🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

8 min. czytania

Błąd HTTP 403 (Forbidden)

HTTP 403 (Forbidden)

Fot. MM

Co znaczy błąd 403 (Forbidden)? Jakie są jego możliwe przyczyny? Jak naprawić błąd HTTP 403 w praktyce? Sprawdź poradnik!

Spis treści
Serwer

Błąd 403 Forbidden jest stosunkowo często spotykany. Podobnie jak wszystkie kody HTTP 4xx, wskazuje na problem występujący po stronie użytkownika. Zdarzyć się może natomiast również, że odpowiadać za niego będzie np. serwer internetowy. Przyczyny jego powstawania są niezwykle różnorodne. To przekłada się też na wiele sposobów prowadzących do rozwiązania tego kłopotu. By chronić stronę internetową i jej pozycję oraz renomę w sieci, wskazane jest przystąpienie do działania jak najszybciej. Aby to było jednak możliwe, musisz wiedzieć, co w takiej sytuacji należy robić w pierwszej kolejności. Poznaj też od podstaw znaczenie błędu 403 Forbidden i wszelkie kwestie związane z jego występowaniem.

Co to jest błąd 403 Forbidden?

Na samym wstępie warto wytłumaczyć, co dokładnie oznacza błąd 403. Kiedy może on pojawić się na ekranie użytkownika? Gdy jego żądanie zostanie zrozumiałe, ale serwer internetowy zabroni dostępu do danego zasobu. Efektem takiego zdarzenia będzie pojawienie się w wyszukiwarce dedykowanego komunikatu zamiast witryny. Zależnie od systemu, strony internetowej i serwera, może on przybierać rozmaite formy graficzne i pisemne. Na Twojej stronie zaprojektować go możesz zgodnie ze swoimi potrzebami. Poniżej przykład z wyszukiwarki Google.

Błąd 403 najczęściej kojarzony jest z sytuacją, gdy użytkownik nie ma uprawnień, by otrzymać dostęp do danej zawartości. Z tego powodu komunikat ten bywa porównywany do błędu 401 Unauthorized. W jego przypadku jednak ponowne uwierzytelnianie, przy zachowaniu tych samych danych, nie przyniesie rezultatu. Brak dostępu bowiem wynika ze struktury serwisu i zablokowaniem części zawartości dla osób postronnych.

Czasem błąd może być uzupełniony o informację np.:

  • „You don’t have permission to access / on this server.”
  • „You do not have permission for this request /”
  • „You don’t have permission to access this resource.”

Formuła

403 Forbidden

Kiedy występuje błąd 403? Przyczyna

Najczęściej HTTP 403 występuje w dwóch sytuacjach:

  • gdy strona działa poprawnie, ale właściciele serwera celowo zablokowali dostęp do pewnych zasobów;
  • gdy dostępu do zasobów nie mają użytkownicy, którym teoretycznie powinien on przysługiwać. W tym przypadku odpowiedzialny może być za to np. błąd konfiguracji serwera.

Pierwsze rozwiązanie spotykane jest bardzo często na różnorodnych stronach internetowych. Zablokowane treści mogą być dostępne wyłącznie dla użytkowników zarejestrowanych. Odblokowywać się będą zatem dopiero po tym, jak internauta udowodni, że ma zezwolenie. Może to zrobić np. za pomocą logowania. Domagając się dostępu do witryny bez tego, zobaczy natomiast właśnie komunikat 403 Forbidden.

Omawiany błąd HTTP dotyczyć w tym przypadku może także prób uzyskania dostępu do stron, do których dostęp jest zabroniony. Często są to choćby podstrony z zaawansowanymi ustawieniami, dostępne tylko dla administratorów. Nie musi zresztą chodzić tu o witrynę. Taka sama zasada obejmować może np. plik przeznaczony wyłącznie dla osób mających odpowiednie uprawnienia.

Drugi scenariusz zakłada wystąpienie błędu po stronie administratora. Może przybierać rozmaite formy i wynikać z różnorodnych sytuacji. W praktyce oznacza natomiast, że dostępu do zasobów nie mają osoby, które powinny go mieć. Innymi słowy, w tej sytuacji użytkownik nie wiele może zdziałać, bo konieczna jest interwencja właściciela witryny. Adres URL powinien w tej sytuacji jak najszybciej zacząć prawidłowo działać, szczególnie jeśli dany zasób w ogóle nie miał mieć nałożonych żadnych ograniczeń.

Znaczenie błędu 403 dla witryny i jej pozycjonowania w sieci

Zabroniony dostęp do strony, którą próbuje otworzyć użytkownik, może wywoływać irytację, ale nie musi. Jeśli jest to uzasadnione działanie, zapewne nie odbije się to na witrynie w żaden negatywny sposób. Nikogo bowiem nie zdziwi odmowa dostępu, jeśli nie przeszło się pozytywnie wymaganego procesu logowania. Co innego jednak w przypadku pojawiania się nieuzasadnionego błędu 403.

Komunikat HTTP 403 może zdenerwować internautów, którzy są pewni, że powinni mieć dostęp do danego zasobu. Pliki czy zawartości niedostępne z niewiadomej przyczyny mogą odbić się niechęcią do Twojej marki i biznesu online. To z kolei przełoży się na negatywne opinie oraz wywoła spadek zaufania. Jak zapewne się domyślasz, takie negatywne nastroje trudno uspokoić. Są niebezpieczne zwłaszcza w dobie internetu, gdy informacje szybko się rozchodzą. Przez pozornie błahy błąd stracić możesz zatem wielu potencjalnych odbiorców czy klientów. Co gorsza, istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że przejdą oni do konkurencji. To dodatkowo osłabi Twoją pozycję na rynku.

Brak możliwości przeglądania danej zawartości przez część odbiorców ma ponadto konsekwencje w pozycjonowaniu. Robot Google może dostrzec, że internauci nie mają dostępu do swojego konta czy konkretnego zasobu. Przez to strona może nie zostać zaindeksowana. Ostatecznie nie będzie zatem pojawiała się w wynikach wyszukiwania. Jeśli z kolei miała już swoje miejsce w wyszukiwarce, wysoce prawdopodobne, że zostanie usunięta. Możliwe też, że zostanie „zepchnięta” na niższą pozycję. To może znacznie zmniejszyć liczbę odwiedzin i negatywnie wpłynąć na kondycję Twojego e-biznesu.

Oczywiście nie jest wykluczone, że zwyczajnie nie chcesz, aby dana witryna pojawiała się w wyszukiwarce. Część podstron w końcu nie musi generować ruchu organicznego. Przekierowania do nich mogą być dostępne np. ze strony głównej serwisu. W takim przypadku lepiej jednak np. dodać tagi „nofollow” i „noindex”. Dzięki temu zasoby nie będą widoczne dla robotów Google w ogóle. Nie będzie to więc negatywnie wpływało na renomę domeny.

Jak naprawić błąd 403?

Jak zapewne już się domyślasz, próba naprawienia błędu 403 podejmowana może być z dwóch różnych stron. Szansę na uporanie się z problemem ma zarówno właściciel witryny czy serwera, jak i zwykły użytkownik. W obu przypadkach wyróżnić można kilka różnych praktyk, które mogą zadziałać. To, która z nich okaże się skuteczna, w głównej mierze zależy od charakteru konkretnego przypadku. Zalecamy więc stosowanie ich po kolei, od najczęściej skutecznie pozbywającego się kłopotu, aż po „rozwiązania ostateczne”.

Jak właściciele serwera i administratorzy strony WWW mogą naprawić błąd 403?

Osobom zarządzającym danym miejscem w sieci szczególnie zależeć powinno na jak najszybszym wyeliminowaniu błędu. Jeśli masz dostęp do serwera, przystąp od razu do działania. Do Twojej dyspozycji są takie rozwiązania, jak:

  • przeanalizowanie pliku konfiguracyjnego – plik znajdujący się w głównym folderze witryny. Zawiera wszystkie najważniejsze informacje o niej, a także zasady jej działania. Sprawdzając go, masz szansę naprawić problem, który pojawił się na serwerze. Sprytnym sposobem jest czasowe usunięcie z niego podejrzanych elementów (koniecznie zrób kopię zapasową!). Dzięki temu przekonasz się, czy HTTP 403 nadal występuje. Jeśli nie, znalazłeś źródło kłopotów;
  • sprawdzenie reguł i logów WAF – przejrzyj reguły i logi Web Application Firewall (np. ModSecurity), aby zidentyfikować, czy są jakieś blokady lub reguły wpływające na błąd 403. Jeśli tak, rozważ ich tymczasowe wyłączenie lub modyfikację, aby zobaczyć, czy to rozwiązuje problem. Pamiętaj, że wyłączenie WAF może zwiększyć ryzyko bezpieczeństwa, dlatego zrób to ostrożnie i na krótki okres;
  • złośliwe oprogramowanie – korzystając regularnie z przeglądarki, natknąć się można na wiele działań internetowych oszustów. Upewnij się, że na Twoim serwerze lub komputerze nie znalazło się więc szkodliwe oprogramowanie. Może ono odpowiadać za pojawianie się błędu 403. Przeskanuj stronę programem antywirusowym (więcej: Czy strona ma wirusa?) i sprawdź, czy jest bezpieczna;
  • reset uprawnień do katalogów i plików – uprawnienia dostępu określają sposoby działania, zapisu i odczytu plików znajdujących się na serwerze. Sprawdź, czy w żadnym katalogu nie doszło do błędu i wpisania nieodpowiedniej wartości. Spróbuj zresetować uprawnienia i przekonaj się, czy problem ustąpił;
  • przyjrzenie się rozszerzeniom, wtyczkom i aktualizacjom – na Twojej stronie albo serwerze wprowadzone zostały niedawno nowe rozwiązania? Upewnij się, że żadne z nich nie wpłynęło negatywnie na działanie witryny. Sprawdź np. wtyczki WordPress, wyłączając je po kolei i obserwując zmiany na stronie. Jeśli problem zniknie, poszukaj alternatywnego rozszerzenia, a następnie usuń to, które wywołało zamieszanie;
  • kontakt z dostawcą usług hostingowych – jeśli wszystkie powyższe sposoby zawiodą, skontaktuj się z firmą odpowiedzialną za hosting, z którego korzystasz. Być może problem jest o wiele poważniejszy lub wystąpił w miejscu, do którego nie masz dostępu. W takim przypadku specjaliści powinni pomóc Ci w jak najszybszym zlokalizowaniu usterki. Jeśli korzystasz z usług rzetelnej firmy, pomoże Ci ona w usunięciu szkodliwego komunikatu.

Jak naprawić błąd 403 od strony użytkownika?

Zdarza się, że błąd 403 irytuje nie tylko właściciela strony, ale i użytkownika. Wyobraź sobie, że zawsze wchodzisz na daną stronę bez problemu, aż nagle serwer nie chce Ci jej pokazać. Załóżmy, że wpisujesz poprawne dane logowania, a nadal nie widzisz zawartości. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto wypróbować kilka metod, które mogą okazać się w takiej sytuacji pomocne:

  • odświeżenie strony – brzmi banalnie, ale zdarza się, że działa. Błąd 403 czasem występuje tylko czasowo, a po naciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl i F5 (CMD + R na macOS) może zniknąć. Oczywiście warto tu podkreślić, że sposób ten nie zawsze jest skuteczny. Jego wykonanie trwa natomiast sekundę i nic nie kosztuje. Warto więc po nie zawsze sięgnąć na samym początku;
  • sprawdzenie adresu URL – czasem internauta przez przypadek może wpisać adres witryny, do którego nie ma dostępu. W takiej sytuacji błąd 403 Forbidden łatwo naprawić — wystarczy zmienić URL na poprawny;
  • wyczyszczenie pamięci podręcznej i cookies – w pamięci podręcznej mogą zalegać nieaktualne dane dotyczące witryny. Przeglądarka pobiera je i wprowadza, choć są niepoprawne. To skutkuje wystąpieniem HTTP 403, dlatego warto regularnie czyścić te miejsca;
  • sprawdzenie rozszerzeń w przeglądarce – najpopularniejsze przeglądarki oferują rozmaite rozszerzenia. Nie na wszystkie jednak dobrze reagują strony internetowe. Czasami niektóre „dodatki” generują rozmaite błędy, z 403 Forbidden na czele. Łatwo to natomiast sprawdzić. Wystarczy wstrzymać pracę każdego pluginu po kolei i obserwować, czy problem z niknie. Jeśli tak, to problematyczne rozwiązanie warto zastąpić innym i sprawdzonym;
  • powiadomienie administratora witryny – jeśli użytkownik nie ma dostępu tylko do jednej strony internetowej, którą próbuje otworzyć, powinien skontaktować się z jej zarządcą. Być może problem leży po stronie serwera i jako internauta nic z nim nie może zrobić. Często administratorzy mogą nie zauważyć wystąpienia problemu od razu. Im szybciej dostaną wiadomość z taką informacją, tym szybciej przystąpią do usunięcia awarii;
  • kontakt z dostawcą usług internetowych – zdarza się, że problem 403 występuje na więcej niż tylko jednej stronie internetowej. Źródłem problemu może być zatem nie konkretna witryna, ale dostęp do sieci. W takiej sytuacji należy utworzyć zgłoszenie do dostawcy usług internetowych.