Czym jest PHP.ini? Dowiedz się, w jakich chwilach przydatny bywa plik konfiguracyjny PHP. Wrzuć go na serwer WWW i zmieniaj ustawienia PHP zgodnie z własnymi potrzebami.
Spis treściW pliku PHP.ini, zawierającym dyrektywy konfiguracyjne, znajdziesz wiele cennych informacji. Umieszczając go na serwerze, możesz sprawić, że będzie on działał w określony sposób. Dzięki temu dostosujesz całe środowisko PHP do własnych potrzeb.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, by plik PHP z końcówką .ini umieścić w danym katalogu. Wtedy sprawisz, że dana konfiguracja nie będzie obowiązywała na całym serwerze. W ten sposób możesz wprowadzić zmiany tylko w jednej domenie — tej związaną z danym folderem. Konfiguracja PHP w innych miejscach pozostanie odmienna. To zagwarantuje Ci znaczną swobodę działania.
Dostosowanie środowiska PHP serwera to bardzo ważna sprawa. Warto mieć na ten temat choć niewielkie pojęcie, prowadząc własną stronę internetową. W tym artykule szczegółowo wyjaśnimy, co możesz zrobić z pomocą pliku z końcówką .ini. Dowiesz się, jak umieścić go na serwerze i edytować wskazaną dyrektywę. Szybko zauważysz, że zmiana konfiguracji wcale nie jest tak trudna, jak mogło Ci się wydawać.
Co to jest PHP.ini? Definicja
PHP.ini to plik konfiguracyjny PHP, który zawiera dyrektywy dotyczące środowiska pracy na serwerze. Użytkownik może dostosowywać je do własnych potrzeb. Plik zostaje umieszczony w dowolnym katalogu na serwerze FTP. Wpływa na niego całego lub sam folder, w którym się znajdzie.
Korzystasz z hostingu i zarządzasz swoim własnym miejscem w sieci? Domyślnie Twój usługodawca zapewnił Ci standardowe ustawienia środowiska pracy. Zgodnie z nimi działa cały Twój serwer. Wielu początkujących twórców stron nawet nie wie, jak sprawdzić wersję PHP i dlaczego to tak istotne.
Świadome zmienianie konfiguracji PHP na swoim serwerze natomiast gwarantuje Ci wiele swobody. Pozwala na dostosowanie funkcji do potrzeb zarówno Twoich, jak i użytkowników. Domyślna wartość nie zawsze jest tą, która będzie dla Ciebie najlepsza. Czasem funkcja phpinfo() jest przydatna. Dzięki niej możesz dowiedzieć się wszystkiego na temat tego, jaki jest załadowany plik konfiguracyjny PHP.ini. Następnie łatwo przejdziesz do jego edycji i modyfikowania zgodnie z własnymi upodobaniami.
W plikach php.ini zawarte są informacje, dzięki którym serwer (lub dany katalog) zachowuje się w określony sposób. Zależnie od Twoich potrzeb, możesz wprowadzać tam łatwo potrzebne Ci dyrektywy. Plik tekstowy stworzysz bez żadnego specjalnego oprogramowania. Na serwerze FTP lub w konkretnym katalogu umieścić go możesz błyskawicznie za pomocą menedżera plików. Wszystko nie powinno Ci zająć więcej niż kilka minut. Przygotowaliśmy w dalszej części tekstu nawet szereg komend, które będą dla Ciebie szczególnie przydatne.
Do czego służy plik konfiguracyjny PHP.ini?
Plik PHP.ini możesz umieścić na każdym serwerze:
Służy on do ich konfiguracji w szybki i nieskomplikowany sposób. Możesz stworzyć go samodzielnie, bez potrzeby instalacji jakiegokolwiek oprogramowania. Wystarczy do tego tylko zwykły plik tekstowy. Znajdą się w nim wszystkie dyrektywy, które Twoim zdaniem są istotne. W internecie bez trudu znajdziesz całe ich długie spisy. Dzięki temu bez problemu zorientujesz się, jakie rozwiązania są dla Ciebie niezbędne.
Po umieszczeniu pliku w odpowiednim miejscu dyrektywy zaczną działać. Nie musisz ich nadzorować czy zmieniać czegokolwiek na koncie hostingowym. To ogromna wygoda oraz swoboda. Wysłanie ich do konkretnej lokalizacji potrwa najwyżej kilka minut. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości wprowadzać tam kolejne metamorfozy.
Zawartość pliku PHP.ini możesz w każdej chwili zmienić. Nie musisz za każdym razem tworzyć go od nowa. Wystarczy tylko, że znajdziesz go na serwerze i przejdziesz do jego edycji. Panele hostingowe pozwalają na wykonywanie tej czynności w bardzo łatwy sposób. Często nawet nie jest konieczne pobieranie danych na swój komputer.
Wszystko realizujesz z poziomu przeglądarki internetowej. To ogromna wygoda, bo możesz wprowadzić modyfikacje o dowolnej porze. Wykonasz to w każdym miejscu, w jakim się znajdujesz. Wystarczy Ci do tego tylko dowolne urządzenie z podłączeniem do internetu.
Jakie są zalety pliku PHP.ini?
Zmiany ustawień PHP możesz dokonać na kilka sposobów. Zawsze możesz wprowadzić modyfikacje z poziomu cPanel lub DirectAdmin. Dlaczego jednak warto wykorzystać z rozwiązania opisywanego w tym tekście? Jest to metoda nieco bardziej angażująca. Wymaga też samodzielnego wpisywania dyrektyw, podczas gdy konta hostingowe opierają się na klikaniu w proste przełączniki. PHP.ini natomiast ma tę przewagę, że pozwala na:
- grupowanie danych w sekcje,
- niezaśmiecanie pamięci stałymi,
- wprowadzenie ustawień PHP dla całego serwera,
- wprowadzenie ustawień tylko dla danego katalogu (domeny lub subdomeny).
Tworzenie i zmienianie dyrektyw w ten sposób jest zresztą bardzo łatwe. Jeśli raz Ci się to uda, to w przyszłości nie będziesz już mieć z tym problemu. Umieszczanie nowego pliku w sieci tylko na początku wydaje się nieco skomplikowane. Jego późniejsza obsługa nie sprawia już większych problemów.
Największą zaletą tego rozwiązania jest jednak ogromna swoboda, którą on zapewnia. Hostingodawcy domyślnie włączają co prawda wiele funkcji, niezbędnych do prawidłowego działania strony. Dopiero samodzielne ustawianie dyrektyw natomiast pozwala znacznie te możliwości spersonalizować.
Jak znaleźć plik konfiguracyjny PHP?
Jeśli stworzysz plik PHP.ini samodzielnie, to nie będzie problemu z jego zlokalizowaniem. Wystarczy tylko, że otworzysz katalog, w którym został on umieszczony. Większym wyzwaniem może być natomiast odszukanie domyślnych plików stworzonych przez hostingodawcę. Włączony cPanel lub DirectAdmin mogą ułatwić Ci to zadanie. Oba dają bowiem dostęp do intuicyjnej opcji zarządzania zawartością Twojego miejsca w sieci. Połączenie FTP przez menedżera da Ci dostęp do wszystkich danych znajdujących się na serwerze. Wśród nich na pewno nie zabrakło też pliku PHP.ini.
W przypadku cPanel musisz najpierw zalogować się do swojego panelu. Następnie przejdź do zakładki „Pliki” i otwórz „Managera plików”.
System przeniesie Cię do zakładki prezentującej całą zawartość Twojego serwera. Plik php.ini może znajdować się w katalogu „public_html”, jeśli jego dyrektywy dotyczą całej przestrzeni. Alternatywnie poszukać ich możesz w folderach dotyczących poszczególnych domen, które powiązane są z serwerem. Zobacz: Struktura katalogów na serwerze: public_html i inne
Zawsze możesz też użyć wygodnej wyszukiwarki. Znajdziesz ją na samej górze strony. Określ folder, który chcesz przeszukać. Następnie wpisz nazwę pliku. System błyskawicznie znajdzie potrzebne dane za Ciebie.
Poszukiwany plik równie łatwo znajdziesz w DirectAdmin. Aby Ci to pokazać, posłużymy się tu przykładem SeoHost. Działa on w oparciu o LiteSpeed, ale tak samo wyglądałoby to na Nginx czy Apache. Zaloguj się do panelu, a następnie rozwiń zakładkę „Informacje o systemie i Plikach”. Naciśnij podpunkt „Zarządzanie plikami”.
W tym przypadku również system przekieruje Cię do nowego okna. Będą w nim widoczne wszystkie pliki, które przechowuje Twój serwer.
Poszukiwania w tym miejscu przebiegają identycznie jak w cPanel. Tu również możesz przefiltrować pliki i użyć wygodnej wyszukiwarki.
W naszym przypadku przygotowany jest oddzielny folder o nazwie „.php.ini”.
Mieszczą się w nim katalogi powiązane z domenami. Każda z nich ma swój oddzielny plik konfiguracyjny.
Z tego poziomu możesz plik:
- usunąć,
- edytować,
- skopiować,
- przenieść,
- ustawić uprawnienia,
- dodawać do archiwum,
- pobrać na dysk komputera.
W jaki sposób używać PHP.ini?
Jak wspominaliśmy, opisujemy w tym artykule plik tekstowy. Jego utworzenie lub edytowanie nie wymaga więc od Ciebie żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy w zasadzie tylko dostęp do klawiatury i podstawowe narzędzie umożliwiające tworzenie tekstów.
Jak utworzyć i dodać na serwer PHP.ini?
Do jego utworzenia możesz użyć dowolnego edytora, np. notatnika w Windows albo Edytora Skryptów w MacOS. Zapisz w nim takie dyrektywy, jakie uważasz za niezbędne dla swojej strony. Wszystkie są zapisywane zgodnie ze składnią:
- dyrektywa = wartość
Wartości włączające dyrektywę oznaczone są jako „1″ lub „on”. Wartości wyłączające dyrektywę to z kolei: „0″ lub „off”. Warto dodać też, że linie poprzedzone znakiem średnika oraz puste znaki są ignorowane. Ustawienie włączające wyświetlanie błędów użytkownikom może więc wyglądać na dwa sposoby:
display_errors = on
display_errors = 1
Ustawienie wyłączające tę dyrektywę to z kolei:
display_errors = off
display_errors = 0
Więcej: Wyświetlanie i logowanie błędów na stronie PHP: Jak włączyć i wyłączyć?
Gdy zawartość pliku będzie gotowa, zapisz go pod nazwą PHP i dodaj rozszerzenie .ini. Tak przygotowany może zostać umieszczony na serwerze. Zrobić to możesz przy pomocy:
- specjalistycznego programu FTP (np. Filezilla),
- managera plików w cPanel lub DirectAdmin.
Druga opcja jest banalnie łatwa i błyskawiczna w obsłudze, więc nią się posłużymy w tym przykładzie. Możesz korzystać z niej bez instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Dostęp do niej jest praktycznie nieograniczony. Wystarczy Ci tylko dowolne urządzenie z podłączeniem do internetu i przeglądarką internetową.
Zaloguj się do swojego panelu (my skorzystamy ponownie z SeoHost). Przejdź znów do zakładki pozwalającej na zarządzanie plikami. Wybierz miejsce, w którym chcesz umieścić świeżo stworzony plik. Następnie naciśnij zielony plusik, znajdujący się po lewej stronie.
Teraz wystarczy, że przeciągniesz plik na puste pole lub wybierzesz go z listy. Następnie potwierdź operację i zapisz wprowadzone zmiany. Od tej pory przesłane dane będą w miejscu, w którym zostały umieszczone.
Jak edytować PHP.ini?
W każdej chwili możesz edytować konfiguracyjny plik PHP. Dotyczy to zarówno wprowadzania nowych dyrektyw, jak i wyłączania tych obecnie działających. Tak też wyłączysz (lub włączysz) ten domyślnie włączony (lub wyłączony) przez hostingodawcę. Aby to zrobić, musisz:
- zalogować się do cPanel lub DirectAdmin,
- przejść do managera plików,
- znaleźć plik PHP.ini,
- nacisnąć przycisk „Edytuj”.
Zawartość wyświetli się w przeglądarce. Możesz ją edytować online. Wystarczy tylko, że naprowadzisz kursor na odpowiednią linijkę. Następnie naciśnij prawy przycisk myszy. Dalej już możesz zacząć pisać – dokładnie tak, jak w zwykłym programie tekstowym.
Gdy zakończysz edycję, naciśnij zielony przycisk „Zapisz plik”. Znajduje się na górze strony, po prawej stronie.
Przykłady popularnych dyrektyw PHP
Korzystanie z pliku konfiguracyjnego PHP to znaczna swoboda dla użytkownika. Możesz umieścić w nim szereg rozmaitych dyrektyw, które uznasz za potrzebne. W razie zmiany sytuacji też zawsze możesz je edytować, zgodnie z aktualną sytuacją. Lista najpopularniejszych rozwiązań jest dość długa. Poniżej w tabeli umieściliśmy zestawienie kilkunastu najpopularniejszych dyrektyw, które mogą Ci się przydać.
Dyrektywa | Zadanie |
---|---|
display_errors | wyświetlanie błędów użytkownikom |
asp_tags | używanie tagów języka ASP (<% %>) zamiast PHP (<?php ?>) |
error_log | określanie miejsca zapisu błędów |
memory_limit | określanie limitu pamięci (RAM) dla skryptów na serwerze |
safe_mode | wprowadza w życie zmienne podległe safe_mode |
post_max_size | określa wielkość przesyłanych danych przy użyciu metody POST |
max_input_vars | określa liczbę zmiennych przekazywanych w żądaniu HTTP |
session_save_path | określa katalog do przechowywania plików sesji |
allow_url_fopen | pozwala pobierać dane HTTP/FTP skryptom PHP ze zdalnych lokalizacji |
max_input_time | określa maksymalny czas analizowania danych wejściowych |
file_uploads | umożliwia przesyłanie plików przez HTTP |
Zmiana ustawień w konfiguracyjnym pliku PHP bez otwierania pliku
Edycja pliku konfiguracyjnego PHP to niejedyny sposób na zmianę ustawień środowiska pracy na serwerze. Często pozwalają na to również panele udostępniane przez hostingodawców. Taką opcję znajdziesz zarówno w DirectAdmin, jak i cPanel. W obu przypadkach do wprowadzania zmian nie będziesz potrzebować nawet wiedzy z zakresu programowania. Wszystko dzięki temu, że powstały do tego intuicyjne, graficzne interfejsy. Zmienne często można błyskawicznie zaznaczać i odznaczać. Wartości wprowadzane są natomiast w specjalnie przygotowane do tego okna.
Zmiana ustawień PHP z poziomu DirectAdmin
W DirectAdmin opcja ta znajduje się w zakładce „Dodatkowe Funkcje”. Wystarczy, że ją rozwiniesz, a następnie naciśniesz „Konfiguracja PHP”.
System pokaże Ci w tym miejscu, którą wersję PHP posiadasz. Z tego poziomu możesz też dokonać jej zmiany, wybierając nowsze rozwiązanie. Wystarczy tylko, że zaznaczysz krateczkę „Aktywne” przy innym wariancie, niż ten dotychczas zakreślony. Zobacz też: Jak zmienić wersję PHP?
Klikając w niebieską śrubkę, przejdziesz natomiast do konfiguracji PHP. Tu możesz zmienić szereg funkcji w błyskawiczny i łatwy sposób. Po wszystkim wystarczy tylko, że naciśniesz przycisk „Zapisz” na samym dole. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku zmiany dotyczą zawsze całego serwera. Nie da się ich tu wprowadzić np. tylko dla jednego katalogu.
Zmiana ustawień PHP z poziomu cPanel
Cała procedura przebiega niemalże identycznie w przypadku użytkowników korzystających z cPanel. Logujesz się do swojego panelu, a następnie rozwijasz zakładkę „Oprogramowanie”. Tam uruchomić musisz „MultiPHP Manager”. Z jego poziomu możesz zarówno zmieniać konfigurację, jak i wersję PHP.
Graficzny interfejs prezentuje się bardzo podobnie, co ten z DirectAdmin. Poszczególnie konfiguracje zaznaczasz jednym przyciskiem lub wprowadzasz ich wartości. Po wszystkim tylko zatwierdzasz wykonane zmiany i gotowe. W tym przypadku natomiast również musisz pamiętać, że dotyczy to dyrektyw obejmujących cały serwer. Jeśli zależy Ci na indywidualnej konfiguracji dla danego katalogu, skorzystaj z edycji pliku PHP.ini.