Co znaczy błąd 505 (HTTP Version Not Supported)? Jakie są jego możliwe przyczyny? Jak naprawić błąd HTTP 505 w praktyce? Sprawdź!
Spis treściBłąd 505 (HTTP Version Not Supported) to wyjątkowy rodzaj komunikatu HTTP. Podobnie jak wszystkie kody z grupy 5xx, sugeruje, że źródłem problemu jest serwer. W tym przypadku jednak nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Co więcej, kłopoty występować mogą zarówno po stronie administratora, jak i zwykłego użytkownika. Jednocześnie pojawienie się błędu jednoznacznie nie wskazuje, co jest jego przyczyną. Ogólnie informuje, że wersja HTTP nie jest obsługiwana. Dlaczego jednak tak się dzieje? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie bywa prawdziwym wyzwaniem. Można wyróżnić jednak kilka działań, prowadzących do rozwiązania tej zagadki i przywrócenia prawidłowego działania witryny.
Co to jest błąd 505?
Błąd 505 (HTTP Version Not Supported) oznacza, że serwer nie obsługuje (lub nie chce obsłużyć) żądania w takiej wersji HTTP, w jakiej zostało ono dostarczone przez klienta. Oznacza to, że ostatecznie wywoływany zasób nie zostanie wyświetlony użytkownikowi. W praktyce zatem, zamiast oczekiwanej witryny internetowej, zobaczy on na swoim monitorze planszę z kodem HTTP.
Opisywany problem pojawić się może praktycznie w każdej przeglądarce internetowej. Co więcej, dotyczyć może zarówno urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych.Wszystko zależy bowiem od jego źródła i przyczyny. Jeśli odpowiada za niego serwer, to użytkownik zobaczy go nawet w najnowocześniejszych przeglądarkach. Gdy wina leży po stronie klienta, często pojawia się w rozwiązaniach starszych i nieaktualizowanych.
Zależnie od serwera, systemu czy portalu, wygląd błędu HTTP 505 może nieznacznie się od siebie różnić. Punktem stałym natomiast zawsze jest liczba. Najczęściej w jej pobliżu występuje wytłumaczenie „HTTP Version Not Supported”. Zdarza się, że wyświetlany jest dodatkowo komunikat zawierający także krótkie wyjaśnienie, co mogło być przyczyną kłopotów. Czasem dołączona jest do niego nawet instrukcja dalszego postępowania i dostępnych kroków do wykonania. Nie jest to jednak reguła. Poniżej prezentujemy przykładowy wygląd takiego kodu HTTP.
Formuła
505 (HTTP Version Not Supported)
Kiedy występuje błąd 505? Przyczyna
Zgodnie z definicją kodu rozpoczynającego się od cyfry „5”, błąd 505 powinien mieć swoje źródło w serwerze witryny. Rzeczywiście często zdarza się, że tak właśnie jest. Uporają się wtedy z nim wyłącznie administratorzy witryny. Może jednak wystąpić sytuacja, w której cała wina leży po stronie klienta. Najczęściej wynika to wtedy z nieodpowiednio działającej przeglądarki internetowej. Sporadycznie też coś nie tak może zrobić internauta. Taki scenariusz jednak nie zdarza się zbyt często. Stanowi też najmniej poważne źródło problemu ze wszystkich możliwych.
Najczęściej błąd HTTP 505 (HTTP Version Not Supported) pojawia się, gdy:
- serwer nie chce lub nie może zrealizować żądania w wersji protokołu, której użył klient;
- doszło do wewnętrznego błędu serwera,
- serwer lub klient korzystają z przestarzałych rozwiązań,
- wprowadzony został niepoprawny adres URL.
To tylko niektóre z powodów, występujące jednak najczęściej. Jak widzisz, są one dość różnorodne. Leżeć mogą też zarówno po stronie serwera i administratora, jak i użytkownika czy jego przeglądarki. Sam komunikat natomiast zwykle nie pomaga w określeniu miejsca, w którym powinno się rozpocząć poszukiwania. Z tego powodu, po pojawieniu się błędu 505, do działania przystąpić może zarówno właściciel strony, jak i internauta. W obu przypadkach listy akcji, możliwych do wykonania i prowadzących potencjalnie do rozwiązania problemu, są dość długie. Przyjrzeliśmy się im bliżej w dalszej części tekstu.
Znaczenie błędu 505 dla witryny i jej pozycjonowania w sieci
Błąd HTTP 505 może zablokować robotom Google dostęp do Twojej witryny. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy oprogramowanie serwera jest przestarzałe. To z kolei skończyć się może tym, że strona internetowa nie zostanie zaindeksowana. Nie będzie pojawiała się w wynikach wyszukiwania, co odbije się na braku ruchu organicznego. Im mniej osób będzie natomiast ją odwiedzało, tym niższy będzie potencjalny zysk z reklam czy wyniki sprzedażowe.
Co się stanie, jeśli witryna jest już w indeksie, a błąd zacznie pojawiać się nagle? Wszystko zależy od jego charakteru. Jeśli będzie występował regularnie na jednej podstronie, może dojść do jej usunięcia z indeksu. Roboty Google sprawić też mogą, że dany adres będzie pojawiał się niżej w wynikach wyszukiwania. To negatywnie wpłynie z kolei na liczbę organicznych odwiedzin potencjalnych klientów. Długotrwały i powtarzalny problem ostatecznie może prowadzić do usunięcia podstrony z indeksu. Wpłynie to niekorzystnie też na całą domenę.
Takie sytuacje są niekorzystne, bo powrót do indeksu nie jest łatwy. Nawet po uporaniu się z błędem, ponowna indeksacja jest czasochłonna. Roboty Google wielokrotnie upewniają się, że z witryną jest już wszystko w porządku. Zaangażowania wymaga też na nowo odbudowanie renomy domeny i pozycji w wynikach wyszukiwania. Czasem zająć to może nawet wiele tygodni. W przypadku większych e-biznesów przez ten czas dojść może do wygenerowania znaczących strat finansowych. W niejednym przypadku było to początkiem poważnego kryzysu, a nawet upadku firm.
Oprócz utraconych zysków, problemem są też straty wizerunkowe. Witryny, które nie mogą poradzić sobie z kodami HTTP, nie cieszą się popularnością wśród użytkowników. Dłużej lub regularnie niedziałająca strona zniechęca do siebie klientów. W internecie jest ogromna konkurencja. Pojawiający się błąd może więc spowodować, że użytkownicy bardzo szybko znajdą alternatywne rozwiązanie. Odbudowa ich zaufania bywa natomiast kosztowna i często jest też szalenie czasochłonna, przez co też nieopłacalna.
Jak naprawić błąd 505?
Pojawienie się błędu 505 wywołuje irytację. Dotyczy to zarówno administratorów, jak i internautów. Osoby mniej doświadczone bywają tym zdarzeniem zaniepokojone. Na szczęście jednak jest to jeden z komunikatów, z którymi stosunkowo łatwo się uporać. W większości przypadków nie potrzeba do tego nawet żadnej specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Mowa tu zarówno o działaniach dostępnych dla właścicieli stron, jak i niezwiązanych z nimi użytkowników.
Jak naprawić błąd 505 po stronie administratora?
Zawsze to administratorowi witryny szczególnie zależy na szybkim uporaniu się z błędem 505. Przy sprawnej reakcji i znalezieniu źródła problemu, możliwe jest zlikwidowanie go, zanim zostanie zauważony przez roboty Google. Aby to zrobić, trzeba natomiast podjąć szereg działań, pozwalających na wykrycie jego przyczyny. Zalecane jest zatem wykonanie takich czynności, jak:
- sprawdzenie wersji HTTP – podstawowym działaniem jest upewnienie się, z jakiej wersji protokołu HTTP korzysta serwer (np. HTTP/2 czy HTTP/3). Jeśli bowiem jest ona dość stara i nieaktualizowana, może stać się przyczyną problemu. Wskazane jest, by nie była ona starsza niż 1.1, bo w przeciwnym wypadku przeglądarki mogą mieć problem z poprawną komunikacją z nią. Jeśli tak jest, wskazane jest przeprowadzenie aktualizacji do najnowszej wersji. To może sprawić, że problem zniknie. Na wszelki wypadek warto zapisać aktualne ustawienia, by w razie wystąpienia poważniejszych kłopotów łatwo było przywrócić stabilne rozwiązanie;
- sprawdzenie pliku robots.txt – jeśli chcesz, aby Twoja strona była indeksowana przez roboty Google, warto przyjrzeć się temu plikowi. Przeanalizuj jego zawartość i upewnij się, że nie doszło w nim do żadnych błędów. Ich pojawienie się może zarówno odpowiadać za błąd 505, jak i stwarzać problemy z pojawianiem się adresu w wyszukiwarce;
- sprawdzenie adresu URL – czasem w indeksowanych adresach URL przypadkowo pojawiają się niepożądane znaki i odstępy. Ich występowanie, często niezauważane przez użytkowników, może prowadzić do błędu 505. Wskazane jest zatem przeglądnięcie linków. Upewnij się, że w żadnym nie wystąpiła niechciana literówka, która następnie została zaindeksowana;
- test pluginów i rozszerzeń – korzystasz z jednego z popularnych systemów zarządzania treścią (tzw. CMS)? Często udostępniane w ich ramach rozszerzenia i pluginy wywołują rozmaite błędy, w tym również HTTP 505. Jeśli korzystasz np. z WordPressa, upewnij się, że tak nie jest również w Twoim przypadku. Łatwo sprawdzisz to, wyłączając każde rozszerzenie po kolei i obserwując, czy błąd znika. Jeśli niedawno zainstalowane zostały jakieś nowe rozwiązania, warto zwrócić na nie szczególną uwagę;
- kontakt z hostingodawcą – gdy wszystkie powyższe metody zawiodą, wskazany jest pilny kontakt z firmą oferującą Ci hosting. Korzystasz z usług renomowanego usługodawcy? Powinien on pomóc Ci znaleźć przyczynę problemu i wskazać sposób, w jaki najłatwiej się z nią uporasz.
Jak naprawić błąd 505 po stronie użytkownika?
Możliwości użytkowników w przypadku wystąpienia kodu 505 są dość ograniczone. W znacznej mierze opierają się na wykryciu, czy za pojawienie błędu odpowiadają oni sami lub ich przeglądarki. W większości są to też czynności bardzo podstawowe. Mimo to nic nie kosztują i nie zajmują wiele czasu, warto więc poświęcić kilka minut na ich wykonanie. Jeśli wszystkie okażą się nieskuteczne, będzie stanowiło to jasny komunikat, że winny jest serwer. Internauci chcący dostać się na daną witrynę mają do dyspozycji zatem:
- sprawdzenie wpisanego adresu URL – zdarza się, że błąd 505 wywołany jest źle wpisanym (lub skopiowanym) adresem witryny. Użytkownik przede wszystkim powinien więc upewnić się, że źródłem problemu nie jest literówka czy niepotrzebna spacja;
- czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki i plików Cookies – czasem informacje przechowywane w plikach Cookies i pamięci podręcznej są błędne lub nieaktualne. Przez to wpływają na powstawanie błędów i niepoprawną komunikację z serwerem. Warto regularnie czyścić i aktualizować te zasoby, aby uniknąć takich sytuacji;
- odświeżenie strony i restart przeglądarki – czasem najprostsze sposoby są najlepsze. Odświeżenie strony nic nie kosztuje i trwa kilka sekund. Wystarczy tylko nacisnąć przyciski Ctrl + F5 (Windows) lub CMD + R (MacOS). Tyle może wystarczyć, aby błąd 505 zniknął. Alternatywnie warto spróbować także wyłączyć przeglądarkę i odpalić witrynę na nowo;
- sprawdzenie rozszerzeń przeglądarki – nowoczesne przeglądarki oferują wiele rozmaitych wtyczek i rozszerzeń. Z zasady powinny one usprawniać pracę i ułatwiać użytkownikowi surfowanie po sieci. Zdarza się natomiast, że wywołują błędy i źle współdziałają z innymi rozwiązaniami bądź konkretnymi witrynami. Warto spróbować je po kolei tymczasowo wyłączać i obserwować, czy problem dzięki temu zniknie. Jeśli tak, pozwoli to na stosunkowo szybkie odnalezienie źródła kłopotów i jego trwałe usunięcie;
- aktualizacja przeglądarki do najnowszej wersji – nie tylko stara wersja serwera może wpływać na powstawanie błędu 505. Również korzystanie z nieaktualizowanej przeglądarki przynosi czasem podobne efekty. Zalecane jest zatem zainstalowanie najnowszej wersji klienta. Czasem starsze rozwiązania nie współpracują też dobrze z nowoczesnymi witrynami;
- uszkodzenie pliku przeglądarki – niepoprawnie przeprowadzona instalacja lub szkodliwe oprogramowanie mogło uszkodzić plik przeglądarki. Naprawi to usunięcie jej z dysku komputera i ponowne zainstalowanie. Warto czasem też wypróbować propozycje różnych firm, np. Firefox i Google Chrome. To pozwala na zorientowanie się, czy problem jest globalny, czy też dotyczył tylko jednego, konkretnego programu;
- kontakt z administratorem – brak efektów w przypadku wszystkich powyższych metod może oznaczać, że źródłem problemu jest serwer. W takiej sytuacji użytkownik, który chce połączyć się z daną witryną, powinien skontaktować się z jej administratorem. W wiadomości warto dokładnie opisać okoliczności pojawienia się błędu HTTP. Może tu znacznie przyśpieszyć proces poszukiwania jego przyczyny i przywracania strony do prawidłowego stanu.
Inne kody HTTP
Poznaj pozostałe kody odpowiedzi HTTP, a w szczególności:
- Kody ℹ️ informacyjne, takie jak: HTTP 103 – Early Hints;
- Kody ✅ powodzenia, takie jak: HTTP 200;
- Kody ↩️ przekierowań, takie jak: przekierowanie 301, przekierowanie 302, HTTP 304 (Not modified), przekierowanie 307, przekierowanie 308 czy błąd HTTP 310 (Too many redirects).
- Kody 🛑 błędów po stronie klienta, takie jak: Błąd 400 (Bad Request), Błąd 401 (Unauthorized), Błąd 403 (Forbidden), Błąd 404 (Nie znaleziono), Błąd 405 (Method Not Allowed), Błąd 408 (Request Timeout), Błąd 410 (Gone), Błąd 429 (Too Many Requests) czy Błąd 499 (Client closed request);
- Kody ⚠️ błędów po stronie serwera, takie jak: Błąd 500 (Internal Server Error), Błąd 501 (Not implemented), Błąd 502 (Bad Gateway), Błąd 503 (Service Unavailable), Błąd 504 (Gateway Timeout), Błąd 505 (HTTP Version Not Supported) czy Błąd 509 (Bandwidth Limit Exceeded).
Zobacz też pełną listę kodów odpowiedzi HTTP wraz z wyjaśnieniami.