🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

2 min. czytania

Jak sprawdzić wersję bazy danych MySQL na hostingu?

Dowiedz się, jak sprawdzić wersje bazy danych MySQL, MariaDB, PostgreSQL na serwerze przez phpMyAdmin i panel WordPress.

Spis treści
Serwer

MySQL to najpopularniejszy system zarządzania relacyjną bazą danych. Informację o tym, ile takich baz jest do Twojej dyspozycji, niemal zawsze znajdziesz w opisie oferty danej firmy hostingowej. Do czego potrzebujesz bazy danych i jak możesz sprawdzić jej wersję?

Po co Ci baza danych?

Dzięki zastosowaniu baz danych możesz tworzyć zaawansowane strony WWW. Korzysta z nich obecnie prawie każda witryna internetowa. MySQL jest najpopularniejszym rodzajem takich baz, ale możesz się spotkać równie często z badami danych PostgreSQL czy MariaDB. Ich zasada działania jest taka sama.

Dzięki temu, że strona używa bazy danych, mogą być w niej gromadzone m.in. artykuły, dane użytkowników, komentarze, ustawienia strony. Dzięki temu witryna jest dynamiczna i zdecydowanie bardziej funkcjonalna niż serwis statyczny. Informacje, które znajdują się w bazie MySQL, możesz przetwarzać – wykorzystuje się do tego narzędzie o nazwie phpMyAdmin

W przypadku wszystkich popularnych CMS-ów baza danych jest wymagana, żebyś mógł zainstalować stronę WWW. Najpierw musisz założyć taką bazę, a następnie podać jej dane przy instalacji skryptu, a w tym nazwę bazy, login użytkownika, hasło i nazwę hosta. Jeśli jednak korzystasz z instalatora aplikacji, to ten krok pomijasz, gdyż baza jest tworzona automatycznie.

Wybierając hosting, zwróć uwagę na to, ile baz danych będzie do Twojej dyspozycji. Najlepiej, żeby nie było pod tym względem ograniczeń, ale absolutne minimum to kilka baz, chociaż wymagania powinny zależeć od tego, ile stron zamierzasz prowadzić.

Sprawdzenie wersji MySQL na hostingu

Interesować Cię może to, jaka wersja bazy danych MySQL ma zastosowanie na danym hostingu. Jak możesz to zweryfikować? Oto kilka sposobów:

  • W phpMyAdmin – odnośnik do phpMyAdmin powinien być widoczny po zalogowaniu się do systemu zarządzania hostingiem, np. Direct Admin czy cPanel. Żeby się zalogować, potrzebujesz danych danej bazy. W przypadku stron na systemie WordPress, znajdziesz je w katalogu głównym strony, w pliku wp-config.php. Jeśli już do nich dotrzesz, to się zaloguj. Następnie kliknij SQL i dodaj polecenie SHOW VARIABLES LIKE "%version%";. 
Zapytanie o wersję MySQL w phpMyAdmin
Zapytanie o wersję MySQL w phpMyAdmin

Kliknij „GO” i wtedy efekt powinien być podobny do poniższego:

Wynik zapytania o wersję MySQL w phpMyAdmin: wersja 10.3.27
Wynik zapytania o wersję MySQL w phpMyAdmin: wersja 10.3.27
  • W systemie WordPress – jeśli korzystasz z tego CMS-a, to zaloguj się do panelu administracyjnego, kliknij „Narzędzia”, dalej „Stan witryny” i w kolejnym kroku „Informacja”. Przewiń stronę w dół, zobaczysz opcję „Baza danych”, a w niej będzie to, czego szukasz:
Wersja bazy danych MySQL w WordPress
Wersja bazy danych MySQL w WordPress

Jak widzisz, sprawdzenie wersji bazy danych jest stosunkowo proste. Po co Ci w ogóle ta informacja? Otóż, im wyższa wersja, tym lepiej. Dlaczego? Gdyż każda kolejna wprowadza pewne usprawnienia i eliminuje ewentualne błędy, jakie odnaleziono w poprzedniej.

W każdej chwili możesz upewnić się, jaka jest najnowsza wersja bazy danych MySQL pod tym adresem. Informacje dla baz MariaDB znajdziesz tutaj, a dla PostgreSQL tu.