🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

9 min. czytania

Błąd HTTP 502 (Bad Gateway)

HTTP 502 (Bad Gateway)

Fot. MM

Co znaczy błąd 502 (Bad Gateway)? Jakie są jego możliwe przyczyny? Jak naprawić błąd HTTP 502 w praktyce? Sprawdź poradnik!

Spis treści
Serwer

Występowanie błędu 502 (Bad Gateway) jest dość powszechne. Zapewne kiedyś już go widziała większość osób zarządzających swoimi witrynami. Nie będzie nowością także dla tych, którzy korzystają na co dzień z sieci w celach rozrywkowych. Pojawia się na monitorze bez uprzedzenia, wskazując na wystąpienie problemu.

Jak wszystkie kody HTTP 5xx, wskazuje na kłopoty po stronie serwera. Zwykle rzeczywiście nie wynika z działań klienta (np. przeglądarki) czy użytkownika. Każdy powinien wiedzieć natomiast, jak się zachować, gdy już się pojawi. Właśnie dlatego w tym artykule szczegółowo opisaliśmy jego źródła, wygląd, znaczenie oraz metody naprawy.

Co to jest błąd 502?

Błąd 502 (Bad Gateway) w wolnym tłumaczeniu oznacza błąd bramy serwera. W praktyce natomiast wskazuje, że pośredni serwer proxy uzyskał nieprawidłową odpowiedź od innego serwera (nadrzędnego). Alternatywnym rozwiązaniem jest to, że nie nadeszła ona w ogóle. To sprawiło natomiast, że żądanie użytkownika nie mogło zostać zrealizowane.

Komunikat 502 to jeden z tych błędów HTTP, z którym zazwyczaj musi poradzić sobie administrator. Mimo to jednak jest także niezwykle irytujący dla użytkownika końcowego. Uniemożliwia odwiedzenie konkretnej witryny i może blokować żądania przez dłuższy czas. Nie występuje najczęściej natomiast z powodu problemu komputera, przeglądarki czy połączenia internetowego. Przez to prędzej czy później trafić na niego może niemalże każdy internauta.

Sporadycznie zdarza się, że za pojawienie się błędu 502 nie odpowiadają błędy serwera. W takich sytuacjach wina leżeć może np. po stronie użytkownika czy klienta, z którego korzysta. To sprawia, że on też czasem ma wpływ na uzyskanie poprawnej odpowiedzi serwera i usunięcie problemu. Kilka skutecznych sposobów, prowadzących do uporania się z tym kodem HTTP, omówiliśmy w dalszej części artykułu.

HTTP 502 pojawia się niezależnie od systemu czy witryny. Wyświetli się w dowolnej przeglądarce i na dowolnym urządzeniu. Rozumie goGoogle Chrome, Firefox czy Edge na komputerze, laptopie oraz urządzeniu mobilnym. Sam wygląd komunikatu bywa natomiast dość zróżnicowany. Osoba zarządzająca daną witryną może dostosować jego wygląd do koncepcji całego serwisu. Rozmaite są także komunikaty tekstowe, wyświetlające się zamiast żądanej strony internetowej. Wśród najpopularniejszych form spotkać możesz np.:

  • Błąd 502,
  • Błąd proxy 502,
  • Błąd tymczasowy (502),
  • Tymczasowy błąd 502 Bad Gateway,
  • 502 Błąd serwera: serwer napotkał tymczasowy błąd i nie mógł zrealizować żądania,
  • HTTP 502,
  • Zła brama: serwer proxy otrzymał niepoprawną odpowiedź od serwera nadrzędnego.

Albo próbą wyjaśnienie w j. angielskim:

  • „The server encountered a temporary error and could not complete your request.”
  • „502 – Web server received an invalid response while acting as a gateway or proxy server. There is a problem with the page you are looking for, and it cannot be displayed. When the Web server (while acting as a gateway or proxy) contacted the upstream content server, it received an invalid response from the content server.”
  • „Error: Server Error The server encountered a temporary error and could not complete your request. Please try again in 30 seconds.”

Poniżej prezentujemy przykładowy wygląd błędu HTTP 502.

Formuła

Błąd 502 (Bad Gateway)

Kiedy występuje błąd 502? Przyczyna

Błąd 502 jest niezależny od konkretnej konfiguracji, przez co pojawia się na dowolnych przeglądarkach. Nie zależy od systemu czy urządzenia. To sprawia, że trudno czasem zlokalizować przyczynę jego powstawania. Jak zwykle bywa z komunikatami HTTP, jego forma jest bardzo oszczędna. Informuje, że serwer proxy otrzymał nieprawidłową odpowiedź od serwera głównego. Mógł też nie otrzymać jej w ogóle. Dlaczego jednak tak się dzieje? Opisywany kod stanu HTTP najczęściej wynika z:

  • nieprawidłowej konfiguracji serwera,
  • przeciążenia serwera,
  • tymczasowych problemów z serwerem,
  • problemów w pamięci podręcznej przeglądarki,
  • kłopotów z rekordami DNS,
  • błędnych ustawień firewall / WAF,
  • ograniczeń i problemów ze strony hostingodawcy.

W większości przypadków błąd ten wyeliminować może administrator witryny internetowej. Czasem natomiast kłopoty rozwiązywane stosunkowo szybko są przez samych internautów. Zdarza się bowiem, że stanowią one jedynie tymczasowy kłopot, którego rozwiązanie nie jest skomplikowane. To sprawia, że lista działań, możliwych do podjęcia w przypadku wystąpienia komunikatu HTTP 502, jest wyjątkowo długa.

Znaczenie błędu 502 dla witryny i jej pozycjonowania w sieci

Pojawienie się błędu 502 Bad Gateway nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie witryny w internecie. Zaraz po wyświetleniu się komunikatu nie zajmie ona niższego miejsca w wynikach wyszukiwania niż do tej pory. Nie oznacza to jednak, że kod HTTP nie wpłynie w żadnym stopniu na jej widoczność w sieci.

Przede wszystkim warto pamiętać, że roboty Google na bieżąco i bezustannie monitorują witryny WWW. Jeśli któreś z nich zostały zablokowane przez błąd HTTP, czasowo indeksowanie zwalnia. Problem pojawia się, gdy błąd występuje regularnie w jednym miejscu lub trwa przez dłuższy czas. W takim przypadku negatywnie wpływa on na wizerunek całej witryny. Po pewnym czasie adres może nawet zostać usunięty z indeksu. To oznacza natomiast, że przestanie być pokazywany w wynikach wyszukiwania. Jeśli z kolei do tej pory go tam nie było, to nie zostanie zaindeksowany.

Takie działanie znacząco zmniejszy lub zupełnie zminimalizuje ruch organiczny w witrynie. Aby ją odwiedzić, internauci będą musieli posługiwać się nazwą domeny lub przekierowaniami z reklam. W wielu przypadkach natomiast nie są to rozwiązania tak wydajne, jak ruch organiczny. Ograniczenie źródeł kliknięć przekłada się natomiast na popularność marki, liczbę wejść i zyski z wyświetlanych reklam. W przypadku sklepów internetowych te same problemy wpływają na spadki sprzedaży, mniejsze zyski i generowanie wyższych strat.

502 Bad Gateway negatywnie wpływa również na wizerunek e-biznesu od strony PR-owej. Internauci unikają stron, na których często pojawiają się błędy. Konkurencyjne serwisy w końcu są ogólnodostępne i bardzo łatwo je znaleźć. To sprawia, że potencjalnego klienta łatwo stracić i bardzo trudno odzyskać. Wskazane jest więc jak najszybsze uporanie się z tym komunikatem HTTP i przywrócenie witryny do pełnej sprawności.

Jak naprawić błąd 502?

Naprawa błędu 502 często jest dość skomplikowana. Nie wynika to jednak najczęściej z rozmiarów i powagi problemu. Wszystko przez poważne trudności ze zlokalizowaniem jego źródła. Odpowiadać za niego bowiem może zarówno serwer, jak i proxy czy przeglądarka. To sprawia, że na swój sposób walczyć z nim może administrator, hostingodawca, ale też niezwiązany z serwisem internauta. Długie i zróżnicowane są zatem listy polecanych metod, skierowane do obu stron. Znajdziesz na nich zarówno podstawowe i proste czynności, jak i te bardziej zaawansowane. Każda z nich natomiast może przybliżyć Cię do rozwiązania problemu.

Jak naprawić błąd 502 po stronie administratora?

Osoba zarządzająca witryną internetową musi działać szczególnie szybko. Wystąpienie komunikatu 502 może wywołać znaczne straty. Do poszukiwań źródła problemu musisz więc przystąpić od razu. Do Twojej dyspozycji jest kilka najpopularniejszych sposobów:

  • sprawdź działanie serwera – za występowanie błędu 502 często odpowiada serwer. Warto zatem upewnić się, że działa on poprawnie. Osoby o odpowiednich umiejętnościach mogą przyjrzeć się jego konfiguracji osobiście. W innym przypadku lepiej skorzystać z pomocy hostingodawcy, by nie pogorszyć sytuacji. Zdarza się ponadto, że za powstawanie komunikatu HTTP odpowiada przeciążenie serwera. W takich przypadkach może to być tymczasowy problem i możliwe, że ustąpi sam;
  • sprawdź dziennik błędów – wewnętrzne błędy witryny czasem prowadzą do wystąpienia błędów HTTP. Warto przejrzeć dziennik, zwracając uwagę na ostatnie problemy wygenerowane przez stronę. Wśród nich masz szansę znaleźć źródło kłopotów;
  • skontroluj CDN – zapory sieciowe i usługi ochrony DDoS usług zewnętrznych, takich jak np. CloudFlare, czasem prowadzą do występowania problemów. Spróbuj wyłączyć na chwilę Content Delivery Network i przekonaj się, czy to pomoże w zlikwidowaniu kodu HTTP. Korzystasz z systemu zarządzania treścią (CMS), takiego jak np. WordPress? Sprawdź więc także poprawność funkcjonowania wtyczek zabezpieczających, jeśli masz takie zainstalowane;
  • sprawdź serwery DNS – zmiany ustawień rekordów DNS czasem wywołują błędy. Podobne rzeczy dzieją się też przy zmianie adresu IP. Poczekaj w takiej sytuacji, aż serwery DNS pobiorą nowe dane. Po ich aktualizacji błąd 502 może zniknąć;
  • sprawdź aktualizacje i ostatnie zmiany po stronie serwera, systemu i witryny – jeśli błąd pojawił się nagle, przeanalizuj ostatnie zmiany wprowadzane na stronie, w systemie czy na serwerze. Być może aktualizacje lub nowe rozwiązania nie są kompatybilne z dotychczas używanymi. Warto wyłączać je po kolei i obserwować, czy kod HTTP nadal występuje. Próbując przywrócić poprzednie wersje, pamiętaj jednak zawsze, by wykonać kopię zapasową;
  • upewnij się, że przyczyną problemu nie są limity w hostingu – zbyt duży ruch może sprawić, że przekroczysz limity nakładane na Twoje miejsce w sieci przez hostingodawcę. Upewnij się, że na pewno do tego nie doszło. W innym przypadku konieczne może być zwiększenie pakietu hostingowego. Informacje o takiej sytuacji najczęściej pojawiają się w panelu klienta usługi. Zmiana pozwoli Ci na swobodne przyjmowanie większej liczby użytkowników, bez obaw o poprawność działania strony;
  • skontaktuj się z hostingodawcą – jeśli żadna z powyższych porad nie przyniosła efektów, skorzystaj z pomocy specjalisty. Zwróć się do firmy zapewniającej Ci usługi hostingowe. Rzetelny serwis powinien pomóc Ci w odnalezieniu źródeł problemów i uporaniu się z nim.

Jak naprawić błąd 502 po stronie użytkownika?

W większości przypadków to serwer odpowiada za wystąpienie kodu 502 Bad Gateway. W takim przypadku internauta jest w zasadzie bezbronny i nic nie może zrobić. Zdarza się jednak, że kod wywołuje nieprawidłowa konfiguracja klienta, czyli przeglądarki. Warto więc podjąć kilka działań, zmierzających do wyeliminowania wystąpienia tego scenariusza:

  • odśwież lub uruchom ponownie stronę internetową – podstawowy sposób, który nic nie kosztuje. Odśwież stronę i zobacz, czy błąd 502 zniknął. Jeśli był on tymczasowy, być może tyle wystarczy. Naciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl + F5 (Windows) lub CMD + R (MacOS) trwa krótką chwilę, choć nie zawsze przynosi efekty;
  • wyczyść pamięć podręczną przeglądarki – kolejne działanie, które wielu internautów podejmuje intuicyjnie. Często w pamięci znajdują się dane niepoprawne i nieaktualne. Warto spróbować je usunąć, a następnie załadować witrynę internetową ponownie. Przy odrobinie szczęścia tyle wystarczy, aby pozbyć się problemu;
  • wypróbuj inną przeglądarkę i tryb incognito – błąd 502 jest czasem wynikiem nieodpowiedniego działania przeglądarki. Skorzystaj zatem z innego rozwiązania. To pozwoli Ci zorientować się, czy winny w tej sytuacji jest konkretny klient;
  • sprawdź połączenie sieciowe – gdy problem występuje przez dłuższy czas, a w dodatku powtarza się na różnych witrynach, warto zresetować urządzenie sieciowe. Spróbuj wyłączyć modem i uruchomić go ponownie za kilkadziesiąt sekund. Jeśli błąd nadal będzie się pojawiał, a dodatkowo pojawią się jeszcze inne kody HTTP, skontaktuj się z dostawcą usług internetowych;
  • skontaktuj się z administratorem witryny – gdy problem widoczny jest tylko w jednym miejscu, a powyższe metody nie działają, napisz do administratora strony. Zapewne wina w tym przypadku leży po stronie serwera. Czasem jednak osoby odpowiadające za daną witrynę mogą nie zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego. Warto więc na wszelki wypadek ich o tym fakcie poinformować. Wskazane jest także szczegółowe opisanie chwili, gdy kod 502 Bad Gateway wyświetlił się na monitorze. Może to usprawnić poszukiwania źródła kłopotów i przyśpieszy ich eliminację.