🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

13 min. czytania

Darmowe domeny: 4 sposoby i lista rozszerzeń za 0 zł

Serwery

Fot. Freepik

Poznaj 4 sprawdzone sposoby na domenę za darmo oraz listę rozszerzeń, które można uzyskać bezpłatnie. Gdzie szukać darmowych domen?

Spis treści
Domeny

Chcesz zdobyć darmową domenę dla swojej strony internetowej? Istnieje kilka sposobów, żeby taki plan skutecznie zrealizować. Warto też wiedzieć, co charakteryzuje bezpłatną nazwę domeny i kiedy warto się na nią zdecydować. Nie jest to bowiem opcja dla każdego.

Bezpłatna nazwa domeny to rozwiązanie szczególnie kuszące w przypadku nowych hobbistycznych projektów internetowych. Brzmi atrakcyjnie także w przypadku witryn amatorskich i prywatnych, które nie pełnią funkcji komercyjnej. Pozwala znacznie ograniczyć koszty związane ze stworzeniem nowej strony WWW. Oszczędzasz pieniądze, ale i czas potrzebny do rejestracji domeny, a także ilość formalności. Co najlepsze natomiast, znalezienie takiej opcji w internecie nie jest nawet specjalnie trudne.

Są trzy główne sposoby prowadzące do rejestracji domen za darmo. Szczegółowo przyjrzeliśmy się im w tym artykule. Co więcej, przeanalizowaliśmy także rozwiązanie czwarte, zakładające skorzystanie z subdomeny. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dzięki którym wybierzesz wariant dla siebie. Zanim jednak zdecydujesz się na jeden z nich, dokładnie przemyśl, czy na pewno bezpłatny adres internetowy będzie dla Ciebie odpowiedni.

Czy darmowa domena istnieje?

Wbrew pozorom darmowa rejestracja domeny nie jest wcale mitem. Istnieje wiele serwisów, dzięki którym Twoja strona WWW zyska unikatowy adres. Trzy główne drogi prowadzące do tego celu to skorzystanie z:

  1. darmowego rozszerzenia,
  2. serwisu oferującego hosting, a wraz z nim gwarantującego bezpłatną domenę przez określony czas,
  3. kreatora witryn, który w wykupionym pakiecie oferuje dostęp do nowych domen za darmo.

Czwarte rozwiązanie, które poniżej opisaliśmy, to alternatywa w postaci darmowych subdomen. Nie są to typowe adresy internetowe. Mimo to jednak dla niektórych twórców internetowych mogą okazać się doskonałym, bezpłatnym wyborem.

Każdy z powyższych sposobów daje możliwość nabycia darmowego adresu internetowego. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z ograniczeń, z którymi wiążą się te opcje. Przede wszystkim prawdopodobnie nie zyskasz dokładnie takiego adresu, jaki chcesz. Nawet jeśli natomiast Ci się to uda, po pewnym czasie może on stać się płatny (zwykle po roku). W niektórych wypadkach nazwy domen bezpłatnych nie wyglądają też wiarygodnie. Wiele wiec zależy od konkretnego przypadku i rozwiązania, które wybierzesz.

Czytaj: Co to jest domena internetowa? Jak działa?

Darmowa domena internetowa – lista

Poniżej przedstawiamy listę trzech rozwiązań, dzięki którym zyskasz darmową nazwę domeny. Przyjrzeliśmy się dokładnie warunkom takich usług oraz kwestiom, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji. Podkreśliliśmy też zalety oraz wady każdej z opcji, precyzując, komu mogą one odpowiadać. W punkcie 4. opisaliśmy alternatywę dla darmowej domeny, czyli subdomenę.

1. Darmowe rozszerzenia domeny

W internecie możesz znaleźć strony oferujące całkowicie darmową nazwę domeny. Najczęściej dotyczy to rozszerzeń (TLD) rzadko spotykanych i niezbyt popularnych. Nie ma mowy tutaj o typowych adresach z końcówką .pl. Nie oznacza to jednak, że tego typu rozwiązanie jest z góry skazane na porażkę. Są bowiem sytuacje, w których może rzeczywiście się sprawdzić. Trzeba natomiast wiedzieć, jak zarejestrować domenę tego typu i na co uważać, wybierając odpowiedni serwis.

Rozszerzenia darmowych domen związane są najczęściej z krajami, które nie pobierają opłat za rejestrację. W praktyce więc korzystasz z domen krajowych, należących do odległych państw. Mowa tu o takich końcówkach, jak np.:

  • .ga – wskazuje na domenę należącą do Gabonu,
  • .ml – domena należąca do Mali,
  • .tk – domena należąca do Tokelau,
  • .cf – domena należąca do Republiki Środkowoafrykańskiej,
  • .gq – domena należąca do Gwinei Równikowej.

Każde z tych rozszerzeń możesz zarejestrować na licznych serwisach internetowych. Nie wszystkie natomiast są wiarygodne. Najwygodniejszym rozwiązaniem są usługodawcy wiarygodni i rzetelni. Jednym z najczęściej polecanych jest serwis Freenom. Działa na arenie międzynarodowej i zbiera wszystkie darmowe nazwy strony internetowej w jednym miejscu.

Choć jest dostępny w kilku wersjach językowych, to nie ma wśród nich polskiego. Na szczęście obsługa jest banalnie łatwa. W zasadzie serwis ten działa dokładnie tak samo, jak każdy inny rejestrator domen. Wystarczy więc, że w puste pole wpiszesz nazwę domeny, która Cię interesuje. Adres składa się zawsze z dwóch części. Podaj więc pierwszą, która ma znajdować się przed rozszerzeniem. Naciśnij przycisk „Check Availability”, a system sam przedstawi Ci dostępne końcówki.

Zobacz: Jak sprawdzić, czy domena jest wolna?

Serwis zaoferuje Ci zarówno darmową domenę, jak i rozwiązania płatne, takie jak np. .com. Z rozwiązania bezpłatnego możesz korzystać tak długo, jak zechcesz. Przedłużenie czasu rejestracji także nic nie kosztuje. Co natomiast istotne, obarczone jest pewnymi warunkami związanymi z dostępem do adresów konkretnego kraju. Warto tej kwestii przyjrzeć się bliżej, przed zdecydowaniem się na taką opcję.

Bardzo często darmowa domena nie może być wykorzystywana w przypadku domen ściśle reklamowych. Zdarza się też, że rozszerzenie jest źle postrzegane przez Google i jego wypozycjonowanie graniczy z cudem. Ze względu na brak opłat adresy te nie są w wielu przypadkach odpowiednio zabezpieczone przed zagrożeniami w sieci. Wyglądają nieprofesjonalnie, a w dodatku często niemożliwe jest wykonanie ich transferu do innego operatora. Niejednokrotnie nie mogą być w nich też zawarte słowa kluczowe, charakterystyczne dla danej branży lub trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

Wszystko to nie oznacza natomiast, że darmowa domena jest nieprzydatna. Wręcz przeciwnie – są sytuacje, w których naprawdę warto rozważyć jej wykorzystanie. Przede wszystkim mowa tu natomiast o domenie wykorzystywanej w celach prywatnych. Z powodzeniem może zostać użyta do stworzenia osobistego bloga, czatu czy witryny dla grupy znajomych lub rodziny. W takim przypadku jej pozycjonowanie lub podejrzany wygląd nie mają znaczenia. Sprawdzi się też, jeśli zależy Ci na nauce tworzenia, publikowania i obsługi stron, ale nie chcesz wydawać na to fortuny. To sprawia, że ta opcja jest doskonałym wyborem dla osób, które są pewne, że nie będą chciały rozwijać swojego projektu komercyjnie.

2. Hosting oferujący darmową domenę

Decydując się na hosting, warto szukać ofert zawierających opcję darmowej domeny. Oczywiście za miejsce na serwerze i tak musisz zapłacić. W tańszych wersjach jednak nie są to wygórowane ceny. W dodatku nie brak hostingów z darmowym certyfikatem SSL, taka opcja ma zatem wiele zalet. Mimo wszystko jednak musisz pamiętać o tym, że nie każdy usługodawca ma taką opcję w swoich pakietach. Różnią się one także cenami, warto więc szukać rozwiązania, które będzie najatrakcyjniejsze cenowo.

Darmową domenę zapewniają hostingi (alfabetycznie):

W odróżnieniu od darmowych rozszerzeń, nazwa domeny, rejestrowana w hostingu, nie jest bezpłatna na zawsze. W większości przypadków tak korzystny dla użytkownika układ trwa rok. Po tym czasie dalsze korzystanie z adresu możliwe jest dopiero po dokonaniu płatności. Właśnie dlatego warto od razu zorientować się, jaką cenę odnowienia przewiduje usługodawca.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że otrzymujesz kompletną usługę w stosunkowo niskiej cenie. Musisz jednak pamiętać, że nie jest to opcja całkowicie darmowa. Musisz przecież opłacić konto hostingowe. W praktyce jednak na szczęście nie kosztuje ono zwykle zbyt wiele. Wraz z nim dostajesz natomiast dostęp do wszystkich narzędzi niezbędnych do tego, by zbudować własną stronę. Co więcej, masz rok, aby nacieszyć się darmową domeną i upewnić się, że na pewno jest to pomysł na biznes, który chcesz rozwijać. Jeśli okaże się on strzałem w dziesiątkę, to po zakończeniu umowy możesz odpłatnie przedłużyć dostęp do usługi.

Nie bez znaczenia jest także to, że hosting daje Ci dostęp do wiarygodnych rozszerzeń. Są to typowe domeny najwyższego rzędu, takie jak .com, .org i .pl. Korzystasz więc od początku z nazwy domeny, która dobrze wpływa na kształtowanie wiarygodności marki. Dzięki temu jest to świetne rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców i nowych firm.

Hosting oferujący dostęp do darmowych domen ma jednak swoje wady. Przede wszystkim jest nią oczywiście ograniczony czas korzystania z darmowego rozwiązania. Pamiętaj, że po pewnym czasie koszt tej opcji się zwiększy. Warto wziąć to pod uwagę w planie rozwoju swojej działalności. Istotną kwestią jest też to, że darmowa domena czasem dotyczy wyłącznie niektórych pakietów hostingowych. Zdarza się, że mowa tu o opcjach kosztowniejszych i mniej odpowiednich dla nowych stron WWW. Warto więc przekalkulować, czy na pewno taki układ jest dla Ciebie opłacalny.

3. Kreator stron WWW dający dostęp do darmowych domen

Trzecim rozwiązaniem jest kreator stron WWW. To rozwiązanie, które w ostatnim czasie przyciągnęło do siebie wielu twórców witryn internetowych. Wynika to z faktu, że oferuje bardzo kompleksowy zestaw narzędzi. Mowa tu m.in. o:

  • szablonach stron,
  • kreatorach pomagających w procesie projektowania,
  • narzędziach do budowy strony bez konieczności kodowania,
  • narzędziach marketingowych,
  • rejestratorach domen,
  • dostępie do sztucznej inteligencji,
  • certyfikatach SSL,
  • narzędziach SEO,
  • samouczkach i bazach wiedzy,
  • i wielu innych.

Przykładami takich serwisów, oferujących w swoich pakietach również darmowe domeny, jest np. Wix i WebWave. Działają na podobnej zasadzie, co bezpłatne adresy w ramach pakietów hostingowych. Również dysponują kilkoma pakietami cenowymi i zapewnia rozszerzenie wyższego rzędu. Sprawdzą się zatem do prowadzenia profesjonalnej strony internetowej od samego początku jej powstania.

To dobra opcja dla osób, które nie potrafią kodować, a chcą promować swoje usługi w internecie. W ten sposób stworzysz swoje strony bez większego problemu i przyciągniesz do siebie klientów. Zależnie od usługodawcy, zyskasz dostęp do wszystkiego, co jest potrzebne początkującemu twórcy. Nie tylko zaprojektujesz swoje miejsce w sieci, ale też je zbudujesz, wdrożysz i wypromujesz. Sama witryna będzie natomiast wyglądać profesjonalnie.

Kreator stron WWW ma jednak swoje minusy. Przede wszystkim znów jest to sytuacja, w której domena jest darmowa jedynie przez pewien czas. Najczęściej po roku adres strony musi zostać przedłużony, co jest już odpłatne. To rozwiązanie jest porównywane z hostingiem. W odróżnieniu od niego natomiast kreatory nakładają większe ograniczenia na samych twórców. Często nie dają dostępu do kodu i nie pozwalają przenieść strony w inne miejsce. Tworząc tam swoje miejsce w sieci, musisz liczyć się też z ryzykiem nadmiaru zbędnego kodu. Przez to będzie „cięższe” i trudniej będzie je pozycjonować.

4. Bezpłatna subdomena od usługodawcy

Alternatywą dla trzech wyżej opisanych rozwiązań jest skorzystanie z subdomeny. Opcję tę znajdziesz zarówno w ofercie wielu hostingodawców, jak i kreatorów stron internetowych. Najczęściej skorzystanie z niej jest darmowe na czas nieograniczony. Często nie wymaga nawet korzystania z płatnego pakietu, tylko zawarte jest w opcji darmowej.

Choć subdomena ma wiarygodne rozszerzenie, to najczęściej daleko jej do profesjonalnego wyglądu. W większości przypadków w takim adresie promowany jest przede wszystkim hosting czy inny usługodawca. W praktyce więc Twoja nazwa domeny będzie przyćmiona i niekorzystnie wpłynie na postrzeganie strony. To też główny powód, przez który subdomeny nie są traktowane jako rozwiązania biznesowe. Raczej nie sprawdzą się np. przy promowaniu usług na szerszą skalę.

Podobnie jak darmowe rozszerzenia, mogą natomiast kapitalnie sprawdzić się do działalności prywatnej. W odróżnieniu od przywołanej alternatywy, gwarantują odpowiednią ochronę. Mają certyfikat SSL, chronią Twoje dane i zapewniają względną swobodę zarządzania witryną. Sprawdzą się więc choćby do stworzenia na nich CV, portfolio czy amatorskiego bloga. Wykorzystywane są też przez początkujących twórców stron do nauki oraz na użytek niekomercyjny.

W wielu przypadkach hostingodawcy i kreatory oferują korzystanie z subdomeny z możliwością późniejszego wykupienia domeny. To wygodne rozwiązanie, jeśli nie masz pewności, czy promowanie usług na stronie internetowej przyniesie rezultaty. W ten sposób możesz spokojnie rozwijać swój biznes. Samodzielnie zdecydujesz, kiedy przejść na „wyższy” poziom zaangażowania i opłat.

Na co zwrócić uwagę, poszukując darmowej domeny?

Pamiętaj, że domena reprezentuje Twoją stronę internetową. Jest z nią ściśle związana zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizerunkowym. Zadbaj zatem przede wszystkim o to, by domena dostępna za darmo stawiała Twój biznes w odpowiednim świetle. Powinna być łatwa do zapamiętania, czytelna i związana z firmą. Wskazane jest też, by nie wyglądała podejrzanie. To mogłoby bowiem odsunąć od Ciebie potencjalnych odbiorców.

Druga kwestia to funkcjonalność, jaką oferuje rozszerzenie adresu. W Polsce najpopularniejsze są domeny .pl i to one najlepiej zapadają w pamięć użytkownikom. Korzystając z innej końcówki, możesz sprawić, że mniej osób będzie pojawiać się na Twojej stronie WWW. Co więcej, nie bez znaczenia jest również wpływ domeny internetowej na SEO. Adres, który będzie wyglądał podejrzanie, może utrudnić Ci walkę o widoczność w wynikach wyszukiwania.

Ostatnia kwestia to koszty dodatkowe i ograniczenia związane z korzystania z tego rodzaju domeny. W wielu przypadkach (np. u hostingodawców) możesz zarejestrować domenę za darmo tylko na pewien czas. Gdy jednak minie np. rok, konieczne będzie uiszczenie opłaty lub przeniesienie adresu do innego operatora. Niektóre serwisy jednak uniemożliwiają transfer domeny lub znacznie utrudniają jego przeprowadzenie. Decydując się więc na nie, załóż konieczność wykupienia usługi płatnej lub porzucenia danego adresu.

Jak znaleźć najlepszą domenę za darmo?

Nie da się jednoznacznie określić, który sposób na darmowy adres strony internetowej jest najlepszy. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie są Twoje plany rozwoju działalności. Internet daje ogromne możliwości, ale nie każdy twórca witryn oczekuje od swojego serwisu tego samego. To sprawia, że żadna opcja nie może zostać uznana za całkowicie uniwersalną.

Darmowi rejestratorzy pozwalają stworzyć stronę w domenie, która nic nie kosztuje. Możesz podpiąć ją do swojego konta hostingowego i pracować nad rozwojem swoich usług. Poszukując wad tego rozwiązania, trzeba się jednak pochylić nad samym adresem. Zwykle nie wygląda on wiarygodnie przez swoje niecodzienne zakończenia. Wizerunek firmy w internecie to natomiast sprawa podstawowa. Dodatkowe minusy to także brak zabezpieczeń i liczne ograniczenia nakładane na użytkowników.

W przypadku niektórych początkujących projektów hobbistycznych wartym rozważenia rozwiązaniem będzie także darmowy hosting. Dzięki niemu możesz wygodnie zarządzać swoją stroną WWW z poziomu intuicyjnego panelu klienta. Dodatkowo zyskujesz kontrolę nad darmową domeną, którą swobodnie możesz promować swój biznes, np. w mediach społecznościowych. Do tego dochodzi brak wsparcia dla najnowszych technologii i (często) reklamy na stronie. Zyskujesz natomiast czas, by popracować nad Twoim projektem i oszacować, czy ma ona szansę odnieść sukces. Lub po prostu pobawić się i pouczyć takich technologii jak HTML, CSS, PHP czy JavaScript.

Innym rozwiązaniem są hostingi oferujące domenę za darmo na pierwszy rok np. Hostinger. Rozwiązanie to jednak również nie jest bez wad. Po pewnym czasie (najczęściej właśnie po roku) bowiem w końcu konieczne będzie uiszczenie opłaty.

Firmy hostingowe mają główną konkurencję w kreatorach stron internetowych. One także często oddają użytkownikom domenę za darmo, ale tylko na pewien czas. Co więc różni te rozwiązania? Kreatory stron WWW nie dają użytkownikowi takiej swobody, jak własne miejsce na serwerze. Ułatwiają natomiast cały proces tworzenia i zarządzania witryną. Są więc dobre dla osób, które nie potrafią kodować i nie mają większego doświadczenia w prowadzeniu e-biznesu.

Czytaj też: Jak zarejestrować domenę?

Strony WWW z darmowymi domenami – zalety i wady

Zalety domen darmowych

  • mniejszy koszt startu projektu w internecie,
  • większa swoboda,
  • brak problemów z rejestracją i transferem,
  • dobre rozwiązanie dla początkujących projektów,
  • pozwala sprawdzić, czy strona zyska popularność,
  • dobre dla witryn niekomercyjnych i blogów,
  • przydatne dla początkujących twórców, chcących uczyć się projektowania witryn internetowych.

Wady domen darmowych

  • nieprofesjonalny wygląd rozszerzeń,
  • działają na szkodę wiarygodności firmy,
  • konto darmowe dostępne przez ograniczony czas,
  • ograniczona widoczność w wynikach wyszukiwania,
  • trudność w dostosowaniu domeny do profilu odbiorców,
  • liczne ograniczenia związane z wykorzystywaniem darmowych domen,
  • trudność w znalezieniu i wybraniu konkretnego adresu (często całkowicie niemożliwe).

Darmowa nazwa domeny – czy się opłaca?

Darmowa domena raczej nie jest produktem skierowanym dla profesjonalnych biznesów internetowych. Nie wygląda profesjonalnie i wzbudza podejrzenia internautów. To z kolei może przełożyć się na spadek wyników finansowych przedsiębiorstwa. Ostatecznie więc niewiele firm usiłujących wywalczyć swoje miejsce w sieci decyduje się na to rozwiązanie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że standardowe domeny są stosunkowo tanie. Kilkadziesiąt złotych wydawanych rocznie stanowi więc cenę wartą rzetelnego wizerunku.

Nie oznacza to jednak, że darmowe domeny są zupełnie bezużyteczne. Odgrywają istotną rolę, ale w nieco innej niszy właścicieli serwisów internetowych. Sprawdzają się świetnie np. w przypadku firm działających na rynku od niedawna. Pozwalają ograniczyć koszt zaistnienia w internecie czy zbudowania pierwszej witryny. Nie ma z nimi też problemów w przypadku niekomercyjnych i osobistych projektów. Gdy celem jest dotarcie jedynie do ograniczonej liczby określonych odbiorców, ich możliwości mogą Ci w zupełności wystarczyć.

Zobacz też: Darmowa strona internetowa: jak stworzyć za darmo?