Wiele osób chce mieć swoją własną stronę internetową. Czy jednak możliwe jest stworzenie jej zupełnie za darmo? Okazuje się, że tak, wiąże się to jednak z zaakceptowaniem pewnych warunków. Nie każdemu ostateczny wygląd takiej strony WWW będzie odpowiadał. Trzeba też wiedzieć, gdzie tego typu rozwiązań szukać. W ostatecznym rozrachunku jest to jednak łatwiejsze, niż może się wydawać. Poradzą sobie nawet osoby, które nie mają w tej kwestii żadnego doświadczenia.
Spis treściChcesz stworzyć darmową stronę internetową? Na ten krok decyduje się wiele osób, którym zależy na posiadaniu własnego miejsca w sieci. Czasem dotyczy to firm, innym razem przedsiębiorców, usługodawców, ale także osób prywatnych. Nie każdy chce wydawać ogromne pieniądze na zatrudnianie szeregu specjalistów. Nie wszystkim zależy też na w pełni profesjonalnej, zaawansowanej i rozbudowanej witrynie. Stworzenie Twojej strony nie musi kosztować ani złotówki, a może ona prawidłowo działać. Wszystko zależy natomiast od tego, jakie masz wobec niej plany i wymagania.
Czy da się stworzyć stronę internetową za darmo?
Darmowa strona internetowa to wyjątkowo kusząca propozycja. Może się sprawdzić w wielu sytuacjach. Co prawda jednak najczęściej nie jest zbyt reprezentatywna. Ma pewne wady i może nie nadawać się do użytku typowo komercyjnego. Wszystko jednak zależy od tego, w jaki sposób zamierzasz z niej korzystać. Liczy się też Twój pomysł i priorytety. Nie płacisz ani złotówki, ale w zamian również musisz iść na pewne ustępstwa. Może to być wyrażenie zgody na m.in.:
- niekorzystanie z własnej domeny kupionej w zewnętrznym serwisie,
- umieszczenie logo usługodawcy na Twojej stronie,
- obecność reklam w witrynie (często możesz nie mieć na nie żadnego wpływu),
- linkowanie z Twojej strony do witryny usługodawcy.
Jakie strony internetowe można stworzyć za darmo?
Twoja własna strona internetowa za darmo może przybrać rozmaity charakter. Najczęściej rozwiązanie to jest wykorzystywane przez osoby, które chcą:
- stworzyć prywatnego bloga,
- zaprojektować portfolio lub CV,
- nauczyć się projektować strony WWW,
- nauczyć się budować strony WWW,
- opracować koncepcję witryny, która zostanie zrealizowana,
- zbudować prywatne forum,
- stworzyć stronę dla określonej (często zamkniętej i niewielkiej) grupy odbiorców.
Budowanie strony za darmo nie należy do skomplikowanych. Ułatwiają to rozmaite programy i rozwiązania technologiczne. Jej mankamenty sprawiają jednak, że zwykle wykorzystywana jest w ograniczonym stopniu. To jednak nie oznacza, że nie może Ci się przydać. Zdecydowanie warto się na nią zdecydować, jeśli:
- nie chcesz wydawać pieniędzy,
- zależy Ci na czasie,
- nieważny jest dla Ciebie wygląd strony,
- nie planujesz budowy zaawansowanej i skomplikowanej witryny,
- nie musi być w pełni reprezentatywna.
Zaletą darmowej strony internetowej jest to, że doskonale sprawdza się w sytuacjach prywatnych. Możesz na niej stworzyć np. bloga, forum czy witrynę przeznaczoną dla konkretnych odbiorców. To świetne rozwiązanie choćby w przypadku budowy miejsca w sieci dla przyjaciół czy rodziny. Przyda się też grupie znajomych o wspólnych zainteresowaniach czy celu. Jest idealna, jeśli potrzebujesz z bliskimi platformy do dyskusji, ale nie chcecie wydawać na nią pieniędzy.
Stworzenie własnej strony za darmo sprawdzi się, jeśli odbiorcy zgodzą się na jej delikatnie nieprofesjonalny charakter. Jesteś w stanie akceptować reklamy czy logo usługodawcy w zamian za bezpłatną usługę? To znalazłeś doskonałe i darmowe rozwiązanie dla siebie. Mniej trafionym pomysłem będzie natomiast firmowa strona tworzona w ten sposób. Wyraźne ślady oszczędności nie sprzyjają budowaniu pozytywnego wizerunku marki. Podobnie działa to w przypadku promowania w ten sposób własnych usług przez przedsiębiorców.
Gdzie najlepiej założyć darmową stronę internetową?
Jak stworzyć darmową stronę internetową? Najłatwiej jest zrobić to w profesjonalnym kreatorze stron WWW. Są to serwisy umożliwiające budowę miejsca w sieci nawet osobom bez doświadczenia. Często mają wiele wariantów cenowych do wyboru, a wśród nich jest też opcja darmowa. Opierają się na wygodnej zasadzie „przeciągnij i upuść”. Dysponują wieloma szablonami stron, które możesz dowolnie edytować.
Darmowy kreator stron internetowych powinien w zupełności spełnić Twoje wymagania. Pozwala na pozycjonowanie stron internetowych i promocję ich w sieci. Dysponuje wszystkimi niezbędnymi funkcjami. Umożliwia nawet synchronizację z zewnętrznymi rozwiązaniami. Jest w stanie zapewnić Ci unikatową domenę, hosting, a nawet certyfikat SSL. Dzięki temu w Twojej witrynie znajdzie się wszystko to, czego potrzebujesz.
Szukasz darmowego kreatora stron WWW i nie masz czasu czytać?
2 TOP kreatory stron internetowych za darmo
Listopad 2024
Który darmowy kreator stron? Jaki wybrać do stworzenia bezpłatnie strony WWW? Poniżej nasze propozycje.
Popularny wybór
WIX
Polecane pakiety:
VIP, Unilimited, Combo, Connect Domain, Business VIP, Unlimited i Basic
800+ edytowalnych szablonów, Prosty w obsłudze rozbudowany edytor, sztuczna inteligencja, 1 200 zł na reklamę, aplikacja mobilna.
Najlepszy wybór
WebWave
Polecane pakiety:
Free, Starter, Pro, Busieness
Bez kodowania, Darmowe szablony, Poczta, Stabilny hosting, Support PL. Drag&Drop & Move, Animacje i interakcje, Wersja mobilna strony.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kreator stron WWW?
Wybór kreatora stron internetowych może nie należeć do najłatwiejszych. Na rynku jest wiele serwisów umożliwiających stworzenie strony w języku polskim i nie tylko. Różnią się pod licznymi względami, choć ze wszystkich możesz skorzystać bezpłatnie. Da się wyróżnić natomiast kilka cech, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Pomogą Ci one szybko stworzyć własnego bloga czy inną, całą stronę. Przede wszystkim mowa tu o:
- wygodnej budowie kreatora,
- intuicyjnym sterowaniu wprowadzanymi zmianami,
- czytelnej ofercie,
- wielu funkcjach dodatkowych,
- braku ukrytych opłat,
- bezpieczeństwie stron,
- szybkości hostingu,
- warunkach pakietu darmowego.
W przypadku niedoświadczonych osób prostota obsługi kreatora jest szczególnie istotna. Dla nowych klientów liczy się też przejrzysta oferta. Warto wiedzieć, co dokładnie dostaniesz w ramach pakietu bezpłatnego. Dzięki temu unikniesz później przykrych rozczarowań. Ocenisz też czy warto zrobić stronę w danym miejscu. Rozważysz to np. z myślą o późniejszym przejściu na pakiet płatny. Wiele osób tworzy „próbne” projekty, obserwując, jak są przyjmowane przez użytkowników. Jeśli odniosą sukces, warto czasem wykupić opcję płatną. Oferuje ona bowiem o wiele więcej możliwości.
Zawsze przed założeniem strony w danym serwisie przeczytaj regulamin. Poznasz w ten sposób funkcje kreatora. Znajdziesz tam też zasady, zgodnie z którymi możesz korzystać ze swojej strony.
Do Twojej dyspozycji w kreatorze będą też gotowe szablony. Najczęściej są one identyczne zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. Możliwe jest ich edytowanie, ale często strony darmowe są w pewien sposób oznaczone. Może to być np. logo usługodawcy lub link do jego witryny. Zawsze dokładnie zapoznaj się z zasadami danego serwisu. Oceń, czy jego warunki Ci odpowiadają, zanim zaczniesz projektować witrynę.
Darmowa strona internetowa — jak zrobić?
Warunki darmowych kreatorów stron Ci odpowiadają? Czas więc przejść do Tworzenia własnej witryny. Pierwszym krokiem jest założenie nowego konta w serwisie. Najczęściej wymaga to podania jedynie podstawowych danych. Po potwierdzeniu adresu e-mail lub numeru telefonu czas rozpocząć budowę.
Kreator stron WWW pozwoli Ci wybrać jeden z wielu gotowych szablonów. Zależnie od serwisu mogą być ich dziesiątki, a nawet setki. Zwykle podzielone są na kategorie tematyczne. Ma to ułatwić Ci wybór takiego wzoru, który jest najbardziej zbliżony do Twoich oczekiwań. Po zatwierdzeniu odpowiedniej opcji możesz rozpocząć proces jej edycji. Dowolnie zmieniaj, usuwaj i dodawaj elementy strony. Możesz liczyć na pełną swobodę i brak ograniczeń w tym zakresie.
Jeśli już masz stronę zaprojektowaną, czas dodać do niej funkcjonalne wtyczki. Zależnie od rodzaju witryny, służyć one mogą do:
- kontaktu,
- ustalenia lokalizacji,
- zbierania danych analitycznych,
- pozycjonowania stron WWW,
- obserwacji zachowań użytkowników na stronie,
- i wielu innych.
Gdy zakończysz ten etap, zacznij przygotowywać się do publikacji witryny. Kreator stron umożliwia:
- postawienie witryny na własnej domenie (co jest zawsze płatne),
- użycie „domeny darmowej„, czyli w praktyce subdomeny serwisu.
Druga z wymienionych opcji opłaca się pod względem finansowym, ale nie jest bez wad. Własna domena nada wiarygodności Twojemu projektowi. Umożliwia jednocześnie na stworzenie profesjonalnego adresu e-mail. To rozwiązanie, które powinno wyróżniać np. stronę firmową do użytku komercyjnego. Jeśli Ty jednak nie interesujesz się własną domeną, skorzystaj z wersji bezpłatnej. Ona także sprawi, że Twoja strona będzie dostępna w internecie. Jej nazwa jednak nie będzie prawdopodobnie intuicyjna i może zawierać losowe znaki czy cyfry.
Kreator stron internetowych udostępni Ci prawdopodobnie za darmo również hosting. Taką praktykę stosują najlepsze serwisy, których sylwetki za moment Ci przybliżymy. Oznacza to, że dostaniesz miejsce na serwerze bez płacenia choćby złotówki. Strona będzie natomiast stabilna, a jej działanie bezproblemowe i szybkie.
Jeśli strona została stworzona w dobrej jakości kreatorze, to możesz też liczyć na darmowy SSL. Co to oznacza? Jest to certyfikat bezpieczeństwa. Gwarantuje on użytkownikom ochronę wszystkich danych, które pozostawią w witrynie. Na stronie widać to jako zatrzaśniętą kłódkę po lewej stronie, tuż przy adresie strony.
Jaki kreator stron WWW pozwala na stworzenie witryny za darmo?
Darmowe strony internetowe zyskują na popularności. Wraz z nimi coraz więcej w internecie pojawia się też kreatorów stron. W wynikach wyszukiwania znajdziesz wiele rozmaitych propozycji, kuszących chwytliwymi sloganami. Które jednak rzeczywiście warto wybrać? Czy pozwolą Ci zbudować od podstaw funkcjonalne strony internetowe bez płacenia? Wybraliśmy dwie najlepsze propozycje, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
1. WebWave
WebWave to znany i popularny w Polsce kreator stron WWW. Korzystają z niego tysiące osób — zarówno przy tworzeniu witryn darmowych, jak i płatnych. Cechuje się uniwersalnością. Ma wyjątkowo rozbudowaną ofertę. Pozwala każdemu na stworzenie swojego własnego miejsca w sieci.
Tworzenie stron internetowych za darmo w przypadku tego kreatora nie jest skomplikowane. Do Twojej dyspozycji jest funkcjonalny panel z licznymi opcjami do wyboru. Możesz korzystać z ponad 100 szablonów oraz bezpłatnej, unikatowej domeny. Co prawda nie jest ona zbyt intuicyjna i czytelna. W przypadku niezaawansowanych zastosowań na pewno jednak się sprawdzi. Do tworzenia stron WWW WebWave oferuje ponadto:
- witryny przystosowane pod pozycjonowanie SEO,
- bezpieczny i szybki hosting,
- darmowy certyfikat SSL,
- skrzynki e-mail,
- dostęp do zewnętrznych narzędzi za pomocą wygodnych wtyczek,
- bardzo rozbudowany segment poradników w języku polskim,
- sprawnie działający support.
Jeśli uznasz, że darmowe strony internetowe Ci nie wystarczają, możesz przejść na pakiet płatny. W WebWave Plany premium są w bardzo atrakcyjnych cenach. Dostęp do własnej domeny zyskasz już za:
- 12 zł miesięcznie w planie Starter — w odróżnieniu od pakietu darmowego, wyłącza też reklamy usługodawcy,
- 15 zł miesięcznie w planie Pro — pozwala zbudować stronę o wielu podstronach bez konieczności kodowania,
- 20 zł miesięcznie — umożliwia otwarcie sklepu internetowego.
Kreator stron WWW WebWawe został przez nas szczegółowo sprawdzony pod każdym kątem.
2. Wix
Wix to jeden z najbardziej znanych kreatorów stron. Firma ta stworzyła własny mikroklimat. Zawarła w nim wszystkie funkcje i usługi, jakie są szczególnie istotne dla twórców witryn. Zbudujesz w jej ramach darmową stronę WWW. Niewielkim kosztem stworzysz też rozbudowany serwis na własnej domenie. Sprawdzi się nawet w przypadku naprawdę dużej firmy.
Kreator stron Wix do Twojej dyspozycji oddaje ponad 800 darmowych szablonów. Możesz je wszystkie dowolnie edytować i zmieniać. Wszystko przy użyciu intuicyjnej metody „przeciągnij i upuść”. Nie musisz kodować i posiadać niesamowitej wiedzy, a i tak na pewno sobie poradzisz. Do Twojej dyspozycji dostępny jest też cały szereg narzędzi stworzonych przez markę, np.:
- aplikacja mobilna,
- narzędzia dla deweloperów,
- editor X,
- narzędzia marketingowe,
- opcje ułatwiające promocję strony w mediach społecznościowych i nie tylko,
- system zarządzania klientami,
- i wiele innych.
Wszystko zależy od charakteru strony, którą zamierzasz prowadzić. Ten kreator stron WWW jest tworzony przez profesjonalistów. Dzięki temu bez problemu uda Ci się wypozycjonować swój serwis i zadbać o jego widoczność w internecie. Stworzona witryna będzie też responsywna (zgodna z zasadami RWD). Oznacza to, że jej wygląd dostosuje się do wielkości ekranu urządzenia, na którym będzie wyświetlana.
Korzystając z wersji darmowej, nie możesz niestety liczyć na własną domenę. Dostaniesz natomiast indywidualną nazwę oraz darmowy hosting. Do Twojej dyspozycji będzie też certyfikat SSL — zupełnie bez opłat. Użytkownicy będą mogli więc swobodnie korzystać ze strony, nie obawiając się o pozostawiane na niej dane.
Gdy stwierdzisz, że potrzebna jest Ci własna domena, zawsze możesz ją dokupić i podłączyć. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zrezygnować z darmowej strony i przejść na pakiety płatne. Dają one o wiele większe możliwości — przede wszystkim biznesowe. Wix udostępnia je w planach „Biznes i eCommerce” oraz standardowych „Stronach WWW”. Ich ceny wahają się od nieco ponad 20 zł miesięcznie, do nawet 165 zł dla najbardziej zaawansowanych użytkowników. Już najtańsza wersja pomoże Ci natomiast usunąć ze swojej strony niechciane reklamy i logo usługodawcy. Dzięki temu witryna będzie wyglądała w pełni profesjonalnie.
Poddaliśmy kreator stron WWW Wix szczegółowej analizie.
Tworzenie strony WWW w WebWave krok po kroku
Kreator stron WebWave umożliwia stworzenie prostej strony internetowej zupełnie za darmo. Zadanie nie jest nawet szczególnie skomplikowane, bo serwis ten jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Poniżej krok po kroku wyjaśniliśmy, jak budowana jest każda strona w tym kreatorze, bez wydawania ani złotówki.
Krok 1: Załóż konto w WebWave
Wszystko zaczyna się od rejestracji. Przejdź na stronę webwavecms.com i naciśnij przycisk „Zacznij teraz” lub „Zarejestruj się„, widoczne na stronie głównej kreatora. Następnie podaj swój e-mail oraz hasło. Tylko tyle wystarczy, aby założyć nowe konto. Możesz użyć do tego również swojego konta na Facebooku.
Krok 2: Wybierz szablon i dostosuj go do swoich oczekiwań
Po podaniu danych system poprosi Cię o wybór odpowiedniego szablonu. Jest ich blisko 100, a wszystkie dostępne bez dodatkowych opłat. Wybierz taki, który wyobrażasz sobie na swojej stronie. Pamiętaj, że wszystkie są w pełni edytowalne. Zawsze można zmienić więc kolorystykę, umiejscowienie elementów czy ikony. Motywy dotyczą różnych branż i tematyk, więc na pewno znajdziesz coś odpowiadającego Twojej działalności.
Po wybraniu konkretnej propozycji system poprowadzi się prosto do edytora. Jest intuicyjnie zbudowany, a po każdym Twoim ruchu pojawiać się będą pomocne samouczki. Dzięki nim szybko zorientujesz się, jak wykonywać najważniejsze czynności. Wszystko opiera się na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Edytuj, przestawiaj, dodawaj i usuwaj elementy tak, jak Ci się podoba. Na dole strony, dokładnie w prawym dolnym rogu, jest też przycisk „Pomóc?”. Znajdziesz tam support oraz przydatne poradniki. W połączeniu z intuicyjnymi panelami ustawień i warstw szybko zbudujesz swoje własne, idealne miejsce w sieci.
Krok 3: Wtyczki i opcje dodatkowe
WebWave doceniany jest za swoją uniwersalność. Nawet w wersji darmowej strony umożliwia podłączenie do niej rozmaitych wtyczek. Mogą to być formularze kontaktowe, formy płatności, komentarze i wiele innych rozwiązań. To przydatne zarówno dla Ciebie, jak i Twoich odbiorców. Dzięki nim witryna będzie nowoczesna i wygodna w obsłudze. Zyska nowe funkcjonalności zaczerpnięte z serwisów zewnętrznych. Niektóre z nich pomogą Ci też w jej rozwoju i monitorowaniu ruchu oraz zachowań użytkowników.
Krok 4: Publikacja strony za darmo
Strona jest już gotowa? Czas przejść do jej publikacji. Wystarczy tylko, że w kreatorze naciśniesz zielony przycisk „Publikuj”. Znajdziesz go w prawym górnym rogu strony. WebWave w bezpłatnej wersji udostępni Ci własną domenę i darmowy hosting. Tyle wystarczy, żeby Twoje miejsce w sieci było dostępne i mogło być odwiedzane przez internautów.
Otrzymasz indywidualną subdomenę od usługodawcy. Zapewne nie będzie ona zbyt estetyczna i reprezentatywna. Najważniejsze jednak, że będzie bez zarzutu działała. Możesz teraz publikować na niej wszystko, co tylko chcesz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wysłać link do niej osobom, które może zainteresować. W tej formie możliwe jest również jej promowanie i pozycjonowanie zarówno metodami płatnymi, jak i darmowymi.
Tworzenie strony WWW w Wix krok po kroku
Budowa darmowej strony w Wix nie trwa długo. To jeden z najsłynniejszych kreatorów. Przez lata działania na rynku wypracował skuteczne metod pomocy klientom. Dzięki temu swoje miejsce w sieci da radę założyć tam niemalże każdy. Poradzi sobie nawet osoba, która nigdy czegoś podobnego nie robiła.
Krok 1: Załóż konto w Wix
Tradycyjnie zaczniemy od założenia konta w serwisie. Najpierw przejdź na stronę wix.com. Do rejestracji do tego duże niebieskie przyciski „Do dzieła” oraz „Zarejestruj się” po pre głównej stronie kreatora. Po ich naciśnięciu musisz podać swoje dane. Wymagany jest adres e-mail oraz hasło. Masz ponadto możliwość również zarejestrować się za pośrednictwem:
- Facebooka,
- Google.
Krok 2: Wybierz szablon i dostosuj go do swoich oczekiwań
Po zatwierdzeniu danych system przejdzie do precyzowania Twoich oczekiwań. Będziesz odpowiadać na pytania dotyczące:
- właściciela strony (jesteś nim Ty czy budujesz witrynę dla klienta?);
- rodzaju strony (sklep internetowy, blog, portfolio, restauracja itp.);
- nazwy firmy,
- roli strony (usługi, promocja, sprzedaż, usługi itp.);
- potrzebnych elementów (plany cenowe, wydarzenia, portfolio, formularze itp.).
Po ustaleniu tych szczegółów nastąpi przekierowanie do pulpitu użytkownika. Tu możesz zadbać o wszystkie najważniejsze rzeczy związane z funkcjonowaniem strony. Dzięki przyciskowi „dostosuj stronę” przejdziesz też do edytora.
Możesz wybrać szablon, który Ci się podoba. Wix ma ich aż ponad 800. Na pewno znajdziesz więc taki, który Ci odpowiada. Błyskawicznie dodasz też odpowiednią ilość podstron i pożądane zakładki, takie jak „Kontakt” czy „O mnie”. Wszystkie motywy są w pełni edytowalne. Odbywa się to przy pomocy technologii „przeciągnij i upuść”.
Krok 3: Wtyczki i opcje dodatkowe
Wix oddaje do użytku swoim klientom rozbudowaną paletę wtyczek i opcji dodatkowych. To obszerny ekosystem. W jego obrębie wyposażysz swoją witrynę we wszystkie rozwiązania, których potrzebujesz. Koniecznie odwiedź Wix App Market. Znajdziesz tam profesjonalne opcje, które przydadzą się zarówno Tobie, jak i użytkownikom wchodzącym na Twoją stronę. Dotyczą one rozmaitych kategorii działalności, takich jak m.in.:
- sprzedaż online,
- marketing,
- usługi i wydarzenia,
- elementy projektu,
- media i treść.
Dzięki nim możesz zamieścić w witrynie komentarze, opinie, lokalizację i wiele innych. To pozwoli Ci sprawniej rozwijać swoją działalność. Strona stanie się też wygodniejsza w obsłudze i zarządzaniu, a ponadto zyska na funkcjonalności.
Krok 4: Publikacja strony
Gdy zbudujesz już stronę o idealnym wyglądzie i działaniu, czas ją opublikować. Aby to zrobić, naciśnij niebieski przycisk „Publikuj” w górnym prawym rogu edytora. Wix ma taryfę darmową, za którą nie zapłacisz ani złotówki. Wystarczy tylko, że nie zgodzisz się na dodanie do konta własnej, płatnej domeny. W takiej sytuacji kreator opublikuje Twoją witrynę na własnej subdomenie. Nie będzie ona wyglądała profesjonalnie, bo będzie zawierać wiele losowych znaków i cyfr. Nie przeszkodzi jej to natomiast w poprawnym działaniu i zachowaniu pełnej funkcjonalności.
Publikacja strony realizowana jest błyskawicznie. Po kilku sekundach Toja witryna będzie dostępna w sieci. Możesz wtedy też rozpocząć jej promowanie i zapraszanie na nią pierwszych internautów.
Zalety i wady darmowego kreatora stron internetowych
Zalety kreatorów stron oferujących usługi za darmo:
- możliwość stworzenia strony bez żadnych opłat,
- wiele szablonów do wyboru,
- łatwość obsługi kreatora,
- nie trzeba umieć kodować,
- indywidualna domena za darmo,
- strona w pełni funkcjonalna i poprawnie działająca,
- darmowy hosting,
- darmowe certyfikaty SSL i odpowiednie zabezpieczenia,
- wiele funkcji dodatkowych w kreatorach,
- poradniki i samouczki,
- support,
- obsługa wtyczek i rozwiązań zewnętrznych,
- witryny nadające się do pozycjonowania,
- możliwość promocji strony w sieci i mediach społecznościowych,
- responsywna strona,
- możliwość zbudowania strony internetowej w zaledwie kilka godzin.
Wady kreatorów stron oferujących usługi za darmo:
- widoczne logo usługodawcy w naszej witrynie,
- reklamy, linki i odnośniki prowadzące do usługodawcy,
- brak własnej domeny,
- brak własnego adresu e-mail,
- pozycjonowanie strony bywa trudniejsze niż zwykłych serwisów,
- możliwość tworzenia stron internetowych o niezbyt skomplikowanej budowie.
Kiedy opłaca się wybrać kreator stron internetowych?
Kreator stron internetowych to alternatywa dla zwykłych serwisów zarządzania treścią. Stanowi odpowiedź na potrzeby użytkowników, którzy nie potrafią kodować. Umożliwia łatwe i szybkie stworzenie własnego miejsca w sieci. Nie każdy chce zatrudniać specjalistów i płacić im niemałe wynagrodzenie. W takim przypadku porządne kreatory mogą być wybawieniem. Co najważniejsze, mowa tu zarówno o możliwości stworzenia strony internetowej za darmo, jak i odpłatnie.
W tradycyjnym wydaniu, tworząc stronę WWW, musimy zapłacić co najmniej za:
- własną domenę,
- hosting.
Niektóre serwisy wymagają też opłat za certyfikat SSL. Warto dodać do tego też konieczność zatrudnienia programisty. Budowa witryny zamienia się przez to w inwestycję sięgającą kilku tysięcy złotych. Kreator strony internetowej pozwoli natomiast zrobić to za darmo. Dostaniesz bezpłatne szablony i zmodyfikujesz je zgodnie z własnymi potrzebami. Jedyne, co musisz zainwestować, to swój własny czas. Będzie on potrzebny na zaprojektowanie strony i wdrożenie planu w życie.
Darmowa strona to najlepsze wyjście dla osób, które chcą stworzyć witrynę niekomercyjną. Wszystko załatwisz dzięki nim w jednym miejscu od początku do końca. Dostaniesz odpowiednie zabezpieczenia stron internetowych, a także dostęp do wielu funkcjonalności. Jeśli po czasie zmienisz zdanie, bez problemu przejdziesz na plan płatny. Możesz też dokupić domenę za niewielką cenę.
Jakie czekają Cię ograniczenia, jeśli masz darmową stronę WWW?
Idea stron internetowych tworzonych za darmo musi przynosić pewne korzyści usługodawcom. W końcu oni również w jakiś sposób muszą zarabiać. Właśnie dlatego tego typu witryny często:
- wyświetlają reklamy kreatora,
- zawierają reklamy sponsorowane, których nie możesz kontrolować,
- nie mają czytelnych domen, a ich nazwa to darmowa subdomena usługodawcy,
- mogą wyświetlać rzucające się w oczy napisy, do jakiego kreatora należą.
Decydując się na stworzenie takiej strony internetowej, dokładnie przeczytaj zasady korzystania z niej. Kreator może ograniczyć np.:
- liczbę tworzonych podstron,
- pojemność skrzynek e-mail,
- prędkość hostingu,
- pojemność dysku.
Wszystko zależy jednak od serwisu, który wybierzesz. Wix i WebWave, które poleciliśmy powyżej, nie stosują niemalże żądnych limitów wobec klientów budujących strony za darmo. Oznacza to, że zagwarantują Ci znaczną swobodę działania.
Tworzenie stron internetowych za darmo i nie w kreatorze
Stronę internetową możesz stworzyć za darmo nie tylko w kreatorze. Co prawda wymaga to więcej pracy, czasu i wiedzy, ale nie jest niewykonalne. Może natomiast przynieść Ci ogromną satysfakcję i całkiem zadowalający efekt.
Nauka HTML i darmowe hostingi
Jak założyć darmową stronę internetową bez korzystania z kreatora stron WWW? Rozwiązaniem jest nauka HTML oraz wykorzystanie darmowych hostingów. Jak zapewne już się domyślasz, droga ta nie należy do najłatwiejszych. Kodowanie wydaje się dość skomplikowaną sztuką. Tworzenie samodzielnie swojej własnej witryny również nie brzmi najłatwiej. Zaletą tej opcji jest natomiast fakt, że stworzysz swoją własną stronę od podstaw. Umieścisz w jej kodzie wyłącznie to, na czym Ci zależy. Dzięki temu zoptymalizujesz ją zgodnie ze wszystkimi swoimi wymaganiami. Bez problemu uwzględnisz w planach nawet przyszły i pożądany rozwój marki.
Co zrobić, by samodzielnie zakodować stronę? Nie musisz zapisywać się na żaden drogi kurs. W końcu skupiamy się w tym tekście na opcjach darmowych. Bez opłat znajdziesz natomiast w sieci dziesiątki świetnie przygotowanych samouczków i poradników. Z ich pomocą na pewno uda Ci się samodzielnie stworzyć prostą witrynę. Idealnie sprawdzi się w przypadku freelancera, budowy portfolio czy niewielkiej firmy.Z czasem natomiast możesz ją rozbudowywać i wzbogacać o kolejne funkcjonalności.
W tym przypadku nie masz żadnych ograniczeń. Kształtujesz stronę zgodnie z własnym projektem. Kreator nie narzuca Ci niczego. Jedyne, co może Cię powstrzymywać, to możliwości darmowego serwera i hostingu, na który się zdecydujesz. Znalezienie odpowiedniej opcji bowiem rzeczywiście może być problematyczne.
Bezpłatne hostingi działają na niego podobnej zasadzie, co darmowe kreatory. One również muszą na czymś zarabiać, bo w innym razie zbankrutują. W zamian za darmowe korzystanie z usług musisz więc zaakceptować pewne niedogodności. Wyglądają one bardzo podobnie jak w WebWave czy Wix. Najczęściej na Twoją stronę lokowane będą więc rozmaite reklamy. W przypadku niekomercyjnego wykorzystania witryny nie powinien to być wielki problem. Bywa to natomiast irytujące, bo te treści mogą:
- odpychać od Ciebie odbiorców,
- irytować użytkowników,
- powodować przestoje,
- blokować witrynę,
- uniemożliwiać wygodne korzystanie ze strony,
- reklamować produkty i usługi konkurencji,
- promować rzeczy niezgodne z koncepcją strony.
Strona internetowa za darmo — opinie
Czy stworzenie swojej własnej, darmowej strony można uznać za dobry pomysł? Zdecydowanie tak, o ile jej ograniczenia Ci nie przeszkadzają. To doskonały sposób na naukę projektowania witryn. W tym świetle rozwiązanie to zbiera wiele pozytywnych opinii. Może przydać się studentom oraz uczniom. Spodoba się też osobom uczestniczącym w rozmaitych kursach związanych z tym rodzajem działalności.
Nie trzeba za nie płacić, a pozwalają nabyć wiedzę dotyczącą poszczególnych funkcjonalności stron. Ponadto dobre kreatory zapewniają klientom dostęp do niezwykle bogatych poradników i samouczków. Są prawdziwą skarbnicą wiedzy, którą można wykorzystać na wiele różnorodnych sposobów.
Darmowa strona zbiera też pozytywne opinie, jeśli korzystają z niej tylko określeni użytkownicy. Załóżmy, że nikomu z nich nie przeszkadzają reklamy kreatora czy nieintuicyjna subdomena. W takiej sytuacji nie ma lepszego (i tańszego) sposobu na stworzenie własnego miejsca w sieci. Może to być np. forum tematyczne czy rodzinne. Taka witryna i tak nie ma być wyszukiwana przez nieznanych użytkowników. Oznacza to, że nie musi być doskonała pod każdym względem. Wystarczy tylko, że odpowiada wymaganiom osób, które będą ją oglądać i z niej korzystać.
Tego typu rozwiązanie cieszy się sympatią osób, które robią strony WWW same dla siebie. Hobbystów i entuzjastów w najróżniejszych tematykach w internecie nie brakuje. Nie każdy chce wydawać pieniądze i godzinami projektować witrynę. Skoro i tak nie zamierza na niej zarabiać lub jej pokazywać, to woli w nią też nie inwestować. To sprawia, że z darmowe kreatory są wykorzystywane np. przez osoby piszące „do szuflady”. Witryna ma odpowiednie zabezpieczenia. Bez wysłania komuś linka jest praktycznie nie do znalezienia, więc jej zawartość jest chroniona.
Nie oznacza to jednak, że darmowe witryny nie mają minusów i nie zbierają negatywnych opinii. Te najczęściej dotyczą oczywiście ich ograniczeń. Nie da się ukryć, że nie są one dobrym rozwiązaniem komercyjnym. Reklamy i logo usługodawcy eliminuje je z roli wizytówki firmy czy profesjonalnego portfolio. Mail na subdomenie również nie wzbudza zaufania. Nie przekona do Ciebie odbiorców, a tym bardziej inwestorów. Nie takie jednak jest przeznaczenia i cel tworzenia tego typu miejsc. Zamiast tego można w nich wstępnie zaprojektować stronę czy serwis. Sprawdzić równe warianty i pomysły czy funkcjonalności. Następnie dopiero warto rozważyć kwestię przejścia na pakiety płatne.
FAQ
Do czego potrzebna jest własna strona internetowa?
Za moment przejdziemy do wyjaśnienia, gdzie zrobić darmową stronę internetową. Najpierw jednak poświęćmy chwilę na rozważenie, czy w ogóle warto mieć swoje miejsce w sieci. Dlaczego tworzenie stron WWW stało się tak popularne w ostatnich latach? Robią to zarówno potężne przedsiębiorstwa, jak i malutkie, lokalne firmy. Swoją witrynę mają nawet usługodawcy i freelancerzy działający online. Tak ogromne zainteresowanie wskazuje, że na stronie internetowej da się realnie skorzystać.
Jest ona sposobem na promocję usług Twoich i Twojej firmy w internecie. Dzięki niej możesz docierać do nowych odbiorców i zdobywać kolejnych klientów. Nawet przy użyciu prostej witryny masz szansę znacznie zwiększyć swoje zyski. Co więcej, zadbasz w ten sposób o profesjonalny wizerunek swojej marki. Udowodnisz zarówno odbiorcom, jak i kontrahentom, swoją rzetelność i poważne podejście do biznesu. To bardzo ważne, bo zachęcisz ludzi do wybrania Ciebie zamiast konkurencji.
Darmowe strony internetowe dają szansę na rozwój swojej działalności w sieci. Nie ogranicza Cię tam lokalizacja czy bolesne koszty wynajmu budynku lub biura. To daje ogromne możliwości w porównaniu do tradycyjnych firm. Możesz też łatwiej tworzyć kampanie promocyjne i przeprowadzać skuteczne akcje marketingowe. Walcz o to, by znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania Google. To szansa na wyświetlanie się użytkownikom po wpisaniu określonych słów kluczowych. Im więcej osób odwiedzi Twoją witrynę, tym bardziej znana będzie Twoja marka. To z kolei szansa na wzrost zysków i intensywny rozwój.
Kto może stworzyć stronę internetową za darmo?
Kto robi strony internetowe za darmo? Na taki krok decydują się osoby, którym nie zależy, by mieć profesjonalną stronę internetową za ogromne pieniądze. Co istotne, tego typu witryny mogą robić nawet osoby niepełnoletnie. Wystarczy jedynie zarejestrować się w serwisie, który ma bezpłatną opcję w swojej ofercie.
Często decydują się na to też uczniowie oraz studenci. Tworzenie stron WWW bywa pracą na zaliczenie lub pomocą przy realizowaniu projektu. Często też jest to dobre rozwiązanie w przypadku witryn działających tymczasowo. Nie zawsze jest sens opłacania hostingu, domeny i budowania profesjonalnej strony. Jeśli ma ona działać tylko przez krótki czas, np. weekend, darmowa wersja może być wystarczająca.
Darmowe strony internetowe mogą tworzyć praktycznie wszyscy. Dotyczy to zarówno osób doświadczonych w tego typu działaniach, jak i początkujących. Amatorzy i zawodowcy ramię w ramię zaprojektują swoje witryny w kilka godzin, bez żadnego problemu. Wszystko dzięki temu, że większość stron zbudować można w wygodnym kreatorze stron WWW. Rozwiązania tego typu nie wymagają umiejętności kodowania. Udostępniają też wiele dodatkowych rozwiązań i funkcjonalnych opcji. Pozwalają na błyskawiczne stworzenie sprawnie działającej witryny. Po publikacji może ona być odwiedzana również przez innych użytkowników internetu.
Czy darmowa strona WWW jest wystarczająca?
Darmowy kreator stron WWW pozwala na budowę witryn o różnym przeznaczeniu. To prawda, że nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Nie sprawdzi się, jeśli Twoje miejsce w internecie ma mieć charakter wizerunkowy. Obce reklamy i nieatrakcyjna domena nie będą działać na Twoją korzyść. Możliwe nawet, że postawią Cię w bardzo niekorzystnym świetle. W takim wypadku zobacz poradniki: Jak stworzyć stronę internetową? i Jak założyć sklep internetowy? W każdym innym przypadku jest to jednak doskonały pomysł. Taka strona wystarczy jako prywatny blog czy forum dla znajomych. Pełnić może też ważną rolę edukacyjną.