Wszystko o polskich domenach internetowych z rozszerzeniem .PL. Zasady, działanie, warunki, transfer oraz jak i gdzie kupić domenę PL.
Spis treściCo to jest domena .pl i czym domeny polskie różnią się od pozostałych? Wiele osób nie wie, jakie są warunki jej transferu i jaką stronę WWW najlepiej „nazwać” właśnie w ten sposób. Warto ponadto dowiedzieć się, kto podejmuje decyzje w zakresie rejestracji domeny o takiej końcówce.
Bez wątpienia każdy polski użytkownik internetu spotkał się już nie raz z domeną z końcówką .pl. Nie brak jednak osób, które nie zdają sobie sprawy z tego, co taka domena internetowa naprawdę oznacza. Wbrew pozorom nie jest to tylko błahe oznaczenie, z którego korzystają wszyscy twórcy stron internetowych.
Sprawa domen krajowych (ccTLD) jest o wiele bardziej skomplikowana. Związana jest ze szczególnymi zasadami ich rejestracji przez odpowiednie organy. Objęta jest też wytycznymi odnośnie do jej zastosowania czy regulacji związanych z transferem domeny tego typu. Powinny być to bardzo ważne kwestie dla właścicieli stron wyróżniających się taką nazwą. Ich nieznajomość może sprowadzić bowiem na Ciebie sporo problemów.
Domena .pl – co to?
Nazwa domeny, zakończona .pl, jest zdecydowanie najczęściej występującą nazwą w przypadku polskich witryn internetowych. To adres strony WWW najwyższego rzędu (TLD). Ich cechą charakterystyczną jest jedna końcówka, znajdująca się po ostatniej kropce. Zwykle składa się ona właśnie z dwóch liter, jak w opisywanym przez nas przypadku. Nietrudno się domyślić, że ma ona bezpośredni związek z krajem rejestracji, czyli w tym przypadku „.pl” = domena polska.
Domena krajowa (ccTLD)
Domeny krajowe wchodzą w skład domen najwyższego rzędu. Dysponują własną nazwą – ccTLD (ang. country code top-level domains). Przypisane są do danego terytorium lub konkretnego państwa. W ten sposób również są łatwe do identyfikacji przez użytkowników.
Domeny IDN
Wyjątkową odmianą domen krajowych są tzw. domeny IDN. Działają one na tych samych zasadach, co standardowe adresy. Co więc je wyróżnia na tyle, że tworzą własną „podgrupę”? Otóż ich cechą charakterystyczną jest występowanie w nich przynajmniej jednego znaku charakterystycznego dla danego języka. W przypadku Polski są to tzw. „ogonki” obecne w takich znakach, jak np. ń, ą, ó, ł itd.
W jakich sytuacjach stosuje się domeny polskie .pl?
W przypadku domeny .pl najczęściej mamy do czynienia z firmą identyfikującą się z „polską” częścią internetu. Nie musi to zawsze dotyczyć przedsiębiorstw czy marek zarejestrowanych w naszym kraju. Jest to jednak znak, że dana witryna ma coś z naszym rynkiem wspólnego. Może np.:
- działać na jego terenie,
- generować content w języku polskim,
- mieć aspiracje, aby docierać do polskich internautów.
Na taką nazwę domeny zwykle właściciele stron decydują się, aby zwiększyć swoją wiarygodność lub podkreślić tożsamość. Często jest to element promocji, połączony z szansą na dotarcie do konkretnej grupy odbiorców.
Nazwa domeny z końcówką .pl. może charakteryzować różnego rodzaju witryny internetowe. Jej rejestracja dotyczyć może np.:
- strony hobbystycznej,
- bloga,
- strony firmowej (działającej na terenie polski lub polskiego oddziału przedsiębiorstwa międzynarodowego),
- sklepu internetowego,
- portfolio online.
Czytaj też: Co to jest domena internetowa? Jak działa?
Kto rejestruje krajowe domeny internetowe?
Rejestracja domeny z końcówką .pl musi odbywać się zgodnie z przyjętymi w Polsce przepisami. Bezpośredni nadzór nad tą kwestią oraz pokrewnym systemem DNS w naszym kraju sprawuje NASK. Jest to skrót od instytucji o nazwie Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. To właśnie jej przede wszystkim zależy na bezpieczeństwie kluczowych nazw domen w naszym kraju. W praktyce więc ta jednostka odpowiadać będzie za wprowadzenie Twojej strony WWW z domeną .pl do internetu.
Zapewne wiesz jednak, że rejestracją domeny można zająć się za pośrednictwem rozmaitych serwisów internetowych. Bez problemu zrobisz to:
- w niezależnym serwisie zewnętrznym,
- w serwisie umożliwiającym kupno hostingu.
Dzieje się tak, ponieważ NASK współpracuje z wieloma akredytowanymi partnerami. Co więcej, instytucja ta nadzoruje również rejestrację wszelkich rozszerzeń rozbudowanych, których częścią jest .pl. Mowa tu m.in. o:
- domenach funkcjonalnych (np. .com.pl),
- domenach regionalnych (np. .waw.pl).
Zasady obowiązujące rejestrację domen .pl
Poszczególne kraje same określają zasady w zakresie danej domeny i jej rejestracji. Konsekwencją takiego działania jest fakt, że nie w każdym państwie proces ten przebiega tak samo. Czasem wymaga też spełnienia określonych warunków. Na szczęście w przypadku Polski wytyczne nie są zbyt skomplikowane i restrykcyjne. Co istotne, są to przepisy dotyczące zarówno operatorów, jak i abonentów). Jeśli więc chcesz dokonać rejestracji domen .pl, musisz wiedzieć, że:
-
niezbędne będzie podanie:
- danych identyfikujących abonenta lub dwóch serwerów DNS,
- konkretnej nazwy domeny;
- tylko jedna osoba (podmiot) może być właścicielem domeny .pl;
- wielkość znaków w domenie nie ma żadnego znaczenia;
- nazwa domeny .pl może zaliczać się do domen TLD (pierwszego poziomu) oraz określonych domen SLD (drugiego poziomu);
- myślnik nie może znajdować się na końcu adresu lub na jego początku, a także jako 3. i 4. znak z kolei,
-
adres może być zbudowany wyłącznie z:
- cyfr arabskich,
- myślników,
- liter alfabetu łacińskiego;
- adres musi składać się z nie więcej niż 63 dozwolonych znaków (nie jest do tego limitu wliczona końcówka domeny).
Zobacz: Jak sprawdzić, czy domena jest wolna? i Jak zarejestrować domenę internetową? Instrukcja krok po kroku
Kto może zarejestrować domenę .pl?
Wolna w sieci domena może zostać zarejestrowana przez każdego internautę. Nie ma znaczenia, czy robi to osoba fizyczna, czy zarejestrowany przedsiębiorca. Nieistotne jest też jego pochodzenie czy kraj rejestracji. Co natomiast ważne, w przypadku firm nie ma możliwości ukrycia danych abonenta. Prywatni użytkownicy mają domyślnie ukryte dane o właścicielu w bazie WHOIS. Tam też najszybciej sprawdzisz, kto jest właścicielem konkretnego adresu. Posiadanie takiej wiedzy bywa przydatne, gdy np. chcesz dany adres odkupić lub skontaktować się z jego administratorem w innym celu.
Jeżeli dana domena jest zarejestrowana, istnieje możliwość skorzystania z możliwości wykupienia opcji na domenę, która daje na 3 lata pierwszeństwo w zakupie domeny, gdyby ta wygasła.
Kiedy można przenieść domenę internetową? (warunki)
Adres Twojej strony WWW „należy” do Ciebie, dopóki opłacasz abonament. Możesz więc dowolnie nim zarządzać – oczywiście w ramach obowiązujących przepisów. Dotyczy to również przepisów związanych z przenoszeniem domen. Nic Cię w tym nie ogranicza i zrobisz to, kiedy tylko będziesz mieć na to ochotę. Najczęściej natomiast takie działanie dotyczy transferu do innego operatora ze względu na:
- lepszą ofertę cenową,
- funkcjonalniejsze rozwiązania,
- lepszą jakość oferowanych usług.
Rozpoczęcie transferu domeny krajowej możliwe jest najszybciej po upływie 5 dni od:
- rejestracji,
- wcześniejszych przenosin.
Takie same zasady dotyczą również wcześniej wspominanych domen regionalnych oraz funkcjonalnych.
Co istotne, przenoszenie domeny .pl do innego rejestratora jest bezpłatne, o ile opłacony okres abonamentowy nadal trwa. Co zrobić, jeśli adres już wygasł? W takiej sytuacji jego transfer również jest możliwy, ale musi wiązań się z przedłużeniem ważności abonamentu przynajmniej na kolejnych 12 miesięcy. W takiej sytuacji koszt przeniesienia i odnowienia domeny jest równy kwocie za przedłużenie abonamentu.
Do wykonania transferu niezbędny Ci będzie kod autoryzujący zmianę operatora, czyli AuthInfo. Co ważne, adres możesz przenieść wyłącznie do rejestratorów współpracujących w NASK.
Transfer domeny krajowej krok po kroku
Proces transferu domeny krajowej nie powinien zająć Ci więcej niż zaledwie kilka minut. Wszystko skupia się bowiem na zaledwie trzech prostych krokach:
- wydaniu kodu autoryzacyjnego AuthInfo,
- zainicjowaniu transferu,
- zakończeniu procesu.
Każdy etap opisaliśmy szczegółowo poniżej.
Kod autoryzacyjny AuthInfo
Przygotowując się do wykonania transferu musisz zdobyć kod autoryzacyjny AuthInfo. Jeden przypisany jest zawsze do danej domeny. W zależności od tego, kto obsługuje Twój adres, musisz:
- pobrać adres bezpośrednio z serwisu, w którym zarejestrowana została domena – najczęstsza opcja. Każdy serwis może mieć swoje procedury wydawania AuthInfo. Powinny być szczegółowo opisane na stronie usługodawcy. Jeśli ich nie znajdziesz, skontaktuj się z supportem;
- w przypadku domeny zarejestrowanej w viNASK, przekazanie kodu zostanie zrealizowane automatycznie. Musisz jedynie wskazać w serwisie nowego rejestratora.
Transfer
Gdy dysponujesz już kodem AuthInfo, możesz rozpocząć proces przenoszenia domeny. W większości serwisów hostingowych opcja, która to umożliwia, znajduje się w panelu klienta. Należy podać tam niezbędne dane. Najczęściej wymagane są:
- nazwa domeny,
- AuthInfo domeny,
- dane rejestratora,
- dane abonenta.
Następnie wystarczy rozpocząć procedurę transferu.
Zakończenie
Zwykle przenoszenie domeny trwa dłuższą chwilę – maksymalnie kilka godzin. W przypadku działających serwisów lepiej więc zaplanować to na okres, w którym ruch na stronie jest najmniejszy. Wskazane są późne godziny nocne. W skrajnych przypadkach zająć to może nawet do 24 godzin.
Dostaniesz też na maila wiadomość z linkiem do potwierdzenia operacji. Transfer nie może bowiem zostać przeprowadzony bez wyraźnej zgody abonenta. Potwierdź swoje zamiary i czekaj na realizację polecenia.
Więcej informacji dotyczących adresów krajowych znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Krajowego Rejestru Domen w zakładce dotyczącej domen. Znajdziesz ją pod adresem https://www.dns.pl/transfer_domeny_pl.