🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

5 min. czytania

Rekordy DNS domeny: Lista z opisami

DNS

Fot. Depositphotos

Lista Rekordów DNS domeny z opisami i wytłumaczeniem. Rekordy A, AAAA, MX, NS, CNAME, PTR, TXT, CAA, SRV i SOA. Sprawdź wpisy DNS!

Spis treści
Domeny

Rekordy serwerów DNS występują w kilku rodzajach. Podczas wprowadzania w nich zmian warto wiedzieć, za co odpowiadają poszczególne parametry. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że w strefie DNS Twojej domeny nie pojawią się żadne błędy. W poniższym artykule przygotowaliśmy więc dla Ciebie kompletną listę rekordów DNS. Znajdziesz tam opisy ich najważniejszych zadań i charakterystykę.

Rekord DNS domeny – co to jest?

DNS to skrót od Domain Name System, czyli Systemu Nazw Domenowych. Służy on głównie do przekształcania adresów internetowych, czytelnych dla ludzi, w fizyczne adresy IP.

Zawiera on zestaw ścisłych reguł różnego typu. Dzięki nim możliwa jest pełna konfiguracja domeny. Nazywane są one właśnie rekordami, które w poniższym artykule zostaną wymienione. Warto wiedzieć, za co odpowiadają i jakie powinny być ich wartości. Dzięki temu możesz uniknąć wielu kłopotów podczas wprowadzania zmian w strefie DNS.

Jakie są rekordy DNS? Lista z opisami

Podczas zmiany ustawień DNS możesz spotkać się z kilkoma rodzajami rekordów. Każdy z nich odpowiada za inne, istotne z punktu widzenia działania domeny, kwestie. Są to:

  • Rekord A (adres IP serwera);
  • Rekord AAAA (adres IPv6);
  • Rekord MX (adres serwera poczty e-mail);
  • Rekord NS (adres serwera DNS);
  • Rekord CNAME (alias do innego hosta);
  • Rekord PTR (adres odwrotny);
  • Rekord TXT (pole tekstowe);
  • Rekord CAA (Certification Authority Authorization);
  • Rekord SRV (rekord usługi)
  • Rekord SOA.

Zmiana części z nich zdarza się jedynie sporadycznie. Inne natomiast modyfikowane są dość często, przez co administratorzy świetnie je znają. Mimo to jednak warto orientować się, do czego służy każdy z nich. Poniżej opisaliśmy każdy rekord, zaznaczając jego najważniejsze cechy.

Rekord A (adres IP serwera)

Rekord A w DNS znany jest jako rekord hosta lub adresu. Odpowiada za połączenie domeny i fizycznego adresu IP urządzenia, które hostuje usługi w domenie. Używany jest, gdy musi zostać rozwiązane zapytanie o adres IP domeny o konkretnej nazwie.

Rekord AAAA (adres IPv6)

Rekord AAAA jest bardzo zbliżony do rekordu A. Jego zadaniem jest rozstrzyganie zapytań o adres IPv6 wprowadzonej nazwy domeny. W praktyce zatem określa on 128-bitowy adres hosta.

Rekord MX (adres serwera poczty e-mail)

Rekord MX w DNS to skrót od rekordu Mail Exchange. Zadaniem rekordów MX jest kierowanie poczty e-mail na serwery pocztowe danego konta, z którego korzystają użytkownicy domeny. Zmieniając DNS, konieczne jest zatem zmodyfikowanie rekordu MX. Musisz zrobić to w taki sposób, by wskazywał na pożądane serwery pocztowe, obsługujące tę ścieżkę komunikacji.

Rekord NS (adres serwera DNS)

Rekord NS określa, które serwery przekazują informacje dotyczące konkretnej domeny z systemu DNS. W praktyce więc po prostu określa położenie serwerów DNS dla danego adresu.

Występuje w dwóch (lub czasem trzech) wersjach: podstawowej i dodatkowej (zapasowej).

Rekord CNAME (alias do innego hosta)

Rekord CNAME w DNS to rekordy nazwy kanonicznej. Ich zadaniem jest mapowanie aliasu na rzeczywistą kanoniczną nazwę domeny. Najczęściej wykorzystywane są one np. do usuwania przedrostków „www.” w nazwach domen. Dzięki nim www.przykladowa-strona.pl prowadzić może bezpośrednio do przykladowa-strona.pl. W praktyce więc użytkownicy nie będą musieli wpisywać „WWW” w pasek przeglądarki.

Rekord PTR (adres odwrotny)

Rekordy domeny PTR (RevDNS, Reverse DNS) pozwalają wyszukać nazwę hosta, jeśli znasz jego adres IP. Określają one zatem nazwę domeny hosta, dla którego definiowany jest rekord PTR. Działają na zbliżonej zasadzie co rekordy A. Te jednak rozwiązują adresy IP na nazwy hostów, a PTR działa dokładnie na odwrót.

Rekord TXT (pole tekstowe)

Rekordy TXT w DNS udostępniają informacje tekstowe źródłom spoza domeny głównej. Ich zawartość może być przeznaczona zarówno dla komputera, jak i człowieka. Wykorzystywane są m.in. do wdrażania zabezpieczeń poczty (SPF, DMARC, DKIM czy BIMI) czy potwierdzania własności domeny.

Rekord CAA (Certification Authority Authorization)

Rekord CAA określa, który z Urzędów Certyfikacji może wystawiać certyfikaty SSL dla danej domeny. Przed wystawieniem certyfikatu każdy z urzędów jest zobowiązany do weryfikacji tego rekordu. Dotyczy to wszystkich jednostek zrzeszonych w ramach CA/Browser Forum. Reguła ta została wprowadzona w życie we wrześniu 2017 roku.

Rekord SRV (rekord usługi)

Rekord SRV ma za zadanie wskazywanie portu oraz rodzaju protokołu, na którym działa dany serwer lub usługa. W praktyce zatem pozwala on na zawarcie dodatkowych informacji. Związany jest czasem np. z usługami telefonicznymi.

Rekord SOA

Rekord SOA (Start of Authority) zawiera szereg kluczowych informacji, takich jak:

  • adres e-mail administratora,
  • historię aktualizacji domeny,
  • ramy czasowe serwera odświeżającego,
  • i wiele innych.

Konfiguracja tego rekordu DNS jest bardzo ważna, by dostosować się do standardu IETF (Internet and Engineering Task Force). Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie udanego transferu strefy DNS. Są wysyłane z serwera głównego na serwer wtórny.

Poprawna konfiguracja DNS

Błędy w rekordach mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla Twojej domeny. Właśnie dlatego poprawna konfiguracja DNS jest kluczowa. Aby jednak ją odpowiednio przeprowadzić, musisz sprawdzić, czy dobrze wypełnione zostały pola:

  • typ rekordu,
  • nazwa,
  • TTL (Time do Live),
  • wartość.

TTL to wartość określająca czas między wprowadzaniem kolejnych zmian w rekordach. W sekundach podaje ona zatem „okres ważności” danego pakietu danych. Domyślnie jest to godzina (3600 s), ale wprowadzić możesz każdą wartość między 5 minutami a 24 godzinami. TTL w praktyce stosowane jest, aby uniknąć niepożądanych przeciążeń sieci. Chroni przed występowaniem zapętleń, występujących z winy niepoprawnej konfiguracji routerów.

Jak zmienić ustawienia DNS domeny?

Zastanawiasz się, jak zmienić i ustawić DNS dla domeny? Są na to dwa skuteczne i stosunkowo łatwe sposoby:

  • wykonanie tego u rejestratora domeny (zmieniając całe rekordy NS),
  • zmiana konkretnych wpisów w ramach strefy DNS.

Proces ten może wydawać się dość skomplikowany. W praktyce natomiast nasza instrukcja może przeprowadzić Cię przez niego krok po kroku.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić DNS domeny czy strony?

DNSSEC

DNSSEC (Domain Name System Security Extensions) jest protokołem zaprojektowanym w celu zabezpieczenia systemu DNS przed atakami, takimi jak fałszowanie odpowiedzi DNS, czyli tzw. „cache poisoning”. DNSSEC wprowadza koncepcję kryptograficznych podpisów cyfrowych, które służą do weryfikacji autentyczności danych DNS.

DNSSEC weryfikuje odpowiedzi DNS na podstawie łańcucha podpisów cyfrowych, które obejmują różne rekordy DNS, takie jak rekordy DNSKEY, RRSIG, DS i NSEC/NSEC3. W praktyce DNSSEC weryfikuje zarówno rekordy DNS (np. rekord A, AAAA, CNAME, MX, itp.), jak i nazwy serwerów DNS, które są odpowiedzialne za te rekordy.

Warto o tym pamiętać przy zmianie.