🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

9 min. czytania

Hosting bez limitów – czy coś takiego rzeczywiście istnieje? Na co uważać w 2024?

Datacenter

Fot. d19p76 / Depositphotos

„Hosting bez limitu transferu”, „Hosting bez limitu powierzchni dysku”, „hosting bez ograniczeń” – czy cos takiego istnieje? Na co uważać przy wyborze „nielimitowanych” hostingów? Sprawdzam!

Spis treści
Serwer

Przed wyborem oferty hostingu powinieneś m.in. sprawdzić, jakie zasoby zostaną Ci przydzielone w ramach danego pakietu. To ważne, żebyś nie musiał martwić się tym, że nagle strona nie będzie dostępna ze względu na przekroczenie maksymalnej ilości transferu czy tym, że nie możesz zapisać na serwerze ważnych plików, gdyż wykorzystałeś już dostępną powierzchnię. Czy żeby uniknąć takich sytuacji powinieneś się zdecydować na hosting, który nie nakłada takich limitów? Przede wszystkim musisz poznać szczegóły danej oferty, by przekonać się, na co tak naprawdę możesz liczyć. 

Limity na hostingu – co oznaczają?

Usługi hostingowe polegają na tym, że wielu użytkowników, nawet setki czy tysiące, może korzystać z jednej maszyny. Każdy z nich ma przypisane określone zasoby w zależności od tego, jaki wybrał pakiet. Najczęściej firmy proponują kilka wariantów i zasada jest taka, że im więcej zapłacisz, tym większe zasoby uzyskasz. Ograniczenia dotyczą procesora, pamięci RAM, ilości zapytań do baz danych i wielu innych parametrów. W przypadku których parametrów możesz się spotkać z informacją „bez limitu”? M.in.:

  • Transfer – działa na podobnej zasadzie jak w przypadku telefonii komórkowej. Załóżmy, że masz do wykorzystania miesięcznie 10 GB takiego transferu. Za każdym razem, kiedy korzystasz z serwisu społecznościowego, odwiedzasz strony WWW, oglądasz filmy, słuchasz muzyki online czy wysyłasz do chmury swoje zdjęcia, wykorzystujesz część przydzielonego transferu. Kiedy go przekroczysz, to albo nie możesz korzystać z sieci do końca okresu rozliczeniowego, albo korzystasz z niższą prędkością. Wszystko zależy od tego, jaką zawarłeś umowę. Podobnie wygląda to w przypadku hostingu, gdzie również masz do wykorzystania określony transfer, ale tutaj wykorzystanie 100 proc. najczęściej będzie się wiązać z niedostępnością Twoich usług. Chyba że korzystasz z hostingu bez limitu transferu.
  • Powierzchnia – ten element mogę porównać to do dysku twardego Twojego komputera. Serwer również musi go posiadać i to na nim zapisywane są pliki systemów CMS, bazy danych, logi strony internetowej i wiele innych. Obecnie dyski twarde komputerów zapewniają bardzo dużą powierzchnię do wykorzystania, ale kiedyś kilka GB pozostawało marzeniem. Co należy zrobić w sytuacji, gdy zagospodarujesz maksymalną powierzchnię dysku? Żeby dodać nowe pliki trzeba albo usunąć już zapisane, albo kupić większy dysk. Analogicznie wygląda to w przypadku serwerów – w pewnym momencie powierzchnia może nie być wystarczająca, chyba że wybrałeś hosting bez takiego limitu. Ale jak to? Istnieją dyski bez limitu danych?

Hosting bez limitu powierzchni dysku – czy to możliwe?

Kupując dysk, zawsze znajdziesz informację, jaka jest jego powierzchnia. Czy spotkałeś się kiedykolwiek z dyskiem, na którym możesz zapisać nieograniczoną ilość danych? Ja też nie ;-).

Zacznijmy od tego, że bardzo mało jest ofert na hosting bez limitu pojemności. Przykład takiej propozycji widnieje poniżej:

Nieograniczona liczba witryn, nieograniczona przepustowość, nieograniczone przechowywanie - oferta hostingu
Nieograniczona liczba witryn, nieograniczona przepustowość, nieograniczone przechowywanie – oferta hostingu

Zasady dotyczące „nieograniczonego przechowywania” poznasz, kiedy klikniesz znak zapytania:

Szczegółowe warunki hostingu bez limitów
Szczegółowe warunki hostingu bez limitów

Czego dowiadujesz się z tej informacji? Tak naprawdę tego samego, co w przypadku każdej usługi hostingowej. Jeśli Twoje strony WWW będą za bardzo obciążać usługę, to wtedy zostaniesz poproszony o zaprzestanie korzystania z niej albo o skorzystanie z droższego rozwiązania.

Wcale nie musisz zajmować bardzo dużej powierzchni – wystarczy, że Twoje usługi będą generować zbyt duże obciążenie procesora czy pamięci RAM. To już wystarczy, żeby firma hostingowa chciała zakończyć z Tobą współpracę albo wymagała wyboru wyższego pakietu. Prawdopodobnie samo przechowywanie dużej ilości plików tylko w nielicznych przypadkach może doprowadzić do blokady usługi. Hosting bez ograniczęń nie istnieje.

Sprawdźmy jeszcze kolejną taką usługę:

Hosting SSD bez limitu dysku - oferta
Hosting SSD bez limitu dysku – oferta

W tym przypadku przy opisie oferty hostingu SSD wyświetla się informacja o nielimitowanej powierzchni. Nie pozostaje nam nic innego, jak zerknąć do szczegółów. W specyfikacji technicznej hostingu znalazłem następującą informację:

Hosting SSD bez limitu dysku - specyfikacja
Hosting SSD bez limitu dysku – specyfikacja

Uznałem, że to błąd – najwidoczniej firma zapomniała zaktualizować dane. Myliłem się, ponieważ w  regulaminie znajduje się zapis:

Hosting SSD bez limitu dysku - regulamin
Hosting SSD bez limitu dysku – regulamin

A w kolejnym punkcie wskazane zostały ograniczenia, do przestrzegania których zobowiązuje się klient: 

Hosting SSD bez limitu dysku - regulamin c.d.
Hosting SSD bez limitu dysku – regulamin c.d.

Łamanie powyższych zasad daje podstawy do blokady usługi czy wypowiedzenia umowy. Mimo ciekawego pomysłu na kwestię dysponowania powierzchnią trudno tu mówić o braku ograniczeń. Zależy też, jakie pliki zamierzasz umieszczać na serwerze. Jeśli byłyby to np. filmy zajmujące bardzo dużą powierzchnię, to opisane w regulaminie ograniczenie może być problemem. 

Podsumowując kwestie związane z nieograniczoną powierzchnią do dyspozycji, trzeba podkreślić, że taka usługa nie istnieje, bo zawsze trafisz na pewne ograniczenia.

Firma hostingowa korzysta z dysków, które generują koszty. Nie opłaca się jej zapewnić klientowi, który zapłaci za hosting np. 200 zł rocznie, kilku TB powierzchni. Szczególnie na dyskach typu SSD.

Zatem zawsze, kiedy zobaczysz ofertę z nieograniczoną powierzchnią, sprawdź, jakie są ograniczenia. One muszą występować. Możliwe, że Twoje usługi będą zajmować niewiele „miejsca”, ale administrator może zablokować Twoje konto ze względu na zbyt duże obciążenie procesora czy pamięci RAM. A to tylko jedne z wielu możliwych przyczyn nałożenia blokady.

Hosting bez limitu transferu – jak to działa?

O ile rzadkością są hostingi bez ograniczeń powierzchni, o tyle częściej możesz się spotkać z serwerami bez limitów transferu, co nie jest już aż tak niewiarygodne. Firma hostingowa może nie narzucać takiego limitu, ale ograniczać liczbę odwiedzających miesięcznie.

Hosting z limitem liczby użytkowników miesięcznie. Pakiety: 10, 25 i 50 tys.
Hosting z limitem liczby użytkowników miesięcznie. Pakiety: 10, 25 i 50 tys.

Ale czy zawsze tak będzie? Możesz spotkać się z różnymi rozwiązaniami. W tym przypadku firma zabezpiecza się w ten sposób przed nadmiernym obciążeniem serwera przez użytkownika. W regulaminie wymieniono, jak nie wolno wykorzystywać usługi:

Regulamin hostingu z limitem użytkowników miesięcznie
Regulamin hostingu z limitem użytkowników miesięcznie

Usługa rozliczana za liczbę użytkowników jest specyficzna i nie w każdym przypadku będzie dobrym wyborem. Weź pod uwagę, ilu odwiedzających ma Twoja strona i jakich parametrów serwera wymaga. Wtedy sprawdź, ile w takim przypadku zapłacisz za hosting rozliczany w zależności od liczby odwiedzin.

Jeśli dopiero startujesz z serwisem, to takie ograniczenie nie będzie dla Ciebie stanowić problemu. Początkowo oglądalność strony na pewno nie będzie duża, a jeśli z czasem zajdzie konieczność zmiany pakietu hostingu na wyższy, to po prostu z tego skorzystasz. 

Poniżej standardowy przykład hostingu bez limitu transferu, w którym nie ma mowy o liczbie użytkowników. 

Hosting bez limitu odwiedzin - oferta
Hosting bez limitu odwiedzin – oferta

Pierwsza różnica jest taka, że w tym przypadku Twoje usługi nie staną się niedostępne ze względu na przekroczenie limitu odwiedzin. Czy w takim razie coś innego Cię ogranicza? Teoretycznie nie, ale w praktyce – wiele czynników.

Wraz ze zwiększaniem się popularności Twoich stron zazwyczaj będziesz generować coraz większe obciążenie serwera. Może się okazać, że przekraczasz przydzielone zasoby procesora, pamięci RAM czy zbyt duża będzie liczba zapytań do bazy danych. W efekcie prawdopodobnie otrzymasz powiadomienie od firmy hostingowej z informacją, że przekraczasz limity i musisz albo zoptymalizować skrypty, albo wybrać wyższy pakiet z oferty firmy hostingowej. W przeciwnym wypadku usługa zostanie zablokowana.

Dążę do tego, że brak ograniczeń transferu nie spowoduje, że na bardzo tanim koncie będziesz mógł prowadzić bardzo popularny serwis. Transfer to tylko jedno z wielu możliwych ograniczeń. Firma hostingowa zawsze zabezpieczy się na taką ewentualność, że będziesz za bardzo obciążać serwer i nie będzie mieć znaczenia to, że wykorzystujesz jedynie niewielką ilość transferu danych.

W tym przypadku w regulaminie usługi znajduje się następujący zapis:

Hosting bez limitu odwiedzin - regulamin
Hosting bez limitu odwiedzin – regulamin

Pokażę Ci jeszcze jeden przykład oferty, w której transfer również jest nielimitowany i nie ma znaczenia liczba odwiedzin:

Hosting bez limitu transferu - oferta
Hosting bez limitu transferu – oferta

Firma zapewnia nielimitowany transfer we wszystkich pakietach. W regulaminie widnieje informacja:

Hosting bez limitu transferu - regulamin
Hosting bez limitu transferu – regulamin

Każda firma hostingowa konstruuje regulamin tak, by móc zablokować użytkownika, który swoimi usługami doprowadza do problemów z działaniem serwera. Nie jest to coś złego – to konieczność.

Pamiętaj, że na hostingu współdzielonym nieprawidłowe korzystanie z usługi przez jednego użytkownika może mieć negatywny wpływ na działanie usług setek, a nawet tysięcy innych klientów. Dlatego firma hostingowa musi w takich przypadkach działać i to jak najszybciej.

Jeśli hosting służy Ci wyłącznie do prowadzenia zwyczajnych stron, to nie masz się co przejmować kwestią transferu. Problem może pojawić się dopiero wtedy, kiedy Twoje usługi będą generować zbyt duże obciążenie. 

W przeszłości wiele razy zdarzyło mi się wykorzystać limit transferu. Teraz korzystam z różnych ofert – mam takie pakiety, w których limit transferu nie obowiązuje, a także takie, które nakładają ograniczenia, ale są one na tyle wysokie, że nie wykorzystuję przydzielonych zasobów. 

Inne zasoby bez limitów

Najczęściej spotkasz się z nielimitowanym transferem, ale hosting może zapewniać również inne zasoby bez ograniczeń.

Brak limitu dodanych domen i brak limitu liczby kont e-mail – do tego należy podejść tak samo, jak do pozostałych zasobów, które otrzymujesz bez ograniczeń. Możesz dodawać dziesiątki domen – do momentu, kiedy wystarczy Ci powierzchnia, jaką masz przydzieloną na strony WWW czy po prostu strony nie generują zbyt dużego obciążenia np. procesora. Podobnie z liczbą skrzynek e-mail. Możesz mieć ich setki, ale hosting może np. narzucać maksymalną dzienną liczbę wysłanych wiadomości dziennie. E-maile nie zajmują dużej powierzchni, ale mając dużo skrzynek i mnóstwo wiadomości zapisanych na serwerze, może okazać się, że zacznie brakować przestrzeni na te dane. Wtedy i tak Twoje konto nie będzie wystarczające do obsługi tak wielu skrzynek.

Podsumowując:

  • Nie istnieją dyski bez limitu powierzchni i tak samo nie istnieją oferty hostingów bez limitu danych, które możesz zapisać na serwerze. Jeśli firma proponuje nielimitowaną powierzchnię, to w regulaminie na pewno znajdziesz informację, że w pewnych przypadkach może ona zrezygnować ze współpracy z Tobą.
  • Istnieją hostingi bez limitu transferu, ale nie zapominaj, że transfer może być tylko jednym z wielu ograniczeń.
  • Jeśli prowadzisz standardowe strony WWW, to nawet wykorzystywanie bardzo dużej ilości transferu nie powinno być przyczyną blokady usługi. Chyba że np. używasz serwera jako chmury i umieszczasz w nim filmy, które udostępniasz wielu użytkownikom.