🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

10 min. czytania

Hosting Reseller: czym jest hosting dla resellerów? Jak wybrać? Porówananie TOP 2 (2024)

Serwery - data center

Fot. Freepik

Hosting Reseller: co to jest? Jak działa? Jak wybrać? Jak na nim zarabiać? Poradnik i porównanie TOP 3 ofert hostingu dla resellerów.

Spis treści
Serwer

Jesteś webmasterem, prowadzisz agencją marketingową, a może jesteś freelancerem tworzącym strony WWW? W przypadku takich działalności, jak i wielu innych, warto abyś wziął pod uwagę zaoferowanie swoim klientom usług hostingowych i osiągnął dodatkowe przychody. Jeśli chcesz zaproponować coś takiego odbiorcom, to nie wystarczy Ci do tego małe konto na serwerze współdzielonym. Potrzebujesz hostingu reseller. Sprawdź, co to w ogóle oznacza i na co warto zwrócić uwagę, wybierając taką ofertę.

Hosting reseller – co to jest?

Reselling to ciekawy sposób na rozszerzenie Twojej oferty. Kim jest reseller hostingu? Otóż jest to osoba, która sprzedaje usługi serwerowe, ale nie na własnych maszynach, lecz na zewnętrznych, należących do innej firmy. Na fakturach wystawianych klientom znajdują się dane resellera, a nie marki, do której w praktyce należą serwery.

Jest to rozwiązanie bardzo popularne w przypadku marek, które zajmują się tworzeniem stron internetowych. Klient nie musi sam szukać hostingu i go opłacać – w ramach usługi strona docelowo znajdzie się na serwerze firmy, która stworzyła serwis. Ustalone zostanie to, jakie zasoby i w jakiej cenie otrzyma kupujący. 

Hosting reseller nie jest skierowany do osób, które chcą oferować usługi serwerowe swoim klientom. Należy tutaj również wspomnieć o tych, którzy zarządzają wieloma stronami WWW, znajdującymi się na różnych serwerach.

Dzięki hostingowi reseller mogą oni administrować witrynami, korzystając z jednego panelu administracyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w ramach tej usługi rozdzielisz serwisy – zwiększysz ich bezpieczeństwo. Nie dojdzie do takiej sytuacji, w której zainfekowanie jednej ze stron spowoduje, że to samo dotyczyć będzie wszystkich serwisów. To już zaleta, która sprawia, że warto zainteresować się hostingiem reseller nawet wtedy, jeśli posiadasz tylko kilka witryn. Jeśli kiedykolwiek zainfekowane zostały wszystkie serwisy, które miałeś na jednym koncie, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak duży jest to problem.

Oto najważniejsze korzyści, które wynikają z postawienia na hosting reseller:

  • Wszystkie serwisy w jednym miejscu – można stworzyć dla poszczególnych klientów plany dopasowane do ich potrzeb. Będą oni mogli oczywiście zarządzać swoimi kontami. 
  • Separacja kont – czyli to, o czym już wspominałem. Poszczególne konta są od siebie odizolowane, każde ma przydzielone własne zasoby. Ważna informacja jest taka, że obciążenie generowane na jednym z nich nie wpływa na pozostałe. I tutaj muszę jeszcze wrócić do kwestii bezpieczeństwa serwisów – infekcja na jednym z kont nie spowoduje, że cyberprzestępcy jednocześnie uzyskają dostęp do innych na tym samym serwerze. 
  • Atrakcyjny koszt – nie musisz inwestować w utworzenie serwerowni, zatrudnienie administratora. Płacisz jedynie za usługę stawkę zgodną z cennikiem. 

Jeśli chcesz stać się użytkownikiem hostingu reseller, to nie musisz prowadzić działalności gospodarczej. Możesz to robić jako osoba prywatna. Natomiast to firmy z reguły oferują w ten sposób usługi hostingowe swoim klientom. Czy jednak odbiorcy nie zauważą, np. po nazwach serwerów DNS, że nie korzystają z Twoich usług? Nie – wystarczy, że ustalisz strefy DNS i wtedy skutecznie to ukryjesz. 

Hosting reseller, VPS czy serwer dedykowany?

Ofertę usług hostingowych możesz dopasować do swoich potrzeb. Do wyboru masz wspomniany hosting reseller, VPS czy serwer dedykowany, ale nie jest powiedziane, że każda firma będzie proponować to wszystko. Zdecydowana większość firm z tej branży oferuje hosting współdzielony. Czym różnią się poszczególne usługi i jak wypada na ich tle reseller?

Serwer współdzielony jest najprostszym rodzajem usługi serwerowej i jednocześnie najtańszym. W tym przypadku zasoby maszyny dzielone są pomiędzy wielu użytkowników. Jest to konto dla Ciebie – możesz prowadzić tam nawet wiele stron, ale nie możesz ich zakładać dla klientów. Tzn. teoretycznie masz możliwości dodania na koncie wielu domen, założenia kont FTP, również z dostępem wyłącznie do plików danej domeny, ale nie uzyskujesz takich możliwości, jak w przypadku hostingu reseller.

Natomiast, jeśli chodzi o parametry usługi, to serwer współdzielony wcale nie musi mieć ich gorszych niż reseller – wszystko zależy od tego, na jaki pakiet się zdecydujesz, tzn. jakie zasoby będziesz mieć do dyspozycji w danej cenie. Natomiast ów reseller ma pewne zalety, które powodują, że jest lepszym rozwiązaniem nawet w przypadku, gdy posiadasz tylko kilka stron. Chodzi tutaj m.in. o wspomnianą separację.

Kolejną usługą jest serwer VPS. W tym przypadku również mamy do czynienia ze współdzieleniem zasobów maszyny, ale najczęściej pomiędzy kilku użytkowników, a nie dziesiątki czy setki, jak na serwerze współdzielonym. Usługę tę na tle resellera wyróżnia to, że możesz instalować takie aplikacje, których potrzebujesz. Nie jesteś pod tym względem szczególnie ograniczony. Ponadto VPS poradzi sobie z obsługą rozbudowanych, popularnych stron, np. sklepów WWW z bardzo dużą liczbą produktów.

Zasoby resellera podzielone na wiele kont mogą być do tego niewystarczające, chociaż wszystko zależy od pakietu, na który się zdecydujesz. Minusem jest natomiast to, że takim serwerem musisz administrować samodzielnie – aktualizować system i oprogramowanie, zadbać o zabezpieczenia i konfigurację, instalację modułów itd.

Natomiast największe możliwości daje serwer dedykowany. W tym przypadku do Twojej dyspozycji są wszystkie zasoby maszyny – z nikim ich nie dzielisz. Możesz zainstalować dowolny system operacyjny, aplikacje, tworzyć serwery VPS. Zatem teoretycznie i tutaj możesz udostępniać serwer innym użytkownikom, dając im dużo większe możliwości. Tak jak w przypadku VPS – wymagana jest wiedza administracyjna do konfiguracji i utrzymania tego typu serwera.

Jednocześnie jednak musisz się liczyć z tym, że serwer dedykowany wiąże się ze zdecydowanie największym wydatkiem. Taka inwestycja ma sens tylko wtedy, kiedy Twoje usługi, serwery czy aplikacje rzeczywiście tego wymagają ze względu na wykorzystywane zasoby. Czy jest to alternatywa dla resellera? Teoretycznie tak, ale tylko wtedy, gdybyś miał utrzymywać na serwerze serwisy, które potrzebują bardzo dużej ilości zasobów, której nie uzyskasz w ramach hostingu reseller. 

Alternatywą może być w niektórych przypadkach jeszcze kolokacja serwerów, czyli samodzielne kupno maszyn i powierzenie jej jakiemuś centrum danych, jednak nie będziemy się nad tą możliwością rozpisywać.

Jak zatem widzisz, każda z tych usług hostingowych jest inna. W wielu przypadkach reseller będzie najlepszym rozwiązaniem, ale w tak samo wielu jego zastosowanie nie będzie dobrym pomysłem. Tak więc musisz przeanalizować, która usługa jest Ci potrzebna. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting reseller?

Najczęściej firmy dają do wyboru kilka pakietów hostingowych o różnych parametrach. Oto kwestie, na które należy zwrócić uwagę:

  • Liczba kont klientów – czyli ile takich kont możesz maksymalnie założyć w ramach danej oferty. Może to być np. 25 czy 50. Przemyśl, jakie są Twoje potrzeby pod tym względem. Jeśli z czasem tych odbiorców będzie więcej, to nie powinieneś mieć problemów ze zmianą pakietu na taki z lepszymi parametrami pod tym względem.
  • Pojemność – czyli powierzchnia, którą masz do wykorzystania na wszystkie dane, które będą zapisane na serwerze. 
  • Transfer – optymalnie byłoby, gdyby nie był on ograniczony, ale pamiętaj, że to nie oznacza, iż będziesz mógł na takim koncie utrzymywać dowolną liczbę, bardzo popularnych serwisów. Możesz przekroczyć inne limity, które nakłada firma hostingowa. 
  • Liczba baz danych (np. MySQL) – zdecydowanie bez limitów.
  • Liczba adresów e-mail – nie powinny obowiązywać ograniczenia. 
  • Liczba domen i subdomen – koniecznie bez limitów.
  • Bezpłatne certyfikaty SSL – pozycja obowiązkowa. I Ty, i Twoi klienci z pewnością będą chcieli korzystać na swoich stronach z szyfrowanego połączenia, a oferowanie za darmo certyfikatów SSL Let’s Encrypt można uznać za standard na rynku.
  • Rodzaj dysków – dane powinny być zapisane na dyskach SSD, a najlepiej na SSD NVMe, które są od nich kilka razy szybsze. Nie bierz pod uwagę ofert, w ramach których pliki znajdują się na dużo wolniejszych dyskach HDD. Ma to wpływ na szybkość ładowania się strony.
  • Własne logo w panelu – powinieneś mieć takie możliwości personalizacji, które spowodują, że klienci nie będą wiedzieć, że korzystają z usługi hostingowej danej firmy. Mogą widzieć logo resellera. 
  • Ustalanie limitów dla każdego konta – dzięki temu nie będzie dochodzić do sytuacji, w której jedno konto wykorzystuje limity nałożone na całą usługę. Jeśli w przypadku danej strony konieczne są większe zasoby, to wtedy reseller może je zmienić zgodnie z potrzebami.
  • Wsparcie techniczne – reseller, tak jak każdy użytkownik usługi hostingowej, może mieć wątpliwości, problemy i pytania. Dlatego koniecznie powinien mieć możliwość korzystania z pomocy technicznej.
  • Automatyczny backup – im częściej tworzone są kopie, tym lepiej. Ponadto – firma powinna przechowywać jak najstarszy backup – co najmniej z 7 dni. 
  • System anty-exploitowy – usługa hostingowa powinna zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa wszystkim plikom, które znajdują się na serwerze. Warte uwagi są rozwiązania, które monitorują wszystkie pliki, które trafiają na serwer i wychwytują te, które są zainfekowane. Przykładem solidnego rozwiązania, które wykorzystywane jest przez firmy hostingowe do zabezpieczenia kont jest Imunify360. 
  • Instalator aplikacji – użytkownicy powinni mieć możliwość łatwego instalowania takich rozwiązań, których potrzebują, np. systemów CMS. Ma to znaczenie m.in. dlatego, że poziom zaawansowania wiedzy technicznej klientów resellera może być różny – nie każdy poradzi sobie z ręcznym założeniem strony.
  • Edytor stref DNS – czyli kolejny krok w stronę personalizacji usługi. Powinieneś móc skonfigurować własne strefy, tak, aby Twoi klienci nie wiedzieli, z usług jakiej firmy hostingowej korzystają. 
  • Panel zarządzania – najlepiej, jeśli jest to jedno z popularnych rozwiązań, takie jak Direct Admin czy cPanel. Dla niektórych klientów może mieć znaczenie to, czy będą mogli zarządzać za pomocą systemu, który jest im znany. 
  • Oprogramowanie serwera – najlepiej, aby był to LiteSpeed. Serwer działa na nim o wiele szybciej niż w przypadku innych popularnych rozwiązań – Nginx i Apache.  
  • Wybór wersji PHP – klient powinien mieć do wyboru chociaż kilka opcji, a w tym najnowszą (PHP 8). Ponadto powinieneś mieć możliwość własnej konfiguracji limitów PHP. 
  • Ustalanie ograniczeń dla poszczególnych kont dotyczących CPU, RAM czy operacji dyskowych. 
  • Dostęp do SSH – dzięki temu rozwiązaniu masz możliwość wykonywania operacji na serwerze bez konieczności pobierania plików. Może się to przydać i Tobie, i Twoim klientom. 
  • Cena – nie powinna być decydująca, ale może też mieć znaczenie. Pamiętaj jednak, że wybierając hosting reseller, trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na jakość. Przecież zależy Ci na tym, aby klienci byli zadowoleni z Twoich usług?

Hosting reseller – 2 oferty godne uwagi

Jeśli szukasz najlepszej usługi, to weź pod uwagę propozycje kilku sprawdzonych firm, które oferują hosting reseller w atrakcyjnej cenie, biorąc pod uwagę to, co zawierają poszczególne pakiety. W poniższej analizie skupiłem się na największych zaletach ofert.

1. Hosting reseller SeoHost

Firma ta oferuje pakiety znacznie zróżnicowanie cenowo, ale dzięki temu możesz zacząć korzystać z resellera, płacąc 267 zł za rok. Oto, co wyróżnia tę usługę:

  • Pojemność od 10 do 100 GB.
  • Bazy danych, konta e-mail i transfer – bez limitów.
  • Firma za darmo przeniesie Twoje strony z serwera, na którym obecnie się one znajdują. 
  • Oprogramowanie na serwerze: LiteSpeed – dużo wydajniejsze od Apache. 
  • Macierze dyskowe hostingu są w stanie obsłużyć ponad 2 miliony operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS).
  • Dyski SSD NVMe – wydajność przynajmniej 7 razy większa w stosunku do standardowych SSD. 
  • Panel zarządzania – Direct Admin.
  • Kopie zapasowe z ostatnich 7 dni dostępne w panelu zarządzania.
  • Bezpieczeństwo – w przypadku tego hostingu wykorzystywany jest wspomniany Imunify 360, a także AntyDDoS RADWARE, które zapewniają dodatkową warstwę ochrony przed atakami DDoS.
  • Instalator oprogramowania – dzięki niemu założysz stronę w dosłownie kilka minut. 
  • Bezpłatne certyfikaty SSL Let’s Encrypt.
  • Dostęp SSH.
Najtańsze pakiety hostingowe SeoHost - hosting reseller
Najtańsze pakiety hostingowe SeoHost – hosting reseller

2. Hosting reseller Smarthost

Firma przygotowała 3 pakiety hostingowe dla resellerów, które nieznacznie różnią się ceną, ale już różnice pod względem parametrów są zauważalne. Największe atuty tej propozycji to:

  • Pojemność konta od 300 do 400 GB.
  • Liczba kont klientów: od 100 do 200.
  • Bezpłatne certyfikaty SSL.
  • Wszystkie dane zapisane na dyskach SSD.
  • Możliwość ustawienia własnego loga w panelu.
  • cPanel jako system do zarządzania usługą.
  • System anty-exploitowy – czyli rozwiązanie, które zabezpiecza hosting przed włamaniami i uruchomieniem na nim złośliwego oprogramowania.
  • Możliwość ustawienia limitów niezależnie dla każdego konta.
  • Serwery w Polsce.
  • Backup wykonywany każdej nocy oraz możliwość przywrócenia kopii z ostatnich 7 dni.
Najtańsze pakiety hostingowe Smarthost - hosting reseller
Najtańsze pakiety hostingowe Smarthost – hosting reseller

Którą z tych ofert warto wybrać? Każda z nich ma pewne zalety, które wyróżniają ją na tle pozostałych. Plusem Seohost jest na pewno dostępność pakietów na bardzo atrakcyjnych warunkach – najtańszy dostępny jest w cenie przeciętnego serwera współdzielonego. Kolejnym jego atutem, są bardzo szybkie dyski SSD NVMe. Natomiast za Smarthost przemawiają pojemne konta. Zaletą dla niektórych może być w tym przypadku system cPanel. Poświęć chwilę na analizę i oceń, która oferta spełnia Twoje oczekiwania.