Jak wybrać hosting SSD? Sprawdzam dyski HDD, SSD i SSD NVMe oraz ukryte limity i ograniczenia firm hostingowych. Jaki rodzaj dysków będzie najlepszy? Ile miejsca na dysku będzie potrzebne? Na co uważać?
Spis treściTak, jak Twoje pliki na komputerze są zapisane na dysku twardym, tak podobnie jest w niego wyposażony również serwer, na którym znajdują się dane Twoich stron. Pewnie, kiedy wybierałeś komputer, zastanawiałeś się, czy postawić na urządzenie z dyskiem SSD, czy jednak z HDD. Różnicę zauważyłeś w cenie urządzenia, ale za nią szło rozwiązanie, które zapewniało szybkość działania sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku usług hostingowych. Zobacz, dlaczego warto wybrać hosting z dyskami SSD. A najlepiej SSD NVMe.
Szukasz hostingu i nie masz czasu czytać?
3 szybkie rekomendacje hostingu najszybszymi dyskami SSD i NVMe
Listopad 2024
Najlepsze przetestowane hostingi z szybkimi dyskami SSD (i SSD NVMe), sprawdzone pod kątem szybkości, bezpieczeństwa, niezawodności, obsługi uczciwości
Najszybsze dyski w testach
SeoHost
Polecane pakiety:
Hosting SSD NVMe H1, H2, H3, H4, H5, H6, H7
Wyniki: 1600 MB/s (zapis), 30 MB/s (odczyt). Szybki i bardzo wydajny hosting z LiteSpeed, HTTP/3, Redis i dyskami SSD NVMe.
Tani hosting NVME i Optane
JDM
Polecane pakiety:
Hosting WordPress Premium – 10k, 30k, 60k, 160k, 350k
Wynik: 423 MB/s (zapis), 134 MB/s (odczyt). Dyski NVMe i Optane, 3 poziomowy cache i snapshoty. Od 99 zł netto na rok.
Szybkie dyski na hostingu
Cal.pl
Polecane pakiety:
Ace, Ace Extra, Ace Pro, Ace Turbo
Wynik w teście szybkości dysków: 116 MB/s (zapis), 117 MB/s (odczyt). Dyski SSD NVMe i dobry stosunek jakości do ceny.
Rodzaje dysków wykorzystywane przez firmy hostingowe
Na początek wyjaśnię Ci kilka pojęć, które pojawiały się już we wstępie:
- HDD – to klasyczny dysk twardy, magnetyczny, talerzowy. Charakteryzują go bardzo duża pojemność i niska cena. Jego największym plusem jest mniejszy koszt w porównaniu do dysku SSD w przeliczeniu na każdy 1 GB powierzchni. Dyski HDD mają jednak wiele wad. Są głośniejsze, podatne na awarie, nagrzewają się, ale przede wszystkim – wiążą się z wolniejszym ładowaniem m.in. systemu.
- SSD – jeśli zmieniałeś komputer i tym razem zamiast dysku HDD wybrałeś dysk SSD, to prawdopodobnie pierwsze chwile mogły być dla Ciebie zaskakujące. Okazało się, że system operacyjny załadował się ekspresowo, podobnie jak wszystkie aplikacje. Największym plusem tego rozwiązania jest właśnie bardzo dobra szybkość odczytu i zapisu. Dyski SSD są cichsze, zużywają mniej energii i mają tylko jedną istotną wadę – są zdecydowanie droższe od dysków HDD, ale to koszt, który warto ponieść, żeby uzyskać szybkość.
- SSD NVMe – Skrót dodany do SSD oznacza Non-Volatile Memory Express – jest to rozwiązanie około 10 – 11 razy szybsze od dysku SSD. Dyski tego typu są coraz częściej wykorzystywane w hostingach.
SSD to gwarancja zdecydowanie większej szybkości niż w przypadku HDD, co w sieci jest jeszcze ważniejsze niż na urządzeniach wykorzystywanych do pracy czy rozrywki. Czy wiesz, że według badań przeprowadzonych przez Google ponad 50 proc. użytkowników mobilnych nie czeka dłużej niż 3 sekundy na załadowanie strony? Z pewnością również irytujesz się, kiedy serwis WWW ładuje się długo. Co więcej – szybkość ładowania witryny jest jednym z czynników rankingowych Google, tzn. że ma wpływ na pozycję w wynikach organicznych tej wyszukiwarki.
Mimo to, w dalszym ciągu większość serwerów wykorzystuje z prostej przyczyny dyski HDD – ze względu na możliwość zaoferowania klientom większej powierzchni w niższej cenie. Nie idź jednak tą drogą.
Postaw na szybkość, tym bardziej, jeśli nie potrzebujesz bardzo dużej powierzchni. Znajdziesz oferty hostingów stron internetowych, w których dostępna jest duża powierzchnia na dysku SSD. Lub SSD NVMe.
IOPS, czyli szybkość zapisu i odczytu na dysku
Ważnym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest IOPS – skrót od Input/Output operations Per Second – który mówi o prędkości zapisu danych na dysku i ich odczytu na sekundę. Jak masz rozumieć liczby określające ten parametr? Próbką danych są najczęściej 4 KB – IOPS określa, ile takich próbek udało się pobrać albo zapisać w ciągu sekundy. Jeśli parametr ten wynosi 100 tys., to oznacza, że w tym czasie zapisało się 100 tys. próbek. Oczywiście w tym przypadku również obowiązuje zasada – im wyższy jest wskaźnik, tym lepiej.
Zerknij na poniższą tabelę. Pokazałem na nim, ile wynosi IOPS w zależności od typu dysku:
Wspominałem już wcześniej o dyskach SSD NVMe. Zwróć uwagę na to, jak ogromne są różnice w wydajności pomiędzy nimi. W niektórych przypadkach możesz się spotkać z ograniczeniem IOPS, co negatywnie wpłynie na szybkość hostowanych tam stron WWW w razie działania pod dużym obciążeniem, tj. przy dużej oglądalności. Za absolutne minimum uważam 100 IOPS, ale najlepiej, żeby parametr ten wynosił 1000 i więcej.
Czy firmy hostingowe oferują serwery z dyskami SSD NVMe? Jak najbardziej!
Pamiętaj jednak o zweryfikowaniu szczegółów oferty. Może się okazać, że firma korzysta z SSD NVMe, ale ogranicza szybkość odczytu danych z dysku. Jakie korzyści odniesiesz z szybkiego dysku, jeśli odczyt z niego będzie ograniczony do poziomu np. 50 MB/s?
Sprawdź również to, czy rzeczywiście wszystkie dane na hostingu SSD są zapisywane na takich dyskach. Możliwe, że część z nich trafia na SSD, a reszta na HDD. Najważniejsze, żeby na SSD zapisywane były pliki strony internetowej i baza danych, ale już np. pliki poczty mogą trafiać na dysk HDD, gdyż w przypadku poczty szybkość nie jest aż tak ważna. Możesz trafić na oferty, w których do limitu powierzchni na SSD nie wlicza się powierzchnia zajmowana przez skrzynki pocztowe:
Potrzebujesz więcej dowodów tego, że warto stawiać na dyski SSD, a najlepiej SSD NVMe? Zerknij na poniższe zestawienie:
Zwróć uwagę na różnice w prędkości odczytu i zapisu w przypadku poszczególnych dysków. Są one bardzo duże.
Na jaką powierzchnię serwera powinieneś się zdecydować, jeśli zamierzasz założyć nową stronę? Przede wszystkim pamiętaj, że nie ma hostingów stron internetowych z nieograniczoną powierzchnią. Tzn. znajdziesz takie oferty, ale zawsze w regulaminie firma będzie mieć jakąś furtkę, żeby zrezygnować ze współpracy z Tobą, jeśli Twoje pliki zaczną zajmować bardzo dużą powierzchnię. Czy słyszałeś o dysku, który ma nieograniczoną powierzchnię? Masz rację, nie ma takich. Pisałem o tym w poradniku na temat hostingów bez limitów i ograniczeń.
Jeśli przenosisz swoje strony na nowy serwer, to łatwo możesz sprawdzić zajmowaną przez dane powierzchnię. Poniżej widzisz informacje, które wyświetlają się po zalogowaniu do Direct Admin:
W tym przypadku wykorzystane jest blisko 80 proc. powierzchni. Warto mieć zawsze ok. 20–30 proc. wolnego miejsca na serwerze. To, że Twoje strony WWW będą zajmować coraz więcej powierzchni jest naturalne.
Nie oznacza to, że kiedy zbliżysz się do limitów, to nie będziesz już mógł korzystać z serwera. Firma powinna dać Ci możliwość zmiany pakietu na wyższy, w którym do Twojej dyspozycji będzie więcej miejsca na dane. Oczywiście będzie się to wiązać z dopłatą. Jednak jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, żeby hosting SSD nie oferował opcji zmiany usługi na taką, która daje większe możliwości.
Jakiej powierzchni potrzebujesz na pliki?
Ile powinieneś mieć miejsca na dane? To zależy od rodzaju serwisu, a w związku z tym od tego, jakie pliki będziesz na nim zapisywać. Jeśli to będzie serwis informacyjny, na którym będziesz dodawać artykuły i zdjęcia, to najczęściej nie zajmie on bardzo dużej powierzchni.
Jedna z moich stron, na których dodaję wyłącznie artykuły ze zdjęciami, których jest już ponad 1000, zajmuje obecnie ponad 13 GB powierzchni i składa się ze 136 tysięcy plików.
Skąd aż taka ich liczba? Na serwer trafiają nie tylko pliki, które na niego skopiujesz. Doskonałym przykładem jest system WordPress. Czy wiesz, że dodając na stronę jedno zdjęcie, generujesz jednocześnie kilka, a nawet kilkadziesiąt miniatur? Jest to uzależnione m.in. wersji tego CMS-a oraz pluginów, z których korzystasz. Zerknij na poniższy przykład. Dodanie jednego pliku spowodowało wygenerowanie 27 miniatur:
A przecież zdjęć na serwerze możesz mieć nawet tysiące. Jeśli jednak korzystasz z innej wersji systemu, z innymi pluginami, to plików tych może zostać wygenerowanych tylko kilka.
Pamiętaj, że miejsce na serwerze zajmują:
- Pliki strony – w tym zdjęcia, CSS, video, pliki dźwiękowe, HTML i PHP. Sama czysta instalacja systemu WordPress, bez wtyczek i motywu (szablonu strony), zajmuje około 60 MB. W przypadku czystej instalacji sklepu PrestaShop jest to już prawie 80 MB. Ale strona zaczyna tak naprawdę rosnąć dopiero wtedy, kiedy zainstalujesz CMS-a i zaczniesz rozwijać serwis, tzn. m.in. wprowadzać treści, dodawać zdjęcia i inne pliki.
- Poczta e-mail – jeśli korzystasz z firmowej poczty, to jej pliki również są zapisywane na serwerze. Tutaj akurat możesz ustalić, jak długo te dane mają być przetrzymywane. Jeśli odbierasz maile w programie pocztowym, to w ustawieniach najczęściej też możesz wskazać, czy po pobraniu e-maila wiadomość ma być kasowana z serwera. Ile miejsca zajmuje jeden e-mail? Bardzo małą powierzchnię, ale jeśli jest to wiadomość z załącznikami, to tylko jeden e-mail może wymagać kilku MB i więcej.
- Bazy danych – są w nich zapisane ważne dane. Np. w przypadku systemu WordPress w bazie zapisane są artykuły, komentarze, ustawienia i nie tylko. Taka baza rośnie wraz z rozwojem strony WWW. Najczęściej nie jest to duża powierzchni, ale jeśli strona jest bardzo popularna, dodawanych jest na niej wiele komentarzy, to z czasem baza może zajmować bardzo dużo miejsca na dysku. Jeśli kiedykolwiek Twoja strona została zaatakowana przez roboty spamujące, to wtedy mogłeś zauważyć, co się działo z bazą. Tysiące wpisów ze SPAM-em może spowodować, że w ciągu kilku tygodni, a nawet szybciej, baza zacznie zajmować kilka GB i więcej.
- Logi serwera – są to dane o błędach, o każdym wywołaniu pliku i nie tylko.
- Kopie zapasowe – firma hostingowa powinna tworzyć backup Twoich danych, ale Ty również masz taką możliwość. Ja staram się mieć kilka kopii zapasowych danych, żeby w razie czego móc powrócić do takiej, która akurat jest mi potrzebna (np. wgrywając ją przez FTP, a raczej SFTP). Jeden plik takiego backupu może zajmować nawet kilka GB, ale to jest kwestia strony, jaką prowadzisz. Jeśli to jeden niewielki serwis, to plik kopii może zajmować nawet kilka czy kilkadziesiąt MB.
Ograniczenie liczby plików na hostingu
Kolejne ograniczenie, z którym możesz spotkać się w ofertach firm hostingowych, dotyczy maksymalnej liczby plików. Raczej mało prawdopodobne, że informację na ten temat znajdziesz w ogólnym opisie usługi. Np. jako użytkownik Direct Admin zapis dotyczący liczby plików zobaczysz po zalogowaniu się do panelu zarządzania hostingiem stron WWW:
Jak widzisz, w tym wypadku limit wynosi 1 mln plików, a nie jest wykorzystywane z tego nawet 10 proc. Na tym koncie jest 10 stron na WordPressie. To raczej serwisy składające się z maksymalnie kilkuset artykułów ze zdjęciami. Zerknij jeszcze na drugi screen, również z systemu Direct Admin:
W tym przypadku firma hostingowa nie nakłada limitów pod względem liczby plików. Te 136 tys. plików dotyczy wyłącznie jednej strony na WordPressie, jednak liczba artykułów na stronie przekracza 1000, a do każdego zdjęcia wygenerowanych jest ponad 20 miniatur.
Najczęściej limit liczby plików nie jest czymś, co powinno być problemem. Jeśli zamierzasz prowadzić jeden serwis na WordPressie, to limit 100 tys. plików powinien Ci na długo wystarczyć. Jeśli okazałoby się, że z czasem tej powierzchni będzie zbyt mało, to po prostu zmienisz pakiet.
Jak testować wydajność i szybkość dysku?
Warto przeprowadzić test, który pokaże, jak szybki i wydajny jest dany hosting SSD. Jeśli korzystasz z serwera opartego na systemie Linux, to powinieneś mieć dostęp do programu dd. Do przeprowadzenia testu potrzebujesz hostingu SSD z dostępem do SSH oraz znajomości komend, ale mam dla Ciebie gotowe polecenie, które możesz wykorzystać. Żeby to zrobić:
- Zaloguj się do hostingu przez SSH. Możesz do tego użyć np. programu PuTTY. Musisz wybrać rodzaj połączenia, podać adres serwera i numer portu. Jeśli nie masz tych danych, to skontaktuj się z administratorem hostingu.
-
Po zalogowaniu się wykonaj test, używając polecenia:
dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
.
W odpowiedzi uzyskasz dwie informacje:
- Szybkość wykonania polecenia – im krótszy czas, tym lepiej.
- Szybkość zapisu danych na dysku w MB/s – im więcej, tym lepiej.
Jest to dobry sposób na porównanie szybkości hostingów. Pamiętaj jednak, żeby testy przeprowadzić kilka razy, o różnych godzinach i wyciągnąć średnią z uzyskanych wyników. Jednorazowa weryfikacja nie da pełnego obrazu wydajności. Ten test nie jest idealny, gdyż nie uwzględnia wszystkich parametrów, ale to dosyć łatwy sposób na ocenę wydajności dysków.
Więcej o testowaniu wydajności i szybkości hostingu z użyciem różnych narzędzi (nie wszystkie wymagają linii poleceń!) znajdziesz w poradniku: Jak przetestować hosting?
Hosting SSD to po prostu dobry wybór. A SSD NVMe jeszcze lepszy.
Cieszę się, jeśli dotarłeś do końca artykułu. Podsumujmy najważniejsze informacje:
- Szukaj hostingu SSD, a najlepiej SSD NVMe. Nie bierz pod uwagę hostingów z HDD.
- Sprawdź, czy wszystkie pliki znajdować się będą na SSD, a nie np. część na HDD.
- Dopasuj powierzchnię dysku do stron, jakie zamierzasz prowadzić, ale pamiętaj: raczej każda firma hostingowa pozwoli zmienić pakiet usług, jeśli przestanie on być dla Ciebie wystarczający.
- Pamiętaj: nie ma dysków z nieograniczoną powierzchnią. Jeśli Twoje usługi zaczną zajmować zbyt dużą powierzchnię, to firma może nie chcieć dalej z Tobą współpracować.
- Sprawdź IOPS zapisu i odczytu, a także to, czy firma hostingowa nie ogranicza ich do danego poziomu.
- Testuj szybkość i wydajność dysku przy pomocy programu dd.
I to wszystko 😉 Mam nadzieję, że uda Ci się znaleźć szybki hosting SSD 😉