🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

12 min. czytania

Kolokacja serwerów: co to jest?

Datacenter

Fot. Storyset

Co to jest kolokacja serwerów? Kiedy warto z niej skorzystać? Na co zwrócić uwagę wybierając datacenter? Jakie są alternatywy?

Spis treści
Serwer

W jakiej sytuacji warto zacząć myśleć o kolokacji serwerów i na czym ona polega? To rozwiązanie, które może zupełnie odmienić organizację Twojej firmy. Kiedy jednak to działanie naprawdę może się opłacić? By to oszacować, warto poznać szczegółowe znaczenie tego procesu i wszystkie jego elementy.

Kolokacja serwerów to poważne przedsięwzięcie, na które jednak decyduje się wiele firm. Związany z nim może być nie tylko autor konkretnej strony, ale całe potężne przedsiębiorstwo. Zwykle bowiem ten krok podejmują średnie i większe biznesy internetowe. Często jest to też rozwiązanie warte rozważenia w przypadku inicjatyw, które rozwijają się wyjątkowo dynamicznie.

Jest wiele sposobów przechowywania danych firmy. Jeśli dostęp do nich muszą mieć między innymi wszyscy pracownicy, zarząd i częściowo także klienci, to powinny być one stale dostępne w sieci. Dotyczy to zarówno stron internetowych, jak i skrzynek pocztowych czy rozmaitych baz danych. Odpowiadają za to serwery, które przechowywane mogą być na rozmaite sposoby. Rozwiązania dedykowane, VPS i hostingi w chmurze stosowane są przez wielu specjalistów. Kolokacja serwerów jest dla nich swoistą alternatywą. Aby jednak dało się z niej sprawnie korzystać, trzeba dokładnie poznać zasady jej działania.

Co to jest kolokacja serwerów?

Kolokacja serwerów bywa nazywana również hotelingiem. Jak być może już się domyślasz, polega na oddaniu serwera czy macierzy dyskowej do „hotelu”. Uściślając, mowa tu dokładnie o zewnętrznej firmie, dysponującej specjalnie przygotowanymi pomieszczeniami technicznymi. Muszą być one przystosowane do bezpiecznego przechowywania danych, pełnią bowiem funkcję tzw. data center – serwerowni.

W praktyce więc jest to powierzanie swoich urządzeń serwerowych IT przez klienta firmie zewnętrznej. Jej obowiązkiem z kolei jest to, aby zapewnić Twojemu sprzętowi wszelkie niezbędne do funkcjonowania rozwiązania. Mowa tu zarówno o podstawowych kwestiach, takich jak prąd czy stałe łącza internetowe, jak i np. monitoring czy inne kwestie bezpieczeństwa. Zakres usług świadczonych przy okazji kolokacji określany jest w umowie zawieranej między stronami.

Istnieje kilka typów kolokacji. Najczęściej wyróżnia się je na podstawie ilości pozostawionego sprzętu, np.:

  • pojedynczego urządzenia,
  • kilku urządzeń,
  • całej szafy typu rack (jednej lub wielu), pełnej kolokowanych urządzeń.

W przypadku bardzo rozbudowanych instalacji, składających się np. z kilku szaf, często możliwe jest wydzierżawienie danej powierzchni serwerowni. Zależnie od danej firmy, dostępna przestrzeń może być podzielona na kontenery, boxy czy segmenty. Zdarzają się też wyznaczania obszarów na podstawie m2, przypisanych do danego klienta.

Dla kogo jest kolokacja serwerów?

Z kolokacji serwerów najczęściej nie korzystają stosunkowo niewielkie i młode firmy. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach nie dysponują one na tyle potężnym sprzętem, by nie być w stanie o niego zadbać samodzielnie. Będąc nowym graczem na rynku, nie są one też narażone tak bardzo na straty wizerunkowe, wynikające np. z wystąpienia awarii.

To sprawia, kolokacja serwerów zwykle dotyczy firm średnich i tych naprawdę potężnych. To bowiem idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw posiadających zbyt mało rozwiniętą infrastrukturę IT lub niedysponujących nią wcale. Na taki krok bardzo często decydują się przedsiębiorstwa działające bezustannie, przez całą dobę. Nie muszą bowiem dzięki temu obawiać się, że z ich serwerami stanie się niespodziewanie coś złego. Niejednokrotnie przyczyną kolokacji jest ponadto niechęć właściciela do budowania własnego zespołu profesjonalistów.

Bardzo często firmy, dla których kolokacja jest najlepszym rozwiązaniem, wiążą ją z szeregiem innych usług. Specjaliści zatrudnieni przez serwerownię zajmują się więc kompleksowo obsługą ich serwera. Często działają tak instytucje międzynarodowe, trzymające swoje dane w różnych krajach. Niejednokrotnie rozwiązanie to sprzyja firmom internetowym, działającym zdalnie. Na rynku pojawia się ich coraz więcej. W ich przypadku serwery zwyczajnie nie mają gdzie stanąć, bo nie posiadają siedziby. Trudno więc zapewnić im optymalne warunki ich przechowywania. Kolokacja jest zatem opcją lepszą niż budowa prywatnej serwerowni.

Jakie korzyści wynikają z korzystania z kolokacji serwerów?

Jak widzisz, jest bardzo wiele firm, dla których kolokacja serwerów może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Z ich perspektywy ta usługa ułatwia prowadzenie firmy na wielu rozmaitych poziomach. Gdy serwer nie jest bowiem przechowywany w siedzibie, organizacja struktury przedsiębiorstwa jest o wiele łatwiejsza. Zalet wynikających z tej opcji jest natomiast znacznie więcej. Poniżej przyjrzeliśmy się tym, które dla klientów serwerowni zewnętrznych mogą odgrywać najważniejszą rolę:

  • skalowalność i rozwój usług – zwykle firmy oferujące kolokację mają znacznie bardziej rozbudowaną ofertę. Oprócz „przechowywania” serwera i zapewniania mu odpowiednich warunków proponują także rozmaite opcje dodatkowe. Może być to reagowanie na awarie, zarządzanie sprzętem czy dokonywanie podstawowych napraw. Najczęściej można także wykupić „opiekę” nad kolejnymi serwerami. To sprzyja szczególnie przedsiębiorstwom, które dynamicznie się rozwijają. Nie muszą bowiem obawiać się, że zabraknie im miejsca we własnej serwerowni i będą musiały wynająć lub zaadaptować do tych celów nowe pomieszczenie;
  • oszczędności finansowe – pojawiają się na bardzo wielu poziomach. Od inwestycji w sprzęt i ludzi, aż po samodzielne wynajmowanie pomieszczeń i dbanie o ich kondycję;
  • optymalne warunki pracy serwerów – profesjonalna serwerownia gwarantuje stałą, optymalną wilgotność powietrza i temperaturę. Stanowi to gwarancję, że Twoim sprzętom IT nie stanie się nic złego;
  • profesjonalna obsługa serwerowni – zamiast tworzyć własny team IT, prowadzić czasochłonne rekrutacje i sprawdzać kompetencje kandydatów, robi to za Ciebie serwerownia. Ty jedynie korzystasz z wiedzy i umiejętności specjalistów, którzy zostali zatrudnieni w miejscu, które wybierzesz;
  • serwer jest odpowiednio zabezpieczony – dobre serwerownie dbają o bezpieczeństwo otrzymanego od klientów sprzętu na każdym poziomie. Gwarantują specjalnie zaprojektowane systemy gaśnicze, monitoring, drzwi antywłamaniowe, zamki i ochroniarzy. Jednocześnie chronią sieci, z których korzystają, przed atakami internetowych oszustów;
  • brak problemów z tworzeniem własnej serwerowni i poszukiwaniem specjalistów – duże firmy czasem decydują się na budowę własnej serwerowni. To jednak wymaga stworzenia odpowiednio przygotowanego pomieszczenia i zatrudnienia zespołu profesjonalistów. Cały proces jest więc czasochłonny i pochłania znaczne nakłady gotówki. Często też działanie takich miejsc sprzyja pojawianiu się rozmaitych awarii i niestabilności połączeń;
  • gwarancja stałego zasilania i dostępu do sieci – profesjonalne serwerownie mają określone procedury gwarantujące stały dopływ zasilania. Często korzystają z różnych usługodawców i dysponują agregatami czy systemami awaryjnymi. Podobne zasady dotyczą stałego łącza internetowego. To sprawia, że kolokacja serwerów niejednokrotnie zapewnia stabilniejsze warunki działania firmy, niż alternatywne rozwiązania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze centrum danych na kolokację serwerów?

W Polsce nie brakuje firm oferujących tego typu usługi. Podjęcie ostatecznej decyzji bywa przez to prawdziwym wyzwaniem. Aby Ci to ułatwić, poniżej przygotowaliśmy spis kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy. Dzięki trosce o nie, Twoje serwery powinny znaleźć się w dobrych rękach. Co więcej, zyskasz do nich swobodny dostęp i nie powinno stać się z nimi nic złego.

Zabezpieczenia

Podstawowa kwestia, na której powinna skupić się każda osoba rozważająca kolokację serwerów. Na sprzęcie, który zamierzasz powierzyć zewnętrznej firmie, znajdują się zapewne wszystkie najważniejsze dane dotyczące firmy. Często ich przejęcie czy ujawnienie oznaczałoby koniec przedsiębiorstwa lub jego bardzo poważne kłopoty. Odcięcie od informacji może też wstrzymać prace czy zupełnie uniemożliwić działanie. Właśnie dlatego zabezpieczenia odgrywają kluczową rolę przy wyborze serwerowni.

Mowa tu o dwóch „stopniach” ochrony. Pierwszym są zabezpieczenia całego budynku. Odwiedzając dane miejsce, zwróć uwagę na to, czy ma ono:

  • monitoring,
  • ochronę,
  • blokady drzwi,
  • kody wejściowe,
  • system rejestrowania ruchów pracowników,
  • system rejestracji gości.

Zawsze warto dopytać ponadto o systemy i procedury bezpieczeństwa na wypadek niespodziewanych zdarzeń. Mowa tu o pożarach, powodziach czy innego rodzaju nieprzewidywalnych sytuacjach. Są firmy, które nawet w tak kryzysowych chwilach muszą dbać przede wszystkim o ochronę swoich serwerów, stałe łącze i bezawaryjne działanie.

Druga strona zabezpieczeń dotyczy internetu. Serwerownie gwarantują stałe łącza, ale często stanowią też łakomy kąsek dla internetowych oszustów. Warto więc upewnić się, że pracujący tam specjaliści wiedzą, jak radzić sobie z tego rodzaju zagrożeniami.

Zasilanie awaryjne

Ciągłość działania dla wielu firm jest podstawową wartością. Są one w stanie zrobić wszystko, by ich serwisy działały bezustannie. Wynika to z faktu, że często awarie czy przerwy w działaniu kosztują właścicieli potężne pieniądze. Wybierając serwerownię, warto więc upewnić się, że dysponuje ona planem na wypadek przerw w dostawie energii.

Najlepszą taktyką jest sprawdzenie, kto jest dostawcą zasilania w danej firmie. Następnie zalecane jest prześwietlenie go pod kątem wiarygodność i awaryjność. Zawsze dobrym sposobem jest wypytanie o postępowanie awaryjne w sytuacjach kryzysowych. Renomowane firmy dysponują agregatami prądotwórczymi, zdolnymi zasilić urządzenia przez określony czas. Im szybciej są one uruchamiane i dłużej działają bez prądu, tym lepiej dla Twojej firmy.

Łącza internetowe

Kolejna kwestia, której nie możesz zignorować. Jeśli rozważasz kolokację serwerów, to bez wątpienia stałe połączenie z internetem jest niezwykle istotne dla Twojej firmy. Zwykle związane jest to z realizowanymi procesami, płynną realizacją zadań czy komunikacją wewnętrzną lub bezpośrednim kontakcie z klientem. We wszystkich przypadkach natomiast pozostawanie offline nawet przez kilka czy kilkanaście minut może mieć katastrofalne skutki.

Upewnij się, że serwerownia, z której usług chcesz korzystać, współpracuje z rzetelnymi dostawcami internetu. Często parametry połączeń są udostępniane klientom do wglądu. Sprawdź więc, czy na pewno Twoim serwerom nie grozi odcięcie od sieci. W tej kwestii również warto zadać kilka dodatkowych pytań. Kolejny raz dotyczyć one mogą niespodziewanych zdarzeń i procedur wdrażanych w przypadku wystąpienia awarii.

Dojazd, lokalizacja i parametry budynku

Wiele osób skupia się na aspektach technologicznych serwerowni. Prawda jest jednak taka, że jej położenie i budowa także odgrywa ogromną rolę. To w znacznej mierze od tych kwestii zależy, czy Twoja współpraca z daną firmą będzie udana.

Zacznijmy od lokalizacji. Przede wszystkim serwerownie nie powinny znajdować się na terenach zagrożonych. Mowa tu np. o bliskości zbiorników wodnych, rzek itp. Nie bez znaczenia jest też łatwy i szybko dojazd na miejsce. Ty i Twoi specjaliści możecie mieć potrzebę regularnego przyjeżdżania pod dany adres. Dobrze będzie zatem, jeśli dany budynek położony będzie stosunkowo blisko głównej siedziby firmy. Jeśli to niemożliwe, wskazane jest, aby znajdował się przynajmniej gdzieś, gdzie łatwo i szybko można dotrzeć.

Parametry budynku odgrywają istotną rolę, ponieważ często stanowią o jakości świadczonych usług. Budowle tworzone z myślą o serwerowniach często mają liczne udogodnienia, usprawniające obsługę serwerów. Starsze pomieszczenia trzeba do tego dostosowywać. Czasem wiąże się to więc z obniżeniem standardów lub podniesieniem kosztów ponoszonych przez klientów.

Dostęp do magazynu i laboratorium

Dobre serwerownie oferują swoim klientom dostęp do w pełni wyposażonych laboratoriów. Zyskujesz dzięki temu szansę na testowanie i rozwijanie swojego sprzętu. Często oferują one zaplecze pełne niezbędnego sprzętu, części zamiennych itp. To dobra praktyka, często łączona z usługą wynajmowania przestrzeni magazynowych. W ten sposób będziesz mógł zostawić niezbędne narzędzia na miejscu i korzystać z nich po przyjeździe.

Cena

Temat, który zawsze wywołuje najwięcej emocji. W przypadku stawki za kolokację rozbieżności są gigantyczne. Dzieje się tak, ponieważ w większości przypadków każda oferta wyceniana jest indywidualnie. Wszystko zależy od konkretnego klienta, jego oczekiwań, dodatkowych usług i zakresu działania serwerowni w odniesieniu do jego urządzeń. Do tego doliczyć trzeba zajmowaną przestrzeń, pozostawioną liczbę urządzeń i charakter ich funkcjonowania.

Z tego względu najlepszą taktyką jest wysłanie zapytania ofertowego przynajmniej do kilku firm. Pomoże Ci to w ustaleniu optymalnej ceny i zorientowanie się w rynku. Następnie możesz przejść do wizyt, negocjacji i dostosowywania oferty do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Opinie klientów

Jak powszechnie wiadomo, w internecie nic nie ginie. W wielu rozmaitych miejscach możesz więc znaleźć opinie i komentarze dotyczące poszczególnych firm oferujących kolokację serwerów. Zapoznaj się z nimi i zorientuj, na co najczęściej byli i obecni klienci narzekają, a co chwalą. Przeanalizuj te głosy i spróbuj określić, które są dla Ciebie najważniejsze. To pomoże Ci w znalezieniu serwerowni spełniającej Twoje wymagania.

Kolokacja vs. inne rozwiązania

Osoby, które potrzebują swojego własnego miejsca w sieci, mają do wyboru różnego typu rozwiązania. Oprócz kolokacji skorzystać mogą również m.in. z:

  • serwerów dedykowanych,
  • serwerów VPS,
  • hostingu w chmurze.

W każdym z tych trzech przypadków nie musisz posiadać swojego fizycznego serwera, kupionego na własność. W praktyce więc nie wynajmujesz serwerowni i na dobrą sprawę nie przejmujesz się nawet miejscem, w którym znajduje się komputer. Najczęściej robi to za Ciebie hosting (zobacz: co to jest hosting?). Nie ponosisz więc dodatkowych kosztów, ale sam sprzęt nie jest też Twój – przynajmniej w pełnym tego słowa znaczeniu.

Serwery dedykowane

Serwery dedykowane to niezależne komputery, podłączone na stałe do sieci. Działają nieprzerwanie, a znaleźć je możesz właśnie w serwerowni. Nie należą one jednak bezpośrednio do firm czy właścicieli serwisów i stron internetowych. Wynajmuje im je hostingodawca, na którym spoczywa dbanie o ich kondycję.

Dostęp do tego typu serwerów odbywa się za pomocą protokołu SSH lub pulpitu zdalnego. Osoba, która płaci za korzystanie z niego, może robić na nim praktycznie wszystko, co tylko chce. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących zarządzania i wykorzystywania go. To więc dobre rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy od początku do końca chcą zaprojektować swoje własne miejsce w sieci.

Co różni więc serwer dedykowany od kolokacji serwera? Ten pierwszy znajduje się w serwerowni, którą wybiera hostingodawca. Nadal też nie jest on własnością firmy, która z niego korzysta. W przypadku problemów z nim możliwy jest też kontakt z jego właścicielem.

VPS

Serwer VPS to wirtualny serwer prywatny. Jest to odizolowana część fizycznego serwera, która zostaje przydzielona danemu użytkownikowi czy firmie. Może on robić na niej, co tylko chce. Jest to środowisko niezależnie od innych osób, korzystających z danego, fizycznego urządzenia. Gwarantuje dostęp do określonych zasobów, z których swobodnie korzystać może klient. Tym różni się od zwykłego hostingu współdzielonego.

Różnica między VPS a kolokacją jest jeszcze wyraźniejsza. W tym przypadku – jako użytkownik – nie masz dostępu do całości serwera. Korzystają z niego także inne osoby, a Ty zarządzasz tylko swoją „częścią” urządzenia i „fragmentem” jego zasobów. VPS jest za to o wiele tańszy od serwera dedykowanego. Wymaga też zdecydowanie mniej zachodu niż stworzenie własnego serwera i wynajęcie dla niego miejsca w serwerowni.

Hosting w chmurze

Hosting w chmurze, czyli tzw. cloud hosting, opiera się na technologii chmury obliczeniowej. W tym przypadku Twój serwis czy strona internetowa znajdują się w sieci zarówno fizycznych, jak i wirtualnych serwerów. Wszystkie one tworzą klaster i wspólnie są w stanie zarówno przechowywać dane, jak i udostępniać je użytkownikom. Do podejmowania wszelkich działań w tym przypadku angażowanych jest wiele urządzeń. Daje to ogromną swobodę w skalowalności całego systemu.

Już zapewne domyślasz się, czym kolokacja różni się od hostingu w chmurze. Nie ma tu żadnych urządzeń, serwerowni i komputerów. A raczej są, ale rozproszone i działające w chmurze. Ty natomiast, jako użytkownik, nie zyskujesz dostępu do jednego, fizycznego urządzenia. Do wykorzystania masz też zaledwie ustalone z hostingodawcą parametry. Możesz natomiast wygodnie je zwiększać, np. wraz z rozwojem swojego przedsiębiorstwa.