🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

8 min. czytania

Jak sprawdzić, czy domena jest wolna?

Domeny internetowe

Fot. Storyset

Jak i gdzie sprawdzić, czy dana domena internetowa jest wolna, czy zajęta? Instrukcja krok po kroku z różnymi sposobami sprawdzania domeny

Spis treści
Domeny

Gdzie znaleźć najlepsze wolne domeny, które będą godnie reprezentowały Twój biznes online? Najlepsze strony WWW mają adresy, które zapadają w pamięć. Ty również możesz znaleźć idealną nazwę domeny, której nikt nie zajął. Jest na to kilka skutecznych sposobów.

Najlepsze wolne domeny znikają bardzo szybko. W internecie każdego dnia powstają tysiące stron, które muszą mieć swoje odpowiednio dobrane nazwy. To sprawia, że adres domeny, ściśle związany z danym sektorem czy branżą, interesuje wielu przedsiębiorców. Musisz się naprawdę śpieszyć, aby zarezerwować go przed swoją konkurencją. Jeśli natomiast Ci się to uda, zyskasz znaczną przewagę.

Domena internetowa powinna być krótka, „chwytliwa” i łatwa do zapamiętania. To właśnie ją będą w pasku adresu wpisywać internauci, aby przejść bezpośrednio na Twoją stronę. Właśnie dlatego wybierz domenę, którą bez problemu rozpozna każdy użytkownik internetu. Jak jednak sprawdzić, czy dana domena jest wolna i można ją kupić? Są na to cztery podstawowe sposoby. Oprócz ich przedstawienia wyjaśnimy w tym artykule również, co robić, gdy rejestracja domeny okaże się niemożliwa.

Dlaczego domena internetowa musi być wolna?

Domena internetowa to unikatowy adres tekstowy. Jego zadaniem jest tłumaczenie adresu IP na formę zrozumiałą dla internautów. Co natomiast istotne, pod nim dostępne są wybrane usługi, zgromadzone w danym miejscu, do którego prowadzi. W praktyce więc najczęściej są to strony WWW czy skrzynki pocztowe.

Jedna domena może być związana wyłącznie z jedną usługą (bardziej lub mniej rozbudowaną). W praktyce więc nie ma możliwości, by wybrana nazwa domeny prowadziła jednocześnie do dwóch witryn. To powód, przez który konieczne jest sprawdzanie dostępności domen. Jeśli bowiem interesująca Cię nazwa okaże się zajęta, to nie będzie możliwości korzystania z niej.

Wydawać by się mogło, że najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie dostępności nazwy domeny jest wpisanie jej w przeglądarkę. Jeśli pojawi się jakakolwiek strona, to znaczy, że dany adres WWW jest zajęty. W praktyce jednak nie każda domena musi być połączona z witryną. Nie zawsze też strona jest od razu widoczna w sieci Internet. Może być np. dopiero w budowie lub skrywa się pod nią inne rozwiązanie niż zwykła witryna. Właśnie dlatego konieczne jest sprawdzenie w inny, wiarygodny sposób, czy daną domenę internetową można zarejestrować.

Wolne domeny – metody, by sprawdzić konkretny adres internetowy

Istnieją cztery główne sposoby na sprawdzenie, czy dana domena już do kogoś należy. Mowa tu o:

  • wyszukiwarce domen,
  • bazie WHOIS,
  • oficjalnych wyszukiwarkach odpowiednich dla rejestrów,
  • stronach rejestratorów.

Zależnie od konkretnego sposobu, sprawdzisz w nich domeny różnego typu i o rozmaitych rozszerzeniach. W wielu przypadkach też przedstawione Ci zostaną alternatywne, nowe domeny. Warto rozważyć opcję ich rejestracji, jeśli pierwotnie zaplanowany adres nie będzie dostępny w najbliższym czasie.

1. Skorzystanie z wyszukiwarki domen

Dostępność domeny najszybciej sprawdzisz w niezależnej i całkowicie darmowej wyszukiwarce adresów https://dotisto.pl/. Jest to narzędzie niezwiązane z żadnymi hostingami czy rejestratorami. Dzięki temu oferuje naprawdę rozbudowaną listę rozszerzeń i nie stawia przed użytkownikiem żadnych ograniczeń.

Zaletą tego narzędzia jest jego imponująca szybkość. Od innych wyszukiwarek różni się tym, że wybierana domena zostanie sprawdzona w mniej niż 200 ms. Ułamek sekundy później otrzymujesz także listę innych podpowiedzi i rozszerzeń, które również mogą Ci się spodobać. Wszystkie adresy są podzielone na 27 kategorii tematycznych. To może stanowić dla Ciebie znaczne ułatwienie, szczególnie jeśli nie masz jeszcze pomysłu na konkretną nazwę.

Aby skorzystać z Dotisto.pl, wystarczy tylko wejść na stronę i wpisać interesującą Cię nazwę domeny bez przedrostka WWW. System wtedy:

  • sprawdzi możliwość jej rejestracji,
  • wskaże inteligentne sugestie, wykorzystujące oryginalne rozszerzenia,
  • stworzy listę podobnych domen, z których możesz skorzystać,
  • umożliwi zakup wolnego adresu lub pozwoli na przejście do bazy WHOIS.

Dotisto.pl cieszy się popularnością nie tylko dzięki szybkiemu działaniu i wysokiej funkcjonalności. To przemyślane narzędzie, które udostępnia użytkownikom szereg przydatnych funkcji. Możesz w ten sposób sprawdzić zarówno dostępność adresu, jak również:

  • wymowę nazwy domeny przez syntezator mowy – usłuszenie adresu wypowiedzianego na głos ułatwia podjęcie decyzji. Możesz dzięki temu zorientować się, w jakiej formie dotrze on do użytkowników, np. w reklamie;
  • historię domeny – ma to znaczny wpływ na wyszukiwarki i budowanie widoczności strony dostępnej pod daną domeną;
  • to, czy działa pod tą nazwą inna firma,
  • to, czy dana nazwa jest zarejestrowana w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie znakiem towarowym.

Wszystko to pozwoli Ci uniknąć znacznych kłopotów. Sprawdzi się szczególnie w przypadku domeny, która teoretycznie jest wolna, ale w praktyce powiązanych jest z nią wiele innych podmiotów.

2. Baza WHOIS

Alternatywą dla .dotisto jest oficjalna baza WHOIS. To baza danych i serwis internetowy, z pomocą którego sprawdzisz wszystkie domeny:

  • polskie,
  • europejskie,
  • globalne.

Co istotne, zaletą bazy WHOIS jest to, że przedstawia o wiele więcej informacji niż zwykłe wyszukiwarki domen. Korzystając z niej, dowiesz się bowiem, nie tylko tego, czy adres jest zajęty, ale również:

  • do kogo należy domena,
  • nazwy serwerów DNS, do których kieruje dana domena,
  • ważność domeny i datę jej wygaśnięcia,
  • datę ostatniej modyfikacji,
  • datę pierwszej rejestracji.

Wiedza na temat tego, kto jest abonentem adresu i kiedy ulegnie wygaśnięciu, może okazać się bardzo pomocna. Znając cykl życia domeny masz bowiem szansę na jej ewentualne przejęcie.

Adres w bazie WHOIS możesz sprawdzić na dwa sposoby. W przypadku domen polskich wystarczy wejść na stronę oferującą dostęp do bazy danych, np. https://dns.pl/whois. Znajdziesz tam puste okienko, w którym musisz wpisać interesujący Cię adres. Zaznacz, że nie jesteś robotem i naciśnij czerwony przycisk „Szukaj w bazie WHOIS”. System szybko wyświetli wszystko, co wie o danej domenie. Informacje zostaną przedstawione w formie czytelnej tabeli. Na poniższym przykładzie widać, że użyty przez nas adres „jakwybrachosting.pl” jest już zarejestrowany.

Każda domena europejska i globalna może zostać sprawdzona w serwisach współpracujących z WHOIS. Może to być np. https://www.whois.com/whois. W tym przypadku ponownie wpisujesz nazwę domenową w puste pole i klikasz „Search”. System po raz kolejny wyświetla wszystkie informacje dotyczące danego adresu.

W pierwszej kolejności dowiadujemy się o jego rejestratorze. Następnie zyskujemy coraz bardziej szczegółowe informacje. Wpisana przez nas domena „jakwybrachosting.pl” również nie jest dostępna. Widzimy natomiast jej status i szereg istotnych danych na jej temat.

Domeny krajowe mogą być kontrolowane przez rozmaite organy rejestracyjne. Najpopularniejsze w Polsce adresy .pl kontroluje NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). W przypadku rozszerzeń .com mowa o przedsiębiorstwie Verisign, które czuwa również nad popularną końcówką .net. Takich przykładów jest wiele, a liczne z tych jednostek dysponują również swoimi wyszukiwarkami.

W przypadku polskiego NASK jest to pokazany już w przykładzie wyżej serwis dns.pl. Zawsze natomiast warto korzystać z oficjalnych wyszukiwarek rejestrów odpowiednich dla danego typu domeny. Z reguły są one dostępne w internecie za darmo.

3. Nazwa domeny wyszukiwana u rejestratora

Wyszukiwarka domen to uniwersalne rozwiązanie oferowane przez serwisy rejestracyjne. W większości przypadków rejestracja domeny poprzedzona jest jej „prześwietleniem” w sieci. W praktyce jednak takie rozwiązania zwykle mają sporo wad. Serwisy tego typu chcą, by narzędzie wywołało w ich abonentach poczucie kompletnej obsługi. W praktyce jednak taką wyszukiwarkę cechuje dość powolne działanie i ograniczone funkcjonalności. W dodatku – przez częste współprace z określonymi hostingowcami – prezentowane wyniki są dość wybiórcze.

Nie warto opierać się wyłącznie na wynikach wyszukiwarek rejestratorów. Co prawda prawdopodobnie dobrze wskażą, czy domena jest wolna. Lepiej natomiast prześwietlić ją jeszcze w innym, wiarygodnym serwisie. To pozwoli zebrać więcej danych na jej temat. Może skutkować też otrzymaniem lepszych sugestii i alternatyw.

Co zrobić, gdy nazwa strony WWW jest zajęta?

Nazwa domeny – szczególnie ta popularna i od razu przychodząca do głowy – może być zajęta. Nie możesz zatem od ręki zarejestrować nazwy, na której Ci zależało. To poważny problem, przez który musisz zdecydować się na podjęcie określonych działań. Co więc możesz w takiej sytuacji zrobić?

Pierwszym krokiem może być sprawdzenie domeny w bazie WHOIS. Zobacz, kto jest jej właścicielem i do kiedy jest ważna. Wpisz też adres w przeglądarce, by przekonać się, czy jest wykorzystywana. Jeśli nie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że po upływie terminu ważności zostanie porzucona. W takim przypadku możesz skorzystać z opcji na domenę, aby „zarezerwować” pierwszeństwo jej zakupu.

Drugim rozwiązaniem jest zdecydowanie się na alternatywną nazwę. Większość wyszukiwarek pokaże Ci, jaka podobna domena jest wolna i może być Twoja. Masz więc szansę wybrać nieco inne rozwiązanie, np. z odmiennym rozszerzeniem. Wiele osób decyduje się też na dodanie do nazw drobnych szczegółów, niezmieniające sensu oryginalnego pomysłu. Mowa tu np. o przedrostkach „e-„, liczbach „24″ czy „360″ na końcu adresu, dopisku „online” itd.

Zawsze możesz też wymyślić zupełnie inny adres – wszystko zależy od Twojej kreatywności. Może być związany z sektorem, w którym działasz, ale też nazwą firmy, produktu czy Twoim imieniem i nazwiskiem. Następnie znowu sprawdź, czy kolejna wersja domeny jest wolna. Przy odrobinie szczęścia uda Ci się w końcu trafić na nazwę idealnie pasującą do Twojego miejsca w sieci.

Jakie domeny internetowe są najczęściej zajęte?

Zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym, istnieje wiele rodzajów domen. Rejestrować możesz m.in.:

Podobnie jak w przypadku każdej branży, są produkty, które cieszą się jednak szczególną popularnością. Wśród domen wyróżnić można dwa takie typy, zależnie od obszaru działalności:

  • na rynku polskim najczęściej zajęte są domeny .pl – to po nie sięga najwięcej polskich twórców stron internetowych;
  • na rynku globalnym najczęściej zajęte są domeny .com – po nie sięgają twórcy stron międzynarodowych.

Wybierając domenę, dobrze więc zastanów się, do kogo skierowana będzie Twoja strona. Adres ma bowiem znaczenie dla kwestii widoczności witryny w sieci (Wpływ domeny internetowej na SEO). Jeśli dana nazwa nie jest wolna, warto zastanowić się, co bardziej Ci się opłaci:

  • zmiana głównej nazwy domeny,

czy

  • wybór innego rozszerzenia.

Oba rozwiązania mają mocne i słabe strony. Nie zawsze nowa nazwa będzie równie skutecznie przyciągała odbiorców, jak pierwotny pomysł. Zastosowanie mniej popularnej końcówki natomiast może przełożyć się na widoczność i zasięgi. Niektóre rozszerzenia będą hamować Twój rozwój, podczas gdy inne utrudnią docieranie do niewielkich społeczności. Musisz więc zastanowić się nad strategią rozwoju Twojej firmy w internecie.

Zobacz też: Jak zarejestrować domenę internetową? Instrukcja krok po kroku i Jak połączyć domenę z hostingiem? Instrukcja podpinania domeny