🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

12 min. czytania

Hosting na forum dyskusyjne: Jak wybrać?

Forum

Fot. charactervectorart / Depositphotos

Jak wybrać hosting dla forum dyskusyjne? Przegląd 6. popularnych darmowych (i płatnych) skryptów do forów internetowych i ich wymagań hostingowych. phpBB, Simple Machines Forum, myBB, Invision Power Board, Vbulletin, Discourse.

Spis treści
Serwer

Internetowe fora dyskusyjne czasy świetności mają za sobą, co nie oznacza, że takie strony w dalszym ciągu nie są prowadzone i nie powstają nowe. Ich przeznaczenie jest różne. Tak naprawdę wiele z nich tworzonych jest obecnie jako zaplecza SEO, na których użytkownicy dodają linki, które przekazują (lub zazwyczaj nie) moc SEO. Jednak część z nich to miejsca, które skupiają zgrane społeczności, skupione wokół jakiegoś konkretnego tematu. Czy forum wymaga korzystania z hostingu o jakichś szczególnych parametrach? 

Szukasz hostingu i nie masz czasu czytać?

3 szybkie rekomendacje hostingu na forum

Kwiecień 2024

Najlepsze sprawdzone i przetestowane hostingi dla forum internetowego pod kątem szybkości, bezpieczeństwa, niezawodności, obsługi uczciwości

Fora – czy to jeszcze ma sens?

Pisząc o forum, mam na myśli strony internetowe, na których użytkownicy mogą zakładać konta, dodawać nowe tematy, komentować już istniejące i po prostu – wymieniać się poglądami. Kiedyś taka forma aktywności cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, ale obecnie zdecydowana większość korzystających z takich stron przeniosła się na grupy serwisu społecznościowego Facebook.

Nie można powiedzieć, że oba te rozwiązania są takie same – grupy mają wiele wad, ale ich popularność wynika głównie z tego, że większość ludzi ma konto na FB. Jeśli już zamierzasz tworzyć forum internetowe, to raczej postaw na założenie serwisu skupiającego specjalistów i fascynatów z danej dziedziny. Fora ogólne, na każdy temat, nie mają większych szans na zdobycie zainteresowania, poza… zwróceniem uwagi spamerów. 

Forum – jaki skrypt?

Żeby założyć forum, możesz skorzystać z wielu skryptów, które dostępne są za darmo. Przedstawię Ci tutaj kilka najpopularniejszych skryptów, po które często sięgają użytkownicy.

1. Forum phpBB

phpBB

phpBB – to darmowe oprogramowanie dostępne jest od wielu lat. Wybierając ten skrypt – aktualna wersja (początek 2022) to 3.3 – będziesz mógł korzystać z rozbudowanego panelu administracyjnego, ogromu możliwości i rozwiązań, które obsługują różne bazy danych. Kiedyś bardzo popularne było phpBB by Przemo, ale wersja ta miała wiele zbędnych dodatków, które tylko obciążały serwis, a nie przynosiły większych korzyści. Pierwsze wydanie skryptu pojawiło się w 2002 roku i doczekało się wielu modyfikacji autorstwa użytkowników, dzięki czemu możesz osiągnąć jeszcze więcej, korzystając z niego. A jakie wymagania serwerowe ma phpBB? Tak naprawdę żadne, biorąc pod uwagę zasoby, które otrzymujesz w ramach usług hostingowych. Do założenia forum musisz posiadać konto na serwerze: 

  • z jedną z następujących baz danych: MySQL 4.1.3 (lub wyższa), MariaDB 5.1 (lub wyższa), PostgreSQL 8.3+, SQLite 3.6.15+, MS SQL Server 2000 (lub wyższa) lub Oracle;
  • obsługującym PHP 7.1.3+ lub wyższą wersję, o ile współpracuje ona z daną bazą danych. 

2. Simple Machines Forum

Simple Machines Forum

Simple Machines Forum – skrypt ten obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. dlatego, że jest szybszy i wydajniejszy niż wiele innych tego typu oprogramowań. Zastosowano w nim innowacyjne rozwiązania i kilkaset dodatków, dzięki którym można uzyskać jeszcze większe możliwości. Skrypt jest dostępny w 48 wersjach językowych, w tym również po polsku. Forum zapewnia m.in. rangi użytkowników, obsługę awatarów, opcję dodawania ogłoszeń, prostą obsługę modyfikacji. Wymagania minimalne tego skryptu to 

  • Obsługa PHP 5.3-8.0 (lub nowszej).
  • Baza danych MySQL 4.0.18 (lub nowsza, najlepiej wyższa niż 4.1.0), PostgreSQL 8.0 (lub nowsza), SQLite 2.x. 

3. Forum myBB

MyBB

myBB – czyli MyBulletinBoard. Skrypt ten daje wiele możliwości, takich jak system  wiadomości, system reputacji użytkowników, awatary, sygnatury, dodawanie załączników do postów, powiadomienia e-mail o nowych wiadomościach, widok standardowy lub w formie drzewa, lista osób będących online, rejestrowanie działań moderatorów i wiele innych. Wymagania skryptu są następujące:

  • PHP w wersji minimum 5.2.
  • Jedna z baz danych: MySQL w wersji minimum 5.0, PostgreSQL minimum 8.1 lub baza danych SQLite minimum 3. 

4. Invision Power Board

Invision Power Board

Invision Power Board – pierwsze wydanie tego skryptu pojawiło się już w 2002 roku i nadal  jest on rozwijany. Jego plusem jest prostota zarządzania. Bez większych problemów powinieneś dotrzeć do wszystkich istotnych funkcji rozwiązania. Możesz zarządzać użytkownikami, dodawać pliki i zdjęcia oraz się nimi dzielić. Otrzymujesz opcje, które zabezpieczają forum przed spamem. Skrypt obsługuje awatary i sygnatury, wiadomości prywatne, a także zapewnia wiele innych możliwości, które mogą Ci się przydać. Oto jakie są wymagania skryptu:

  • Obsługa PHP 7.1.0 lub nowszego. 
  • Rozszerzenie GD2.
  • Rozszerzenie Mbstring.
  • MySQL 5.1+ (zalecane MySQL 5.6+)

5. Vbulletin

Vbulletin

Vbulletin – pierwsze wydanie tego skryptu pojawiło się w 2000 roku i jest on wciąż  aktualizowany. Panel tego systemu jest rozbudowany i masz nim wiele możliwości personalizacji wyglądu forum i nie tylko. Możesz nadawać uprawienia użytkownikom, nakładać na nich kary, tworzyć grupy, dodawać ogłoszenia, ustalać prefiksy dla tematów. To pierwsze forum, które umożliwiało pełną integrację z portalem Facebook. Dużym plusem tego skryptu jest duża społeczność użytkowników, dzięki czemu do Twojej dyspozycji są setki modyfikacji dostępnych zarówno za darmo, jak i za opłatą. Skrypt jest przetłumaczony na język polski. Oto wymagania minimalne tego rozwiązania:

  • Wersja PHP: 7.3.0.
  • MySQL: 5.6.10, ewentualnie baza danych MariaDB w wersji 10.2+.
  • Obsługa INNODB.
  • 200 MB powierzchni na dysku.

6. Discourse

Discourse

Discourse – skrypt, który od samego początku zaskakuje użytkowników przyzwyczajonych do  klasycznego wyglądu forum. W domyślnym widoku zobaczysz listę najświeższych wątków. Twórcy oprogramowania z góry zapowiedzieli, że chcą odmienić podejście do forów dyskusyjnych i wprowadzili szereg nowych rozwiązań. Można powiedzieć, że Discourse wygląda bardziej jak helpdesk niż forum, do którego mogłeś się dotąd przyzwyczaić. Odmienna prezentacja użytkowników, profili, postów i tak naprawdę niemal każdej części serwisu nie każdemu przypadnie do gustu, ale skrypt jednak cieszy się pewną popularnością. Ma następujące wymagania serwerowe:

  • Ruby 2.5+.
  • Baza danych PostgreSQL 10+.
  • Redis 2.6+.

Oczywiście skryptów (darmowych i płatnych) jest zdecydowanie więcej, ale za każdym razem sytuacja będzie się powtarzać, mianowicie – wymagania serwerowe będą niewielkie, przynajmniej na początkowym etapie prowadzenia strony, kiedy nie będzie mieć ona jeszcze wielu użytkowników. 

Hosting na forum – jaki wybrać?

Do momentu, kiedy forum nie będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem, wymagania serwerowe będą minimalne. Rozwiązaniem, które może Ci się przydać na etapie zakładania takiej strony, jest instalator aplikacji, który zapewnia większość firm hostingowych. Dzięki temu możesz dosłownie kilkoma kliknięciami myszy zainstalować swoje forum – nie musisz pobierać plików, kopiować ich na serwer, zakładać bazy danych – wszystko odbywa się automatycznie. Instalator zapewni Ci dziesiątki przeróżnych aplikacji, w tym skrypty, które wykorzystasz do założenia forum, zobacz: 

Autoinstalator na jednych z hostingów
Autoinstalator na jednych z hostingów

Oczywiście założenie jednego forum nie jest skomplikowane i poradzisz sobie bez instalatora, ale z jego pomocą będzie Ci wygodniej przejść przez ten proces.

W przypadku internetowych forów dyskusyjnych ogromne znaczenie ma zabezpieczenie skryptu przed robotami spamującymi. Najczęściej celem takich botów jest zdobywanie linków na forach, zakładanie profili i ogólnie – zaśmiecanie strony. Najbardziej na takie działania narażeni są użytkownicy popularnych skryptów. Jeśli forum zostanie pozostawione bez zabezpieczeń i bez opieki, to możliwe, że w ciągu kilku tygodni powstaną tysiące postów ze spamem, założone będą setki profili. Baza danych może w ten sposób w krótkim czasie osiągnąć rozmiar kilku GB, a częstym problemem jest również wykorzystanie strony jako sposobu na rozpowszechnianie wirusów przez cyberprzestępców. W przypadku każdego skryptu znajdziesz jednak rozszerzenia, które ograniczają ryzyko takich sytuacji.

Na jednym z moich forów, które działało na phpBB, miałem m.in. dwa problemy:

  • Masowe rejestracje robotów, które po założeniu konta dodawały linki w sygnaturze, następnie kilka postów z przypadkowymi słowami. Wszystko w celu pozyskania odnośników.
  • Dodawanie postów z ogromną ilością linków – dosłownie z setkami.

Pomysłów miałem wiele. Ustawiałem minimalną długość wpisu, ale to nie rozwiązało problemu. Kolejnym sposobem było ręczne potwierdzanie rejestracji, ale to wymagało poświęcania wiele czasu na sprawdzanie, czy mam do czynienia z robotami. Problem zniknął po instalacji filtra antyspamowego Sblam! Efekty? Mogłem nawet dopuścić pisanie w niektórych działach bez konieczności zalogowania, a i tak spam się nie pojawiał. 

W celu ochrony serwera przed botami wiele zrobić może również bezpieczny hosting. Wiele może dać m.in.:

  • Nieustannie aktualizowana lista sieci i adresów IP, które są blokowane, tworzona w oparciu na takich bazach i listach RBL, jak spamhaus.org czy blacklist.de, ale nie tylko. 
  • Firewall – odpowiada on za filtrowanie wszystkich zapytań kierowanych do serwera WWW. Takie zapytania mogą być dzięki temu weryfikowane przed ich wykonaniem przez skrypty, a tym samym nie zostaną wykorzystane zasoby twojego konta. Zapory typu Web Application Firewall (WAF) czy ModSecurity chronią m.in. przed atakami typu SQL Injection, Cross Site Scripting, Directory Traversal. 
WAF - Web Application Firewall
WAF – Web Application Firewall

Jeśli chodzi o konkretne parametry, to nie sugeruję, żebyś od razu kupował jedno z droższych kont z oferty firmy hostingowej. Zdaję sobie sprawę z tego, że wypromowanie takiej strony jest aktualnie trudne, dlatego, jeśli dopiero zaczynasz, to proponuję wybór nawet najtańszego pakietu. Ważne, żeby zapewniał on minimalne wymagania odnośnie do takiej usługi.

Musisz też zablokować możliwość spamowania forum przez roboty. Jeśli forum będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami, to wtedy zmienisz pakiet na wyższy. Prawdopodobnie, kiedy zaczniesz zbliżać się do granicy przydzielonych zasobów, otrzymasz na ten temat informację od administratora. To będzie znak, że czas zmienić pakiet. Inaczej będzie to wyglądać, jeśli masz już rozwinięte forum, a chcesz się przenieść na nowy serwer. Wtedy zwróć uwagę m.in. na:

  • powierzchnię do wykorzystania i rodzaj dysków
  • ilość transferu,
  • ograniczenia pod względem liczby domen, kont FTP, plików, skrzynek e-mail,
  • oprogramowanie serwera,
  • obsługiwana wersja PHP.

Jeśli chodzi o kwestie, które mają szczególne znaczenie, jeśli wybierasz hosting na forum, to zwróć uwagę na:

  1. Redis (ewentualnie Memcached) – w przypadku skryptu Discourse obsługa Redis jest jednym z wymagań. Zatem zwróć uwagę, czy hosting to oferuje. Co to daje? Otóż umożliwia to przetrzymywanie pewnych często wykorzystywanych informacji w pamięci RAM, dzięki czemu są one szybciej dostępne, niż gdyby znajdowały się w bazie danych czy były zapisane na dysku. Tym sposobem ograniczasz zapytania do bazy i po prostu – przyśpieszasz działanie strony. 
  2. Limity e-mail – fora wysyłają wiele automatycznych wiadomości. Rejestracja, powiadomienia o nowych tematach czy nowych postach – jeśli serwis jest popularny, to liczba takich wiadomości dziennie może być ogromna. Poczytaj o hostingu e-mail i zwróć uwagę na to, ile wynosi ograniczenie dobowe na serwerze. O ile w przypadku zwyczajnej strony kilka tysięcy e-maili dziennie to dużo, to już jednak dla forum może to nie być wystarczające. 
  3. Parametry hostingu – w przypadku stron statycznych czy blogów możesz włączyć cache i dzięki temu częściowo odciążyć hosting. Na forum jednak większość akcji jest dynamiczna – rejestracja, dodawanie tematów czy wysyłanie wiadomości prywatnych, dlatego bardzo duże znaczenie ma wydajność hostingu. Dlatego zwróć uwagę na:
  • CPU – czyli procesor. Jego zasoby są wykorzystywane za każdym razem, kiedy na Twoim forum jest wykonywana jakaś czynność np. dodawany jest post, czy ktoś zakłada konto. Sprawdź, ile mocy procesora zostanie Ci przydzielone w danym pakiecie. Często ta wartość jest pokazywana jako procent CPU, tzn. wskazuje to, jaką część pojedynczego rdzenia procesora może wykorzystać Twoje forum. Może to być np. 50 proc. CPU, ale równie dobrze 200 proc. CPU. W innych przypadkach ten parametr może być określony jako MHz lub GHz np. 1 GHz. Jako minimum sugeruję 1 rdzeń procesora / 1 vCore / 1 GHz / 100% CPU, ale ogólnie obowiązuje zasada im więcej, tym lepiej. 
  • Pamięć RAM – służy ona do przetrzymywania aktualnie wykonywanych operacji. Hostingi często mają 2 ograniczenia związane z tą pamięcią, mianowicie: jej maksymalna ilość dla wszystkich procesów i limit dla jednego procesu. W tym przypadku sugerowane przeze mnie minimum wynosi 1 GB pamięci RAM i 512 MB na jeden proces. Podobnie jednak jak w przypadku procesora – im więcej, tym lepiej. 
  • Oprogramowanie serwera –  hostingi mogą działać w oparciu na różnym oprogramowaniu. Dostępnych jest wiele jego rodzajów, ale trzy najpopularniejsze to Apache, Nginx i LiteSpeed. Testy pokazują, że hosting LiteSpeed może być nawet 75x wydajniejszy od Apache! Jest również szybszy niż Nginx, zatem to jedyny słuszny wybór. 
  • Rodzaj dysku – spotkasz się z 3 ich rodzajami. Najwolniejsze są HDD, czyli klasyczne, talerzowe dyski twarde. Kolejne to SSD, czyli zdecydowanie szybsze dyski półprzewodnikowe. Trzecia opcja to SSD NVMe, które są nawet ponad 10 razy szybsze niż SSD, dlatego najlepiej, gdyby hosting korzystał właśnie z nich. Hosting SSD (i SSD NVMe) to zdecydowanie najszybsze rozwiązanie. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić, czy w ramach danej usługi rzeczywiście pliki strony i baza  danych trzymane są na SSD, bo może być i tak, że niektóre dane są zapisane na HDD, a inne na SSD. 
  • PHP – koniecznie sprawdź, czy firma oferuje najnowszą dostępną wersję PHP. To właśnie w tych aktualnych eliminowane są błędy poprzednich, są wydajniejsze i szybsze. Wersja 7.0 jest około 2,5 razy szybsza niż 5.6, a przecież 7.0 wcale nie jest najnowszą (jest nią PHP 8). 
  • HTTP/2 lub HTTP/3 – strony korzystające z HTTP/2 działają zdecydowanie szybciej niż w przypadku HTTP/1.1. W dalszym ciągu możesz trafić na hostingi, które nie wspierają HTTP/2, a z drugiej strony są przecież i takie, które testują już wsparcie dla HTTP/3. Co to właściwie daje? Otóż HTTP/2 jest dużo szybsze niż od przesyłania danych przez HTTP/1.1

Szukając odpowiedniej oferty, zwróć uwagę na dostępność darmowego testu lub możliwość zwrotu środków, jeśli zrezygnujesz z usługi w określonym czasie. Warto sprawdzić m.in., jak działa BOK i upewnić się, czy dany pakiet jest wystarczający dla forum, które chcesz założyć. Zanim się za to zabierzesz, dowiedz się, jak przetestować hosting?

Podsumowując:

  • Do wyboru masz wiele skryptów do prowadzenia forum, które dostępne są za darmo i nie tylko. Warto zdecydować się na hosting z instalatorem aplikacji, dzięki czemu założenie takiej strony będzie łatwiejsze.
  • Na start nowego serwisu wystarczy Ci jeden z tanich pakietów z oferty sprawdzonych firm. Raczej nie ma sensu wydawać więcej, gdyż nie wykorzystasz przydzielonych  zasobów. Lepiej zdecydować się na zmianę, kiedy rozwiniesz forum.
  • Pamiętaj o zabezpieczeniu forum przed robotami spamującymi. Mogą one pochłaniać znaczną część zasobów, jeśli nie zadbasz o odpowiednią ochronę.