Ninja Forms dla WordPress: Co to jest i jak działa wtyczka? Funkcje, instrukcje, cennik, cechy, zastosowania. Poznaj wady i zalety Ninja Forms.
Spis treściCzym wtyczka WP Ninja Forms wyróżnia się wśród innych pluginów do WordPressa? To rozwiązanie oferujące naprawdę zaawansowane funkcje. Pozwala na tworzenie wysokiej jakości formularzy kontaktowych i nie tylko. Gwarantuje ponadto wygodę obsługi wszystkim twórcom stron internetowych. Przekonaj się, czy spełni również Twoje oczekiwania.
Ninja Forms jest rozwiązaniem dedykowanym WordPressowi. Z jego pomocą stworzysz na swojej stronie internetowej estetyczny i w pełni funkcjonalny formularz kontaktowy. Wyzwaniem nie będzie też tworzenie pop-upów i innych rozwiązań komunikacyjnych w Twojej witrynie. Największą zaletą tego oprogramowania jest jego uniwersalność. Kapitalnie nadaje się zarówno dla profesjonalistów, jak i osób bez większego doświadczenia.
Dlaczego zamieszczanie formularzy kontaktowych na stronach internetowych jest tak istotne? Wielu twórców witryn, chcąc uniknąć SPAM-u, nie chce podawać swoich adresów e-mail. Często też użytkownicy wolą wypełniać przygotowane dla nich okienka niż pisać wiadomość od podstaw samodzielnie. Bez wątpienia nie trzeba Cię przekonywać natomiast do tego, że nawiązanie, utrzymanie i umożliwienie swobodnego kontaktu odbiorców z Tobą, to kwestia kluczowa dla rozwoju firmy.
Czy warto wykorzystać do tego celu jedną z najpopularniejszych wtyczek WordPress – Ninja Forms? Poniżej przyjrzeliśmy się dokładnie jej funkcjom, cenom i zasadom działania. Podsumowaliśmy jej wady i zalety, istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy internetowego. Dzięki temu na pewno będzie Ci łatwiej podjąć ostateczną decyzję.
Wtyczka Ninja Forms WP – co to jest?
Ninja Forms to wtyczka, którą zainstalujesz na najsłynniejszym CMS-ie świata – WordPressie. Jej autorem jest znana w środowisku internetowych twórców firma Saturday Drive. Do jej głównych zadań należy kreowanie formularzy kontaktowych. Stworzysz z jej pomocą także wyskakujące na ekranach internautów pop-upy z powiadomieniami. Obie te formy możesz wykonać samodzielnie, korzystając z intuicyjnych narzędzi. Dzięki temu unikniesz odpłatnej pomocy specjalistów.
Opisywana przez nas wtyczka oferuje powszechnie znaną i lubianą technologię „przeciągnij i upuść”. Oznacza to, że wszystkimi elementami możesz zarządzać swobodnie, bez potrzeby kodowania. Niezbędne funkcje łatwo zamienisz miejscami i dostosujesz do budowy Twojej strony internetowej. Tak samo działa to w przypadku zewnętrznego wyglądu formularza, który łatwo zmienisz tak, by był zgodny z Twoim poczuciem estetyki.
Ninja Forms ma zarówno wersję darmową, jak i płatną. Co więcej, istnieje także rozwiązanie pośrednie. Twórcy bowiem umożliwili użytkownikom „rozszerzanie” podstawowych pakietów wyłącznie o pojedyncze dodatki. Dzięki temu nie musisz przepłacać za cały pakiet zaawansowany, jeśli większości z jego funkcji nie potrzebujesz. Zamiast wyrzucać pieniądze w błoto, płacisz tylko za to, co jest Ci naprawdę niezbędne. W dalszej części tekstu przyjrzymy się jeszcze dokładniej kwestii cennika i zawartych w nim funkcjonalności.
Do czego służy wtyczka Ninja Forms? Funkcjonalności
Wiesz już, że Ninja Forms wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonywania formularzy kontaktowych. Nie muszą mieć one natomiast standardowej budowy i formy. Dzięki różnorodnym polom do wyboru, bez problemu zbudujesz przy użyciu tej wtyczki np.:
- ankietę,
- formularz w formie podania o pracę,
- szablon dla próśb o wycenę,
- formularz umożliwiający rejestrację na wydarzenie,
- zapytanie ogólne z jedną, opisową odpowiedzią,
- formularz umożliwiający zbieranie uwag ogólnych na dany temat.
Przyjrzyjmy się teraz rozbudowanym funkcjom tego rozwiązania. Nawet w podstawowym, bezpłatnym pakiecie, masz ich do wykorzystania naprawdę wiele, m.in.:
- kreator z funkcją „przeciągnij i upuść”,
- ponad 25 typów pól do wyboru przy projektowaniu formularza,
- dedykowane wsparcie techniczne,
- regularne aktualizacje,
- zgodność ze standardami SEO,
- tłumaczenie na 16 języków obcych (w tym również wersja polska),
- możliwość swobodnego dostosowywania wyglądu i budowy formularzy,
- brak ograniczeń dotyczących liczby przesyłanych formularzy,
- ochronę przed SPAM-em i zgodność z RODO,
- łącza do formularzy publicznych,
- formularze importowe i eksportowe,
- możliwość edycji formularzy przez programistów.
Co istotne, stworzony przez Ciebie formularz jest w pełni responsywny. Oznacza to, że dostosowuje się on do rozmiarów ekranu, na którym jest wyświetlany. Dzięki temu skontaktować się będą mogli z Tobą odbiorcy korzystający z komputerów, laptopów, smartfonów czy tabletów. To pozytywnie wpłynie na postrzeganie Twojego e-biznesu przez internautów. Sprawi, że pozostanie on otwarty na potrzeby użytkowników każdego typu. Taka uniwersalność odbija się zawsze pozytywnym echem na rynku.
Jak wspominaliśmy, Ninja Forms umożliwia także wykupienie wersji płatnych lub pojedynczych funkcji. Opis różnych pakietów cenowych opisaliśmy w kolejnym rozdziale. Tutaj przedstawimy Ci tylko pojedyncze dodatki, do których dostęp możesz wykupić oddzielnie. W ten sposób wzbogacisz swoją wersję podstawową o rozwiązania, które są Ci szczególnie potrzebne. Jednocześnie zaoszczędzisz pieniądze, unikając opłat za kompleksowy pakiet premium. W taki sposób do Twojej dyspozycji w formularzu tworzonym w Ninja Forms będzie np.:
- Slack,
- swobodne przesyłanie plików przez użytkowników,
- przesyłanie formularzy PDF,
- zapisywanie postępów,
- logika warunkowa,
- analiza użytkowników,
- zaawansowany format wyboru daty,
- Trello,
- PayPal Express,
- i wiele innych.
Ile kosztuje Ninja Forms?
Wtyczka Ninja Forms dysponuje pakietem podstawowym, który jest całkowicie darmowy. Jego funkcje wypisaliśmy powyżej. Jeśli jednak one Ci nie wystarczą, możesz zdecydować się na wykupienie jednego z planów abonamentowych. Twórcy przewidzieli ich cztery warianty, dostosowane do różnego typu użytkowników:
-
PERSONAL (basic – 49 dolarów rocznie) – rozwiązanie dla indywidualnych twórców stron i administratorów. Dobre raczej dla osób bez większego doświadczenia, kierujących jedną stroną internetową. W porównaniu do wersji podstawowej oferuje dodatkowo pakiet „Podstawowe dodatki”, który zawiera:
- przesyłanie plików,
- logikę warunkową,
- układ i style,
- formularze wieloetapowe;
-
SMALL BUSINESS (plus – 99 dolarów rocznie) – dobry dla niewielkich przedsiębiorstw o różnorodnym charakterze. Sprawdzi się zarówno w przypadku sklepów internetowych, jak i stron firmowych czy nieco większych blogów. Możesz wykorzystać go maksymalnie na trzech witrynach. Oferuje pakiet „Podstawowe dodatki”, a ponadto:
- pakiet „Marketing e-mailowy” (MailChimp, stały kontakt, monitor kampanii),
- pakiet „Akceptuj płatności” (PayPal Express),
- pakiet „Produktywność” (zaplanowane przesyłanie plików, Luzu, Trello);
-
WEB DESIGN & DEV (pro – 199 dolarów rocznie) – stworzony z myślą o zespołach specjalistów. Skierowany do nieco większych firm oraz do freelancerów współpracujących z kilkoma klientami. Pozwala na tworzenie formularzy na maksymalnie 20 stronach. Oprócz pakietów „Podstawowe dodatki” i „Produktywność” oferuje też:
- rozszerzenie pakietu „Marketing e-mailowy” (CleverReach, Aweber),
- rozszerzenie pakietu „Akceptuj płatności” (Stripe),
- pakiet „Integracje” (Zapier, Wehbooks);
- AGENCY (elite – 299 dolarów rocznie) – plan dla potężnych firm i naprawdę wymagających użytkowników. Zapewnia nieograniczony dostęp do wszystkich funkcji oferowanych przez wtyczkę Ninja Forms. Wykorzystać go można na nieograniczonej liczbie witryn i dysponuje kompletem dodatków ze wszystkich pozostałych wariantów. Dodatkowo gwarantuje dostęp do wszystkich rozwiązań, które firma stworzy w przyszłości jako rozszerzenia do Ninja Forms.
Na stronie internetowej wtyczki znajdziesz rozbudowaną zakładkę dotyczącą indywidualnego zakupu dodatków. Jest ich ponad 40, a podzielone zostały na szereg kategorii, dzięki którym łatwiej jest znaleźć rozwiązanie, którego potrzebujesz, np.:
- najpopularniejsze,
- zarządzanie przesłanymi materiałami,
- e-mail marketing,
- akceptacja płatności,
- integracje CRM,
- powiadomienia SMS,
- zarządzanie użytkownikami,
- niestandardowe integracje.
Każdy z dodatków ma swoją indywidualną cenę, a kupić go możesz w różnych wariantach. Zależnie od Twoich potrzeb, może być on dostępny dla jednej, pięciu lub 20 witryn internetowych. Od tego też zależy ostateczna kwota na paragonie.
Zakup dodatków jest rozliczany rocznie. Oznacza to, że po upływie tego czasu płatność musi zostać odnowiona. Działa to tak samo, jak w przypadku subskrypcji kompletnego, płatnego pakietu. Co się stanie, jeśli nie zdecydujesz się na przedłużenie licencji? W takiej sytuacji korzystanie z rozszerzeń nadal będzie możliwe. Nie będziesz mieć już natomiast dostępu do wsparcia technicznego oraz aktualizacji. W dłuższej perspektywie może to więc stanowić potencjalne ryzyko dla Twojego miejsca w sieci.
Najważniejsze cechy Ninja Forms do formularzy kontaktowych i nie tylko
Ninja Forms ma wiele do zaoferowania zarówno użytkownikom korzystającym z wersji darmowych, jak i płatnych. Dysponuje szeregiem przydatnych funkcjonalności, przy pomocy których każdy stworzy formularz, jakiego potrzebuje. Na rynku nie brak jednak konkurencyjnych rozwiązań, tak kultowych, jak np. Contact Form 7. Przyjrzyjmy się więc bliżej cechom charakterystycznym wtyczki, opisywanej w tym artykule. To powinno pomóc Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście warto z niej korzystać i będzie dla Ciebie lepsza od produktów konkurencji.
Łatwość obsługi
Największą zaletą Ninja Forms jest łatwość jego użytkowania i intuicyjna budowa. Jak wspominaliśmy, wszystko opiera się na ustawianiu pól w odpowiedniej kolejności. W ten sposób możesz stworzyć w tym narzędziu zarówno standardowy formularz kontaktowy, jak i np. ankietę. Oczywiście zawartość wszystkich pól możesz swobodnie edytować i zmieniać. Mowa tu zarówno o ich zawartości, jak i wyglądzie zewnętrznym.
Sam układ formularza zmieniasz za pomocą metody „przeciągnij i upuść”. Opiera się to na wybieraniu odpowiednich elementów i przesuwaniu ich z prawego pola do lewego w odpowiedniej kolejności. Szczegółowo opisaliśmy tę zasadę działania w dalszej części tekstu. Nie ma tu natomiast potrzeby kodowania czy wykonywania żadnych zaawansowanych działań informatycznych. Wszystko opiera się na czytelnym, graficznym interfejsie, z którym każdy powinien sobie poradzić.
Reresponsywność formularzy WordPress
W XXI wieku responsywne strony internetowe stają się już wymaganym standardem. Większość użytkowników odwiedza witryny WWW na urządzeniach mobilnych. Smartfony zdecydowanie dominują rynek, wskazane jest więc dostosowanie swojej oferty do ich potrzeb. Internauci doceniają miejsca w sieci, które są czytelne i łatwe w obsłudze, niezależnie od urządzenia, na którym są otwierane. Dotyczy to wszystkich ich elementów – również formularzy kontaktowych.
Ninja Forms pozwala na tworzenie responsywnych rozwiązań. Oznacza to, że będą mogli skontaktować się z Tobą wygodnie zarówno użytkownicy komputerów i laptopów, jak i smartfonów czy tabletów. Wszystkie opcje formularzy będą dostępne na dużych i małych ekranach bez większego problemu. To może sprowadzić do Ciebie wielu nowych użytkowników. Zredukuje też współczynnik odrzuceń. Internauci nie będą już tak chętnie przechodzić do konkurencji, bo ich strony wcale nie będą wygodniejsze w obsłudze.
Możliwa integracja płatności dla e-commerce
W Ninja Forms jest opcja pozwalająca na dostosowanie formularza do potrzeb biznesów z sektora e-commerce. Mowa tu o wygodnych formularzach płatności, usprawniających cały proces zakupowy na platformie e-commerce. W przypadku tej wtyczki możliwe jest bowiem stworzenie kompletnego elementu, stanowiącego element całego rozwiązania. Zapewni ono dostęp do wielu wygodnych funkcji, takich jak bezpośrednie udostępnianie kwot płatności platformom płatniczym (takim jak np. PayPal).
Dzięki temu Twoi odbiorcy będą mogli kupić produkt czy wykupić dostęp do usługi w kilka sekund. Nie będą musieli nawet logować się na stronie swojego banku. W dodatku wszystkie informacje przez nich udostępniane będą w odpowiedni sposób zabezpieczone. To symbioza wygody i nowoczesności, która jest doceniana przez internautów.
Atrakcyjny i profesjonalny wygląd formularzy
Ninja Forms nie wymaga od użytkownika umiejętności programowania. Nawet bez tego bowiem możesz swobodnie zarządzać wyglądem formularzy. Dowolnie ukrywaj i wyświetlaj pola, zgodnie ze swoimi potrzebami. Swobodnie zamieniaj je miejscami, ale i wprowadzaj do nich nowe informacje. Do Twojej dyspozycji jest rozbudowana sekcja „Opis”. Bez problemu możesz w niej pogrubiać i podkreślać wprowadzany tekst, czy nawet go wypunktować.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić wartości domyślne lub określić dane pola jako wymagane. Co więcej, wiele pól do wyboru pozwoli Ci na stworzenie niestandardowych rozwiązań. Możesz m.in. tworzyć kwestionariusze, pola wielokrotnego wyboru czy opcje wyboru odpowiedniego obrazka. Tak znaczna swoboda sprawi, że dostosujesz wygląd i formę rozwiązania do charakteru swojej witryny internetowej.
Wiele zaawansowanych funkcji
Ostatni punkt charakterystyczny dla Ninja Forms porusza kwestię, którą już przywoływaliśmy. Mowa tu o ogromie dostępnych funkcji zaawansowanych, dodatków i rozszerzeń. Dzięki nim wykorzystasz formularz na swojej stronie do dowolnego celu. Nie musi być to zwykła metoda kontaktu z Tobą. Równie dobrze mogą być przez niego realizowane płatności albo zbierane opinie dotyczące istotnej dla Ciebie sprawy. Stworzysz w ten sposób też ankietę, quiz wiedzy czy bezpośrednią integrację z programami do obsługi newsletterów. Ogranicza Cię w tej kwestii niemalże wyłącznie własna wyobraźnia.
Jak stworzyć formularz w Ninja Forms?
Pierwszym krokiem przy tworzeniu formularza w Ninja Forms jest oczywiście zainstalowanie wtyczki na swoim WordPressie. Zrobisz to, przechodząc w panelu głównym WP do zakładki „Wtyczki„. Tam – tradycyjnie – wpisz w okienku nazwę pluginu i naciśnij „Zainstaluj„. Po zakończeniu tego procesu naciśnij widoczny w okienku rozszerzenia przycisk „Włącz„. Tyle wystarczy, aby w menu po lewej stronie ekranu pojawiła się nowa pozycja – „Ninja Forms”.
Najedź na nową zakładkę i naciśnij wariant „Dodaj„. Wtyczka sama zasugeruje Ci kilka rodzajów formularzy, które możesz z jej pomocą stworzyć.
Po wybraniu jednej z opcji system przeniesie Cię do trybu edycji. W tym miejscu możesz edytować sugerowane pola lub dodawać nowe metodą „przeciągnij i upuść”. Aktualny podgląd bieżącego formularza znajduje się po lewej stronie ekranu. Prawa część odpowiada natomiast za edycję. Wystarczy, że naciśniesz dany element. Pojawi się wokół niego zielona ramka, dzięki której zorientujesz się, który element edytujesz. W ten sposób możesz ustawić m.in.:
- etykietę,
- wartość domyślną,
- symbol zastępczy,
- krótki opis,
- pole wymagane.
Gdy już stworzysz szablon dostosowany do Twoich potrzeb, zapisz zmiany. Zrobisz to za pomocą niebieskiego przycisku „Gotowe”. Potem wystarczy tylko w ustawieniach upewnić się, że adres e-mail, do którego prowadzi formularz, jest prawidłowy. Jeśli wszystko się zgadza, umieść gotowe rozwiązanie na swojej stronie internetowej w miejscu, gdzie go potrzebujesz.
Jak stworzyć pop-up w Ninja Forms z Popup Maker?
Wtyczka Ninja Forms oferuje tworzenie pop-up na stronach internetowych. Nie odpowiada za to jednak sama. Twórcy współpracują bowiem w tym zakresie z innym rozszerzeniem – Popup Maker. By stworzyć więc wyskakujący komunikat, pobierz ten plugin na swojego WordPressa. Przebiega to dokładnie tak samo, jak w poprzednim przypadku, opisywanym szczegółowo powyżej.
Po instalacji i aktywacji nowej wtyczki w menu po lewej stronie ekranu pojawi się nowa zakładka. Najedź na nią i wybierz „Dodaj wyskakujące okienko”. System przekieruje się na nową stronę, na której przygotujesz swój pierwszy pop-up. Na potrzeby powiązania go z formularzami Ninja Forms, załóżmy, że zależy nam na stworzeniu okna z prośbą o rejestrację. Może to być np. zapis do newslettera czy deklaracja udziału w jakimś wydarzeniu.
Aby wykonać to zadanie, musisz uzupełnić formularz tekstem. Mowa oczywiście o komunikacie, który zobaczą Twoi odbiorcy. Następnie połącz to z wcześniej przygotowanym formularzem, na którego umieszczeniu Ci zależy. Aby to zrobić, naciśnij przycisk „Dodaj formularz„. Znajdziesz go zaraz pod okienkiem na tytuły, a nieco powyżej okna tekstowego.
Po wybraniu z listy odpowiedniego formularza musisz skonfigurować parametry wyskakującego okienka. Możesz ustalić warunki definiujące, kiedy ma on się pojawiać. Dodasz w tym miejscu też tzw. wyzwalacze oraz pliki cookies.
Pamiętaj o tym, aby upewnić się, że stworzone okienko nie będzie pojawiało się wszędzie. Może irytować internautów, jeśli będą musieli je oglądać, otwierając każdą kolejną zakładkę na stronie. Często wygodna jest automatyzacja wyświetlania pop-upu. W zakładce „Triggers” znajdziesz opcje pozwalające np. na otwieranie go zawsze po załadowaniu strony.
Jeśli wszystkie parametry są już ustawione w prawidłowy sposób, zatwierdź wprowadzone zmiany. Aby to zrobić, musisz nacisnąć przycisk „Opublikuj”, znajdujący się w prawej kolumnie. Od tej pory ustawiony formularz będzie wyskakiwał zawsze w tych okolicznościach, które zostały przez Ciebie wprowadzone.
Zalety i wady Ninja Forms
Zalety Ninja Forms
- darmowa wersja podstawowa,
- możliwość kupienia pojedynczych dodatkowych funkcji,
- kilka pakietów cenowych do wyboru,
- same dodatki sprzedawane w kilku wersjach do wyboru,
- długa lista funkcjonalności,
- intuicyjna obsługa,
- funkcja „przeciągnij i upuść”,
- sprawna budowa formularzy nawet bez potrzeby kodowania,
- integracja z Popup Form do tworzenia pop-upów,
- łatwa instalacja na WordPressie,
- możliwość dostosowania wyglądu i struktury formularza.
Wady Ninja Forms
- działa tylko na stronach opartych na WordPressie,
- ilość funkcji może przytłoczyć osoby początkujące i wprowadzić nieco zamieszania,
- dość drogie wersje płatne.
Czy warto skorzystać z Ninja Forms?
Ninja Forms bez wątpienia jest jednym z ciekawszych rozwiązań na rynku, skierowanych do użytkowników WordPressa. Daje twórcom ogrom możliwości, nawet w podstawowej i darmowej wersji. Nie musisz umieć kodować czy nawet mieć większego doświadczenia w tworzeniu witryn internetowych. Wszystko opiera się na metodzie „przeciągnij i upuść”, dzięki której sam formularz składasz z gotowych elementów. To bardzo intuicyjne rozwiązanie, które zdecydowanie przyśpieszy Twoją pracę. Sam formularz z kolei usprawni Twoją komunikację z odbiorcami czy klientami.
Zaletą Ninja Forms jest rozbudowana sekcja dodatków i rozszerzeń. Kilka kompleksowych pakietów do wyboru sprawia, że możesz wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Z drugiej strony jednak nie musisz przepłacać za rozwiązania, których nie chcesz lub nie potrzebujesz. Możesz bowiem swobodnie dodawać wyłącznie pojedyncze narzędzia, rozszerzające możliwości Twojego formularza. To oszczędność dla portfela, co docenią szczególnie osoby dopiero rozkręcające swój internetowy biznes lub zarządzające licznymi witrynami.
Zdecydowanie warto korzystać z Ninja Forms przy tworzeniu formularzy czy pop-upów. To narzędzie wszechstronne, różnorodne i bardzo rozbudowane. Dysponuje atrakcyjnymi rozwiązaniami cenowymi. Nie powinno zawieść zarówno profesjonalistów, jak i osób początkujących. Sprawdź, czy oferuje ono wszystko to, czego najbardziej potrzebujesz. Jeśli tak, to wdrożenie go w witrynie nie powinno Ci przysporzyć większych problemów.