🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

7 min. czytania

Błąd HTTP 408 (Request Timeout)

HTTP 408 (Request Timeout)

Fot. MM

Co znaczy błąd 408 (Request Timeout)? Jakie są jego możliwe przyczyny? Jak naprawić błąd HTTP 408 w praktyce? Sprawdź poradnik!

Spis treści
Serwer

Występowanie błędu 408 nie jest częste, bywa natomiast wyjątkowo irytujące z perspektywy użytkownika. Uniemożliwia dostanie się na pożądaną stronę internetową, która — być może — jeszcze do niedawna działała bez zarzutu. Podobnie jak wszystkie kody HTTP 4xx, występowanie tego komunikatu wskazuje na problem po stronie klienta. Najczęściej rzeczywiście odpowiada za to nieprawidłowa komunikacja między serwerem a przeglądarką. Czasem natomiast zdarza się również, że przyczyną kłopotów jest funkcjonowanie serwisu internetowego. Wynika z tego, że zarówno administrator, jak i użytkownik, powinien wiedzieć, jak uporać się z tym kodem. Sposobów na to jest kilka i to z obu perspektyw. W dalszej części artykułu omówiliśmy te z nich, które uznać można za najskuteczniejsze.

Co to jest błąd 408?

Błąd 408 Request Timeout informuje, że upłynął czas oczekiwania serwera na odpowiedź ze strony klienta. Oznacza to najczęściej, że w określonym terminie przeglądarka nie przesłała zapytania od użytkownika do serwera. Konsekwencją takiego zdarzenia jest to, że oczywiście nie mogło być ono poprawnie zrealizowane. Ostatecznie zatem połączenie zostało utracone. Internauta przez to nie otrzymał żądanego zasobu, czyli np. nie otworzyła się strona WWW, którą wywołał.

Do poprawnego otworzenia witryny internetowej potrzebne są dwie najważniejsze rzeczy:

  • sprawnie działające połączenie internetowe,
  • poprawna komunikacja między przeglądarką a serwerem.

Serwer oraz klient (np. przeglądarka) przesyłają między sobą komunikaty stanu HTTP. Jeśli wszystko jest w nich w porządku, zwykle użytkownik ich nawet nie widzi. Co się jednak stanie, gdy wystąpi błąd 408? W takiej sytuacji, po wpisaniu adresu URL w pasek przeglądarki, na monitorze nie pojawia się żądana witryna. Zamiast niej widoczna jest plansza z komunikatem. Może on przybierać bardzo różnorodne formy. Dotyczy to zarówno jego formy graficznej, jak i tekstowej. Wpływ na nią ma bowiem m.in. serwer, system operacyjny oraz indywidualne rozwiązania wprowadzone przez administratora. Poniżej prezentujemy przykładowy wygląd komunikatu.

408 Request Timeout często kojarzony jest z dość podobnym błędem HTTP 504 (Gateway Timeout). W jego przypadku jednak mamy do czynienia z brakiem odpowiedzi od serwera. Kod opisywany w tym artykule natomiast zdecydowanie częściej wynika z działania przeglądarki. Od tej zasady zdarzają się wyjątki. Czasem dojść może do wystosowania komunikatu przez serwer w trybie bezczynności. Nie przeszkodzi w tym nawet brak wcześniejszego wystosowania żądania przez klienta. Są to natomiast sytuacje sporadyczne i zdecydowanie rzadziej spotykane.

Do błędu może być też dołączone dodatkowe wyjaśnienie np.:

  • „This request takes too long to process, it is timed out by the server. If it should not be timed out, please contact administrator of this web site to increase 'Connection Timeout’.”
  • „408 Request Time-out. Your browser did’nt send a complete request in time.”

Formuła

408 Request Timeout

Kiedy występuje błąd 408? Przyczyna

W ogólnym rozumieniu, przyczyną błędu 408 jest brak pełnego żądania dostarczonego przez klienta do serwera w wyznaczonym limicie czasu. To sprawia, że połączenie zostaje utracone. Użytkownik nie otrzymuje zatem dostępu do wskazanego zasobu (np. strony internetowej). Co jednak jest bezpośrednim źródłem takiego zdarzenia? Najczęściej jego wystąpienie wynika m.in. z:

  • nieprawidłowego wpisania adresu strony internetowej,
  • problemów z połączeniem internetowym, jego przeciążeniem i stabilnością,
  • błędów w konfiguracji serwera i jego przeciążenia.

Zdarza się również, że do pojawienia się HTTP 408 prowadzi występowanie innych błędów. Choć na monitorze pojawia się ten kod, związany może być z zaistnieniem błędów 403 albo 405.

Jak widać, pokazanie się na ekranie użytkownika opisywanego błędu wynikać może zatem zarówno z działalności administratora, jak i klienta. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie częściej spotykane. Oznacza to, że osoba zarządzająca stroną czasem nie jest w stanie zrobić nic, co by dawało szansę na wyeliminowanie problemu. Nie oznacza to jednak, że nie może próbować. Metod na naprawę tego błędu jest wiele i dotyczą obu stron połączenia.

Jak naprawić błąd 408?

Istnieje kilka najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z pojawiającym się błędem 408. Poniżej podzieliliśmy je na te, których podjąć się mogą osoby zarządzające witryną oraz jej użytkownicy końcowi. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych kodów 4xx, przyczyny kłopotów bywają rozmaite. Przekłada się to na znaczną różnorodność w metodach ich naprawy. Podkreślić warto natomiast, że mogą one dotyczyć zarówno spraw błahych, jak i poważniejszych awarii. Właśnie dlatego niżej wymienione możliwości są tak zróżnicowane.

Jak naprawić błąd 408 od strony administratora?

Bardzo często administratorzy są bezradni wobec błędu 408. Dzieje się tak najczęściej, gdy wynika on z zachowań użytkowników i klientów (przeglądarek). W takiej sytuacji po stronie witryny nie da się w żaden sposób na niego zareagować. Zdarza się jednak, że komunikat jest sygnałem informującym o problemie wewnętrznym. W takiej sytuacji możesz:

  • zwiększyć limit czasu na żądanie – na każdym serwerze znajduje się plik konfiguracyjny, do którego warto zajrzeć w przypadku wystąpienia błędu 408. Znajdziesz tam ustawienie określające, po jakim czasie żądanie HTTP zostanie odrzucone. Upewnij się, że wpisany tam przedział czasu jest poprawny i zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Możesz spróbować go także nieco zwiększyć. Po dokonaniu zmiany obserwuj, czy częstotliwość występowania niepożądanego komunikatu się zmniejszyła;
  • zwiększyć zasoby serwera – wraz ze wzrostem popularności witryny, serwer musi obsługiwać coraz więcej żądań HTTP. Rozważ zwiększenie jego zasobów, by bez problemu radził sobie ze stawianymi przed nim zadaniami. Duży ruch, połączony ze słabej jakości hostingiem, skutkować może problemem z obsługą wszystkich użytkowników. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy hosting i na co zwracać szczególną uwagę, porównując oferty;
  • sprawdzić rozszerzenia i pluginy – jeśli korzystasz z systemu zarządzania treścią (CMS), takiego jak np. WordPress, przyjrzyj się zainstalowanym wtyczkom. Często rozszerzenia i pluginy prowadzą do występowania rozmaitych rodzajów błędów. Spróbuj wstrzymywać po kolei pracę ich wszystkich, a następnie obserwuj zmiany w witrynie. Jeśli problem 408 przestanie się pojawiać, to będzie znaczyło, że udało Ci się odnaleźć bezpośrednią przyczynę problemu;
  • przyjrzeć się ostatnim aktualizacjom i wprowadzanym zmianom – wcześniej opisywany przez nas komunikat się nie pojawiał? Przeanalizuj zatem, co zmieniło się w witrynie w ostatnim czasie. Często źródłem kłopotów są aktualizacje i wprowadzane zmiany w systemie, na stronie czy serwerze. Przywróć ich poprzednie wersje i przekonaj się, czy błąd nadal się pokazuje. Pamiętaj tylko, żeby zawsze przed przystąpieniem do działania wygenerować kopię zapasową aktualnych rozwiązań. Jeśli błąd nie ustąpi, łatwiej będzie Ci dzięki nim wrócić do bieżących wersji;
  • skontaktować się z firmą świadczącą usługi hostingowe – gdy wszystkie powyższe sposoby nie przyniosą efektów, czas zwrócić się o pomoc do specjalistów. Najpierw skontaktuj się ze swoim dostawcą usług hostingowych. Opisz dokładnie problem i okoliczności jego występowania. Profesjonalne firmy pomogą Ci znaleźć przyczynę problemu.

Jak naprawić błąd 408 od strony użytkownika?

Błąd HTTP 408 Request Timeout bywa niezwykle frustrujący z perspektywy internauty. Uniemożliwia dostanie się i korzystanie z danej strony WWW. Jak każdy problem, wywołuje też niepokój i marnuje cenny czas spędzany na surfowaniu po internecie. Użytkownicy natomiast mogą spróbować się z nim uporać na kilka różnych sposobów. W wielu przypadkach są to metody wyjątkowo łatwe, szybkie i nieskomplikowane. Wymagają zwykle jedynie podstawowej wiedzy z zakresu obsługi komputera:

  • sprawdź poprawność adresu URL – zdarza się, że błąd 408 występuje w sytuacji, gdy użytkownik usiłuje uzyskać dostęp do nieodpowiedniego adresu. Może być to nawet działanie nieumyślne, spowodowane błędnym wpisaniem adresu URL. Dzieje się tak np., gdy:
    • wpisana zostanie podstrona z https://, a serwis nie ma aktywnego protokołu SSL;
    • wpisany zostanie adres podstrony, do której dany użytkownik nie ma dostępu.
    W takich sytuacjach wskazane jest uważne skontrolowanie adresu URL wpisanego w przeglądarce. Być może edycja błędnego zapisu sprawi, że pożądana witryna załaduje się poprawnie;
  • sprawdź swoje połączenie z internetem i skontaktuj się z dostawcą w razie potrzeby – niezwykle częsta przyczyna występowania błędu 408. Niska przepustowość albo tymczasowe przerwanie połączenia może sprawić, że witryna nie zostanie załadowana. Sposobem na rozwiązanie tego problemu może być np.:
    • ponowne połączenie z siecią,
    • restart routera,
    • sprawdzenie stanu połączenia,
    • kontakt z usługodawcą;
  • odśwież stronę – zdarza się, że błąd 408 występuje tylko chwilowo, np. na skutek tymczasowego obciążenia witryny. Warto zatem odświeżyć stronę lub wyłączyć ją i wejść ponownie po chwili. Tyle czasem wystarczy, aby za drugim razem połączenie zostało zrealizowane poprawnie;
  • rozważ wystąpienie innych problemów – wspominaliśmy, że HTTP 408 czasem ma swoje źródło w innych błędach 4xx. W związku z tym warto przeanalizować sposoby naprawy kodu HTTP 403 lub 405. Ich wykorzystanie może pomóc w uporaniu się z problemem;
  • skontaktuj się z administratorem witryny internetowej – problem występuje tylko na jednej stronie, powyższe metody nie działają, a połączenie z siecią działa bez problemu? W takiej sytuacji przyczyna błędu może leżeć po stronie witryny i jej serwera. Wskazane jest zatem poinformowanie o sytuacji osób odpowiedzialnych za dane miejsce w sieci. To pozwoli im na jak najszybsze wyeliminowanie błędu. Dokładne opisanie okoliczności pojawienia się komunikatu może przyśpieszyć przywrócenie poprawnego działania strony.