🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

5 min. czytania

Co to jest hosting w chmurze i jak działa cloud hosting?

Cloud hosting

Fot. Freepik / MM

Co to jest hosting w chmurze? Jak działają usługi typu cloud hosting? Definicja, wyjaśnienie i najważniejsze informacje.

Spis treści
Serwer

W ostatnich latach administratorzy i konstruktorzy stron internetowych coraz częściej spotykają się z hostingiem w chmurze. Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie on jest oraz na jakiej zasadzie działa cloud hosting. Sprawdź, jakie możliwości ci daje i kiedy warto z niego skorzystać. 

Co to jest hosting w chmurze? Definicja

Hosting w chmurze (ang. cloud hosting) to usługa, której działanie opiera się na potencjalne technologii chmury obliczeniowej. Dzięki temu strona internetowa, aplikacja oraz użytkownicy mają dostęp do zasobów, które znajdują się na sieci serwerów wirtualnych i fizycznych połączonych w klaster.

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj hostingu opiera swoje działanie na usługach oferowanych w tzw. chmurze. Cloud hosting utrzymuje serwisy internetowe i aplikacje w tej przestrzeni i za jej pośrednictwem udostępnia je danym użytkownikom. Tym różni się od klasycznego hostingu, że ogół rozwiązań i działań wdrażany jest w większym zakresie, a nie na pojedynczym serwerze jak w przypadku hostingu współdzielonego, serwera VPS lub serwera dedykowanego.

Ułatwia to m.in. skalowanie całego systemu, a za prawidłowe funkcjonowanie aplikacji i witryn odpowiada rozbudowana sieć fizycznych i wirtualnych serwerów połączonych ze sobą w chmurze.

To innowacyjne i wydajne rozwiązanie, które z pewnością zainteresuje najbardziej wymagających właścicieli stron internetowych, zarówno przedsiębiorców, blogerów, jak i indywidualnych użytkowników, dla których ważna jest możliwość skalowania zasobów.

Charakterystyka cloud hostingu 

Przede wszystkim cloud hosting jest połączeniem największych zalet tzw. hostingu współdzielonego oraz ogromnych możliwości, które daje chmura obliczeniowa. Z tego miksu powstało niezwykle wydajne, ogólnodostępne, niezawodne i łatwoskalowalne rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Jeżeli szukasz hostingu dla siebie, to opcja cloud hostingu warta jest rozważenia. Z powodzeniem poradzi sobie nawet z bardzo rozbudowanymi serwisami online oraz nowoczesnymi aplikacjami webowymi, które muszą mierzyć się z dużymi przyrostami ruchu i obciążenia w czasie. 

Ze względu na wykorzystanie w procesie sieci serwerów, minimalizuje się ryzyko awarii sprzętu i przestojów w pracy, które mogą powodować ogromne starty. Osadzenie usługi w chmurze sprawia, że strona może być przydzielana automatycznie do najmniej obciążonego serwera w danym momencie, który znajduje się w klastrze przypisanym do witryny. Stanie się tak, jeżeli wybierzesz opcję cloud hostingu opartego na kilku maszynach. Bieżąca analiza i automatyzacja procesu sprawiają, że nie ma to niekorzystnego wpływu na czas ładowania się stron, czy też ograniczenie ich możliwości. Za poprawne działanie procesu odpowiadają tzw. load balancery. 

Czym są load balancery?

Load balancer to rozwiązanie technologiczne, które pozwala na zrównoważenie obciążania serwerów. W modelu cloud hostingu zadaniem load balancerów jest bezpośrednia analiza obciążenia serwerów w klastrze, a także przypisywanie obsługi strony tym najmniej zapracowanym. Całość jest zautomatyzowana i trwa dosłownie tysięczne części sekundy. Praca load balancerów największego znaczenia nabiera w godzinach szczytu, gdzie ich zadaniem jest dbałość o zachowanie pełnej wydajności stron. Jest to możliwe, dzięki rozbudowanej sieci połączeń w modelu hostingu osadzonego w chmurze. Jeżeli zależy ci na pełnej wydajności niezależnie od czasu korzystania z witryny, to będzie to dobry wybór. 

Zalety i wady hostingu w chmurze

Hosting w chmurze ma zarówno wady, jak i zalety. Różnią się w zależności od tego, na jaki rodzaj cloud hostingu się zdecydujesz. Podstawowy podział obejmuje:

  • hosting współdzielony w chmurze w modelu SaaS;
  • chmura obliczeniowa.

Hosting współdzielony w chmurze

Ten format współpracy dostępny jest w modelu płatnej subskrypcji, czyli SaaS. W dużym skrócie polega to na rozdzieleniu zasobów serwera lub serwerów na określoną liczbę użytkowników. W zależności od parametrów technicznych urządzanie, może ono obsługiwać nawet do kilkuset pakietów hostingowych równolegle. Atutem takiego rozwiązanie jest to, że jako klient nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy w zakresie uruchamiania serwera, jego konfiguracji, czy też obsługi. Firma hostingowa nada ci dostęp do zasobów sprzętowych, a także przestrzeń dyskową. 

Model ten ma jednak swoje wady, a pierwszym z nich jest mały wpływ na konfigurację serwera, ponieważ jako klient możesz korzystać głównie z panelu zarządzania. W zależności od pakietu i mocy serwerów, ograniczenia mogą dotyczyć także: transferu danych, liczby połączeń HTTP, czy też przetwarzania procesów PHP. Jest to spowodowane tym, że serwer jest współdzielony przez wielu klientów, a brak limitów hostingu wpłynąłby negatywnie na jego wydajność. 

Chmura obliczeniowa

Alternatywą pozostaje korzystanie z chmury obliczeniowej, która daje więcej możliwości w zakresie skalowania, jednak ma również swoje wady. Przede wszystkim jako klient musisz mieć specjalistyczną wiedzę w zakresie: konfiguracji systemu, ustawiania zabezpieczeń, jego uruchamiania, aktualizowania, czy też robienia kopii zapasowych i innych. Nietrudno się domyślić, że wiedzę w tym zakresie posiadają tylko wybrani użytkownicy, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie.

W ramach chmury obliczeniowej klient kupuje urządzenie wirtualne, na którym umieszcza zasoby. To rozwiązanie można śmiało porównać do tradycyjnego serwera dedykowanego, czy też VPS. Jeżeli masz niezbędną wiedzę specjalistyczną, to pod kątem funkcjonalności może to być lepszy wybór niż hosting współdzielony w chmurze. Największe jej zalety to: 

  • obniżenie kosztów;
  • lepsze zabezpieczenie danych;
  • zdalny dostęp do zasobów;
  • łatwa skalowalność zasobów;
  • wzrost wydajności systemu. 

Jak to działa?

Chmura obliczeniowa to ogromny klaster serwerów i to jest jej główną siłą. Dzięki temu rozwiązanie nie jest podatne na cykliczne prace konserwacyjne lub awarie. Nawet w przypadku usterki jednego lub kilku serwerów, ich funkcje przejmowane są przez pozostałe urządzenia w sieci.

Jeżeli właściciel infrastruktury obawia się spadku wydajności, to w każdym momencie może dołożyć kolejne serwery do klastra i go w ten sposób wzmocnić. Analogicznie, gdy zapotrzebowanie spada, to wybrane serwery mogą zostać wyłączone, co optymalizuje koszty obsługi sieci, a także zmniejsza koszty po stronie klientów indywidualnych i biznesowych. To duża przewaga cloud hostingu nad tradycyjnymi serwerami, czy też systemami współdzielonymi. 

Najwięksi dostawcy chmury obliczeniowej

Rynek dostawców chmury obliczeniowej na świecie zdominowany jest przez 10 największych firm. Niezmiennie od lat liderem pozostaje Amazon Web Services, a podium uzupełniają Microsoft Azure i Google Cloud Platform. Poniżej ranking TOP 10. 

  1. Amazon Web Services
  2. Microsoft Azure
  3. Google Cloud Platform
  4. Alibaba Cloud
  5. IBM Cloud
  6. Oracle Cloud
  7. Salesforce
  8. SAP
  9. Rackspace Cloud
  10. VMWare