🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

4 min. czytania

Brotli: kompresja i przyspieszenie stron WWW

Kompresja

Fot. Freepik

Co to jest i jak działa kompresja Brotli? Brotli vs. gzip i deflate. Jak skorzystać z Brotli w WordPressie?

Spis treści
Serwer

Optymalizacja szybkości ładowania strony WWW wymaga zwrócenia uwagi na różne elementy witryny. Być może spotkałeś się już z terminem Gzip, czyli metodą kompresji danych. Rzeczywiście jest ona najpopularniejsza, ale warto, żebyś wiedział, że istnieje skuteczniejsze rozwiązanie. Jest nim Brotli. Co to jest i jak może wpłynąć na przyśpieszenie ładowania Twojej witryny?

Metody kompresji danych

Wspomniana kompresja Gzip jest rozwiązaniem o długiej historii. Wszystko zaczęło się w 1992 roku, ale wtedy miało ono służyć kompresji archiwów TAR w systemie Unix. Okazało się jednak, że ma wiele zastosowań, a znakomicie sprawdza się do kompresji danych transmitowanych w sieci. Jako że optymalizacja wydajności stron WWW była niezbędna, to z czasem takie rozwiązania stawały się coraz bardziej popularne. Poza Gzip popularne są również inne metody, a mianowicie Deflante i wspomniane Brotli. 

Jeśli chodzi o zastosowanie tych metod, to według w3techs.com wciąż zdecydowanie najpopularniejszych rozwiązaniem jest Gzip, wykorzystywane na 60 proc. stron, biorąc pod uwagę te, które korzystają z jakiejkolwiek metody kompresji. Drugie jest Brotli z wynikiem ponad 40 proc. Natomiast udział Deflante jest niewielki. 

Gzip: 60,1%, Brotli: 40,9%, Deflate: 0,6%
źródło: w3techs.com

Zwróć jednak uwagę na to, jaki jest trend w przypadku Brotli. Zainteresowanie korzystaniem z tego rozwiązania jest coraz większe. 

Z czego to wynika? Z większej skuteczności niż w przypadku kompresji Gzip. Brotli to produkt dostarczony przez Google. Standard ten został wprowadzony w 2013 roku, a długi czas do wzrostu jego popularności wynikał z oczekiwania na moment, w którym rozwiązanie to będzie obsługiwane przez popularne przeglądarki, co nastąpiło dopiero w 2020 roku. 

Wiesz już, że konwersja Brotli jest skuteczniejsza w stosunku do Gzip, ale na czym dokładnie polega różnica? Początkowo służyła do kompresji fontów internetowych, a w 2015 roku zaczęła być wykorzystywana do kompresji HTTP.

Stopień kompresji: Brotli, Deflate, Gzip
Źródło: devblogs.microsoft.com

Brotli vs. gzip

Jak konkretnie Brotli wypada w stosunku do mającego większy udział w rynku konkurenta? Zacznijmy od tego, że Gzip ma 9 poziomów konwersji, a Brotli aż 11. Expeditedsecurity sprawdziło 1000 adresów URL i okazało się, że pliki:

  • JavaScript były o 14 proc. mniejsze w przypadku kompresji Brotli niż w gzip;
  • HTML były o 21 proc. mniejsze;
  • CSS były o 17 proc. mniejsze.

Z tego powodu jest to rozwiązanie lepiej dostosowane do obecnych wymagań właścicieli stron WWW. Inna zaleta przypisywana temu rozwiązaniu to mniejsze obciążenie serwera. Optymalizacja witryny przy wykorzystaniu obu tych metod kompresji przebiega inaczej, ale kluczową cechą jest większa skuteczność.

Nie jest natomiast tak, że Brotli ma wyłącznie zalety. Zanim zdecydujesz się na tę metodę kompresji, powinieneś wiedzieć, że:

  • Nie jest obsługiwane przez wszystkie przeglądarki – te popularne w nowych wersjach sobie już radzą, ale możesz trafić na takie, które jeszcze nie współpracują z Brotli.
Obsługa Brotli przez przeglądarki
Źródło: caniuse.com
  • Współpracuje wyłącznie ze stronami z certyfikatem SSL (z HTTPS), ale to niewielki problem – korzysta z tego prawie 80 proc. serwisów, a przecież możesz użyć darmowego SSL
  • Lepiej radzi sobie ze statycznymi treściami niż z dynamicznymi.

Brotli w WordPress – jak skorzystać?

Wykorzystanie Brotli w Twoim serwisie opartym na systemie WordPress może poprawić wydajność strony, tak więc zdecydowanie warto postawić na to rozwiązanie. Co zrobić, żeby zacząć go używać? 

  1. Na początek wejdź na stronę https://tools.keycdn.com/brotli-test i zrób test. Dzięki temu dowiesz się, czy Twój hosting wspiera kompresję Brotli. Jeśli wynik jest taki, jak poniżej, to oznacza, że Brotli już działa i nie musisz nic robić. 
  1. Wsparcie dla Twojej strony za pomocą Brotli możesz aktywować poprzez użycie odpowiedniego pluginu. Możesz to zrobić np. za pomocą W3 Total Cache. W tym celu wybierz z menu wtyczki opcję Browser Cache. Musisz zmienić poniższe ustawienia tak, aby było odwrotnie – zaznacz opcję Brotli, a odznacz Gzip. 

Jeśli Twój hosting nie obsługuje Brotli, a chcesz skorzystać z tego rozwiązania, to nic straconego. Możesz skorzystać z CDN od Cloudflare, by móc użyć tego rozwiązania. Aby zrealizować ten cel:

  1. Wejdź na https://www.cloudflare.com/ i załóż konto.
  2. Dodaj swoją stronę, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Dostępne są płatne plany, ale jest również darmowy. Następnie w ustawieniach danej domeny wybierz Speed, a dalej Optimization:
  1. Następnie upewnij się, że Brotli jest włączone:

Jeśli tak, to oznacza, że wszystko jest w porządku i korzystasz z tej metody kompresji. 

Brotli – podsumowanie

Testy pokazały, że Brotli jest skuteczniejszą metodą kompresji niż Gzip. Jeśli Twój hosting daje Ci możliwość korzystania z tego rozwiązania, to zdecydowanie warto. Jeśli nie, to i tak możesz na nie postawić – choćby dzięki Cloudflare. 

Zobacz też: Optymalizacja zdjęć: TOP 7 wtyczek do WordPress i nie tylko i Jak przyspieszyć stronę WWW? Optymalizacja szybkości strony