🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

8 min. czytania

Błąd HTTP 405 (Method Not Allowed)

HTTP 405 (Method Not Allowed)

Fot. MM

Co znaczy błąd 405 (Method Not Allowed)? Jakie są jego możliwe przyczyny? Jak naprawić błąd HTTP 405 w praktyce? Sprawdź poradnik!

Spis treści
Serwer

Błąd 405 należy do grupy kodów HTTP 4xx. Oznacza to, że jego pojawienie się wskazuje na wystąpienie problemu po stronie klienta. Zdarza się, że użytkownik będzie w stanie poradzić sobie z nim sam. Najczęściej jednak konieczna jest w takiej sytuacji interwencja administratora strony. Opisywany komunikat jednak nie pojawia się na szczęście zbyt często. Jest zdecydowanie mniej popularny niż słynny 404 Not Found czy 400 Bad Request. Nie oznacza to natomiast, że można go bagatelizować. Co więcej, jego rozwiązanie bywa nawet o wiele bardziej skomplikowane. Dowiedz się wszystkiego o błędzie 405, by nie przyniósł on żadnych poważniejszych szkód Twojemu miejscu w sieci.

Co to jest błąd 405?

Czym jest błąd 405 Method Not Allowed? W wolnym tłumaczeniu oznacza on użycie niedozwolonej metody. Pokazuje się, gdy użytkownik próbuje uzyskać dostęp do strony przy użyciu nieprawidłowej metody HTTP. Serwer odbiera w takiej sytuacji żądanie klienta, rozumie je i zaświadcza, że jest ono prawidłowe. Problem stanowi natomiast sama metoda, użyta przez przeglądarkę internetową. Nie jest bowiem ona akceptowana przez wywoływany zasób. Po odebraniu i rozpoznaniu jej, serwer postanawia zatem odrzucić żądanie. Ostatecznie dostęp do danych informacji zostaje przez to zablokowany. W odpowiedzi natomiast serwer wystosowuje listę metod, które aktualnie są obsługiwane przez wywoływany zasób.

Jak błąd HTTP 405 wygląda w praktyce? Podobnie jak w przypadku innych kodów 4xx, wyświetlany jest on na ekranie użytkownika. Pojawia się zamiast żądanej witryny internetowej, którą wyświetlić miała przeglądarka internetowa. Jego wzór graficzny oraz komunikat tekstowy mogą przyjmować różne formy. Często jest to np.:

  • HTTP 405 Method Not Allowed,
  • HTTP 405 Error,
  • 405 Not Allowed,
  • HTTP Error 405 – Method Not Allowed.
  • The requested method PUT is not allowed for the URL /.
  • The requested method POST is inappropriate for the URL /.

Wiele zależy natomiast od konkretnej strony, systemu operacyjnego czy serwera. Poniżej prezentujemy przykładowy wygląd takiego zdarzenia w Google.

Co istotne, wyświetlający się w przeglądarce komunikat wskazuje tylko na wystąpienie problemu. Nie mówi on natomiast nic o przyczynie takiego stanu rzeczy. Wiesz więc, że użyta została metoda nieakceptowana przez serwer. Samodzielnie musisz natomiast odkryć, dlaczego tak się stało i jaka jest tego przyczyna. Da się wyróżnić kilka sytuacji, które najczęściej prowadzą do pojawienia się błędu 405. Jest też kilka uniwersalnych sposobów, pomagających w jego usunięciu. Dotyczą one zarówno administratorów, jak i użytkowników końcowych. W dalszej części tekstu przyjrzeliśmy się wszystkim tym kwestiom uważniej.

Metody HTTP – co to jest?

Wyżej wspominaliśmy, że HTTP 405 występuje, gdy klient użyje nieodpowiedniej metody HTTP. Aby to dobrze zrozumieć, warto dowiedzieć się, co dokładnie trzeba rozumieć przez pojęcie „metod HTTP”. Otóż są to sformułowania służące do szczegółowego określania czynności żądanych przez klienta. Precyzują, jakie działanie zamierza wykonać przeglądarka i co będzie musiał „odebrać” od niej serwer. Wyróżnić można:

  • metodę GET – służy do pobierania żądanego przez użytkownika zasobu spod wprowadzonego adresu URL,
  • metodę POST – służy do wysyłania danych wprowadzonych przez użytkownika na dany adres URL.

Kiedy pojawia się błąd 405? Wyświetli się, gdy np. przeglądarka internetowa wyśle żądanie z metodą GET. Serwer z kolei przyjmuje, akceptuje i poprawnie przetwarza wyłącznie żądania z metodą POST.

Formuła

405 Method Not Allowed

Kiedy występuje błąd 405 Method Not Allowed? Przyczyna

Znalezienie źródła problemu w przypadku błędu 405 nie należy do najłatwiejszych. Mimo wszystko jest jednak konieczne, aby przywrócić poprawne funkcjonowanie witryny. Jako administratorowi natomiast powinno Ci na tym szczególnie zależeć.

Zdarza się, że 405 Method Not Allowed wprowadzane jest przez osobę zarządzającą stroną celowo. To sytuacje zdarzające się sporadycznie i niezwykle specyficzne, ale niewykluczone. Jeśli jednak nic takiego nie zostało wykonane, przyczyny trzeba szukać w innym miejscu.

Czasem błąd ten występuje tylko tymczasowo. Wynika z chwilowego braku połączenia czy problemów systemu. To najlepszy z możliwych scenariuszy, bo poradzi sobie z nim sam użytkownik. Nie wymaga zwykle nawet interwencji osoby zarządzającej stroną. Co więcej, administrator może nawet nie zauważyć jego wystąpienia. Taki scenariusz jednak niestety także nie pojawia się zbyt często.

Najbardziej prawdopodobne jest to, że serwer blokuje niedozwoloną metodę HTTP, bo tak nakazują mu pliki konfiguracyjne. Wprowadzone zmiany mogły natomiast zacząć działać przypadkowo i bez wiedzy administratora. W takim przypadku konieczne jest jak najszybsze naniesienie poprawek i usunięcie niechcianych danych.

Znaczenie błędu 405 dla witryny i jej pozycjonowania w sieci

Podobnie jak każdy błąd, 405 nie stawia Twojej strony w dobrym świetle pod względem wizerunkowym. Pojawiający się komunikat negatywnie wpływa na zaufanie odbiorców do Twojej marki. Może sprawić, że przejdą oni do konkurencji. W skrajnych sytuacjach mogą nawet pojawić się negatywne opinie na temat witryny, którą prowadzisz. Pamiętaj, że wiele osób nie ma też cierpliwości czekać, aż serwis znowu zacznie działać poprawnie. W czasie awarii mogą oni poszukać alternatywy i już do Ciebie nie wrócą. To z kolei sprawi, że ruch będzie mniejszy, podobnie jak zyski z działalności online.

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że błąd HTTP 405 Method Not Allowed nie wpływa negatywnie na SEO. Jest to stosunkowo rzadko występujący komunikat. Jego pojedyncze pojawienie się na stronie nie powinno odbić się na jej pozycji w wyszukiwarkach. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja, w której taki kod pojawia się regularnie. Jego występowanie na jednej strony może przynieść kłopoty. Jeśli roboty Google będą na niego trafiały zbyt często w tym samym miejscu, w końcu może to odbić się na pozycji w wynikach wyszukiwania. Wymagałoby to jednak od Ciebie ignorowania problemu przez dłuższy czas.

Jak naprawić błąd 405?

Występowanie błędu 405 może mieć wiele rozmaitych przyczyn. Zgodnie z kodem, leżą one po stronie klienta. W praktyce natomiast za ich naprawę odpowiadać może zarówno użytkownik, jak i administrator. Aby jednak działania te były rzeczywiście skuteczne, niezbędna jest wiedza na temat kroków, które trzeba kolejno podejmować. Poniżej opisaliśmy najskuteczniejsze sposoby na walkę z uciążliwym komunikatem z dwóch różnych perspektyw.

Jak naprawić błąd 405 po stronie administratora?

Jako osoba zarządzająca stroną, musisz działać szybko. W przypadku pojawienia się w witrynie błędu 405 należy skupić się na odnalezieniu jego źródła. Często jest on wynikiem błahego przeoczenia czy niewielkiej pomyłki. Zdarza się natomiast, że wynika z poważnych kłopotów z serwerem. Właśnie dlatego poniżej znalazły się zarówno porady stanowiące absolutne podstawy działania, jak i bardziej zaawansowane metody działania:

  • cofnąć ostatnie aktualizacje i zmiany na stronie i serwerze – w pierwszej kolejności upewnij się, czy błędu 405 nie wywołały ostatnie zmiany wprowadzone w witrynie. Spróbuj je na moment cofnąć lub przywrócić system do stanu sprzed aktualizacji. Przekonaj się, czy to zlikwiduje problem. Jeśli tak, to odnalazłeś jego źródło. Do zastosowanych, niekorzystnych rozwiązań musisz znaleźć teraz alternatywę;
  • przetestować nowe wtyczki i rozszerzenia w CMS – podobnie jak w przypadku aktualizacji, problem wywołać mogą także nowe wtyczki czy rozszerzenia. Pluginy, np. w WordPress, są niesamowicie różnorodne i lepiej na nie uważać. Część może powodować problemy techniczne, zamiast usprawniać działanie witryny. Spróbuj wyłączać po kolei wszystkie wtyczki i obserwować zachowanie błędu 405;
  • sprawdź konfigurację serwera – rozwiązanie bardziej zaawansowane, dla osób posiadających podstawową wiedzę z zakresu programowania. Sprawdź samodzielnie, czy serwer nie blokuje określonych metod HTTP. Upewnij się ponadto, że nie zostało przypadkowo wprowadzone niechciane przekierowanie. Przeanalizuj zawartość pliku odpowiadającego za konfigurację serwera pod kątem obecności błędnych zapisów;
  • włączyć metody HTTP – nieaktywny moduł obsługi HTTP może doprowadzić do pojawienia się błędu 405. Sprawdź aktywne metody i upewnij się, że zostały one prawidłowo wyznaczone;
  • sprawdzić logi serwera – warto przejrzeć pełną historię logów serwera. Prezentują one obszerne dane na temat wykonanych połączeń i działań oprogramowania. Analizując je, możesz ustalić miejsce pojawienia się problemu;
  • kontakt z dostawcą hostingu – jeśli wszystkie powyższe metody zawiodły, skontaktuj się ze swoim dostawcą usług hostingowych. Być może za pojawianie się problemu odpowiadają dodatkowe warstwy bezpieczeństwa ustawione przez niego. Jeśli korzystasz z usług rzetelnej firmy, support powinien pomóc Ci w ustaleniu źródła problemu.

Jak naprawić błąd 405 po stronie użytkownika?

Kod błędu 405 Method Not Allowed jest irytujący nie tylko dla administratora strony. Uniemożliwia sprawne korzystanie z witryny także potencjalnym odbiorcom i klientom. Co jednak, jeśli taka osoba jest szczególnie zawzięta i chce zobaczyć daną zawartość? W takiej sytuacji ma do dyspozycji kilka metod, które pomogą jej w uporaniu się z problemem:

  • sprawdzenie, czy adres URL jest prawidłowy – często zdarza się, że przyczyną błędu 405, wynikającą z działań internautów, jest nieprawidłowe wpisanie adresu URL. Są serwisy, które blokują takie niepoprawne ścieżki oraz dostęp do nieautoryzowanych miejsc w witrynie. Warto więc najpierw sprawdzić, czy na pewno nie ma żadnego błędu albo literówki w nazwie witryny. Szczególnie powszechne jest to w przypadku pośpiesznego kopiowania gotowego linku. Dojść może wtedy np. do obcięcia początku lub końcówki adresu;
  • wyłączenie rozszerzeń i wtyczek – nowoczesne i popularne przeglądarki umożliwiają instalację dziesiątek różnorodnych wtyczek. W teorii mają one usprawniać i ułatwiać użytkownikom korzystanie z internetu. W praktyce natomiast niestety zdarza się, że prowadzą do występowania problemów. Często nie są ze sobą kompatybilne lub jest ich zwyczajnie zbyt dużo. Polecane jest w takim przypadku wyłączanie każdej po kolei i obserwowanie, czy 405 Method Not Allowed zniknie;
  • wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki – w pamięci podręcznej przeglądarki internetowej przechowywanych jest wiele danych. Z czasem stają się one nieaktualne i prowadzą do występowania rozmaitych błędów. Wskazane jest regularne opróżnianie tej pamięci, co być może sprawi też, że problem zniknie;
  • kontakt z administratorem – gdy wszystkie powyższe metody zawiodą, rozwiązaniem może być napisanie wiadomości do osób zarządzających witryną. Zdarza się, że pracują już oni nad rozwiązaniem problemu lub wręcz przeciwnie — nie wiedzą nawet o jego istnieniu. Poinformowanie ich o problemie bywa pomocne w usprawnieniu ich działań. Wskazane jest w takiej sytuacji szczegółowe opisanie okoliczności pojawienia się kodu HTTP 405.