12 000 kB/s, czyli niecałe 12 MB/s w 2021 prędkość odczytu została zwiększona do 50 MB/s!

W Smarthost, dla każdego z planów mamy do dyspozycji 14-dniowy okres testowy, podczas którego bez żadnych opłat możemy sprawdzić i przetestować hosting we własnym zakresie. Jeśli z jakichś powodów usługa nam się nie spodoba, wystarczy, że nie opłacimy hostingu, a on sam wygaśnie po 2 tygodniach bez żadnych konsekwencji.

Smarthost ma własną serwerownię zlokalizowaną w Polsce (konkretnie – w Częstochowie). Firma nie korzysta z usług zewnętrznych datacenter. Hosting polecany jest więc głównie dla biznesów i stron, których głównymi odbiorcami są użytkownicy z Polski.

Jak każdy recenzowany przez mnie hosting, tak i cała seria premium-litespeed / premium-ls w Smarthost oparta jest o technologię LiteSpeed, która w testach jest nawet do 75x szybsza od Apache czy Nginx. Serwer obsługuje też HTTP/2 i technologię QUIC, które przyspieszają ładowanie się stron www.

Dodatkowo Smarthost w ramach tej serii usług, oferuje dedykowany serwer Redis, który znacznie przyspiesza działanie stron internetowych, które korzystają z baz danych (np. WordPress, Presta, Megento).

Apache vs Litespeed + Memcached + Redis - porównanie
Apache vs Litespeed + Memcached + Redis. Wykres z bloga smarthost.pl

Smarthost w momencie testu obsługiwał zarówno najnowszą wersję PHP, jak i bazy danych (MySQL, a raczej MariaDB). Dodatkowo wersję PHP można zmienić/ustawić/zaktualizować dla każdej strony osobno, po zalogowaniu się do panelu.

Hosting udostępnia również swoim klientom SSH, czyli dostęp do usług serwerowych z linii poleceń. Przydatna opcja dla tych wszystkich, którzy wykorzystują lub zamierzają wykorzystywać wykupiony serwer w bardziej zaawansowany sposób.

Ani w treści oferty, ani podczas późniejszych testów nie spotkałem się z ukrytymi czy niespodziewanymi limitami, czy ograniczeniami. Mogę więc śmiało powiedzieć, że oferta jest prosta, przejrzysta i nie ma żadnych „kruczków” o których dowiadujemy się później.

Smarthost daje swoim klientom możliwość bezpłatnej migracji. Polega to na tym, że obsługa hostingu, po przekazaniu im niezbędnych danych dostępowych i ustaleniu terminu, sama zajmuje się przeniesieniem wszystkich danych (stron, plików, baz, kont e-mail) z poprzedniego dostawcy hostingu, do siebie.

Podstawowe informacje o Smarthost

Dyskod 5 do 50 GB SSD NVMe
TransferBez limitu
Cenaod 170,97 zł brutto rocznie
Okres testowy14 dni

Szybkość hostingu Smarthost: Testy

W tej części recenzji przetestuję 6 elementów oferty Smarthost, zgodnie z moim poradnikiem na ten temat (Jak przetestować hosting?). Oto one:

 • Szybkość (przepustowość) łącza internetowego
 • Wydajność i szybkość dysku
 • Szybkość serwerów DNS
 • Wydajność PHP i MySQL (oraz WordPressa)
 • Wydajność w pracy pod obciążeniem
 • Szybkość ładowania strony

Szybkość (przepustowość) łącza internetowego

W tym teście używam zazwyczaj narzędzia Speedtest.net CLI, który jest „konsolowym” odpowiednikiem znanego wszystkim miernika przepustowości internetu. Jednak z jakichś względów Smarthost ma zablokowane pewne typy połączeń, przez co testu nie byłem w stanie wykonać.

Posłużyłem się w takim razie poleceniem wget, aby za jego pomocą pobrać duży plik testowy, a następnie z innego serwera (o bardzo szybkim łączu) spróbować pobrać ten plik, mierząc przy tym upload Smarthost.

Oto wyniki:

Szybkość łącza w Smarthost - wget
Szybkość łącza w Smarthost – wget
 • Download: 276 Mb/s
 • Upload: 273 Mb/s

Download – prędkość z jaką hosting pobiera dane [więcej = lepiej]
Upload – prędkość z jaką hosting wysyła dane [więcej = lepiej]

Za pierwszym użyciu testu chciałem zapisać plik na dysku, ale wtedy prędkość pobierania (download) była ograniczona do 100 Mb/s, a ograniczenie było nie na poziomie łącza (które było szybsze), a dysku, który poprzez swoje ograniczenia (o nich w kolejnym teście) „nie nadążał” z zapisem pobranych danych.

W kolejnych testach nie było już takich problemów (nie zapisywałem pliku na dysku), więc mogłem poznać poprawną szybkość łącza. Download utrzymywał się na poziomie 230-290 Mb/s, a upload wahał się od 112 do 472 Mb/s.

Oba wyniki są OK.

Wydajność i szybkość dysku

Testowany pakiet hostingowy w Smarthost oparty jest o dyski SSD NVMe, które są znacznie szybsze od swoich poprzedników (czyli dysków SSD). Jednak Smarthost ma limit odczytu/zapisu na dysku na poziomie 12 000 kB/s 50 MB/s. Jak to wpłynie na wynik?

Uwaga: Poniżej dane z testu z poprzedniego roku. W tym roku prędkość odczytu została zwiększona do 50 MB/s. Nowe testy wkrótce.

Test wykonam używając narzędzia dd i poecenia ‌dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync

Wynik:

Prędkość dysków w Smarthost
Prędkość dysków w Smarthost
 • Czas: 85,2631 s
 • Prędkość: 12,6 MB/s

Widać, że ograniczenie działa. Bardzo kiepski wynik jak na dyski SSD NVMe, które w innych testowanych przeze mnie hostingach (be takich limitów), miały w tym teście wyniki na poziomie ok. 1 sekundy (jednej sekundy) i 1 GB/s. Zwykłe dyski SSD na testowanych hostingach kończą ten test w kilka sekund. Ale nie 85 sek. Kiepsko.

Szybkość serwerów DNS

W tym teście użyję narzędzia DNS Speed Benchmark, aby sprawdzić jak szybko serwery DNS, odpowiadają na zapytania odwiedzających stronę. Smarthost jest polskim hostingiem, więc sprawdzamy tylko Polskę.

Wyniki:

Wyniki szybkości DNS Smarthost
Wyniki szybkości DNS Smarthost

Wynik Smarthost dla Gdańska (10 ms) jest jak najbardziej OK. Z nieznanych mi przyczyn, mimo wielokrotnych prób nie udało mi się uzyskać danych z innych lokalizacji, więc to musi nam wystarczyć.

Wydajność PHP i MySQL (oraz WordPressa)

W tym teście sprawdzę za pomocą wtyczki WPPerformanceTester do WordPressa, jak wydajnie Smarthost obsługuje skrypty PHP i operacje na bazie danych WordPressa. Test ma za zadanie imitować operacje, które standardowo wykonywane są na WP.

Ustawiłem najnowszą dostępną wersję języka PHP (7.4.5) oraz wykonywałem test kilka razy o różnych poradach, aby poniżej przedstawić Ci najczęściej pojawiający się wynik.

Oto i on:

WPPerformanceTester - wynik testu Smarthost
WPPerformanceTester – wynik testu Smarthost

Server Performance Benchmarks

 • Total Time (seconds): 6.975 [mniej = lepiej]

WordPress Performance Benchmark

 • Execution Time (seconds) : 0.799 [mniej = lepiej]
 • Queries Per Second: 1251.5644555695 [więcej = lepiej]

Pierwszy test (Server Performance Benchmarks) wykazał niecałe 7 sekund. To dobry wynik jak każdy <10 sekund. Smarthost trzeba również pochwalić za wyniki drugiego testu (WordPress Performance Benchmark) – czas poniżej 1 sekundy i więcej niż 1000 zapytań na sekundę to dobre wyniki, które świadczy o tym, że hosting działa wydajnie.

Wydajność w pracy pod obciążeniem

No i nadeszła pora na test, w którym sprawdzę jak Smarthost działa, gdy stronę próbuje odwiedzić wielu użytkowników naraz. Do tego celu użyję Loader.io, któremu dam zadanie – sprawdź przez 1 minutę, jak szybko będzie działał hosting, gdy stronę próbuje wczytać od 0 do 1000 odwiedzających w tym samym czasie.

Do testów obciążenia potrzebna jest testowa strona. W tym przypadku był to WordPress (versa 5.4), wypełniony testowymi danymi z uruchomionym motywem Twenty Twenty (wersja 1.2) i włączoną wtyczką do cache LiteSpeed Cache (wersja 2.9.9.2) z domyślnymi ustawieniami.

Testów oczywiście przeprowadzałem kilka, a poniżej prezentowany wynik jest najczęściej występującym.

Oto wynik testu:

Wydajność hostingu Smarthost - wynik testu Loader.io
Wydajność hostingu Smarthost – wynik testu Loader.io
 • Średni czas odpowiedzi: 920 ms
  (minimalny: 119 ms, maksymalny: 10325 ms)
 • Średni czas odpowiedzi serwera przy 1000 aktywnych zapytaniach na stronie to 1709 ms, czyli 1,7 sekundy.
 • Błędów: 0

Rezultat Smarthost w tym teście jest zdecydowanie dobry.

Szybkość ładowania strony

To do dzieła. Biorę 4 narzędzia do testowania szybkości strony, wyłączam na testowej stronie wtyczkę cache i sprawdzam, jak szybko ładuje się testowa strona na hostingu Smarthost bez żadnych „wspomagaczy”.

WebPageTest

Test #1 – narzędzie WebPageTest.org.
Lokalizacja: Warszawa, Polska

Wynik:

WebPageTest - rezultat testu Smarthost
WebPageTest – rezultat testu Smarthost
 • Load Time: 2.064s
 • First Byte: 0.320s

Pingdom Website Speed Test

Test #2 – narzędzie Pingdom Website Speed Test.
Lokalizacja: Frankfurt, Niemcy

Wynik:

Pingdom Website Speed Test - rezultat testu Smarthost
Pingdom Website Speed Test – rezultat testu Smarthost
 • Load time: 622ms

GTmetrix

Test #3 – narzędzie GTmetrix.
Lokalizacja: Londyn, Wielka Brytania

Wynik:

GTmetrix - rezultat testu Smarthost
GTmetrix – rezultat testu Smarthost
 • Fully Loaded Time: 1.0s

PageSpeed Insights

Test #4 – narzędzie PageSpeed Insights – urządzenia mobilne.
Lokalizacja: Nieznana

Wynik:

Google PageSpeed Insights - rezultat testu Smarthost
Google PageSpeed Insights – rezultat testu Smarthost
 • Indeks szybkości (na komórki): 3,9s

Skrzynki e-mail / poczta w Smarthost

Na testowanym koncie hostingowym Smarthost można założyć nieograniczoną liczbę kont pocztowych. Pojemność skrzynek e-mail limitowana jest wyłącznie pojemnością pakietu hostingowego (czyli w tym przypadku: 20 GB). Oczywiście do podziału ze stronami WWW, bazami danych czy innymi plikami.

Hosting nie ma również żadnego limitu w ilości wysłanych e-maili, czy innych uciążliwych limitów, które ograniczałyby aktywne korzystanie z poczty. Nawet, przy wielu skrzynkach.

W Smarthost znajdziemy nielimitowane wszystkie standardowe opcje związane z pocztą, dostępne na hostingach jak np. filtry antyspamowe poczty, listy wysyłkowe czy kalendarze i kontakty.

A co do zabezpieczeń poczty i funkcji, które zwiększają dostarczalność e-maili (aby nie trafiały do spamu), to Smarthost oferuje 3 z 3 zabezpieczeń: SPF i DKIM, które ustawiane dla każdej skrzynki i domeny automatycznie, oraz DMARC, które możemy ręcznie ustawić w rekordach DNS z poziomu panelu zarządzania hostingiem.

Skrzynki pocztowe możemy obsługiwać za pomocą programów pocztowych lub jednego z dwóch interfejsów przez stronę internetową (webmail): Roundcube i Horde. Oba, choć wyglądają bardzo archaicznie, działają w 100% poprawnie. Podczas moich testów nie napotkałem na żadne problemy związane z pocztą.

Bezpieczeństwo Smarthost

Backupy (kopie zapasowe)

Backup w Smarthost wykonywany jest co 24 godziny, każdej nocy. Kopie zapasowe przechowywane są następnie przez 7 dni, a później najstarsze z nich, zapisywane są nowszymi.

Dostęp do kopii zapasowych mamy samodzielnie w panelu zarządzania hostingiem – tam też możemy – bez pomocy supportu – przywrócić sami backup z dowolnego dnia.

Kopię plików, aby czy dowolnych danych możemy wykonać (i przywrócić) także samodzielnie w dowolnym momencie, wykorzystując do tego jedną z opcji hostingu – Kreator kopii zapasowej.

Kreator kopii zapasowej w Smarthost
Kreator kopii zapasowej w Smarthost

Darmowy certyfikat SSL (Let’s Encrypt)

Smarthost oferuje bezpłatne certyfikaty SSL Let’s Encrypt. Aby utworzyć taki certyfikat, musimy w panelu znaleźć opcję „Lets Encrypt SSL”, a następnie wybrać, dla której z domen (jeśli mamy ich kilka) ma zostać wygenerowany certyfikat (przycisk „+ Issue”). Po potwierdzeniu certyfikat automatycznie jest tworzony i instalowany, więc nie musimy martwić się o nic więcej. Będzie też od tej porty automatycznie odnawiany przez Smarthost.

Let’s Encrypt SSL w Smarthost
Let’s Encrypt SSL w Smarthost

Bezpieczeństwo DNS (DNSSEC i DNS Anycast)

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo serwerów DNS, to trzeba wspomnieć o dwóch kwestiach:

 1. Smarthost oferuje domyślnie wszystkim swoim klientom usługę DNS Anycast, która działa w ten sposób, że serwery DNS umieszczone są w wielu lokalizacjach na Świecie.
 2. Smarthost nie oferuje niestety klientom DNSSEC, czyli specjalnego wpisu w rekordach DNS domeny, który zabezpiecza przed podszywaniem się pod stronę WWW.

Zgodność z RODO

Kolejną – niemniej istotną rzeczą jest zgodność hostingu z RODO, czyli rozporządzeniem, które reguluje kwestie danych osobowych w całej Unii Europejskiej. Smarthost jest w pełni zgodny z RODO – jak zresztą każda polska firma.

Jedną z kwestii, o której trzeba zadbać, jeśli chodzi o zgodność z RODO, jest podpisanie z firmą hostingową (gdzie mogą być przechowywane dane osobowe) umowy o powierzenie danych osobowych. W przypadku Smarthost taką umowę bezpłatnie wygenerujemy i w 100% elektronicznie podpiszemy w panelu hostingu, bez ruszania się z fotela.

Umowa RODO w Smarthost
Umowa RODO w Smarthost

Uptime w Smarthost, awarie i SLA

Na stronach Smarthost nie ma wprost podanej w procentach czasie dostępności usługi hostingowej, ale w regulaminie można trafić na zapis, ze Smarthost oferuje 99% SLA. Oznacza to maksymalną niedostępność 7 godzin (432 minuty) w skali miesiąca.

Firma ma też specjalną stronę status.smarthost.pl, gdzie znajdziemy informację o wszelkich awariach, problemach i uptime z zewnętrznego narzędzia. Wg podanych tam danych w momencie piania tej recenzji uptime za ostatnie 30 dni wynosił 99.9937%. Otwartość w tej kwestii i przygotowanie osobnej strony dot. uptime i awarii bardzo się chwali!

Mimo wszystko – tak jak w przypadku pozostałych firm hostingowych recenzowanych na stronie – za pomocą niezależnego narzędzia będę samodzielnie monitorował dostępność hostingu. Co 1 minutę, z 8 niezależnych lokalizacji na Świecie za pomocą updown.io. Na ten moment uptime wynosi 100%, ale nie zaprzestaję testów i nie wyłączam monitoringu. Gdyby w przyszłości pojawiły się jakieś problemy, czy awarie – zaktualizuję tę recenzję.

Dane o uptime, awariach, niedostępności i czasie odpowiedzi serwera Smarthost NA ŻYWO:

Panel zarządzania hostingiem

No to przejdźmy do panelu zarządzania hostingiem. Panel zarządzania płatnościami pominę – wygląda i działa OK, ale poza zamówieniem kolejnych usług czy opłaceniem faktury niewiele możemy tam zrobić. Skupię się na panelu zarządzania kontem hostingowym.

Rozwiązanie oparte jest o cPanel. Po zalogowaniu na głównym ekranie znajdziemy wszystkie najważniejsze ikony, posegregowane i pogrupowane w kategorie: Pliki, Jetbackup (do kopii zapasowych), Bazy danych, Domeny, E-mail, Metryki, Zabezpieczenia, Oprogramowanie, Zaawansowane, Preferencje i na końcu Softaculous Apps Installer. W każdej z tych grum znajdziemy od kilku do kilkunastu ikon, które pozwolą zarządzać wybraną przez nas kwestią związaną z hostingiem.

Używanie panelu jest dosyć proste – każdy, kto używał kiedykolwiek cPanelu, zna dobrze ten układ i sposób działania. Dla osób, które będą robiły pierwszy raz – panel nie powinien sprawiać większych trudności. A w przypadku takowych, zawsze możemy wpisać szukaną opcję w wyszukiwarkę, która znajduje się w prawym górnym rogu panelu.

Całość działa dobrze, wszystko jest pod ręką. I nie ma się absolutnie do czego przyczepić. Poniżej zrzut ekranu z panelu zarządzania hostingiem w Smarthost:

Panel hostingowy Smarthost
Panel hostingowy Smarthost

Jak każdy szanujący się hosting, tak i Smarthost oferuje autoinstalator. W tym przypadku jest to narzędzie Softaculous Apps Installer, dzięki któremu możemy w prosty sposób (podając kilka najważniejszych danych) utworzyć nową stronę na WordPressie, czy jednym z kilkuset innych skryptów, CMSów, frameworków czy programów.

Przetestowałem to na przykładzie WordPressa i instalacja nie zajęła więcej nić 2 minuty. Musiałem podać nazwę strony, jej adres i właściwie tyle – reszta danych była nieobowiązkowa, a po chwili mój nowy blog był już gotowy i dostępny pod wskazanym adresem. Bez zabawy w FTP, ustawiania bazy danych czy innych czynności, których wielu chce uniknąć.

Niestety, w panelu Smarthost na próżno będzie nam szukać integracji z Cloudflare. Jeśli więc będziemy chcieli skorzystać z tej popularnej usługi CDN, nie mamy co liczyć na to, że załatwimy sprawę kilkoma kliknięciami w panelu. Będziemy musieli samodzielnie założyć konto na cloudflare.com, zmienić DNSy i ustawić wszystko po kolei.

Cloudflare nie ma, ale jest za to w Smarthost uwierzytelnianie dwuelementowe (2FA). Wystarczy, że włączymy taką opcję w panelu, zeskanujemy kod naszą aplikacją (np. Google Authenticator, Authy) i od tej pory przy każdym logowaniu oprócz loginu i hasła, będziemy pytani także o jednorazowy kod z aplikacji, który zmienia się co 30 sekund. I nawet jeśli ktoś pozna hasło do naszego hostingu, to nie dostanie się tam bez znajomości tego kodu. Polecam!

Support Smarthost

O pomocy technicznej Smarthost.pl nie mogę powiedzieć złego słowa. Zarówno na pytania osoby, która dopiero zastanawia się nad wyborem hostingu, jak i na wiadomości od klienta hostingu, odpowiadają bardzo szybko, rzeczowo i konkretnie. Nawet na te trudniejsze pytania.

Biuro Obsługi Klienta Smarthost dostępne jest przez 4 kanały:

 1. Czat na stronie – najwygodniejszy, odpowiedzi prawie natychmiastowe
 2. E-mail [email protected]
 3. Formularz kontaktowy pod adresem https://www.smarthost.pl/kontakt-smarthostpl
 4. Telefon +48 34 307 01 07

Administratorzy, którzy zajmują się supportem, dostępni są na czacie od 8:00 do 24:00. Telefoniczna pomoc techniczna, czynna jest w godzinach 8:00-16:00.

Bez wdawania się w szczegóły – muszę przyznać, że Smarthost ma bardzo szybką i sprawną obsługę klienta.

Podsumowanie recenzji Smarthost i moja ocena

Smarthost to dobry, sprawdzony i ceniony hosting, który powinien dobrze sprawdzić się przy wielu projektach internetowych. Firma ma własną serwerownię w Polsce, co czyni ją niezależną od znanych datacenter, z których korzystają hostingi. Niewygórowane ceny i dobre parametry techniczne hostingu sprawiają, że hosting świetnie nada się dla stron, których głównymi odbiorcami będą klienci z Polski.

Zalety

 • Hosting na dyskach SSD NVMe
 • LiteSpeed (szybszy do 75x + HTTP/2 i QUIC)
 • Serwer Redis przyspieszający strony
 • 14-dniowy bezpłatny okres testowy
 • Przeniesienie danych (migracja) za darmo

Wady

 • Ograniczenia szybkości dysków

🎁 Kod rabatowy Smarthost -20%

Firma Smarthost przygotowała kod rabatowy -20% dla wszystkich czytelników strony JakWybraćHosting.pl.

Kod rabatowy możesz pobrać, klikając przycisk „Pobierz kod rabatowy -20%”, który znajduje się poniżej, na końcu recenzji. Zniżka aktywuje się automatycznie po przejściu na stronę hostingu ze specjalnego linku, który pokaże się po kliknięciu w przycisk.

Kod promocyjny (rabatowy) do Smarthost

I choć na stronie Smarthost widoczne będą nadal ceny bez zniżki, to składając zamówienie, (w 2 kroku zamówienia) zobaczysz automatycznie wpisany kod promocyjny i cenę pomniejszoną o wspomniany rabat. Ważne, tylko aby przed złożeniem zamówienia, skorzystać z przycisku i linka na tej stronie – w przeciwnym razie rabat nie zostanie naliczony.

Kod rabatowy obowiązuje na całe zamówienie i wszystkie usługi hostingowe firmy Smarthost, niezależnie od okresu, na który kupuje się hosting.