🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

7 min. czytania

Propagacja DNS: co to? Ile trwa? Jak sprawdzić i przyspieszyć

DNS

Fot. Depositphotos

Co to jest propagacja DNS? Ile trwa? Jak sprawdzić postępy i status propagacji DNS i jak ją przyspieszyć? Poradnik

Spis treści
Domeny

Na czym polega propagacja DNS i dlaczego czas trwania tej operacji jest tak istotny? Proces delegacji domeny w nowe miejsce może trwać wiele godzin. Warto wiedzieć, w jaki sposób można go przyśpieszyć i jak sprawdzić, czy został pomyślnie zakończony.

Propagacja DNS to skrócona nazwa procesu nazywanego propagacją ustawień DNS. W znacznej mierze to właśnie od niego zależy, kiedy dane miejsce w sieci zacznie działać zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Szczególnie istotne jest to w momencie, gdy przenosisz domenę na nowy hosting (serwer). Szybkość propagacji odgrywa też znaczącą rolę w przypadku pierwszej rejestracji nowego adresu.

Czas oczekiwania na zakończenie propagacji bywa trudny do przewidzenia. Wpływa na niego bardzo wiele zmiennych i nie na wszystkie ma wpływ zarówno użytkownik, jak i operator. Zależnie od specyfikacji danego procesu, trwać to może od krótkiej chwili aż do nawet kilkudziesięciu godzin. Warto zatem wiedzieć, jak sprawdzić status propagacji oraz znać sposób na jej przyśpieszenie.

Serwery DNS – czym są, jak działają?

Czym są serwery DNS? Zadaniem Systemu Nazw Domenowych jest tłumaczenie czytelnej dla użytkownika domeny na adres IP serwera. W praktyce więc internauta wpisuje daną nazwę strony w przeglądarce, a system przekazuje zapytanie do serwerów DNS dostawcy internetu. Wysłana prośba dotyczy wysłania adresu IP przypisanego do danej nazwy.

Serwer DNS w odpowiedzi wysyła do przeglądarki użytkownika odpowiednie adresy IP. W ten sposób komputer może połączyć się z odpowiednim miejscem w sieci. Na bazie przekazywanych informacji natomiast jest w stanie wyświetlić pożądaną witrynę internetową. Można więc powiedzieć, że system DNS zarządza ruchem w internecie.

Co to jest propagacja DNS?

Propagacja DNS sprawia, że nowy adres IP lub inne zmienione dane konkretnej domeny ulegają „rozpowszechnieniu”. Dotyczy to sytuacji, gdy następuje zmiana w rekordach DNS danej domeny. Zwykle wiąże się to zatem z podłączeniem jej do nowego serwera niż ten, na którym działała do tej pory. Efektem tego działania jest fakt, że użytkownicy korzystać mogą z danego serwisu zgodnie ze zaktualizowanymi informacjami.

Pojęcie propagacji rozumieć można ponadto jako czas, który jest potrzebny do wprowadzenia zmian w strefie DNS danej domeny. W przypadku rejestracji nowej domeny nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać, aż modyfikacje wprowadzone w adresie zaczną działać. Przy transferze natomiast w dużej mierze zależy to od statusu danej nazwy (aktywna lub wygasła).

Jak długo trwa propagacja DNS?

Jak wspominaliśmy, propagacja DNS może trwać zaledwie kilkadziesiąt minut, jak i wiele godzin. W skrajnych przypadkach domena jest „przenoszona” np. na nowy serwer przez nawet ok. 72 godziny. Najczęściej natomiast trwa to zdecydowanie krócej. Zwykle proces zostaje zakończony jeszcze tego samego dnia lub maksymalnie przed upływem doby.

W przypadku przedłużania domeny dobrą praktyką jest przestrzeganie terminów jej ważności. Jeśli dokonasz opłaty w terminie, uda Ci się całkowicie uniknąć oczekiwania na propagację. Nie będzie bowiem konieczne jej ponowne włączenie i przeprowadzenie niezbędnej konfiguracji.

Co wpływa na czas propagacji DNS?

Z czego wynika to, że wprowadzanie zmian w serwerach DNS trwa aż tak długo? Związane jest to z koniecznością wprowadzenia i rozpropagowania zmian w rekordach DNS domeny. Wszelkie modyfikacje potrzebują czasu, by stać się widoczne w internecie. Informacje o nich muszą więc przejść aktualizację. Główne czynniki, od których zależy ostateczny czas całego procesu, to m.in.:

  • liczba rekordów DNS i ich rodzaj zarówno na serwerze, jak i w kliencie,
  • odległość między serwerem i klientem,
  • typ połączenia między serwerami,
  • ruch między serwerem a klientem,
  • czas odświeżenia rekordów DNS w rejestrze domeny,
  • lokalizacja serwera względem serwerów DNS rozsianych po świecie,
  • natężenie ruchu między serwerami.

Adres IP danej domeny jest zapamiętywany ponadto w pamięci podręcznej urządzeń użytkowników. Czas przechowywania informacji w ten sposób to tzw. parametr TTL. W znacznej mierze czas niezbędny do przeprowadzenia propagacji zależny jest ponadto od serwerów DNS, którymi dysponuje lokalny dostawca internetu.

Biorąc pod uwagę to wszystko, hostingodawca nie może zagwarantować Ci, że propagacja zostanie zakończona w określonym czasie. Nie jest on bowiem w stanie fizycznie tego procesu przyśpieszyć. Możesz natomiast zrobić to samodzielnie, wprowadzając krótsze ustawienia TTL, do czego przejdziemy za chwilę.

Jak przyśpieszyć czas propagacji DNS?

Jeśli chcesz skrócić czas propagacji, możesz zmienić domyślne ustawienia TTL. Jak zmienić i ustawić DNS dla domeny? Zrobisz to zarówno z poziomu panelu DirectAdmin, jak i cPanel czy panelu swojego rejestratora domeny, czy miejsca, w którym masz DNS-y (np. Cloudflare). Dane logowania do tych serwisów powinien udostępnić Ci hostingodawca, z którego usług korzystasz.

Po znalezieniu zakładki umożliwiającej zarządzanie serwerami DNS będzie możliwe wprowadzenie niezbędnych zmian. Wystarczy tylko, że wybierzesz adres, który chcesz zmodyfikować. Następnie przejdź do zakładki TTL. To skrót od angielskiego określenia Time to Live. W sekundach określa on, jak długo serwery DNS będą przechowywać rekord w pamięci podręcznej cache.

TTL domyślnie ma wartość 3600 s, czyli 1 godzinę. Możesz natomiast ją zmniejszyć nawet do 300 sekund (5 minut), a zatem zwiększyć szybkość propagacji. Po wprowadzeniu tej zmiany wystarczy tylko, że zapiszesz nowe wytyczne. Krótsze ustawienie TTL ma jednak również swoje minusy. Zmniejszenie czasu na słabym hostingu sprawić może bowiem, że działanie DNS ulegnie spowolnieniu. Wynika to z faktu zwiększonej częstotliwości zapytań. Rozważ więc, czy takie działanie na pewno będzie dla Ciebie opłacalne.

Pamiętaj również, że na czas wdrażania zmian wpływa nie tylko wskaźnik TTL. Wyżej wymieniliśmy też kilka innych kwestii, które są istotne dla całego tego procesu. Mimo skrócenia czasu TTL i tak konieczne może być czekanie jeszcze dłuższą chwilę na pożądane efekty. Musisz zatem uzbroić się w cierpliwość.

Aby całość przyniosła pożądany efekt, należy przed zmianą DNS, zmniejszyć TTL i odczekać czas będący poprzednią wartością TTL. Wtedy zyskujemy pewność, że wszystkie serwery DNS mają w cache najnowszą wartość, co umożliwi szybką zmianę rekordów DNS na docelowe. Procesu niestety nie da się przyspieszyć.

Gdzie sprawdzić stan propagacji DNS?

Wprowadzanie zmian w strefie DNS jest bardzo ważne, ale zajmuje dość dużo czasu. Warto więc kontrolować, na jakim etapie jest cały proces i czy na pewno nie ma z nim żadnego problemu. W tym celu powstało wiele narzędzi, pozwalających na sprawdzenie etapu propagacji. Co istotne, większość z nich jest bezpłatnych i bardzo łatwych w użyciu.

Jednym z najbardziej znanych i popularnych rozwiązań jest Dnschecker.org. To serwis online, możesz więc skorzystać z niego przy pomocy każdej przeglądarki internetowej. Wystarczy tylko, że wpiszesz adres strony, a po jej załadowaniu puste pole uzupełnisz nazwą swojej domeny. Z prawej strony możesz wybrać typ rekord (np. rekord A w DNS), któremu chcesz się dokładniej przyjrzeć.

System sam przeanalizuje, czy dany parametr został rozpropagowany na całym świecie. Jeśli propagacja dobiegła końca, na mapie widocznej po prawej stronie ekranu zobaczysz zielone znaczniki. Widać je wyraźnie na powyższym przykładzie, gdy analizowaliśmy naszą domenę jakwybrachosting.pl. Gdyby natomiast proces byłby jeszcze w toku, w miejscach zielonych znaczków widniałyby czerwone krzyżyki.

Po czym poznać, że propagacja DNS dobiegła końca?

Przeprowadzasz propagację DNS po to, by pod Twoim adresem pojawiała się określona zawartość. W myśl tej idei najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie, czy proces się udał, będzie wyszukanie danej domeny w przeglądarce. Jeśli po jej wpisaniu pojawi się np. Twoja strona internetowa lub poczta, to możesz uznać, że wszystko przebiegło pomyślnie. Przynajmniej u Twojego dostawcy internetu.

Drugim sposobem sprawdzenia, że propagacja się skończyła, jest użycie skrzynki pocztowej przypisanej do danego adresu domeny. Jeśli zadziała ona prawidłowo, to uznaj to za znak, że proces dobiegł końca bez żadnych zakłóceń.

Jak widzieć efekty propagacji DNS natychmiast?

Przyspieszenie propagacji DNS lub obejście oczekiwania na nią można zrealizować na kilka sposobów, najczęściej wykorzystując flushdns lub edycję pliku hosts.

Flushdns to komenda, która czyści cache DNS na twoim lokalnym komputerze, co pozwala na natychmiastowe odświeżenie informacji o domenie. Aby tego dokonać, uruchom Wiersz poleceń (Command Prompt) jako administrator i wpisz ipconfig /flushdns. Potwierdzenie usunięcia pamięci podręcznej powinno wyświetlić się natychmiastowo.

Więcej: Jak wyczyścić cache DNS? Flush DNS w Windows, macOS i Linux

Jeśli chcesz natychmiastowo przekierować domenę na konkretny adres IP, możesz to zrobić edytując plik hosts na swoim komputerze. Ten plik pozwala na przypisanie adresów IP do konkretnych domen. Aby tego dokonać, musisz otworzyć plik hosts (w Windowsie znajduje się w ścieżce C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts a w macOS i Linux zazwyczaj w /etc/hosts) za pomocą edytora tekstu uruchomionego jako administrator. Następnie dodaj na końcu pliku nową linię, na której wpiszesz adres IP, a po nim nazwę domeny. Pamiętaj, że zmiany te są lokalne i dotyczą tylko twojego komputera, nie wpłyną na to, jak domena jest rozpoznawana przez inne urządzenia w sieci.