🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

RECENZJE

28 min. czytania

Recenzja WP Rocket (2024): Test i opinie

Mateusz Mazurek

Mateusz Mazurek

Przedsiębiorca internetowy.
Wydawca i autor blogów. Od ponad 16 lat wymagający klient dziesiątek różnych firm hostingowych.

Test i szczera recenzja WP Rocket (2024). Opinie o wtyczce do WordPressa do optymalizacji i przyspieszania. Funkcje, Wady i Zalety. Sprawdź!

Spis treści

WP Rocket – plugin do cache i optymalizacji strony dla WordPressa

wp-rocket.me

WP Rocket

Co to jest WP Rocket i jak wpływa na działanie witryny? Poznaj jedną z najbardziej interesujących wtyczek WordPress, która może zwiększyć szybkości ładowania Twojej strony internetowej.

WP Rocket jest wtyczką poprawiającą czas ładowania witryny internetowej. Każdy właściciel serwisu WWW wie, że nawet minimalne opóźnienie może zniechęcić internautów. Warto więc zadbać o ten aspekt. To szczególnie istotne w XXI wieku, gdy użytkownicy są przyzwyczajeni do doskonale działających serwisów. Czy jednak wspomniany plugin rzeczywiście się sprawdza i co wyróżnia go na tle niesamowicie licznej konkurencji?

Przygotowałem recenzję WP Rocket, która w jednym miejscu opisuje wszystkie najważniejsze funkcje tej wtyczki. Zwróciłem uwagę na to, dla kogo jest to rozwiązanie, jak działa i jak wygląda jego support oraz kwestia kompatybilności. Następnie przyjrzałem się samej konfiguracji, zrobiłem przegląd interfejsu, sprawdziłem cenę i alternatywy. Na końcu krótko podsumowałem najważniejsze wady i zalety tego rozwiązania. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zorientować się, czy spełni ono Twoje oczekiwania i warto w nie zainwestować.

Co to jest WP Rocket?
Strona WWW WP Rocket

WP Rocket to specjalistyczna wtyczka WordPress, której przyświecają trzy podstawowe cele:

  • skrócenie czasu ładowania witryny,
  • poprawa wyników jej wydajności,
  • optymalizacja Core Web Vitals.

Jej instalacja powinna poprawić doświadczenie użytkownika wynikające ze sprawności działania strony internetowej, co pokazuje nasze badanie wpływu szybkości strony na zachowania internautów. Aspekt ten pozytywnie wpływa ponadto na algorytmy Google, doceniające witryny, które szybko działają. Ostatecznie więc może sprawić to, że Twoje miejsce w sieci zacznie pojawiać się wyżej w wynikach wyszukiwania (SEO).

Wpływ szybkości stron WWW na zachowania internautów

Atutem tego oprogramowania jest to, że ma ona formę jednej, zwartej aplikacji. Nie wymaga przy tym od użytkowników zbyt wielkiej wiedzy technicznej. Oferuje stosunkowo łatwą obsługę, umożliwiającą poprawę działania strony zaledwie kilkoma kliknięciami. Ma przejrzysty interfejs, a do jego obsługi nie potrzeba znajomości kodowania. To wpływa na jego popularność i wysoką dostępność, nawet wśród początkujących właścicieli stron WWW.

Jak działa wtyczka WP Rocket?

Wtyczka WP Rocket często porównywana jest do typowych pluginów cache, działających „w tle”. Jej atutem jest jednak to, że daje użytkownikom dostęp do nieco bardziej zaawansowanych funkcji. Zachowuje przy tym jednocześnie minimalizm w kwestii konfiguracji, ale też możliwość bezproblemowej rezygnacji z niej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podobnie jak każda wtyczka, WP Rocket działa z poziomu WordPressa. Jest rozwiązaniem płatnym, co oznacza, że najpierw należy wykupić do niej dostęp. Następnie możliwe jest dodanie jej do WP, instalacja i dopiero uruchomienie oraz swobodne korzystanie ze wszystkich funkcji. Potem też jest już na stałe obecna w kokpicie użytkownika. Tam też znajduje się jej interfejs, który pozwala na wprowadzanie zmian w ustawieniach.

Opisując działanie WP Rocket nie sposób pominąć dostępnych w jej ramach funkcji. Wszystkie je szczegółowo opisałem w dalszej części tekstu – zarówno te najważniejsze, jak i dodatkowe. W tym miejscu więc wspomnę tylko, że w zasięgu tego rozwiązania są m.in.:

Zobacz: Jak przyspieszyć stronę WWW? Optymalizacja szybkości strony

Dla kogo jest wtyczka WP Rocket?

Jak wspominałem, jednym z atutów wtyczki WP Rocket jest jej uniwersalizm. Jest on widoczny również przy okazji charakteryzowania grup użytkowników, którym ta wtyczka rzeczywiście może się przydać. Możesz wykorzystać ją z powodzeniem na swojej stronie, jeśli jesteś m.in.:

  • blogerem,
  • właścicielem serwisu lub portalu internetowego,
  • sprzedawcą internetowym działającym w branży e-commerce,
  • pracownikiem lub właścicielem agencji SEO czy zajmującej się działalnością internetową swoich klientów,
  • freelancerem działającym w branży pozycjonowania, tworzenia stron WWW i ich optymalizacji.

Przyjrzałem się każdej z tych form aktywności nieco dokładniej. Dzięki temu łatwiej się zorientujesz, do czego to rozwiązanie może Ci się przydać i w czym pomoże Twojemu e-biznesowi.

WP Rocket dla blogerów i właścicieli serwisów WWW

Internauci surfujący po internecie są przyzwyczajeni do tego, że czołowe miejsca w sieci działają błyskawicznie. To przekłada się natomiast na wyższe wymagania wobec wszelkich witryn, które odwiedzają. Jeśli więc chcesz, by Twój serwis wywoływał pozytywne odczucia u odwiedzających, zadbaj o prędkość jego działania.

Mogłoby się wydawać, że kilka sekund opóźnienia to niedużo i nikt nie zwraca na to uwagi. Internetowa rzeczywistość pokazuje jednak coś zupełnie innego. Przyjmuje się, że wydłużenie czasu ładowania z 1 do 5 sekund zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia współczynnika odrzuceń aż o 90 proc. Dodatkowo algorytmy Google, wpływające na pozycjonowanie, również kładą ogromny nacisk na szybkość ładowania strony. Krótki czas oczekiwania przekłada się na zwiększenie szans na wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania i lepszy wynik SEO.

Wszystko to prowadzi do wniosku, że im krócej użytkownik czeka na załadowanie witryny, tym lepiej dla Ciebie. Przekłada się to na wyższy współczynnik konwersji i lepsze wyniki. Internauci chętniej będą do Ciebie wracać i czytać publikacje, generując ruch. Wyższa pozycja w Google z kolei zapewni Ci dodatkowy ruch. Badania pokazują bowiem, że im wyżej jest link w wynikach wyszukiwania, tym więcej kliknięć generuje. To z kolei prosta droga do dalszego rozwoju działalności i wzrostu rozpoznawalności marki.

WP Rocket dla e-commerce

W przypadku branży e-commerce szybkie działanie sklepu internetowego i wszystkich jego funkcji jest niezwykle istotne. Użytkownicy zdecydowani na zakupy mogą ostatecznie zniechęcić się problemami z funkcjonowaniem witryny i odejść do konkurencji. To natomiast przekłada się na realną utratę zysków przez przedsiębiorcę. Wobec tego logiczna wydaje się potrzeba zadbania o to, by proces decyzyjny potencjalnych klientów nie został niczym przerwany.

Podobnie jak w przypadku blogów czy zwykłych stron WWW, WP Rocket dba o szybkość działania sklepów. Automatycznie wyklucza „Koszyk”, „Kasę” czy „Moje konto” z pamięci podręcznej. Ponadto jest kompatybilny ze wszystkimi wtyczkami znanymi z sektora e-commerce, takimi jak m.in.:

  • WooCommerce,
  • WP Shop,
  • Easy Digital,
  • i innymi.

Również w tym przypadku możesz liczyć ponadto na przychylność algorytmów Google. Szybsze działanie e-sklepu może zaprowadzić Cię na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania na interesujące Cię frazy. W ten sposób natomiast masz szansę prześcignąć konkurencyjne firmy. Zyskasz pozycję lidera w branży, zaufanie klientów i wzmocnisz wiarygodność marki.

WP Rocket dla freelancerów i agencji

Na rynku nie brakuje specjalistów zawodowo zajmujących się pozycjonowaniem i optymalizacją serwisów internetowych. Zarówno potężne, jak i mniejsze firmy czy indywidualni freelancerzy mają swoje sprawdzone metody i praktyki, wykorzystywane przy wspieraniu klientów. Często natomiast WP Rocket zajmuje czołowe miejsca w niezależnych rankingach wskazujących, na jakich rozwiązaniach bazują zawodowcy.

Twórcy wtyczki stworzyli rozwiązanie dedykowane profesjonalistom. Mowa tu o licencji Infinite, która umożliwia rozszerzenie możliwości WP Rocket na dowolną liczbę stron. Fakt, że nie jest to rozwiązanie najtańsze, do czego wrócę jeszcze przy okazji opisywania cennika. Mimo to jednak pozwala na zdecydowane uproszczenie pracy, niezależnie od tego, z jak licznymi klientami obecnie współpracujesz. Ponadto oferuje wiele automatyzacji i rozwiązań sprzyjających sprawnemu wykonywaniu zadań, np.:

  • automatyczne wykrywanie licencji,
  • łatwe zarządzanie licencjami,
  • możliwość rozszerzania funkcjonalności pluginu,
  • eksport i import ustawień między witrynami,
  • i inne.

W takim przypadku WP Rocket może być traktowana jako inwestycja. Opłacenie wtyczki przełożyć się może bowiem na zadowolenie klientów. To z kolei zwykle oznacza większe zyski. Ważne natomiast, by były one odpowiednio wysokie w stosunku do poczynionych wydatków.

Podstawowe funkcje WP Rocket

Czas przejść do kwestii, która w znacznym stopniu interesuje większość użytkowników i omówić najważniejsze funkcje wtyczki. Są one na tyle liczne, że podzieliłem je na dwie części. W tej znajdziesz wszystkie główne możliwości WP Rocket. Omówiłem je pod względem praktycznego znaczenia dla właściciela witryny oraz zalet odczuwalnych dla użytkowników. W kolejnym rozdziale skupiłem się natomiast na bardziej szczegółowych aspektach. Część osób może nie zwracać na nie nawet uwagi, ale są równie istotne i przydatne w określonych sytuacjach.

Pamięć podręczna i wstępne ładowanie mapy strony

WP Rocket pozwala na skuteczne zapisywanie stanu witryny w pamięci podręcznej przeglądarki. Dzięki temu elementy statyczne są przechowywane i „oczekują” na ponowną wizytę użytkownika w Twoim serwisie. Gdy do niej dojdzie, statyczne komponenty nie muszą być ponownie ładowane. Zamiast tego wykorzystywane są wcześniej wykonane „zapisy”. To zwiększa prędkość ładowania i skraca czas oczekiwania użytkowników. Ostatecznie więc działa na korzyść Twojego internetowego biznesu.

Oprócz tego opisywana wtyczka umożliwia również wstępne załadowanie wszystkich adresów URL, znajdujących się w mapie witryny. Takie działanie ma na celu zadbanie o to, by zawartość pamięci podręcznej pozostawała aktualna. Odbywa się to za pomocą automatycznego wykrywania map witryn tworzonych przez rozmaite narzędzia poboczne. Mogą to być np. inne pluginy:

  • All in One SEO,
  • Rank Math,
  • Yoast SEO,
  • i inne.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest ochrona przed wyświetlaniem nieaktualnej zawartości. Wstępne ładowanie mapy sprawia, że roboty wyszukiwarek błyskawicznie odkrywają nowe treści. Dzięki temu Twoi odbiorcy zyskują dostęp dokładnie do tych materiałów, które zostały dla nich przygotowane. To natomiast przekłada się na skuteczniejsze dbanie o wizerunek firmy i komunikację marki.

Kompresja GZIP

Wtyczka WP Rocket kompresuje strony internetowe na serwerze i dekompresuje je dopiero w samej przeglądarce internetowej. Dzięki temu ilość pracy, którą musi wykonać przeglądarka, jest istotnie zredukowana. To z kolei zmniejsza zużycie transferu i optymalizuje proces renderowania. Plugin zajmuje się takimi aspektami jak etags czy nagłówki Expires, prowadząc do szybszego działania witryny.

Pamięć podręczna przeglądarki

Optymalizacja procesu wykorzystywania pamięci podręcznej przeglądarki może skutecznie przyśpieszyć Twoją stronę WWW. Plugin pozwala na przechowywanie w przeglądarce szeregu elementów statycznych, np.:

  • plików CSS,
  • obrazów,
  • JavaScript.

Takie działanie przynosi efekty w momencie, gdy internauta przechodzi do innej podstrony w serwisie. W takiej sytuacji statyczne komponenty nie są ponownie ładowane, tylko „zaciągane” błyskawicznie z pamięci podręcznej przeglądarki. Znacznie skraca to czas oczekiwania i usprawnia działanie strony.

Optymalizacja e-commerce

Jednym z atutów WP Rocket jest możliwość optymalizacji projektów z sektora e-commerce. Wtyczka w tym przypadku odpowiada za automatyczne wykluczenie z pamięci podręcznej takich podstron, jak m.in. koszyk czy kasa. Dodatkowo – jak już wiesz – działa na wszystkich podstawowych systemach umożliwiających handel elektroniczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz mieć zatem pewność, że Twój e-sklep będzie działał poprawnie i szybko. Wszyscy klienci będą też widzieć aktualną zawartość swojego koszyka. Z powodzeniem przejdą przez cały proces zakupowy, który może zakończyć się realizacją transakcji. To natomiast jest niewątpliwym celem każdego internetowego sprzedawcy.

Kompatybilność

Kompatybilność jest cechą charakterystyczną opisywanej w tej recenzji wtyczki. Ze względu na swoją specyfikę i powszechność musi ona współpracować z różnymi rozwiązaniami na rynku. Twórcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego gwarantują pełną współpracę m.in. z:

  • Cloudflare – WP Rocket umożliwia wygodne zarządzanie pamięcią podręczną Cloudflare z poziomu kokpitu użytkownika wtyczki;
  • wieloma witrynami – wtyczka bez żadnego problemu obsługuje zarówno witryny umieszczone w domenie głównej, jak i w subdomenach czy podkatalogach. Sprawdzi się zatem niezależnie od konfiguracji Twojego miejsca w sieci;
  • wieloma językami – jak już wiesz, to narzędzie jest niezawodne również w przypadku witryn w różnych wersjach językowych. Sprawdza się doskonale przy przyśpieszaniu serwisów o zasięgu międzynarodowym.

Błyskawiczna konfiguracja

Ostatnia kwestia nie jest związana bezpośrednio z dostępnymi funkcjami czy zadaniami wykonywanymi przez wtyczkę. Pozostaje natomiast jej charakterystyczną cechą, która przekonuje do tego rozwiązania wielu użytkowników. Mowa o błyskawicznej konfiguracji WP Rocket, która nie wymaga wykonywania żadnych zaawansowanych oraz skomplikowanych działań. Bez programowania czy kodowania przyśpieszysz stronę, łatwo instalując narzędzie w WordPressie. W dalszej części tekstu znajdziesz instrukcję, jak przeprowadzić cały ten proces krok po kroku. Poradzą obie z tym nawet osoby, które nie są specjalnie „techniczne”.

Oprócz łatwej konfiguracji warto wspomnieć również o banalnej obsłudze pluginu. Po instalacji masz dostęp do niego ze swojego kokpitu WP. Nie ma więc potrzeby wykonywania dodatkowych logowań czy wchodzenia na inne serwisy. Sam interfejs jest przejrzysty, minimalistyczny i łatwy do zrozumienia. W odróżnieniu od strony internetowej narzędzia ma polską wersję językową. Dzięki temu obsługa i korzystanie z dostępnych opcji naprawdę jest intuicyjne, szybkie i nie sprawia większych problemów.

Inne ważne cechy WP Rocket

Jak wspominałem, lista funkcjonalności WP Rocket jest wyjątkowo długa. Poniżej przyjrzałem się zatem również dodatkowym rozwiązaniom, sprzyjającym szybkości ładowania stron internetowych. Część z nich jest dość techniczna, ale mimo to ich obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Warto natomiast zdawać sobie sprawę z ich istnienia i wiedzieć, co z ich pomocą można osiągnąć.

Minifikacja i ładowanie multimediów, gdy są potrzebne (lazy load)

Minifikacja to działanie polegające na usuwaniu z kodu źródłowego strony niepotrzebnych znaków. Odbywa się to przy zachowaniu pełnej funkcjonalności witryny, a ma na celu usprawnienie jej działania. WP Rocket zajmuje się tą kwestią automatycznie, nawet bez Twojej znajomości kodowania.

Druga kwestia to tzw. lazy load (lazy loading), skupiony na plikach multimedialnych znajdujących się w witrynie. Wtyczka jest w stanie sprawić, że będą ładowane dopiero wtedy, gdy internauta przewinie do nich stronę WWW, a nie wcześniej. Dzięki temu ostatecznie działa ona znacznie szybciej. Efekty użycia tego rozwiązania są zauważalne szczególnie wyraźnie w przypadku serwisów zawierających np. dużą ilość zdjęć czy ciężkich plików multimedialnych.

Optymalizacja bazy danych

Zyskaj możliwość przeprowadzenia zaawansowanej optymalizacji bazy danych bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek. Z pomocą WP Rocket możesz zarówno ją oczyścić, jak i znacząco zmniejszyć. Jeśli tego potrzebujesz, masz także szansę skorzystać z opcji jej automatycznego czyszczenia. To rozwiązanie, które będzie chroniło bazę danych przed przesadną rozbudową, do której czasem dochodzi w witrynach WP.

Wstępne pobieranie DNS

DNS (Domain Name System) odpowiada przede wszystkim za tłumaczenie domen internetowych na adresy IP. W tym kontekście WP Rocket jest w stanie skrócić czas rozpoznawania nazwy DNS pochodzących z domen zewnętrznych. Co to oznacza w praktyce? Zanim jeszcze użytkownik kliknie w dany link, dojdzie już do wstępnego pobrania DNS (DNS prefetch), pozwalającego na rozpoznanie nazwy domeny. Ostateczne działanie więc zostanie wykonane znacznie szybciej. To z kolei powinno ucieszyć potencjalnego internautę.

Wykrywanie użytkowników mobilnych

Ogrom internautów surfuje obecnie po sieci, wykorzystując do tego urządzenia mobilne. Mamy smartfony praktycznie cały czas ze sobą i wchodzimy na nich na dziesiątki serwisów. Niezbędne jest zatem dopasowanie strony do takiej formy działania. Odpowiada za to m.in. responsywność (RWD), dzięki której witryna dostosowuje się do wielkości ekranu, na którym jest wyświetlana. Zachowuje w pełni swoją funkcjonalność, ale też odpowiednie modyfikacje przechodzi jej wygląd. WP Rocket również optymalizuje miejsca w sieci pod kątem szybkości działania i komfortu obsługi w takich sytuacjach. Jest to zautomatyzowane działanie wtyczki, które uruchomisz za pomocą jednego kliknięcia.

Optymalizacja fontów Google

Plugin pozwala na optymalizację fontów Google, zmniejszając liczbę żądań HTTP. Im natomiast jest ich mniej, tym sprawniej działa strona internetowa. Co więcej, brak optymalizacji fontów postrzegany jest przez część narzędzi jako błąd w optymalizacji. W taki sposób traktuje go m.in. popularny Google PageSpeed ​​Insights.

Kooperacja i dostępność

WP Rocket świetnie sprawdza się w środowisku kooperacyjnym. Jeśli pracujesz z innymi osobami, współpracownikami czy programistami, ten plugin zapewni Wam znaczną swobodę. Przede wszystkim gwarantuje dostęp do wszystkich swoich funkcji każdemu użytkownikowi, którego podłączysz. Zrobisz to z poziomu głównego interfejsu, bez potrzeby kontaktowania się z konsultantami.

Druga kwestia to wygodna funkcja import/eksport. Przyda się szczególnie w przypadku osób zarządzających większą liczbą stron WWW. Możesz „przenieść” swoją ulubioną konfigurację wtyczki na inne projekty, bez potrzeby „odtwarzania” jej stanu własnoręcznie. To ogromna oszczędność czasu, ale i ułatwienie w przypadku bazowania na wypracowanych, sprawdzonych rozwiązaniach. Alternatywnym zastosowaniem tej opcji jest testowanie różnych ustawień i błyskawiczne przywracanie stanu „optymalnego”.

Wcześniej podkreślałem, że do korzystania z WP Rocket nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Mimo to jednak wtyczka ta pozostaje przyjazna dla programistów. Zyskują oni w niej dostęp do zaawansowanych ustawień i możliwość zmiany parametrów, które przeciętnym użytkownikom niewiele mówią. Gwarantuje to natomiast znaczną swobodę użytkowania i możliwość dostosowania każdego szczegółu do swoich potrzeb.

Kompatybilność WP Rocket
Kompatybilność WP Rocket

WordPress to najsłynniejszy CMS na świecie. Korzystają z niego miliony użytkowników, tworząc najróżniejsze witryny internetowe. Biorąc pod uwagę tak ogromną różnorodność, WP Rocket musi dysponować bardzo rozbudowanym systemem kompatybilności z różnymi rozwiązaniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Tylko w taki sposób wtyczka ma szansę dotrzymywać kroku WP, w ramach którego funkcjonuje.

Na szczęście twórcy doskonale sprostali temu zadaniu. Trzeba przyznać, że podeszli do tej kwestii wyjątkowo skrupulatnie, uwzględniając rozwiązania dotyczące różnych typów zastosowanych:

  • hostingów – zgodnie z deklaracją twórców WP Rocket gwarantuje kompatybilność z 99 proc. hostingów dostępnych na rynku;
  • kreatorów motywów i stron WWW – możesz wybrać dowolny motyw oraz kreator do tworzenia witryn, dostępny w WordPressie. Wśród polecanych rozwiązań znalazły się m.in.:
  • wtyczek – WP Rocket współpracuje ze wszystkimi wiarygodnymi pluginami dostępnymi z poziomu WP, o rozmaitym przeznaczeniu. Z powodzeniem możesz korzystać z niego, jeśli na swojej witrynie są zainstalowane też takie rozwiązania, jak np.:
    • WPforms,
    • Gravity,
    • YoastSEO,
    • SEOPress;
  • rozwiązań z zakresu e-commerce – możesz liczyć na wsparcie dotyczące wszystkich najpopularniejszych rozwiązań związanych z handlem elektronicznym. WP Rocket unika konfliktów wewnętrznych, wykluczając poufne strony z pamięci podręcznej. Sprawdzi się w połączeniu z takimi narzędziami, jak m.in.:
    • WooCommerce,
    • WPshop,
    • BigCommerce;
  • rozwiązań wielojęzykowych – WP Rocket sprawdza się nawet w przypadku stron, które mają kilka wariantów językowych. Pozwala na wstępne załadowanie pamięci podręcznej dla określonego języka lub wszystkich opcji językowych jednocześnie. Wspiera przy tym m.in.:

Support WP Rocket, baza wiedzy i społeczność
Pomoc WP Rocket

WP Rocket oferuje zarówno wsparcie techniczne, jak i merytoryczne. Choć nie dysponują one bezpośrednio polskimi wersjami językowymi, nie powinno stanowić to większego problemu. Ich treści możesz przetłumaczyć przy pomocy translatora, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Do Twojej dyspozycji jest kilka rozwiązań, z których możesz skorzystać.

Support i kontakt

Kontakt WP Rocket

Podstawową pomoc znajdziesz w:

  • Centrum pomocy – dostępne z poziomu strony internetowej promującej wtyczkę. Zawiera wiele artykułów poruszających najczęściej poruszane przez użytkowników zagadnienia. Oprócz nich do Twojej dyspozycji są także:
    • filmy instruktażowe – bardzo skrupulatnie wyjaśniają wszelkie zagadnienia związane z obsługą WP Rocket;
    • dokumentacja (baza wiedzy) – zawiera rozbudowane artykuły opisujące przypadki, z którymi najczęściej zmagają się klienci. Opiszę ją nieco dokładniej w dalszej części tego rozdziału.

Do dyspozycji klientów pozostaje ponadto Centrum Obsługi Klienta. Możesz wybrać w nim temat, z którym związane są Twoje problemy. Następnie system wygeneruje szereg podpowiedzi artykułów, w których mogą znajdować się odpowiedzi na Twoje pytania.

Kolejnym sposobem na nawiązanie kontaktu z zespołem WP Rocket jest formularz kontaktowy. Znajdziesz go w zakładce „Kontakt”. Wystarczy tylko, że wprowadzisz do niego:

  • tematykę problemu,
  • swoje imię i nazwisko,
  • adres e-mail, na który przyjdzie odpowiedź,
  • streszczenie problemu,
  • dokładny opis problemu.

Dodatkowym rozwiązaniem dla użytkowników posiadających konto w serwisie jest okienko „czatu”. Ono również jednak stworzone zostało w formie bazy wiedzy, a nie aktywnej korespondencji z żywymi konsultantami. Mimo polskojęzycznego interfejsu same porady są po angielsku. Ponadto z poziomu WP dostępna jest rozbudowana zakładka „Poradniki”. Zawiera ona filmowe instrukcje obsługi narzędzia. Więcej informacji na jej temat znajdziesz w moim opisie interfejsu narzędzia.

Blog i baza wiedzy

Baza wiedzy WP Rocket

WP Rocket ma bloga, w ramach którego publikowany jest ogrom informacji związanych z szeroko pojętą działalnością internetową. Są one bardzo rozbudowane, a w niektórych przypadkach też napisane dość technicznym językiem. Zostały podzielone na kilka głównych kategorii, np.:

  • studia przypadków,
  • e-commerce,
  • Wewnątrz WP Rocket (zagadnienia bezpośrednio związane z funkcjonowaniem wtyczki),
  • szybkość stron WWW i buforowanie,
  • pozycjonowanie,
  • motywy i wtyczki.

Przydatnym dla użytkowników rozwiązaniem może być wspominana już wcześniej baza wiedzy WP Rocket. Znajdziesz ją w sekcji „Documentation” na stronie głównej pluginu. Zgromadzono w niej zwięzłe poradniki dotyczące podstawowych funkcjonalności narzędzia. Do znalezienia potrzebnego Ci rozwiązania możesz tu wykorzystać intuicyjną wyszukiwarkę. Alternatywnie do Twojej dyspozycji są trzy sekcje główne:

  • przewodnik dla początkujących,
  • niezbędne rzeczy dla Ciebie,
  • najczęściej zadawane pytania.

Jeśli w żadnej z nich nie znajdziesz sposobu na rozwiązanie swojego problemu, rozpocznij poszukiwania samodzielnie. Wszystkie materiały zostały podzielone na kilka kategorii tematycznych. Te z kolei zawierają szereg zagadnień, wyjaśnionych przez profesjonalistów, m.in.:

  • funkcje:
    • buforowanie,
    • optymalizacja plików,
    • multimedia,
    • itd.;
  • RocketCDN:
    • faktury i subskrypcja,
    • rozwiązywanie problemów,
    • itd.;
  • wskazówki i samouczki:
    • .htaccess,
    • szybkość strony,
    • wydajność,
    • itd.;
  • i wiele innych.

Społeczność i program partnerski

Społęczność WP Rocket

WP Rocket jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań do przyśpieszania działania stron w WordPressie. W połączeniu z jego międzynarodowym charakterem czyni to z niego jedno z narzędzi najczęściej wykorzystywanych przez twórców i osoby zarządzających witrynami. To z kolei przekłada się na liczną społeczność, która jest jednocześnie zgrana i zaangażowana. Dostrzegli to również twórcy, promując na oficjalnej stronie pluginu:

  • społeczność FB – grupa licząca ponad 18,5 tys. członków z całego świata,
  • społeczność programistów na GitHubie,
  • społeczność tłumaczy-wolontariuszy (dzięki nim WP Rocket jest dostępny już w 10 językach).

Ponadto WP Rocket przygotował dla swoich klientów program partnerski. Działa on w dość standardowy sposób. Każdy zarejestrowany użytkownik otrzymuje indywidualny link polecający. Następnie może on otrzymać 20 proc. prowizji od każdej sprzedaży przy jego użyciu.

Jak skonfigurować WP Rocket? Kupno, instalacja i aktywacja wtyczki

Jak wspominałem, WP Rocket jest wtyczką płatną. Musisz więc najpierw ją kupić i pobrać, a następnie dopiero umieścić na swoim WordPressie. Cały proces nie jest jednak specjalnie skomplikowany. Poniżej opisałem go krok po kroku. Możesz użyć tej instrukcji, aby spokojnie przez niego przejść, bez zagrożenia niepotrzebnymi problemami.

Pobieranie WP Rocket

W pierwszej kolejności musisz kupić i pobrać wtyczkę. Znajdziesz ją na oficjalnej stronie internetowej Wp-rocket.me. Po przejściu na nią naciśnij jeden z pomarańczowych przycisków:

  • Buy WP Rocket – znajduje się w prawy górnym rogu ekranu,
  • Get WP Rocket Now – znajduje się w środkowej części strony.
WP Rocket - zakup

W obu przypadkach przejdziesz do cennika. Musisz wybrać pakiet, który Ci odpowiada, a następnie nacisnąć „Buy WP Rocket„. Kwestię kosztów tego rozwiązania opisałem szczegółowo w dalszej części tekstu w segmencie „Ile kosztuje WP Rocket?”. Ja na potrzeby instrukcji wybrałem podstawowy pakiet Single za 59 dolarów rocznie na 1 stronę WWW.

W kolejnym kroku musisz wypełnić formularz zakupu. Niezbędne jest do tego podanie wymaganych danych:

  • adresu e-mail,
  • imienia i nazwiska,
  • kraju,
  • nazwy firmy (opcjonalnie),
  • karty płatniczej.
Formularz zakupu WP Rocket

Po opłaceniu zamówienia na podaną skrzynkę e-mail otrzymasz wiadomość z automatycznie wygenerowanym hasłem do Twojego konta. Z poziomu strony internetowej możesz też pobrać wtyczkę. Wystarczy tylko, że naciśniesz pomarańczowy przycisk „Download WP Rocket”. Następnie wybierz miejsce na dysku swojego komputera, w którym ma zostać umieszczony plik .zip. Pamiętaj, że będzie Ci on za moment potrzeby przy instalacji pluginu w WordPressie.

Podziękowanie za zakup WP Rocket

Instalacja WP Rocket

Aby rozpocząć instalację WP Rocket, musisz najpierw zalogować się do swojego konta na WordPressie. Gdy już to zrobisz, przejdź do zakładki „Wtyczki„. Tam naciśnij przycisk „Dodaj wtyczkę„, a na Twoim ekranie pojawią się najpopularniejsze rozwiązania. Ty jednak nie zwracaj uwagi na listę, a zamiast tego wybierz opcję „Wyślij wtyczkę na serwer„. Znajdziesz ją na samej górze strony internetowej.

Instalacja WP Rocket w WordPressie

Wybierz plik ze swojego dysku i dodaj go na serwer. Następnie kliknij „Zainstaluj„. WP przez chwilę będzie przetwarzał Twoje polecenie, a następnie wyświetli przycisk „Włącz wtyczkę„. Naciśnij go i poczekaj, aż plugin zostanie dodany do Twojego konta. Gdy tak się stanie, znajdzie się on na liście wszystkich wtyczek zainstalowanych na tym WordPressie. Powinien być podświetlony na niebiesko, co świadczy o tym, że jest uruchomiony.

WP Rocket na liście wtyczek w panelu WordPress

Samodzielna aktywacja WP Rocket

Może zdarzyć się, że wtyczka zostanie dodana do Twojego WordPressa, ale nie będzie aktywna. Nie musisz jednak się obwiać, bo wtedy wystarczy uruchomić ją samodzielnie. Będzie znajdowała się na tej samej liście, którą opisałem powyżej. Na pewno szybko ją zauważysz, bo nie będzie podświetlona na niebiesko. Znajdziesz tuż pod jej nazwą natomiast przycisk odpowiadający za jej aktywację. Zależnie od wersji WP może być to np. „Uruchom” lub „Włącz„. Kliknij w niego i gotowe!

WP Rocket w praktyce – przegląd kokpitu

WP Rocket możesz obsługiwać z poziomu kokpitu WordPressa. Do jego interfejsu przejdziesz z zakładki „Wtyczki”. Wystarczy tylko, że wybierzesz odpowiedni plugin i naciśniesz znajdującą się obok niego opcję „Ustawienia”.

Ustawienia WP Rocket

Na Twoim ekranie powinien pojawić się interfejs pluginu. Jak wspominałem, ma on polską wersję językową. Charakteryzuje go również bardzo przystępna forma. Składa się tylko z dwóch elementów:

  • bocznego menu po lewej stronie – zawiera wszystkie zakładki pozwalające na korzystanie z funkcji narzędzia:
    • kokpit,
    • pamięć podręczna,
    • optymalizacja plików,
    • media,
    • wstępne ładowanie,
    • zaawansowane reguły,
    • baza danych,
    • CDN,
    • heartbeat,
    • dodatki,
    • optymalizacja obrazów,
    • narzędzia,
    • poradniki,
  • widoku głównego – prezentuje najważniejsze opcje danej zakładki wybranej z lewego menu.
Kokpit wtyczki WP Rocket

Kokpit

Jak zapewne się domyślasz, kokpit zawiera podstawowe informacje dotyczące Twojego konta. Został podzielony na kilka sekcji:

  • moje konto – znajdziesz tu wszystkie informacje na temat wykupionej przez Ciebie licencji;
  • RocketCDN – pozwala subskrybować RocketCDN;
  • mój status – odpowiada za uruchomienie Rocket Analytics. W ten sposób możesz wyrazić zgodę na udostępnianie anonimowych danych specjalistom WP Rocket. To powszechna praktyka stosowana w celu ulepszania produktów elektronicznych;
  • pierwsze kroki – są tu filmy wyjaśniające podstawowe działanie pluginu i jego najważniejsze funkcje;
  • najczęściej zadawane pytania – baza wiedzy oparta na pytaniach najczęściej zadawanych przez użytkowników;
  • szybkie działania – prezentuje podstawowe działania, które możesz podjąć, by błyskawicznie przyśpieszyć działanie Twojej strony. Zwykle oferuje m.in. czyszczenie i wstępne ładowanie pamięci podręcznej czy ponowne wygenerowanie krytycznych plików CSS.
Kokpit WP Rocket

Pamięć podręczna

Jak sama nazwa wskazuje, zakładka ta zawiera wszystkie podstawowe funkcje związane z działaniem pamięci podręcznej. Zostały one zaprezentowane w trzech sekcjach:

  • pamięć podręczna dla urządzeń przenośnych – z tego poziomu możesz zarządzać przechowywaniem danych w pamięci podręcznej dla urządzeń mobilnych. Jeśli wykorzystujesz motywy dedykowane urządzeniom mobilnym, możesz też korzystać z oddzielnych plików cache;
  • pamięć podręczna użytkownika – pozwala zarządzać przechowywaniem danych w pamięci podręcznej dla zalogowanych użytkowników;
  • cykl trwania pamięci podręcznej – określisz tu czas, który musi upłynąć, aby pliki pamięci podręcznej zostały automatycznie usunięte.
Pamięć podręczna w WP Rocket

Optymalizacja plików

Opisywany plugin pozwala na optymalizację dwóch rodzajów plików:

  • CSS – zależnie od Twoich potrzeb do dyspozycji masz:
    • minifikację plików,
    • optymalizację dostarczania CSS;
  • JavaScript – do Twojej dyspozycji jest:
    • minifikacja plików,
    • łączenie plików JS,
    • ładowanie plików JS za pomocą metody defer,
    • opóźnianie wykonywania skryptów JavaScript.
Optymalizacja plików w WP Rocket

Media

Ta zakładka odpowiada za optymalizację plików multimedialnych, znajdujących się w obrębie Twojej witryny. Odpowiadają za to dwie główne sekcje:

  • Lazy Load – możesz go włączyć dla obrazów, tła w CSS czy iframe i wideo;
  • wymiary obrazu – wprowadzisz tu atrybuty szerokości i wysokości obrazów. Dzięki temu zwiększy się komfort odwiedzających czytających zawartość. Zapobiegniesz w ten sposób bowiem przesunięciom układu strony WWW.
Media w WP Rocket

Wstępne ładowanie

Tzw. preload, czyli sekcja odpowiadająca za wstępne ładowanie zawartości, usprawniające działanie witryny. W tej zakładce masz do dyspozycji:

  • wstępne ładowanie pamięci podręcznej – pozwala na aktywację funkcji Preloadingu. Uruchamia się ona za każdym razem, gdy zawartość witryny ulega zmianie. Alternatywnie możesz też zrobić to ręcznie, jeśli zajdzie taka potrzeba;
  • linki do wstępnego ładowania – skraca czas ładowania linków prowadzących na zewnątrz, gdy tylko wskaźnik zostanie umieszczony nad hiperłączem;
  • prefetch żądania DNS – pozwala przyśpieszyć ładowanie plików zewnętrznych;
  • wstępne ładowanie czcionek – pozwala przeglądarkom wykrywać czcionki bezpośrednio w plikach CSS. To z kolei przekłada się na prędkość ładowania witryny.
Wstępne ładowanie w WP Rocket

Zaawansowane reguły

W tej sekcji zostały zebrane zagadnienia specjalistyczne. Są przeznaczone raczej dla osób o bardziej zaawansowanej wiedzy technicznej, np. programistów. Z ich pomocą możliwe jest lepsze dostosowanie zasad działania pluginu do serwisu o konkretnej specyfikacji. Użytkownicy mogą z poziomu tej sekcji określić:

  • adresy URL stron, wobec których nie ma być stosowana pamięć podręczna;
  • identyfikatory plików cookie, zapobiegające buforowaniu stron WWW;
  • agentów użytkowników, którzy nie będą otrzymywać stron z pamięci podręcznej;
  • adresy URL, które nie będą podlegać czyszczeniu przy aktualizacji zawartości strony;
  • ciągi zapytań, które mają być trzymane w pamięci podręcznej.
Zaawansowane reguły w WP Rocket

Baza danych

Zakładka odpowiadająca za kompleksową optymalizację bazy danych. Do Twojej dyspozycji jest tu:

  • czyszczenie wpisów – możesz trwale usunąć automatycznie utworzone wersje robocze, wcześniej usunięte wpisy czy starsze wersje wpisów;
  • czyszczenie komentarzy – usuwaj komentarze znajdujące się w koszu oraz SPAM;
  • czyszczenie tymczasowych wpisów;
  • czyszczenie bazy danych – kompleksowa optymalizacja tabeli;
  • automatyczne czyszczenie – pozwala na zaplanowanie i automatyzację czyszczenia.

Zanim zapiszesz zmiany, polecam zawsze utworzyć kopię zapasową bazy danych. W razie wystąpienia kłopotów łatwiejsze będzie wtedy przywrócenie bezpiecznej i działającej wersji serwisu.

Baza danych w WP Rocket

CDN

To zakładka odpowiadająca za CDN, czyli sieć dostarczania treści. Zależnie od swoich potrzeb, możesz ją w tym miejscu uruchomić, jak również wykluczyć z niej konkretne pliki. Alternatywnie masz też możliwość skorzystania z autorskiego rozwiązania RocketCDN. Pamiętaj jednak, że nie jest ono darmowe. W momencie tworzenia tego tekstu kosztuje 7,99 dolarów miesięcznie.

CDN w WP Rocket

Heartbeat

To zakładka pozwalająca na kontrolę WordPress Heartbeat API. Jest to funkcja CMS-a, pozwalająca przeglądarce na automatyczną komunikację z serwerem. Z tego miejsca możesz:

  • włączyć lub wyłączyć Heartbeat,
  • zmniejszyć aktywność Heartbeat dla:
    • zachowania w beckendzie,
    • zachowania w edytorze wpisu,
    • zachowania we frontendzie.

Wybór tego rozwiązania pozwala na oszczędzanie zasobów serwera. Może sprawdzić się więc w przypadku korzystania choćby z hostingu współdzielonego o ograniczonych możliwościach.

Heartbeat w WP Rocket

Dodatki

WP Rocket jest kompatybilny z wieloma narzędziami zewnętrznymi. W tej zakładce możesz je łatwo aktywować i nimi wygodnie zarządzać. Wcześniej opisywałem to na przykładzie Cloudflare, które też jest widoczne na poniższym screenie. Wystarczy tylko, że „Status dodatku” zmienisz z „Off” na „On”.

Wszystkie dodatkowe rozwiązania zostały podzielone na dwie grupy:

  • One-click Rocket Add-ons – to dodatki, z których możesz korzystać bez potrzeby przechodzenia dodatkowej konfiguracji narzędzia;
  • One-click Rocket Add-ons – to dodatki wymagające dodatkowego uwierzytelnienia i (opcjonalnie) osobnej konfiguracji.
Dodatrki w WP Rocket

Optymalizacja obrazów

WP Rocket udostępnia użytkownikom autorskie narzędzie przeznaczone do optymalizacji obrazów – IMAGIFY. Z jego pomocą możesz kompresować pliki znajdujące się w Twojej witrynie, czyniąc ją lżejszą. W ten sposób pozytywnie wpłyniesz na szybkość jej ładowania.

Optymalizacja obrazków w WP Rocket (Imagify)

Narzędzia

Zakładka odpowiadająca za „techniczne” funkcjonowanie pluginu. Możesz z tego poziomu zarządzać:

  • ustawieniami eksportu – przygotować i pobrać obecną wersję ustawień wtyczki;
  • ustawieniami importu – wczytać wcześniej pobrać wersję ustawień wtyczki;
  • wycofać – wrócić do poprzedniej wersji wtyczki, jeśli uważasz, że obecna nie działa prawidłowo lub wywołała problemy na Twojej stronie internetowej;
  • uaktualnić listy włączonych i wykluczonych.
Narzedzia w WP Rocket

Poradniki

To sekcja w formie samouczka. Twórcy zgromadzili tu szereg materiałów filmowych, wyjaśniających różne funkcje i działanie wtyczki. Wszystkie mają polskie podpisy, ale są dostępne w języku angielskim. Nie ma niestety opcji włączenia polskich napisów.

Filmy zostały podzielone na kilka kategorii tematycznych:

  • pierwsze kroki,
  • zaliczenie testów Core Web Vitals,
  • Wsparcie,
  • Dodatki.
Poradniki w WP Rocket

Ile kosztuje WP Rocket?

WP Rocket nie jest rozwiązaniem darmowym, choć muszę przyznać, że jest dość atrakcyjny cenowo. Jego głównym atutem jest jednorazowa płatność z góry na cały rok. W przeliczeniu na miesięczną opłatę koszt nie jest aż tak bolesny.

Wtyczka jest dostępna w trzech wariantach cenowych. Każdy gwarantuje dostęp do dokładnie takich samych funkcji i możliwości. Jedyną różnicą jest liczba stron internetowych, na których możliwe będzie korzystanie z WP Rocket. Do wyboru masz pakiety:

  • Single – kosztuje 59 dolarów rocznie i swoim działaniem obejmuje wyłącznie jedną stronę internetową;
  • Plus – kosztuje 119 dolarów rocznie i możesz go wykorzystać do obsługi maksymalnie trzech stron internetowych;
  • Infinite – kosztuje 299 dolarów rocznie i pozwala na korzystanie z nieograniczonej liczby stron internetowych. To rozwiązanie, o którym wspominałem wcześniej – skierowane do freelancerów i agencji.

Jeśli chcesz, możesz zmienić wycenę z dolarów na euro. Niestety nie ma jednak opcji skorzystania z darmowego okresu próbnego, co jest dość irytujące. Jeśli jednak wtyczka Cię rozczaruje lub nie będzie działać zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, możesz z niej zrezygnować. Masz 14 dni na to, by poprosić o 100-procentowy zwrot pieniędzy.

Cennik WP Rocket

Alternatywy dla WP Rocket

WP Rocket nie jest jedynym narzędziem, którego celem jest przyśpieszenie działania stron internetowych. Na rynku bez problemu znajdziesz wiele innych wtyczek, oprogramowań i innego typu rozwiązań, służących do podobnych celów. Wśród najpopularniejszych z nich wymienić można m.in.:

  • LiteSpeed Cache,
  • NitroPack,
  • FlyingPress,
  • WP Super Cache,
  • WP-Optimize,
  • W3 Total Cache,
  • WP Fastest Cache,
  • Breeze,
  • i wiele innych.

Niektóre są darmowe, koszt innych jest zbliżony do WP Rocket, ale nie brak też tych znacznie droższych. Jak więc zdecydować, które rozwiązanie będzie najlepsze? Ja zawsze w takich przypadkach polecam najpierw:

  • określić własne potrzeby,
  • ustalić akceptowalny budżet.

Po wykonaniu tych dwóch kroków przejrzyj najpopularniejsze propozycje dostępne na rynku. Warto wybrać spośród nich te, które oferują wszystkie funkcje, których potrzebujesz. Następnie porównaj ich ceny i wybierz te, w przypadku których stosunek kosztów do jakości jest najlepszy.

Ostatni krok to nic innego jak test praktyczny. Zapoznaj się z warunkami narzędzia i sprawdź, czy oferuje okres próbny, wersję demonstracyjną albo możliwość rezygnacji z gwarancją zwrotu pieniędzy. Jeśli tak, to zacznij z niego korzystać i sprawdź, jak się sprawdza na co dzień. Zmierz efekty jego działania i przekonaj się, w jaki sposób wpływa na Twoją stronę. Pod uwagę weź też jego obsługę, wygodę i możliwości. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję.

Zalety i wady WP Rocket

Zalety WP Rocket

  • skuteczność działania,
  • łatwość obsługi,
  • brak potrzeby umiejętności kodowania,
  • błyskawiczna konfiguracja,
  • intuicyjny interfejs dostępny z poziomu kokpitu WordPress,
  • rozbudowana baza wiedzy i support,
  • trzy warianty cenowe do wyboru o takich samych funkcjonalnościach,
  • dużo filmów instruktażowych,
  • polska wersja interfejsu,
  • możliwość importu i eksportu ustawień,
  • wiele funkcji do wyboru,
  • bardzo atrakcyjna cena dla osób zarządzających jedną stroną WWW.

Wady WP Rocket

  • brak strony WWW wtyczki w języku polskim,
  • brak polskojęzycznego supportu i materiałów edukacyjnych,
  • brak kontaktu z supportem w czasie rzeczywistym,
  • konieczność odnawiania licencji każdego roku,
  • dość wysoka cena w przypadku nieograniczonego dostępu (wariant Infinite).

WP Rocket: Podsumowanie

Z WP Rocket możesz skutecznie pracować nad poprawą szybkości ładowania swojego miejsca w internecie. To rozwiązanie uniwersalne, bo z powodzeniem sprawdzi się zarówno w przypadku serwisu, jak i portalu czy e-sklepu. W dodatku to wtyczka banalnie łatwa w obsłudze, którą wystarczy tylko zainstalować w WordPressie. Nie wymaga kodowania, posiadania umiejętności technicznych czy zmieniania zaawansowanych ustawień. Działa błyskawicznie i ma bardzo szeroki zakres funkcji. Dzięki temu jest Ci w stanie pomóc na wielu poziomach. Zachęcające są ponadto jej ceny, które w perspektywie roku nie są zbyt wygórowane.

Z drugiej strony nie mogę pominąć minusów tego pluginu, choć muszę przyznać, że nie ma ich zbyt wiele. Odnoszę wrażenie, że największym z nich jest brak aktywnego supportu, który obsługiwałby język polski. Znalazłem starsze recenzje, zgodnie z którymi „dymek czatu” kiedyś pozwalał na bezpośrednie połączenie z konsultantem. Obecnie niestety po kliknięciu w niego zobaczyłem wyłącznie zwięzłą „bazę wiedzy”. Pozytywem byłby choćby bot z możliwością przekierowania do „żywego” specjalisty. Jeśli miałbym wypomnieć coś jeszcze, byłaby to konieczność corocznego przedłużania subskrypcji. Wolałbym nieco wyższą cenę w zamian za dożywotni dostęp, ale obecna forma jest standardem w większości narzędzi online.

Polecam WP Rocket zarówno profesjonalistom i agencjom, jak również osobom samodzielnie dbającym o własny serwis internetowy. Wtyczkę charakteryzuje atrakcyjny stosunek jakości do ceny, choć oczywiście nie każdemu musi bezwarunkowo odpowiadać. Jak zawsze zachęcam do testów, w czym pomocny będzie 14-dniowy czas bezpłatnego zwrotu gotówki. Te dwa tygodnie w zupełności powinny wystarczyć na sprawdzenie działania pluginu w praktyce. Przekonasz się, czy jest skuteczny, zaobserwujesz zmiany i podejmiesz rozważną, przemyślaną decyzję.

Ocena ogólna
8.44 /10