🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

6 min. czytania

Co to jest kod AuthInfo? Jak go uzyskać?

Domeny

Fot. Olivier26 / Depositphotos

Co to jest kod AuthInfo dla domeny internetowej? Do czego się przydaje? Jak go uzyskać od rejestratora domeny? Jak go użyć do transferu?

Spis treści
Domeny

Czym jest kod AuthInfo i w jaki sposób możesz go zdobyć? Jest on niezbędny do transferu domeny, powinien być więc zawsze odpowiednio zabezpieczony. Nie każdy natomiast wie, co trzeba zrobić, aby otrzymać go od obecnego operatora.

Kod AuthInfo wydawany jest w szczególnych okolicznościach. Wysyłany jest prosto na mail abonenta domeny i musi być objęty odpowiednią ochroną. W przeciwnym razie ktoś mógłby przenieść domenę, która należy do Ciebie, bez Twojej zgody. Z pewnością nie musimy dodawać, z jak wielkimi problemami wiązałoby się natomiast takie działanie.

Posiadanie kodu AuthInfo daje ogromne możliwości. To jednak przekłada się na fakt, że jego uzyskanie bywa dość skomplikowane. Każdy usługodawca ma swoje procedury i sprawdzone rozwiązania dotyczące jego wydawania. Najczęściej wymagać to będzie od Ciebie nieco zachodu, wszystko jednak w trosce o bezpieczeństwo Twojego miejsca w sieci.

Co to jest kod AuthInfo?

Kod AuthInfo to kod autoryzujący domenę, za pomocą którego możesz przenieść adres do innego operatora. Dotyczy to domen zarejestrowanych we wszystkich serwisach współpracujących z nadzorcą polskich adresów, czyli NASK. Przyjmuje postać ciągu znaków (zarówno cyfr, jak i liter), które trzeba zdobyć i podać w odpowiednim momencie.

Opisywany kod wydawany jest na życzenie abonenta, praktycznie zawsze w formie elektronicznej. Aby go zdobyć, trzeba złożyć specjalny wniosek o wydanie AuthInfo w sposób zdefiniowany przez obecnego rejestratora. Mowa tu o serwisie, który aktualnie zajmuje się obsługą Twojego adresu. Zależnie od firmy, użytkownik może wykonać to z poziomu panelu klienta lub po kontakcie z supportem.

Zdarza się, że złożenie wniosku odbywa się online w całości. Bardzo często natomiast operatorzy wymagają podjęcia fizycznych działań od użytkownika. Zależnie od ich praktyk, wniosek o wydanie kodu AuthInfo trzeba np. skanować i załączać do elektronicznej prośby lub podpisywać ręcznie. Zdarzają się ponadto serwisy, które zezwolą na transfer domeny dopiero po otrzymaniu papierowej formy wniosku, wysłanej pocztą. Przed przystąpieniem do transferu zorientuj się więc, jakie rozwiązanie wprowadził Twój obecny operator.

Zobacz: Co to jest domena internetowa? Jak działa?

Kto odpowiada za wydanie kodu AuthInfo?

Sam proces transferu domeny jest inicjowany zawsze przez nowego operatora. To on zwraca się do poprzedniego serwisu z prośbą o przeniesienie domeny. Aby jednak mógł w ogóle podjąć takie działanie, musi dysponować prawidłowym kodem.

Za wydanie kodu AuthInfo odpowiada obecny operator. To jego zadaniem bowiem jest ochrona abonenta domeny i jego interesów. Właśnie dlatego musisz złożyć u niego wniosek o wydanie kodu uwierzytelniającego, który następnie przekazujesz nowemu serwisowi. Stanowi to potwierdzenie, że to naprawdę Ty chcesz transferu.

Co się może stać, gdy kod AuthInfo wpadnie w niepowołane ręce?

Domena, której kod wpadnie w niepowołane ręce, jest poważnie zagrożona. Internetowy oszust może użyć kodu AuthInfo, by przenieść Twój adres na swoje konto. Co najgorsze, aktualny operator może nawet nie zorientować się, że coś jest nie tak. Wniosek musi bowiem najpierw zostać złożony przez Ciebie. Teoretycznie więc cały proces przebiega poprawnie.

Gdy zdarzy się taka sytuacja, stracisz możliwość zarządzania własną domeną. Zostanie ona dodana do listy domen zarejestrowanych i przypisanych do konta oszusta. Walka o jej przywrócenie natomiast może być wyjątkowo trudna. Zapewne konieczne będzie zwrócenie się z prośbą do sądu, a cała sprawa ciągnąć się może przez bardzo długi czas.

Jak uzyskać kod AuthInfo dla danej domeny?

Czas przejść do samego procesu pozyskiwania kodu AuthInfo dla danej domeny. Jak ustaliliśmy, wydać Ci go musi Twój obecny operator adresu. O ile wcześniej nie był przeprowadzany żaden transfer, to mowa tu o serwisie, w którym pierwotnie domenę zarejestrowano.

U nowoczesnych rejestratorów domen, cała procedura uzyskania kodu authinfo sprowadza się często do pobrania go z panelu klienta w którym zarządzamy domeną (czasem z dodatkowym potwierdzeniem przez kod 2FA czy link w wiadomości e-mail), gdzie po prostu jest to jedna z opcji do wybrania. Niestety nie u każdego rejestratora wygląda to tak dobrze i wygodnie. Stąd poniżej procedura, z którą możesz się często spotkać.

Znalezienie i wypełnienie wniosku

Wniosek o wydanie kodu najczęściej umieszczony jest na stronie operatora. Może być on dostępny wyłącznie z panelu klienta lub znajdować się gdzieś na jego stronie. Zdarza się, że jest on w sekcji regulaminów lub ma osobną podstronę. Zazwyczaj natomiast konieczne jest jego wypełnienie takimi danymi, jak:

 • nazwa abonenta (imię i nazwisko lub nazwa firmy),
 • NIP abonenta (firma) lub PESEL (osoba prywatna),
 • nazwy domen, których dotyczy ten konkretny wniosek,
 • zgoda na wydanie wniosku.

To podstawowe informacje, które musi uzyskać operator, by zweryfikować Twoją tożsamość i udostępnić Ci kod. Każdy serwis natomiast ma prawo stworzyć własny wzór tego dokumentu. To sprawia, że często pojawiają się w nim dodatkowe elementy. Najczęściej jest to pytanie o miejsce, do którego zostanie przeniesiona domena oraz powód tej decyzji.

Firmy tłumaczą to chęcią rozwoju swojej oferty. Ma to pomóc im w usprawnianiu procesów prowadzących do ulepszenia świadczonych usług. Pomaga jednak też w weryfikacji prawidłowego przebiegu transferu.

Wniosek może zostać uzupełniony i podpisany przez osobę, która została przez Ciebie do tego upoważniona. W takiej sytuacji natomiast niezbędne jest wcześniejsze dostarczenie operatorowi odpowiednich informacji.

Wysyłka wniosku

Dostarczenie wniosku do operatora odbywać się musi zgodnie z ustalonymi przez niego zasadami. Stosunkowo rzadko możliwe jest wysłanie dokumentu całkowicie online, bez jego drukowania. Wynika to ze względów bezpieczeństwa. Najczęściej wykorzystywane przez operatorów rozwiązania to:

 • wysyłka wniosku online i dołączenie do niego skanu wypełnionego wniosku wraz z podpisem,
 • wysyłka skanu uzupełnionego wniosku wraz z podpisem na wskazany adres e-mail,
 • wysyłka wniosku faksem (tak, są jeszcze firmy, które używają faksu!),
 • wysyłka wniosku pocztą na adres wskazany przez operatora (zwykle listem poleconym).

Otrzymanie kodu

Kod AuthInfo najczęściej wysyłany jest na Twój adres e-mail od razu, gdy tylko operator zweryfikuje pozytywnie otrzymany wniosek. Zależnie od konkretnej firmy, trwa to najczęściej od kilku godzin do kilku dni. W szczególnych przypadkach zająć może ponad tydzień, choć są to sporadyczne sytuacje. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości serwis skontaktuje się z Tobą, aby potwierdzić złożenie dokumentu i zawarte w nim dane.

Jaki sens ma przeniesienie domeny?

Powody przenoszenia domeny do nowego operatora bywają bardzo różne. Mają podłoże zarówno funkcjonalne, jak i finansowe. Najczęściej główną motywację natomiast stanowi różnica w warunkach oferowanych przez obecny i przyszły serwis. W grę wchodzić tu mogą takie elementy, jak m.in.:

 • swoboda w dokonywaniu zmian w domenie,
 • panel klienta (jego budowa, funkcjonalność, łatwość obsługi itd.),
 • cena domeny i koszt jej przedłużenia,
 • warunki transferu do nowego operatora,
 • ochrona domen i oferowane technologie bezpieczeństwa,
 • dostęp do darmowego certyfikatu SSL(Płatny vs darmowy certyfikat SSL: FAKTY i MITY).

Jak przeprowadzić transfer domeny krok po kroku?

Po otrzymaniu kodu AuthInfo możesz przystąpić do przenoszenia adresu do innego operatora. Transfer domen .PL, .COM i innych. Jak przebiega KROK PO KROKU?. Najczęściej wystarczy tylko, że uruchomisz panel klienta w swoim nowym serwisie. Tam znajdziesz zakładkę prezentującą listę domen zarejestrowanych. W pobliżu powinna być opcja pozwalająca na wprowadzenie nowego adresu.

System przeprowadzi Cię przez cały proces, który zwykle nie trwa zbyt długo. Następnie musisz wprowadzić kod AuthInfo, związany z podaną nazwą domeny. Serwis zainicjuje transfer, a Tobie pozostanie tylko oczekiwanie na jego zakończenie.