🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

4 min. czytania

Rekord PTR domeny (RevDNS / Reverse DNS)

DNS

Fot. Depositphotos

Co to jest rekord PTR w DNS dla domeny? Jak działa? Jak poprawnie skonfigurować i zmienić rekord PTR (RevDNS / Reverse DNS) domeny?

Spis treści
Domeny

Jakie jest znaczenie rekordów PTR i do czego one służą w praktyce? Jeśli zarządzasz własnym miejscem w sieci, to ta wiedza może okazać się dla Ciebie bardzo przydatna. Podczas wprowadzania zmian w Twojej domenie bowiem musisz dopilnować, by wszystkie rekordy strefy DNS zostały wprowadzone poprawnie. Tylko wtedy dana witryna i wszystkie jej funkcje będą działać poprawnie. W tym artykule dokładnie wyjaśniliśmy zastosowanie PTR Records. Poniżej znajdziesz też instrukcję ich dodawania oraz prawidłowego konfigurowania.

Co to jest rekord DNS?

Co to są serwery DNS i jak działają? Dzięki nim zamiast wpisywać adres IP serwera możemy skorzystać ze zwyczajnej nazwy domeny. To ułatwia korzystanie z internetu, bo DNS jest systemem nazw domen. Z jego pomocą przeglądarka sama dociera do właściwego adresu IP, a my nie musimy zapamiętywać skomplikowanych ciągów cyfr.

W praktyce DNS jest nowoczesną formą książki telefonicznej. Podajemy nazwę domeny, niczym imię i nazwisko osoby, z którą chcemy się skontaktować. Następnie trwa poszukiwanie informacji (numer), przypisanej do wprowadzonych danych.

Strefa DNS składa się z licznych rekordów, odpowiedzialnych za różnorodne usługi. Dostarczają one dodatkowe informacje na temat danego miejsca w sieci. Ponadto mogą także warunkować jego działanie. Tak działa także rekord PTR, nazywany także rekordem wskaźnika domeny.

Rekord PTR – co to?

Rekord PTR wykorzystywany jest do Reverse DNS (RecDNS). To tzw. wyszukiwanie wsteczne (Reverse Lookup). W praktyce tłumaczy on adresy IP na nazwy domen lub hostów (umożliwia on mapowanie adresu IP (IPv6 lub IPv4) na nazwę hosta). Wykorzystywany jest przez system do wykonania wyszukiwania wstecznego, aby pobrać skojarzoną domenę czy nazwę hosta.

Stworzenie tego rekordu miało przyczynić się do usunięcia błędów weryfikacyjnych w zgodności revDNS z DNS. Poprawne wprowadzenie tego rekordu wymaga skojarzonego z nim rekordu A. Jego wygląd podczas wprowadzania w panelu DirectAdmin prezentujemy poniżej. Składa się on z:

  • nazwy,
  • wartości,
  • TTL.

Zastosowanie PTR Record

Rekordy PTR szczególnie często wykorzystywane są przez serwery pocztowe. Pozwalają określić bowiem, czy dany host komunikuje się z innym hostem w imieniu nadawcy komunikatu. Znajdują więc zastosowanie np. w działaniach antyspamowych dla poczty firmowej czy przy walidacji poczty email wychodzącej lub serwerów. Zaraz obok SPF, DKIM, DMARC, BIMI czy list RBL. Najważniejsze są trzy główne role, jakie spełniają:

  • antyspamowa – wykorzystuje je odwrotny DNS IP lookup, stosowany przez dostawców oprogramowań antyspamowych. Służą do identyfikowania adresów uważanych za spamerskie. Pomagają także dostawcom usług chroniących przed takimi zachowaniami określać, która poczta e-mail jest „legalna”;
  • kontrolna w zakresie poprawności wychodzących wiadomości e-mail – służą do sprawdzania maili jeszcze przed ich wysłaniem. Warto wykorzystać je do upewnienia się, że np. w kampanii e-mail marketingowej wysyłane są wyłącznie poprawne adresy, a nie spam;
  • kontrola w zakresie poprawności przychodzących wiadomości e-mail – służą do określania, czy przychodzące maile powinny zostać dostarczone do adresata. W tym zakresie pomocne bywają w strukturach dysponujących wieloma serwerami. Sprawnie dzielą otrzymywane wiadomości na spam i te, które powinny trafić na serwery.

W konsekwencji, gdy na serwerze dysponujesz własnym, indywidualnym adresem IP i zostanie on przypisany do nazwy domeny, zmniejszysz szansę na trafienie wysyłanych przez Ciebie wiadomości ze skrzynek e-mail we własnej domenie do SPAMu.

Jak zmieniać i dodawać rekordy domeny PTR?

Jak zmienić serwery DNS i rekordy PTR? Jeśli korzystasz z cPanel lub DirectAdmin, to zrobisz to z pozycji panelu klienta. Dane do logowania powinien dostarczyć Ci Twój hostingodawca. Należy wpisać login i hasło, a następnie znaleźć w interfejsie zakładkę dotyczącą strefy DNS.

Zaznacz interesujący Cię rekord lub naciśnij przycisk pozwalający na stworzenie nowego. Następnie musisz wprowadzić odpowiednie dane, które wymienialiśmy powyżej:

  • typ rekordu – tu wybierasz PTR;
  • nazwa – to właściwie numer. W tym miejscu musisz bowiem wpisać adres IP;
  • wartość – pole, które musisz wypełnić nazwą domeny,
  • TTL – zmienna w sekundach określająca, przez jaki czas serwery DNS będą w cache przechowywały dany rekord (domyślnie przez godzinę – 3600 s).

Po wszystkim kliknij przycisk „Zapisz” i gotowe!

Jak długo trwa propagacja rekordu w DNS?

Propagacja rekordu DNS zależy od wprowadzonej przez Ciebie wartości TTL w strefie DNS. W praktyce zatem, po wprowadzeniu zmiany i jej zapisaniu, musisz na efekty czekać tyle sekund, ile TTL podasz.

Zobacz: Jak sprawdzić DNS domeny czy strony?

Inne rodzaje rekordów DNS

Istnieją różne rekordy domeny DNS. Tylko prawidłowa konfiguracja ich wszystkich sprawi, że Twoje miejsce w sieci będzie działało poprawnie. Wtedy też w pełni sprawne będą wszystkie jego funkcje, których oczekujesz. Żeby natomiast tak się stało, oprócz rekordu PTR zadbać także musisz o: