🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

9 min. czytania

Opcja na domenę: Co to? Jak działa? Jak założyć?

Domeny wyszukiwarka

Fot. Storyset

Co to jest opcja na domenę? Jak działa i na czym polega? Ile kosztuje? Jak założyć opcję na domenę .PL i kiedy warto? Poradnik.

Spis treści
Domeny

Czym jest usługa opcji na domenę internetową? To rozwiązanie szczególnie przydatne w sytuacji, gdy zależy Ci na konkretnym, polskim adresie WWW. Jeśli nie ma opcji porozumienia się z obecnym abonentem domeny, wykupienie opcji może być najlepszym wyjściem.

Opcja na domenę krajową najwyższego poziomu (ccTLD) .pl wciąż jeszcze nie jest usługą powszechnie znaną. Kojarzą ją przede wszystkim osoby, które stosunkowo często rozglądają się za opłacalnymi adresami internetowymi. Jest ponadto niezastąpionym rozwiązaniem dla ludzi, którzy na kupnie i sprzedaży domen zarabiają. W praktyce natomiast przydać się może każdemu, kto zakłada biznes w internecie, a jego upragniona nazwa strony WWW jest zajęta.

Wartościowe domeny internetowe rozchodzą się błyskawicznie. Szczególnie w przypadku popularnych rozszerzeń, takich jak domeny .pl, trudno znaleźć wolne nazwy z potencjałem. Konkurencja jest ogromna, więc najpopularniejsze, najłatwiejsze i najbardziej „chwytliwe” adresy są już zajęte. Wykorzystując usługę opcji, masz natomiast szansę rejestracji domeny idealnej, gdy tylko będzie ona wolna.

Czytaj: Co to jest domena internetowa? Jak działa?

Co to jest opcja na domenę?

Opcja na domenę krajową (TLD) .pl porównywana bywa do prawa pierwokupu. Polega na tym, że możesz „zarezerwować” nazwę adresu, należącą do obecnego abonenta. Gdy tylko osoba ta nie przedłuży jej ważności, zyskasz możliwość przejęcia domeny jako pierwsza osoba. Niskim kosztem zyskujesz gwarancję, że nikt niepożądany nie sprzątnie Ci wymarzonego adresu sprzed nosa. Jest to zatem wykupienie pewnego rodzaju możliwości czy szansy na nabycie oczekiwanego produktu.

Cykl życia domen działa tak, że zwykle wracają one na „rynek” po ok. miesięcznej kwarantannie. Łatwo przez to przegapić moment, gdy stają się one znów dostępne. To z kolei przekłada się na fakt, że ktoś może zarejestrować pożądany przez Ciebie adres, zanim zauważysz, że się zwolnił. Ręcznie, albo wykorzystując serwisy oferujące przechwytywanie domen. Wystarczy też, by konkurent wykupił opcję na daną domenę przed Tobą, by przysporzyć sporych kłopotów stronie WWW, którą przygotowujesz. Właśnie dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie decyzji odnośnie do ewentualnego skorzystania z tego rozwiązania.

Jedna domena może mieć założoną tylko jedną opcję. Jest ona ważna przez określony w umowie z operatorem czas – zawsze są to dokładnie 3 lata. Opłacona „gwarancja” dostępności adresu obowiązuje przez 14 dni. Te 2 tygodnie liczone są od chwili utracenia prawa przez obecnego właściciela. W tym czasie możesz podjąć decyzję o zakupie adresu, który się zwolnił. Co istotne, takie rozwiązanie dostępne jest wyłącznie dla domen aktywnych. Działa też wyłącznie z domenami .pl. Nie można wykupić opcji na adresy europejskie, globalne itd.

Ile kosztuje opcja na domenę?

Opcja na domenę nie jest darmowa. Oferuje ją natomiast wielu operatorów zajmujących się rejestracją adresów i hostingami (zobacz: Co to jest hosting?). Dzięki temu jej koszt bywa bardzo zróżnicowany, choć zazwyczaj nie jest zbyt wysoki. Zależnie od serwisu mowa tu o ok. 60-80 zł za założenie opcji.

Jest to cena niezależna od typu domeny. Oznacza to, że u rejestratorów tyle samo zapłacisz za np. domeny funkcjonalne, domeny krajowe (także domeny IDN, czyli z ogonkami), domeny regionalne itd. Pamiętaj jednak, że opcję wykupić można wyłącznie na adresy polskie – z końcówką .pl.

Do ceny założenia opcji na domenę doliczyć też warto trzy opłaty dodatkowe. Weź je pod uwagę, bo z czasem być może konieczne będzie ich uregulowanie. Mowa tu o:

  • rejestracji domeny – po zwolnieniu adresu zostanie zrealizowana wykupiona przez Ciebie opcja. Konieczne wtedy jest zarejestrowanie domeny na Twoje dane, za co trzeba zapłacić. Przed skorzystaniem z konkretnego serwisu zatem sprawdź, ile kosztuje w nim taka usługa;
  • koszcie odnowienia opcji po czasie określonym w umowie – opcja zawsze jest wykupywana na dokładnie 3 lata. Jeśli w tym czasie pożądana domena wygaśnie, masz szansę ją przejąć i zarejestrować. Co jednak, jeśli obecny właściciel nie zrezygnuje z adresu? W takim przypadku możesz zrezygnować z usługi, gdy umowa wygaśnie albo przedłużyć ją na kolejne trzy lata (za darmo lub za dodatkową opłatą);
  • cenie transferu do innego operatora niż ten, który świadczył usługę opcji – nie każdy operator oferuje opcje na domeny. Może zdarzyć się, że usługę tę będzie trzeba wykupić w jednym serwisie, a po rejestracji konieczne będzie przeniesienie adresu do innego operatora. Czasem wiąże się to po prostu z jej transferem do serwisu, z którego regularnie korzystasz. Nie zawsze jednak takie działanie jest darmowe, warto więc porównać jego potencjalne koszty.

Ceny wymienionych powyżej elementów zależą zawsze od konkretnego operatora. Bardzo często zdarza się, że transfer jest darmowy. Cena za odnowienie wynosić może natomiast kilka lub kilkanaście złotych więcej niż koszt rejestracji. Mowa tu zatem o wydatku rzędu 70-90 zł. Jak widzisz natomiast, kwestii, na które warto zwrócić uwagę, jest bardzo dużo. Zawsze więc przed podpisaniem umowy uważnie zapoznaj się z jej zapisami i przekalkuluj cennik usługodawcy.

Kiedy opłaca się wykorzystać natychmiastową rezerwację domeny?

Na wykupienie opcji na domenę decydują się najczęściej osoby, dla których dany adres jest szczególnie ważny. Dotyczyć to może bardzo rozmaitych względów, np.:

  • pomysłu na nowy biznes,
  • podobieństwa do nazwy istniejącej już firmy,
  • podobieństwa do nazwy produktu,
  • „chwytliwości” i potencjału marketingowego adresu,
  • z uwagi na kwestie osobiste.

Często nazwa domeny jest cenna ze względów obiektywnych. Dotyczy to adresów uniwersalnych, w których tkwi duży potencjał komercyjny. Warto więc założyć opcję także na adresy, które w przyszłości będzie szansa odsprzedać ze znacznym zyskiem. Nie brak internetowych przedsiębiorców, w przypadku których takie działanie jest realnym źródłem znacznych zarobków. Często nawet zdobycie dzięki opcji jednej nazwy pozwoli Ci się znacznie obłowić. Dotyczy to sytuacji, gdy Ci się przejąć domenę znaną i pożądaną przez konkretną markę lub jej konkurencję.

Przedłużenie ważności opcji na daną domenę

W każdej chwili możesz sprawdzić, kto jest właścicielem danej domeny i kiedy kończy się jej okres rozliczeniowy. Wystarczy tylko, że skorzystasz np. z bazy WHOIS. Dowiesz się tam, ile jeszcze musisz czekać, aby obecny właściciel „stracił prawo” do danego adresu. Nie będziesz mieć natomiast nigdy pewności, że nie zdecyduje się on na jej przedłużenie. Właśnie dlatego opcję wykupuje się od razu na dłuższy czas – 3 lata.

Nie wiesz jednak, co właściciel będzie robił z domeną przez ten czas. Może z niej nagle zrezygnować, ale też nadal ją trzymać i z niej korzystać. Co w takim przypadku? Właśnie w takich sytuacjach sprawdzi się przedłużenie ważności opcji. Rozwiązanie to oferują wszyscy operatorzy. Zwykle przedłużenie zakłada dodanie aneksu do pierwotnej umowy. Zgodnie z zapisami powoduje przedłużenie okresu jej trwania o kolejne trzy lata.

Przedłużenie nie jest usługą darmową. Cena zależy zawsze od danego serwisu. Bywa, że stawka pozostaje taka sama jak za pierwszym razem lub nieco rośnie. Najczęściej jednak nie jest to znacząca różnica, a zaledwie kilka lub kilkanaście złotych na 3 lata. Gdy i ten okres upłynie, a domena wciąż nie zmieni właściciela, możesz ponownie skorzystać z przedłużenia. Nic jednak nie daje gwarancji, że ta sytuacja kiedyś w ogóle ulegnie zmianie.

Na jakie domeny warto zakładać opcje?

Wiesz już, jak działa opcja i kiedy zwykle jest wykorzystywana przez internautów. Czy da się jednak określić cechy domen, wobec których warto takie rozwiązanie zastosować? Adresy tego typu rzeczywiście mają kilka wspólnych punktów. Mowa tu zwykle natomiast o nazwach, na których odsprzedaży w perspektywie stosunkowo niedługiego czasu będzie można sporo zarobić. Wymienić tu można np.:

  • domeny składające się z jednego słowa, kluczowego dla danej branży – jest duża szansa na to, że przedsiębiorcy z danego sektora będą chcieli odkupić ten adres. Dzięki niemu łatwiej im będzie przyciągać klientów;
  • domeny polskie o marketingowym, „chwytliwym” charakterze, wykorzystujące grę słów – ich odkupieniem mogą być zainteresowane agencje marketingowe i kreatywne;
  • domeny zbliżone nazwą do popularnych marek, nazw firm i produktów – odkupić je mogą właściciele przedsiębiorstw, z którymi mogą być mylone,
  • domeny związane z technologiami wchodzącymi na rynek – mogą okazać się inwestycją, jeśli dane rozwiązanie zdobędzie popularność;
  • domeny unikatowe, skupione na ściśle określonym temacie, regionie czy grupie odbiorców – niewiele alternatywnych możliwości sprawia, że cena najlepszych adresów rośnie;
  • domeny po znanych i popularnych firmach – mogą generować ruch, a jednocześnie pozostawać interesujące dla bezpośredniej konkurencji.

Pamiętaj, że żaden adres nie da Ci nigdy całkowitej gwarancji zarobku. Każda domena jest inna i nawet zaistnienie powyższych przesłanek nie przesądza, że na danym zakupie zyskasz. To swoista inwestycja, która zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Adres, który wykupisz, może okazać się sukcesem. Weź jednak pod uwagę scenariusz, w którym zwyczajnie nikt nie będzie nim zainteresowany.

Jak skorzystać z opcji na domenę internetową? Instrukcja krok po kroku

W jaki sposób założyć opcję na domenę internetową? Proces też może wyglądać różnie, w zależności od serwisu, który do tego wykorzystasz. Najczęściej natomiast opisać go można w kilku prostych krokach:

  1. porównaj oferty opcji u różnych operatorów dostępnych na rynku. Sprawdź, który ma w swojej ofercie to rozwiązanie i oferuje je w najlepszych cenach;
  2. załóż konto w danym serwisie. Następnie zaloguj się do panelu klienta i przejdź do opcji pozwalającej na założenie opcji na domeny;
  3. Serwis nie ma zakładki bezpośrednio związanej z opcjami? W takiej sytuacji od razu przejdź do wyszukiwarki domen;
  4. wpisz adres, który Cię interesuje. System sam powinien pokazać, że jest on zajęty i określić, czy możesz założyć na niego opcję;
  5. czy założenie opcji jest dostępne? Jeśli tak, to na stronie zobaczysz przycisk umożliwiający podjęcie takiego działania;
  6. usługa zostanie dodana do koszyka. Opłać zamówienie, a na maila otrzymasz potwierdzenie, że dana domena została objęta opcją;
  7. gdy adres się zwolni, system automatycznie Cię o tym poinformuje. Wiadomość o tym prawdopodobnie otrzymasz drogą mailową.

Zobacz też: Jak sprawdzić, czy domena jest wolna? i Jak zarejestrować domenę internetową? Instrukcja krok po kroku

Czy opcje na domenę internetową można przenieść?

Opcja na domenę wykupywana jest u danego operatora. Jak wspominaliśmy, zwykle jest to serwis zajmujący się rejestracją domen, hostingami czy certyfikatami SSL. Podobnie więc jak w przypadku zwykłych adresów, samą opcję również możesz dowolnie przenosić. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać jej transfer do innego usługodawcy. Warunki i przebieg takiego działania jednak zależy już w znacznej mierze od konkretnego operatora.

Zwykle na stronie nowego serwisu znajdziesz przycisk umożliwiający łatwe przeniesienie opcji na domenę. Jeśli nigdzie go nie widzisz, skonsultuj się w tej sprawie z supportem. Specjaliści na pewno wyjaśnią Ci, jak przeprowadzić transfer bez zbędnych problemów.

Opłata za przeniesienie opcji zależy od oferty danych operatorów. Najczęściej taka usługa nic nie kosztuje i wliczona jest w cenę „rezerwacji”. Co więcej, transfer nie powinien wpływać w żaden sposób na okres ważności opcji, który został już opłacony. Przed zleceniem takiego działania jednak zawsze warto się upewnić, że podpisana umowa na pewno nie stanowi inaczej. W ten sposób unikniesz ewentualnych, przykrych niespodzianek.