🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

9 min. czytania

Błąd HTTP 501 (Not Implemented)

HTTP 501 (Not Implemented)

Fot. MM

Co znaczy błąd 501 (Not Implemented)? Jakie są jego możliwe przyczyny? Jak naprawić błąd HTTP 501 w praktyce? Sprawdź poradnik!

Spis treści
Serwer

Błąd 501 (Not Implemented) jest stosunkowo rzadko wyświetlającym się komunikatem. Przez to wielu użytkowników nie wie, co on dokładnie oznacza. Mowa tu zarówno o osobach zarządzających stronami internetowymi, jak i zwykłych internautach. Niestety ten kod jest jednak jednym z poważniejszych komunikatów HTTP.

Informuje on, podobnie jak wszystkie błędy HTTP 5xx, że problem wystąpił po stronie serwera. Prawdziwym kłopotem jest natomiast to, że stosunkowo trudno jest znaleźć jego przyczynę. Przez to zdecydowanie trudniej jest go usunąć. Mimo to da się wyróżnić kilka czynności, które mogą prowadzić do uporania się z problemem. Większość z nich natomiast jest po stronie administratora, a nie użytkownika niezwiązanego z serwisem. W wielu przypadkach również pojawienie się komunikatu zakończyć się będzie musiało kontaktem z dostawcą hostingu.

Co to jest błąd 501?

Błąd 501 (Not Implemented) oznacza, że dane żądanie nie zostało zrealizowane przez serwer. Komunikat przetłumaczyć można jako „nie zaimplementowano”. Taka sytuacja wynika z faktu, że nie obsługuje on funkcji, która była wymagana do spełnienia polecenia. Zostało ono więc zaakceptowane i przekazane przez klienta (przeglądarkę). Wykorzystana w nim metoda jednak:

  • nie została rozpoznana,
  • nie jest wspierana.

Z założenia, metoda powinna wskazywać akcję konieczną do wykonania przy nawiązywaniu połączenia. Żądanie GET na przykład służy do wydobywania danych, a POST do ich wysyłania. Jeśli jednak serwer nie akceptuje wystosowanej metody, pojawić się może właśnie błąd 501.

Co bardzo istotne, nie jest to działanie intencjonalne. Oznacza to, że pojawienie się go nie było celem administratora. Problem w tym przypadku występuje po stronie serwera. Zwykle wynika z jego błędnej konfiguracji. Przez to, w większości przypadków, można powiedzieć, że odpowiada za niego hostingodawca. Od tej reguły natomiast zdarzają się również wyjątki.

Jak wygląda wystąpienie błędu 501 w praktyce? Podobnie jak w przypadku większości kodów HTTP, pojawia się on na ekranie użytkownika zamiast żądanej witryny. Jego treść i oprawa graficzna mogą być różne, zależnie od strony WWW, którą chciał uruchomić internauta. Wpływ na nie może mieć też serwer czy system operacyjny. Poniżej prezentujemy przykład jednego z takich komunikatów.

Formuła

501 Not Implemented

Błąd 501 a błąd 405

Komunikat HTTP 501 często mylony jest z błędem 405 (Method Not Allowed). Rzeczywiście warianty te pozornie mogą wydawać się dość podobne do siebie. Wskazują, że coś jest nie tak z metodą żądania i ostatecznie nie pozwalają na jej przetworzenie. Uniemożliwiają też uruchomienie witryny internetowej użytkownikowi. Jest między nimi jednak jedna, bardzo wyraźna różnica:

  • błąd 405 zakłada rozpoznanie metody, która nie powinna zostać wywołana przez klienta. Brak jej obsługi jest zatem „celowy” i zgodny z założeniami;
  • błąd 501 pokazuje się, gdy teoretycznie dana metoda powinna działać, ale serwer jej nie rozpoznaje. Najczęściej wynika to z problemów z funkcjonalnością tego ostatniego.

Kiedy występuje błąd 501? Przyczyna

Ogólną przyczyną opisywanego błędu jest to, że serwer nie ma funkcji pozwalających na wyświetlenie lub pobranie żądanego zasobu. Pozostaje natomiast pytanie, dlaczego tak się dzieje? Jak bywa w przypadku większości kodów HTTP, komunikat 501 nie podaje dokładnego źródła problemu. Cyfra na początku – „5” – wskazuje natomiast, że prawdopodobnie wina leży po stronie serwera.

Rzeczywiście najczęściej to jego błędna konfiguracja prowadzi do kłopotów z obsługą żądania. Może wynikać to z błędów popełnionych przez hostingodawcę, administratora lub wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń. Zdarza się też, że odpowiada za to szkodliwa wersja oprogramowania, zainstalowana z ostatnią aktualizacją. Czasem natomiast błąd 501 to efekt przekroczenia limitów hostingowych i nieprawidłowego kodu wygenerowanego przez serwer. Wszystkie te elementy natomiast mają jeden wspólny mianownik — usługodawcę.

Sporadycznie zdarza się, że kod HTTP 501 (Not Implemented) wywołany jest przez użytkownika. W tym przypadku natomiast zazwyczaj problemy są krótkotrwałe i nie świadczą o poważnych awariach. W większości takich sytuacji da się je usunąć przy użyciu najprostszych metod. Zrobi to sam internauta, nawet bez angażowania administratora witryny.

Znaczenie błędu 501 dla witryny i jej pozycjonowania w sieci

W wyniku pojawienia się błędu 501 na Twojej witrynie staje się ona niedostępna dla użytkowników. Przez to nie wejdą oni na nią i nie wykonają żadnej akcji. Oznacza to zmniejszenie liczby odwiedzin, interakcji czy zrealizowanych transakcji. To bez wątpienia negatywne konsekwencje dla każdego, internetowego biznesu. W przypadku większych witryn generować to może naprawdę znaczne straty. Wynikać one mogą z wielu czynników. Prowadzi do nich m.in. spadek zysków z reklam czy przychodów zwykle generowanych przez zakupy internautów.

Druga kwestia to wątek wizerunkowy. W XXI wieku internauci chcą korzystać ze stron, które działają poprawnie i nie stanowią ryzyka. Witryny, na których regularnie pokazują się błędy, nie cieszą się zaufaniem i dobrymi opiniami. Często nie są polecane, a konkurencja na rynku jest bardzo duża. W większości branż istnieje więc ryzyko, że Twoi potencjalni odbiorcy znajdą po prostu lepszą alternatywę. To wpłynie negatywnie na wizerunek Twojej marki, ale także zyski oraz renomę firmy.

Ostatnia sprawa to SEO. Co prawda błąd 501 nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie witryny, w której się pojawia. Oznacza to, że jego pojawienie się nie sprawi, że strona od razu spadnie w wynikach wyszukiwania. Jego powtarzanie się lub długotrwała obecność może jednak ostatecznie do tego doprowadzić. Wynika to z faktu, że Google docenia witryny w pełni funkcjonalne i zapewniające komfort użytkownikom. Wyskakujący komunikat HTTP natomiast zdecydowanie nie jest tym, co algorytmy promują. Wykrycie przez roboty problemu ponadto skończyć się może ograniczeniem tzw. Crawl Budgetu. Prowadzi to do niezaindeksowania strony lub jej usunięcia z indeksu.

Co się stanie, jeśli strona nie zostanie zaindeksowana? W takiej sytuacji nie będzie się pojawiała w wynikach wyszukiwania. Tak samo zadziała jej usunięcie — nawet jeśli do tej pory była wyświetlana, może się to skończyć. Brak obecności w wyszukiwarce to zdecydowane ograniczenie ruchu organicznego. Skutkiem jest oczywiście spadek liczby wejść na witrynę, mniej zawieranych transakcji, interakcji itp. W efekcie e-firma po prostu przestaje na siebie zarabiać. Problemem jest też późniejsze zgłoszenie portalu na nowo do indeksu. Często proces ten zajmuje nawet kilka tygodni od chwili usunięcia błędu. Dla wielu biznesów może być to przyczyna bardzo poważnego kryzysu.

Jak naprawić błąd 501?

Błąd 501 (Not Implemented) ma swoje źródło zazwyczaj w serwerze. Osoba nim zarządzająca najczęściej jest więc jedyną, która może sobie z nim poradzić. Zależnie od specyfikacji Twojego systemu oraz wiedzy i umiejętności, możesz zrobić to sam lub z pomocą hostingodawcy. Wspominaliśmy jednak wyżej, że zdarza się, iż problem sporadycznie pojawić się też może po stronie użytkownika. Poniżej więc opisaliśmy szczegółowo kilka metod na jego naprawę. Będą przydatne zarówno dla administratorów, jak i internautów niezwiązanych z daną witryną WWW.

Jak naprawić błąd 501 po stronie administratora?

Osoba zarządzająca własnym miejscem w sieci nie musi znać się na programowaniu i komputerach. W XXI wieku potrzebne są zaledwie podstawowe umiejętności, by uruchomić własny serwis online. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by zbudować też wszystko samemu od podstaw. W obu scenariuszach istotna jest natomiast odpowiednia reakcja na błąd 501. Dotyczy to zarówno zaawansowanych działań, jak i zwrócenia się o pomoc do profesjonalistów. Sprawdzić się zatem może w takiej sytuacji:

  • kontrola aktualizacji oprogramowania serwera – zdarza się, że aktualizacje przynoszą ze sobą wiele problemów. Niejednokrotnie znajduje się wśród nich również kod HTTP 501. Spróbuj więc przywrócić poprzednią wersję systemu i przekonać się, czy kłopot zniknie. Czasem najnowsza wersja może też nie być zgodna z zastosowanymi w serwisie rozwiązaniami. Warto zatem sprawdzić kompatybilność wszystkich wykorzystywanych elementów;
  • sprawdzenie limitów hostingowych – większość firm hostingowych ma kilka różnorodnych pakietów do wyboru. Mają one pewnego typu ograniczenia, wynikające najczęściej z cen danych rozwiązań. W przypadku ich przekroczenia występować mogą rozmaite błędy. Sposobem na ich usunięcie może być dodatkowa opłata czy rozszerzenie obowiązującej taryfy;
  • sprawdzenie ustawień serwera – osoby biegłe w zarządzaniu stronami internetowymi mogą same poszukać źródła problemu na serwerze. Wskazane jest w tym przypadku dokładne przeanalizowanie konfiguracji w celu odnalezienia błędnego zapisu. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian lepiej zapisać aktualną wersję. W razie pojawienia się nowych problemów łatwiej będzie do niej wrócić;
  • kontakt z hostingodawcą – osoby nieposiadające wystarczającej wiedzy lub dostępu do serwera, powinny się zgłosić do firmy zapewniającej im hosting. Często zdarza się bowiem, że tylko ona może uporać się z wystąpieniem błędu 501. Jeśli natomiast problem nie leży po jej stronie, pomoże ona w jego zlokalizowaniu i wyeliminowaniu.

Jak naprawić błąd 501 po stronie użytkownika?

Internauci rzadko mają znaczący wpływ na usuwanie błędu 501. Nie oznacza to natomiast, że nie warto próbować. W pojedynczych przypadkach zdarza się, że problem rzeczywiście leży np. po stronie klienta, czyli przeglądarki. Ten kod HTTP nie zdarza się często. Warto znać zatem kilka sprawdzonych sposobów postępowania w przypadku jego wystąpienia. Do dyspozycji jest tu głównie:

  • czekanie, aż problem ustąpi – błąd 501 czasem jest tymczasowy i wynika z problemu komunikacyjnego między przeglądarką a serwerem. Zdarza się, że system sam może się z nim uporać i wystarczy dać mu do tego nieco czasu. Warto zatem poczekać kilka minut i zobaczyć, czy kłopot nie ustąpi. Zdarza się też, że nad rozwiązaniem już pracuje administrator i inni profesjonaliści. W takich sytuacjach internauta w żaden sposób nie może pomóc. Pozostaje mu więc jedynie uzbroić się w cierpliwość i otworzyć witrynę na nowo, gdy już będzie działała poprawnie;
  • odświeżenie strony i ponowne uruchomienie przeglądarki – łatwe sposoby czasem są najlepsze. Warto skorzystać ze skrótu Ctrl + F5 (Windows) lub CMD + R (MacOS), aby odświeżyć stronę w przeglądarce. Zdarza się też, że podobny efekt wywołuje całkowite zamknięcie okna i otworzenie go na nowo;
  • wyczyszczenie danych przeglądarki lub użycie innej – w pamięci podręcznej przeglądarki zapisywanych jest wiele informacji. Często po pewnym czasie przestają one jednak być aktualne i mogą prowadzić do wystąpienia problemów. Ich usunięcie może więc sprawić, że błąd 501 zniknie. Jeśli tak się nie stanie, warto skorzystać też z innej przeglądarki. To sposób na sprawdzenie, czy na pewno to klient odpowiada za wyświetlający się komunikat;
  • wyłączenie ustawień proxy – przeglądarki wykorzystujące do realizacji połączenia serwery proxy mogą generować błędy 501. By wyeliminować taką możliwość, zalecane jest czasowe wyłączenie tej opcji. Alternatywą jest przywrócenie domyślnych ustawień proxy w systemie operacyjnym. Jeśli po tych działaniach komunikat HTTP nadal występuje, problem leży w innym miejscu;
  • kontakt z administratorem strony – wszystkie powyższe sposoby zawiodły, a kod 501 nadal blokuje dostęp do witryny internetowej? W takim przypadku pozostaje już tylko skontaktowanie się z administratorem. Warto szczegółowo opisać okoliczności pojawienia się komunikatu. Może to pomóc w zdiagnozowaniu problemu. Czasem też osoby zarządzające stroną mogły jeszcze nie zauważyć pojawienia się kłopotów. Wysłanie wiadomości usprawni więc podjęcie przez nich odpowiednich działań.