Jak zmienić serwery DNS przypisane do domeny? Jak ustawić nowe adresy DNS? Jak ustawić konkretne rekordy i wpisy w DNS? Konfiguracja.
Spis treściJak zmienić serwery DNS i odpowiednio skonfigurować rekordy, aby działały poprawnie? Przeniesienie domeny zwykle nie należy do specjalnie skomplikowanych. Wystarczy tylko wiedzieć, jak najłatwiej zrobić to zarówno szybko, jak i skutecznie. Najważniejsze, to nie wyrządzić żadnych szkód na stronie podczas wprowadzania zmian. Nasza instrukcja przeprowadzi Cię przez cały ten proces.
Co to jest DNS i jak działają rekordy DNS?
Zadaniem serwerów DNS jest tłumaczenie nazw domen internetowych na adres IP serwera. Adresy DNS (rekordy) mają różnorodne zadania. Powinny m.in.:
- wskazywać serwer z witryną WWW,
- pozwalać na tworzenie subdomen i ich przekierowywanie,
- autoryzować domenę na potrzeby antyspamowych mechanizmów (np. DMARC, SPF czy DKIM),
- weryfikować prawo do zarządzania unikalnym adresem strony internetowej.
Jak sprawdzić, jaki adres ma serwer DNS?
Jak sprawdzić DNS domeny czy strony? Preferowany serwer DNS danego miejsca w sieci jest informacją powszechnie dostępną. Dotrzeć do niego możesz najłatwiej na dwa sposoby:
- za pomocą odpowiedniego serwisu internetowego,
- z poziomu systemu operacyjnego Windows, Linux czy macOS z pomocą komendy WHOIS.
Szczegółowa instrukcja znajduje się w poradniku: Jak sprawdzić DNS domeny czy strony?
Jak zmienić DNS dla domeny (zmiana delegacji serwerów nazw)?
Znasz już znaczenie serwerów DNS i wiesz, w jaki sposób je sprawdzić. Czas więc odpowiedzieć na pytanie: jak zmienić domyślny serwer DNS? Wyróżnić można dwa typy takich działań:
-
pierwszy z nich wykonywany jest u rejestratora domeny. Możesz z niego skorzystać wtedy, gdy np.:
- wykupisz nowy hosting i chcesz przenieść na niego domenę,
- masz domenę w innym serwisie niż hosting i chcesz ją przenieść,
- podpinasz domenę pod Cloudflare lub inny CDN;
- drugi to zmiana konkretnych wpisów w DNS.
Zmiana DNS u rejestratora domeny
To działanie składa się z kilku kroków:
- dodania domeny do hostingu,
- ustawienia ręcznej konfiguracji DNS,
- wprowadzenia zmian w DNS.
Poniżej szczegółowo opisaliśmy każdy z tych etapów.
Czytaj też: Jak połączyć domenę z hostingiem? Instrukcja podpinania domeny
Dodanie domeny do hostingu
Zanim rozpoczniesz zmianę serwerów DNS, pamiętaj, by najpierw dodać nową domenę do swojego hostingu. Łatwo zrobisz to z poziomu swojego profilu klienta. To konieczne, aby strona działała poprawnie i na nowym serwerze.
Zależnie od usługodawcy, etap ten może wyglądać nieco inaczej. Najczęściej natomiast konieczne jest znalezienie zakładki zawierającej usługi obsługiwane w ramach Twojego pakietu. Tam powinna być opcja dodawania domen do konkretnego konta hostingowego. Wystarczy jedynie podać jej szczegóły i zatwierdzić zmiany.
Ustawienie ręcznej konfiguracji DNS
Każdy usługodawca internetowy posiada własne serwery DNS. Zmiana DNS musi zatem zostać wykonana w serwisie, w którym wykupiona została domena. W niektórych przypadkach najpierw konieczne jest też aktywowanie ręcznej konfiguracji DNS. W większości przypadków wystarczy:
- wpisać adres strony oferującej zarządzanie domeną,
- zalogować się na swoje konto klienta,
- przejść do zakładki dotyczącej domen,
- znaleźć opcję pozwalającą na ręczną konfigurację serwera DNS,
- zmienić ustawienia DNS, zaznaczając powyższą opcję jako pożądaną.
Zmiana DNS i przekierowanie domeny na nowy hosting
Teraz możesz przejść do realizacji zmian. W tym celu otwórz zakładkę DNS, zawierającą spis wszystkich rekordów. Część z nich jest stała i nie ma możliwości ich zmiany. Dotyczy to m.in. następujących adresów DNS: SOA. Wariantowi temu przyjrzymy się jeszcze dokładniej w dalszej części tekstu.
Poniżej tych treści najczęściej znajdują się edytowalne rekordy. Zależnie od serwisu, znajdziesz blisko nich przyciski pozwalające na:
- zmianę ich wartości,
- usunięcie ich,
- dodanie nowych.
Chcesz przekierować domenę na zewnętrzny serwer? To częste, gdy adres witryny wykupiony został w innym serwisie niż hosting. W takim przypadku interesować Cię będzie typ rekordu NS. Zawsze zajmuje on dwie lub trzy pozycje. Ich budowa z reguły jest dość jasno określona i łatwa do rozpoznania. Aby więc Twoja witryna działała w ramach innego hostingodawcy, użyj w polu wartość następujących adresów serwerów DNS np.:
- ns1.adres-hostingu.pl,
- ns2.adres-hostingu.pl
Prawidłowe rekordy znajdziesz w serwisie udostępniającym Ci hosting, na który chcesz przenieść domenę. Najczęściej znajdują się one w panelu użytkownika w zakładce z najważniejszymi informacjami dotyczącymi konta. Jeśli ich tam nie ma, wielu hostingodawców udostępnia je także w pierwszym mailu do użytkownika. Jest on wysyłany zaraz po zarejestrowaniu i opłaceniu konta. Alternatywnie zawsze możesz skontaktować się z supportem i poprosić o udostępnienie tych danych.
W ten sposób skonfigurujesz prawidłowo DNS. Po wypełnieniu wszystkich danych zapisz wprowadzone zmiany. Analiza polecenia i wprowadzenie modyfikacji w życie trwa zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Efektem tego działania natomiast jest oddelegowanie obsługi całej naszej domeny na zewnętrzne serwery.
Zmiana konkretnych wpisów w DNS
Może zależeć Ci na zmianie konkretnych wpisów w DNS danej domeny. Nie zawsze mowa jest o opisywanych wyżej ns1 i ns2, wykorzystywanych m.in. przy zmianie hostingu. Wprowadzanie nowych rekordów, przydać Ci się może np. przy podpinaniu domeny pod Google Workspace czy ustawianiu DMARC lub SPF.
Zmiany te wprowadzisz w panelu klienta swojego hostingu. Posłużmy się tu przykładem wersji demonstracyjnej panelu DirectAdmin. W jej przypadku musisz otworzyć zakładkę „Zarządzanie kontami„, a następnie „Zarządzanie DNS„. Tam znajdziesz spis rekordów. Wszystkie opisane są z uwzględnieniem:
- nazwy,
- TTL,
- typu,
- wartości.
Po naciśnięciu przycisku „Edytuj” w wielu przypadkach zobaczyć można opcję podobną do:
- uzyskaj adres serwera DNS automatycznie.
W takim przypadku zmienić ją trzeba na zbliżoną do:
- użyj następujących adresów serwerów DNS.
Pozwala to na samodzielne wprowadzenie wartości. Czasem możliwe jest też zaznaczenie rozmaitych opcji dodatkowych. W naszym przypadku jest to np. „Duplikuj do wskaźników”.
Zobacz: Rekordy DNS domeny: Lista z opisami
Poprawna konfiguracja DNS
Jeśli chcesz prawidłowo skonfigurować DNS, musisz wypełnić lub sprawdzić poprawność pól:
- typ rekordu – powinien określać charakter edytowanego parametru,
- nazwa – tutaj wpisujesz (lub sprawdzasz) adres domeny głównej. Nie mogą znajdować się tu przedrostki WWW czy https://,
- TTL (Time to Live) – określa, przez jaki czas (w sekundach) rekord będzie przechowywany przez serwery DNS w pamięci podręcznej (cache). Domyślnie to godzina (3600 s), ale można ustalić tu wartość od 5 minut do 24 godzin,
- wartość – zależy od typu rekordu. Może być to miejsce na adresy IP serwera, wpis tekstowy, adres URL strony internetowej czy identyfikator usługi hostingowej.
Strefa SOA – co to jest?
Wcześniej wspominaliśmy, że istnieją rekordy DNS, których serwisy czasem nie udostępniają do edycji użytkownikom. Mowa tu przede wszystkim o rekordach SOA, czyli „Start od Authority”. Ich zadaniem jest zwracanie autorytatywnych informacji o strefie DNS. Występują w formie nagłówka zawierającego takie parametry, jak:
- MNAME – podstawowy serwer DNS,
- RNAME – adres e-mail administratora,
- SERIAL – numer seryjny domeny,
- REFRESH – częstotliwość przeprowadzania przez serwer zapasowy kontroli numeru seryjnego,
- RETRY – jeśli powyższa kontrola zakończy się niepowodzeniem, parametr RETRY określa czas ponowienia próby,
- EXPIRE – czas, po którym dane uznawane są za nieaktualne, jeśli pobranie informacji o numerze seryjnym nie było możliwe,
- MINIMUM – precyzuje, jak długo serwery DNS przechowują dane o nieistniejącym rekordzie.
W związku z wymienionymi zadaniami, rekordów SOA jest dokładnie tyle, ile serwerów DNS. Dla jednej domeny może istnieć wyłącznie jeden taki rekord. Konfiguracja tego parametru jest możliwa, choć często wymaga kontaktu z administracją hostingu. Niezbędne do jej edycji jest posiadanie trzech rodzajów danych:
- domeny,
- ciągu,
- TTL.
Zmiana serwerów DNS a DNSSEC
Gdy dokonujemy zmiany serwerów DNS dla naszej domeny, ważne jest, abyśmy zadbali również o prawidłowe skonfigurowanie DNSSEC, aby utrzymać bezpieczeństwo i integralność naszych danych DNS. Przy przenoszeniu domeny na inne serwery DNS należy pamiętać o kilku istotnych krokach.
Po pierwsze, konieczne jest wygenerowanie nowych kluczy DNSSEC (klucz strefy i klucz podpisujący) na nowym serwerze DNS. Następnie, należy dodać odpowiednie rekordy RRSIG, DNSKEY, NSEC/NSEC3 na nowym serwerze, aby umożliwić weryfikację podpisów cyfrowych.
Kolejnym krokiem jest uaktualnienie rekordów DS w domenie nadrzędnej, tak aby wskazywały na nowe klucze DNSSEC z nowego serwera DNS.
Wreszcie, ważne jest, aby sprawdzić, czy zmiany zostały prawidłowo wprowadzone oraz czy DNSSEC działa poprawnie na nowych serwerach DNS. Często w całym procesie może pomóc hostingodawca. Szczególnie gdy jest ok jednocześnie rejestratorem domeny.
Zapewnienie prawidłowego działania DNSSEC podczas zmiany serwerów DNS jest kluczowe dla ochrony naszej domeny przed potencjalnymi atakami i fałszowaniem danych DNS.
Jak długo zmieniają się serwery DNS?
Ile trwa propagacja DNS? Wcześniej wspominaliśmy, że zwykle zajmuje to kilka lub kilkanaście godzin. Często po wprowadzeniu zmian pojawia się komunikat z przewidywanym czasem realizacji polecenia. To jednak tylko wartość przybliżona i często dość zawyżona. Czasem wynosi nawet 1-2 dni, choć w praktyce zwykle trwa do zdecydowanie krócej. Status propagacji domeny możesz sprawdzać na bieżąco i wpłynąć na to, by została zrealizowana nieco szybciej.