🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

11 min. czytania

Jak stworzyć własny hosting zdjęć online? Piwigo

Piwigo

Fot. Piwigo / MM

Jak stworzyć własny hosting zdjęć online? Sprawdzamy aplikację Piwigo. Instalacja, konfiguracja i używanie krok po kroku.

Spis treści
Strona WWW

Chcesz stworzyć własny hosting zdjęć online? Piwigo to aplikacja, która pozwoli Ci publikować fotografie w internecie. W prosty sposób możesz zainstalować to oprogramowanie na własnym serwerze. Jest też możliwość stworzenia galerii na hostigu usługodawcy.

Własny hosting zdjęć to niezwykle przydatne rozwiązanie. Sprawdzi się praktycznie w przypadku każdego, kto dysponuje i zarządza pewną liczbą fotografii. Mowa tu zarówno o pojedynczych kadrach z rodzinnych uroczystości, jak i potężnych albumach wykonywanych w ramach pracy zawodowej. Zaliczyć do tego można ponadto rozmaite pliki graficzne, infografiki i obrazki udostępniane klientom.

Osoby liczące na całkowicie darmowy hosting zdjęć często czują narastającą frustrację. Trudno znaleźć bowiem miejsce w sieci, zdolne pomieścić większą liczbę plików, bez horrendalnych opłat. Jest jednak rozwiązanie, które stanowi idealną odpowiedź na te potrzeby. Piwigo to aplikacja minimalizująca koszty, która jednocześnie zaskakuje liczbą oferowanych funkcjonalności.

Własny hosting zdjęć Piwigo – co to jest?

Piwigo to aplikacja internetowa, będąca fotogalerią sieciową. Działa na otwartej licencji GPL. Dzięki temu za korzystanie z tego oprogramowania nie musisz płacić ani złotówki. Jednocześnie udostępniony Ci zostaje pełny skrypt narzędzia stworzonego w PHP. Możesz więc dowolnie je modyfikować i dostosowywać do swoich indywidualnych potrzeb.

Zależnie od posiadanego przez Ciebie zaplecza hostingowego, a także wiedzy i doświadczenia, możesz korzystać z dwóch wersji Piwigo:

  • oprogramowania instalowanego na własnym hostingu– wymagany jest własny serwer. Wskazane są też umiejętności instalacji aplikacji w swoim miejscu w sieci;
  • oprogramowania korzystającego z hostingu w chmurze Piwigo – nie musisz dysponować własnym serwerem czy hostingiem. Wymaga też o wiele mniej wiedzy z zakresu zarządzania własnym miejscem w sieci.

Oba rozwiązania pozwalają na zarządzanie internetową galerię z poziomu przeglądarki internetowej. Dodatkowo Piwigo dostępne jest w formie aplikacji mobilnej. Indywidualne rozwiązania zostały przygotowane na urządzenia z Androidem i iOS. Bliżej przyjrzymy się im w dalszej części tekstu.

Kto może korzystać z galerii zdjęć Piwigo?

Piwigo zostało stworzone tak, by pozostawać uniwersalnym. Dzięki temu korzystać mogą z niego zarówno użytkownicy prywatni, jak i biznesowi. Co więcej, konto w tym serwisie warto założyć w różnych celach. Taka forma „strony” ze zdjęciami pozwoli zarówno na przechowywanie i prezentację plików, jak i sprawne zarządzanie nimi. Ponadto jest to rozwiązanie umożliwiające zbieranie i import metadanych czy ułatwiające interakcję osób z zewnątrz z plikami.

Ile kosztuje Piwigo?

Piwigo jest oprogramowaniem całkowicie darmowym. Oznacza to, że nic nie zapłacisz za:

  • pobranie go,
  • instalację w dowolnym miejscu,
  • korzystanie prywatne i komercyjne,
  • udostępnianie galerii osobom trzecim,
  • różnego rodzaju integracje,
  • wprowadzanie modyfikacji do kodu.

Pamiętaj jednak, że nie jest to darmowy hosting zdjęć. Serwis udostępnia oprogramowanie za darmo. Nadal jednak musisz dysponować miejscem na serwerze, w którym je umieścisz. Wyżej wymieniliśmy dwa rozwiązania tego problemu.

Piwigo na własnym serwerze

Aby korzystać z Piwigo, możesz znaleźć tani hosting. To wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rocznie. Cena zależy natomiast od tego, jak dużą galerię zdjęć zamierzasz stworzyć. Serwer musi dysponować odpowiednią wydajnością, by wszystko działało bez zarzutu. Im większe potrzeby, tym jednak niestety wyższa cena.

Instalując Piwigo na własnym serwerze, zyskujesz:

  • podstawowe aktualizacje Piwigo (4-10 w ciągu roku),
  • monitorowanie Piwigo (pozwala na identyfikację błędów krytycznych i interwencję w przypadku ich wystąpienia),
  • dostęp do obsługi klienta,
  • pomoc techniczną,
  • pomoc w odzyskiwaniu istniejących danych.

Jeśli chcesz, możesz skorzystać ponadto z płatnej umowy serwisowej, oferowanej przez Piwigo. Obejmuje ona konserwację zapobiegawczą oraz 3 godziny indywidualnego wsparcia. Kosztuje to natomiast rocznie 890 euro.

Piwigo na serwerze w chmurze Piwigo

Piwigo oferuje użytkownikom skorzystanie z miejsca na własnym hostingu. Podobnie jak w przypadku większości usługodawców z tej branży, oferta składa się z kilku pakietów. Każdy z nich daje użytkownikom określone możliwości. Im jest ich więcej, tym wyższą cenę trzeba za niego zapłacić.

  1. pakiet osobisty – kosztuje 9 euro miesięcznie. Daje dostęp do wszystkich standardowych funkcji oprogramowania. Jego najważniejsze cechy to:
    • 1 administrator,
    • brak współpracowników,
    • 200 albumów,
    • 5000 plików,
    • 50 GB przestrzeni dyskowej;
  2. pakiet dla profesjonalisty – kosztuje 29 euro miesięcznie. Oferuje ulepszone dostosowywanie galerii zdjęć, rozszerzone statystyki czy zaawansowane funkcje udostępniania. Jego najważniejsze cechy to:
    • 1 administrator,
    • brak współpracowników,
    • 500 albumów,
    • 10000 plików,
    • 100 GB przestrzeni dyskowej;
  3. pakiet dla zespołu – kosztuje 119 euro miesięcznie. Oferuje wszystkie funkcje powyższego planu. Dodatkowo otrzymujesz ulepszoną współpracę zespołową, pola niestandardowe i bezpłatną personalizację grafiki na zamówienie. Jego najważniejsze cechy to:
    • 5 administratorów,
    • nieograniczona liczba współpracowników,
    • 2500 albumów,
    • 25000 plików,
    • 500 GB przestrzeni dyskowej;
  4. pakiet dla przedsiębiorstwa – kosztuje 249 euro miesięcznie. Oferuje funkcje powyższego pakietu. Dodatkowo otrzymujesz funkcje zaawansowane, wszystkie funkcje i wtyczki premium oraz import niestandardowych danych. Jego najważniejsze cechy to:
    • 10 administratorów,
    • nieograniczona liczba współpracowników,
    • 5000 albumów,
    • 50000 plików,
    • 1000 GB przestrzeni dyskowej.

Każdy z wariantów możesz wypróbować, korzystając z darmowego okresu próbnego. Wynosi on 30 dni. Szczegóły poszczególnych ofert widoczne są w ofercie pochodzącej z oficjalnej strony usługodawcy.

Dla najbardziej wymagających klientów Piwigo przygotowało ponadto konto VIP. Kosztuje ono 499 euro miesięcznie. W ramach tej ceny zapewnia natomiast:

  • serwer dedykowany,
  • 3000 GB przestrzeni dyskowej,
  • nieograniczoną liczbę administratorów, użytkowników, albumów i plików,
  • dostęp do wszystkich zaawansowanych funkcji i rozwiązań,
  • i o wiele więcej.

Piwigo a domena internetowa

Jeśli umieszczasz Galerię Piwigo na własnym hostingu, to musisz zadbać o zakup domeny internetowej. Zwykle nie wiąże się to ze znacznym wydatkiem. Wolne adresy URL da się zarejestrować już za kilka-kilkanaście złotych.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku korzystania z hostingu Piwigo. W takim przypadku warunki korzystania z indywidualnej domeny zależą od wykupionego pakietu. Najtańsze rozwiązanie umożliwia skorzystanie wyłącznie z subdomeny w formie „przykladowy-adres.piwigo.com”. Ta opcja bez wątpienia będzie wystarczająca w przypadku prywatnego korzystania z galerii. Nie wygląda natomiast zbyt profesjonalnie i wiarygodnie. Przez to nie jest polecana osobom zarządzającym zdjęciami na stopie profesjonalnej.

Dla osób obsługujących galerie zawodowo wskazane jest skorzystanie z jednego z pozostałych pakietów płatnych. Każdy z nich umożliwia wdrożenie galerii ze zdjęciami Piwigo na spersonalizowanej domenie. Nie jest to obarczone żadnymi dodatkowymi opłatami oprócz ceny wybranego pakietu.

Dlaczego warto skorzystać z Piwigo?

Wielu użytkowników decyduje się na korzystanie z Piwigo ze względu na wiele oferowanych usług. Po zalogowaniu do serwisu lub zainstalowaniu go na serwerze możesz nie tylko udostępniać zdjęcia innym ludziom. Zyskasz też szansę na kompleksowe zarządzanie nimi. Poniżej opisaliśmy kilka najistotniejszych funkcji – zarówno z punktu widzenia klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Przesyłanie zdjęć

Piwigo udostępnia wiele różnorodnych metod dodawania fotografii. To znaczne ułatwienie, usprawniające pracę. Nie musisz martwić się, że nie będziesz mieć odpowiedniego oprogramowania lub proces będzie zbyt skomplikowany. Co więcej, zdjęcia dodawać możesz przy użyciu różnych urządzeń – zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych.

Menadżer wsadowy

Korzystając z Piwigo, otrzymasz dostęp do panelu, pozwalającego na zarządzanie plikami. Za pomocą kilku kliknięć możesz filtrować kolekcję, zmieniać autorów, tworzyć albumy czy wykonywać operacje masowe. To bardzo wygodne, szczególnie w przypadku potężnych galerii, składających się z dziesiątek fotografii. Sam panel jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Poradzą sobie zatem z nim nawet osoby niezbyt wprawione w obsłudze nowoczesnych rozwiązań.

Tworzenie albumów

Jedna z podstawowych funkcjonalności Piwigo. Wgrane do serwera zdjęcia podzielisz na albumy. Dzięki temu pliki nie będą się mieszać i zachowasz w nich porządek. Będą łatwiejsze do oglądania czy wykorzystania w celach służbowych. Bez problemu ponadto udostępnisz je błyskawicznie konkretnym użytkownikom. Co istotne, zagnieżdżenie zdjęć nie jest w żaden sposób ograniczane. Jeden plik może więc należeć nawet do wielu albumów, które np. będziesz dzielić z różnymi znajomymi.

Kalendarz

Dostęp do usługi umożliwia automatyczne przypisywanie dat do zdjęć. Dowiedz się, kiedy dana fotografia została zrobiona i przeglądaj albumy w kolejności chronologicznej. Dzięki temu rozwiązaniu nie umknie Ci żaden ważny termin. W każdej chwili również będziesz mieć dostęp do swojej kolekcji w wygodnym kalendarzu.

Tematy i tagi

Piwigo pozwala na przypisanie oznaczeń do każdego zdjęcia. Możesz określić jego temat i dodać dowolny tag. Dzięki temu wystarczy tylko włączyć odpowiedni filtr, aby wrócić to plików z danej kategorii. To ogromne ułatwienie także w sytuacji, gdy chcesz udostępnić komuś zdjęcia związane z konkretnym tematem lub wydarzeniem.

Obsługa pluginów

W serwisie Piwigo zostało przygotowanych dla użytkowników wiele różnorodnych rozszerzeń i wtyczek. Dotyczą one rozmaitych kwestii i wprowadzają zarówno nowe rozwiązania, jak i usprawnienia tych domyślnie obecnych. Mogą one dotyczyć m.in.:

  • kwestii bezpieczeństwa,
  • importu i eksportu zdjęć,
  • administracji,
  • wprowadzanych metadanych,
  • komentarzy,
  • i wielu innych kwestii.

Wszystkie rozszerzenia są dostępne na stronie https://pl.piwigo.org/ext/. Wystarczy tylko, że wybierzesz plugin, który Cię interesuje i wejdziesz na jego stronę. Zobaczysz tam opis rozwiązania i jego działanie. Pod spodem będą też kolejne wersje, wraz z oznaczeniem wprowadzonych poprawek.

Powiadomienia

Opcja szczególnie przydatna, jeśli udostępniasz swoje zdjęcia wielu osobom. Mogą oni wchodzić z nimi w rozmaite interakcje, a Ty jednocześnie zachowujesz nad tym kontrolę. Co więcej, możesz wysyłać powiadomienia swojej grupie odbiorców. Poinformujesz ich więc o wszelkich zmianach, które mogą być dla nich istotne. Jeśli pracujesz w Piwigo z innymi administratorami, to także Ty nie przegapisz żadnej ważnej modernizacji.

Kontrola dostępu

Zakładając swoją galerię, możesz określić ustawienia prywatności dla każdego pliku. Po czasie oczywiście masz też możliwość ich swobodnej edycji. W ten sposób w pełni kontrolujesz, kto ma dostęp do konkretnych fotografii, albumów itp. Dotyczyć to może zarówno pojedynczych użytkowników, jak i grup. Nikt zatem nie zobaczy plików, które nie powinny być dla niego dostępne.

Jak zainstalować Piwigo na serwerze?

Możesz zainstalować Piwigo zarówno na serwerze Apache, LiteSpeed jak i Nginx. Wśród minimalnych wymagań, pozwalających na przeprowadzenie tej operacji, jest dysponowanie:

Instalacji możesz dokonać za pomocą:

  • instalatora sieciowego,
  • instalacji ręcznej.

Przygotowaliśmy szczegółową instrukcję obu procesów.

Instalator sieciowy

Skorzystanie z Netinstalatora usprawnia proces instalacji Piwigo na serwerze. Wymaga on przesłania tylko jednego pliku na serwer. Następnie skrypt zajmie się pobieraniem oprogramowania, rozpakowywaniem go i instalacją. Ty musisz tylko wykonać kilka łatwych kroków:

  1. pobrać plik instalatora (dostępny na stronie https://pl.piwigo.org/przewodniki/instalacja/sieciowa),
  2. przesłać skrypt instalatora na swój dysk (zrobisz to np. za pomocą programu FileZilla czy WinSCP),
  3. otworzyć go w przeglądarce i wpisać w pasku adres, pod którym został umieszczony,
  4. wybrać miejsce dla swojej galerii (witryna instalatora Piwigo otworzy się automatycznie po wpisaniu adresu),
  5. nacisnąć kolejno przyciski „Pobierz i rozpakuj Piwigo” oraz „Zainstaluj Piwigo teraz”,
  6. uwierzytelnić bazę danych i konto administratora witryny, podając dane logowania (powinien Ci je udostępnić Twój hostingodawca),
  7. nacisnąć „Start instalacji”.

System sam poinformuje Cię, gdy proces dobiegnie końca. Możliwe będzie wtedy zalogowanie się do panelu aplikacji i rozpoczęcie tworzenia galerii.

Instalacja ręczna

Twój serwer może nie wyrazić zgody na skorzystanie z instalatora sieciowego. W takim przypadku konieczne będzie wykonanie instalacji ręcznej. Na szczęście nie jest ona o wiele bardziej skomplikowana niż proces opisany powyżej. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  1. pobierz pełne archiwum aplikacji ze strony https://pl.piwigo.org/przewodniki/instalacja/r%C4%99czna,
  2. prześlij zawartość pobranego archiwum na swój serwer (ponownie możesz skorzystać z FileZilli),
  3. po przesłaniu plików otwórz przeglądarkę. Wpisz w pasku adresu link prowadzący do miejsca umieszczenia archiwum,
  4. Piwigo automatycznie przekieruje Cię na stronę instalacji,
  5. wprowadź dane niezbędne do połączenia z bazą danych oraz informacje umożliwiające logowanie do usług hostingowych,
  6. Naciśnij przycisk „Start instalacji”.

Instalacja z panelu hostingowego

Piwigo jest powszechnie znanym i wykorzystywanym rozwiązaniem. Wielu hostingodawców umożliwia więc inicjację jego instalacji bezpośrednio z konta użytkownika. Zależnie od konkretnego usługodawcy, proces ten może przebiegać nieco inaczej. Zwykle natomiast niezbędne jest znalezienie zakładki pozwalającej na instalację aplikacji na serwerze. W tym samym miejscu często możesz również zainstalować WordPressa (Jak zainstalować WordPressa?).

Jak dodawać zdjęcia w Piwigo?

Jak wspominaliśmy, Piwigo udostępnia kilka sposobów na przesyłanie zdjęć. Zależnie od Twoich preferencji, skorzystać możesz w tym celu z:

  • formularza internetowego, dostępnego w przeglądarce internetowej,
  • aplikacji digiKam,
  • aplikacji Shotwell,
  • aplikacji Lightroom,
  • klienta FTP (przesyłając plik bezpośrednio na serwer FTP),
  • aplikacji na smartfona.

W każdym z tych przypadków niezbędne jest wskazanie konkretnych plików oraz miejsca, w którym mają zostać umieszczone.

Instrukcja krok po kroku

Zademonstrujemy cały proces na przykładzie wersji webowej oprogramowania. Pliki będziemy wgrywać, posługując się formularzem internetowym. Jest to najłatwiejsze rozwiązanie.

Po dodaniu Piwigo na serwer mamy dostęp do panelu z poziomu przeglądarki. Wystarczy tylko, że podamy odpowiedni login i hasło, by pomyślnie przejść proces logowania. Następnie cały proces opisać można w kilku prostych punktach:

  1. kliknij zakładkę „Albumy”, znajdującą się po lewej stronie ekranu,
  2. wybierz „Zarządzaj” i naciśnij przycisk „Stwórz nowy album”,
  3. wpisz nazwę albumu (ewentualnie album nadrzędny) i naciśnij przycisk „Utwórz”,
  4. naciśnij przycisk „Dodaj zdjęcia”, co pozwali Ci na wybór zdjęć z dysku Twojego urządzenia,
  5. po wybraniu plików naciśnij przycisk „Rozpocznij transfer”.

Po stworzeniu galerii możesz określić uprawnienia jej odczytu oraz dostęp dla użytkowników zewnętrznych. Zrobisz to także indywidualnie dla każdego pliku.

Aplikacje mobilne Piwigo

Piwigo umożliwia zarządzenia galeriami zdjęć z poziomu aplikacji mobilnych. Dostępne są one na:

To oprogramowanie możesz połączyć bezpośrednio z aparatem w swoim urządzeniu mobilnym. Dzięki temu zdjęcia wykonane telefonem zostaną automatycznie opublikowane w Piwigo. Cała galeria może także zostać zaprezentowana w trybie pełnoekranowym. Do Twojej dyspozycji pozostają wszystkie podstawowe funkcje oprogramowania i zarządzanie udostępnionymi plikami.