🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

2 min. czytania

Rekord A domeny – adres IP w DNS

DNS

Fot. Depositphotos

Co to jest rekord A w DNS dla domeny? Jak działa? Jak poprawnie skonfigurować i zmienić rekord A domeny? Poradnik.

Spis treści
Domeny

Rekord A jest jednym z podstawowych parametrów, konfigurowanych przy zmianie serwerów DNS. Dzięki niemu uda Ci się przenieść domenę na nowy adres IP. Jego odpowiednie ustawienie nie należy też do skomplikowanych. Poniżej zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o tym parametrze. Mogą one okazać się dla Ciebie przydatne przy wprowadzaniu wszelkich zmian w strefie DNS.

Czym są rekordy DNS?

Istnieje kilka rodzajów rekordów DNS. Są to dane przechowywane w bazie danych naszej domeny. To właśnie informacje w nich zawarte „opisują” to, jak hostujemy swój adres internetowy. Określają ponadto, co może potencjalnie być na Twojej stronie internetowej dostępne (zobacz: Co to jest DNS?).

DNS – rekord A. Co to jest?

Typ rekordu A odpowiada za prawidłowe przypisanie nazwie domeny właściwego adresu IP. Dotyczy to zarówno domen głównych, jak i subdomen. W praktyce zatem to on określa, na jaki adres IP serwera kieruje czytelna dla użytkownika domena. Wystarczy, że wpisze on ją w pasek wyszukiwarki. To podstawowy zapis, na którym bazują wszystkie pozostałe rekordy DNS domeny.

Ilustracja pokazująca jak działa rekord A domeny (DNS)

Przykładowy wygląd rekordu A prezentujemy poniżej. Tak przedstawiony jest on w DirectAdmin. Składa się on z:

  • nazwy,
  • TTL,
  • wartości.

Jak zmienić rekord A?

Jak zmienić i ustawić DNS dla domeny, skupiając się na rekordzie A? Zrobić to możesz u rejestratora domeny lub w firmie, które utrzymuje Twoją strefę DNS (np. na hostingu, albo w Cloudflare) za pomocy zmiany konkretnego wpisu w DNS.

W przypadku rekordu A najważniejsze są dwa parametry. Mowa tu o adresie swojej domeny (lub subdomeny) oraz przypisanej do niego wartości, czyli adresie IP. Podczas wprowadzania zmian upewnij się, że wpisanie domeny prowadzi do odpowiedniego miejsca.

Dodatkowym parametrem jest TTL, czyli „Time to Live”. Służy on do określenia w sekundach, jak długo rekord będzie przechowywany w cache serwerów DNS (i urządzeń końcowych). Możesz ustawić tu wartości od 5 minut do nawet 24 godzin. Standardem jest natomiast jedna godzina (3600 s).

Przeczytaj też: Jak sprawdzić DNS domeny czy strony?

Inne rodzaje rekordów DNS

Serwery DNS mają o wiele więcej rekordów niż tylko podstawowy A. Każdy z nich spełnia inną, istotną funkcję. Dopiero odpowiednie ustawienie ich wszystkich sprawi, że Twoje serwery pocztowe lub tradycyjne będą działać poprawnie. Aby jednak to było możliwe, być może będzie trzeba skonfigurować również: