Transfer domen .PL, globalnych (np. .COM), .EU i innych. Jak przebiega przeniesienie domeny do innego rejestratora KROK PO KROKU? Instrukcja
Spis treściNa czym polega transfer domeny? Taka zmiana może przynieść Ci szereg korzyści. Mowa tu zarówno o zaletach finansowych, jak i funkcjonalnych. Jak jednak przebiega przeniesienie domeny w zależności od jej rodzaju?
Transfer domeny nie należy do procesów skomplikowanych. Ma natomiast wiele zalet, o ile zostanie dobrze przemyślany i prawidłowo zrealizowany. Najczęściej wynika z kwestii finansowych lub funkcjonalnych. Pozwala bowiem właścicielowi strony zaoszczędzić wiele czasu, nerwów oraz pieniędzy.
Przy transferze domeny niezbędne jest zdobycie kodu authinfo. Dzięki niemu możesz przenieść domenę gdziekolwiek zechcesz. Nie jest ona bowiem związana na stałe z jednym operatorem. Choć z technicznego punktu widzenia nie jest ona Twoją własnością (jedynie dzierżawisz prawo do niej przez określony czas), możesz w tym czasie swobodnie nią zarządzać. Zawsze natomiast upewnij się, że przejście do innego usługodawcy rzeczywiście Ci się opłaci. Dowiedz się też, jak wykonać cały proces krok po kroku samodzielnie, co w tym artykule szczegółowo opisaliśmy.
Czytaj: Co to jest domena internetowa? Jak działa?
Czym jest transfer domeny?
Transfer domeny to przeniesienie jej od aktualnego operatora domeny do nowego usługodawcy. W praktyce więc, po przeprowadzeniu tego działania, możemy zarządzać swoim adresem z poziomu nowego serwisu. Da nam on dostęp do panelu klienta i będzie dbał o to, aby nasz adres internetowy funkcjonował prawidłowo.
W większości przypadków przeniesieniu domeny nie towarzyszą większe problemy. Najbardziej skomplikowaną czynnością jest ubieganie się o kod AuthInfo od aktualnego rejestratora. Gdy natomiast uda nam się już go zdobyć, wszystko dalej powinno przebiegać bardzo sprawnie.
Transfer od obecnego operatora domeny do nowego najczęściej jest bezpłatny. Zależnie od rozszerzenia domeny zdarza się jednak, że niektórzy usługodawcy pobierają drobną opłatę za takie działanie. Warto natomiast zwrócić na to uwagę już podczas pierwszej rejestracji domeny u danego operatora. W przypadku transferu domeny wygasłej konieczne będzie także odpłatne przedłużenie jej ważności.
Transfer domeny a cesja
Transfer domeny bywa mylony czasem z cesją domeny. Teoretycznie można powiedzieć, że oba te działania polegają na „przeniesieniu” adresu. To jednak znaczne uproszczenie, które może wprowadzić niektóre osoby w błąd. W praktyce bowiem są to rozwiązania polegające na czymś zupełnie innym. Odmienne są też cele ich przeprowadzania.
Jak wyjaśniliśmy wyżej, transfer domeny polega na przeniesieniu jej do innego rejestratora. Nadal więc pozostajemy „właścicielami” nazwy, możemy nią zarządzać, ale w innym miejscu. Zmienia się bowiem wyłącznie serwis, który „czuwa” nad naszym adresem internetowym.
W przypadku cesji zmianie ulegają dane właściciela domeny. Oznacza to, że zostaje ona powierzona innej osobie. To działanie wykonywane np. podczas sprzedaży domeny czy strony internetowej, związanej z danym adresem. W tym przypadku domena pozostaje u obecnego rejestratora. Po zakończeniu procesu zarządzać nią będzie natomiast nowy użytkownik.
Kiedy i dlaczego warto przeprowadzić transfer domen?
Na przeniesienie obsługi domeny do nowego operatora zwykle wpływ mają warunki oferty. Ceny obsługi adresów bywają różne, warto więc wybierać tych usługodawców, którzy oferują najniższe stawki. Pomóc w tym może nasz ranking cen domen: TOP 10.
Druga kwestia to łatwość obsługi domeny i zarządzania nią. Funkcja, która u jednego operatora może być łatwo dostępna, u innego będzie głęboko ukryta. Warto korzystać więc z propozycji usługodawców oferujących łatwy w obsłudze panel klienta. To wskazane szczególnie w przypadku właścicieli adresów, którzy nie mają większej wprawy w obsłudze usług internetowych.
Kolejna istotna sprawa to support i kontakt z usługodawcą. Dostęp do strony WWW w znacznej mierze związany jest z poprawnym funkcjonowaniem domeny. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów wskazane jest szybkie skontaktowanie się z obsługą klienta. Pomocne w tym przypadku bywają opinie i komentarze dotychczasowych klientów. Jeśli dana firma ma problemy z komunikacją z klientami, ktoś na pewno zwrócił już na to uwagę.
Ostatni punkt dotyczy usług dodatkowych, promocji i rabatów. Skupia się zatem na szeroko rozumianej „wartości dodanej”. Na polskim i międzynarodowym rynku jest wiele serwisów oferujących rejestrację oraz obsługę domen. Tak duża konkurencja sprawia, że firmy prześcigają się w przyciąganiu do siebie klientów. Chcą ich powstrzymać od przejścia do innego rejestratora, kusząc niskimi cenami i ofertami specjalnymi. Z perspektywy potencjalnego użytkownika natomiast rzeczywiście mogą przełożyć się np. na znaczne oszczędności.
Proces transferu domeny krok po kroku
Zmianę operatora domeny możesz wykonać w przypadku adresów różnego typu. Przeniesiesz zarówno domeny .pl (krajowe), jak również domeny globalne czy np. europejskie. Zdarza się, że niemożliwe jest wykonanie transferu domen specjalnych i subdomen należących np. do kreatorów stron. Wcześniej więc upewnij się, że serwis, który obecnie obsługuje Twój adres, pozwala na takie działanie.
Transfer domeny .pl (krajowej)
Warunki transferu domeny krajowej .pl nie są wygórowane. Jej przeniesienie możesz wykonać nie wcześniej niż:
- 5 dni po pierwszej rejestracji i opłaceniu domeny,
- 5 dni po wykonaniu transferu domeny do innego operatora.
Przeniesienie domeny realizowane jest bezpłatnie. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy abonament na nazwę domeny już wygasł. W takiej sytuacji konieczne jest opłacenie jego odnowienia przynajmniej na jeden rok. Cały proces natomiast opisać można w trzech głównych krokach:
- pobranie kodu transferu AuthInfo od obecnego operatora domeny – na jego podstawie uwierzytelniane są dane abonenta. Proces ubiegania się o kod przebiega na rozmaite sposoby. Wszystko zależy od warunków ustalonych przez konkretny serwis;
- przekazanie kodu AuthInfo operatorowi, do którego chcesz przenieść domenę – najczęściej odbywa się z poziomu konta klienta. Czasem wymagane jest skontaktowanie się bezpośrednio z usługodawcą, np. drogą mailową lub poprzez czat;
- zainicjowanie procedury transferu domeny przez przyszłego operatora – często wymaga dodatkowego potwierdzenia inicjacji transferu przez użytkownika. Może przebiegać to na rozmaite sposoby. Powszechną praktyką jest konieczność kliknięcia linku aktywacyjnego, wysyłanego przez operatora mailem.
Po zatwierdzeniu przez Ciebie zmian procedura transferu zostanie uruchomiona. Twoi odbiorcy nawet nie zauważą zmiany, bo strona WWW będzie działała bez żadnej przerwy.
Transfer domeny globalnej (np. .com)
Transfer domen globalnych (.com, .net, .org, .info, .biz) możliwy jest nie wcześniej niż:
- 60 dni po pierwszym zarejestrowaniu i opłaceniu domeny,
- 60 dni po transferze domeny do innego operatora.
Warunki transferu domeny globalnej do nowego operatora teoretycznie zakładają uiszczenie opłaty. W praktyce natomiast jest to wymaganie przedłużenia terminu ważności adresu o kolejny rok. Cena przeniesienia odpowiada zatem stawce wskazanej przez rejestratora.
Procedura pozwalająca przenieść domenę globalną, przebiega niemalże identycznie, jak w przypadku adresów krajowych. W tym przypadku również mamy cztery główne kroki:
- zdobycie kodu AuthInfo domeny, którą chcesz przenieść – musisz w tym celu skontaktować się z serwisem, w którym domena jest aktualnie zarejestrowana;
- wysłanie powiadomienia, że chcesz przenieść domenę – zwykle wymaga zgłoszenia mailowego lub innego, bezpośredniego kontaktu z operatorem, do którego domena ma trafić. Konieczne jest podanie mu kodu AuthInfo;
- opłacenie przez abonenta domeny kosztu transferu (płatności za przeniesienie, wraz z rocznym odnowieniem) – ze względu na koszt transferu, wskazane jest przeprowadzanie go, gdy status domeny wkrótce ma się zmienić;
- rozpoczęcie procesu przenoszenia domeny od poprzedniego operatora (po zaksięgowaniu wpłaty od właściciela domeny) – na adres e-mail wysłany zostanie link weryfikujący transfer domeny. Najczęściej jest on ważny przez 5 dni. W tym czasie musisz na niego kliknąć, potwierdzając, że chcesz przenieść domenę.
Gdy zatwierdzisz transfer domeny, rozpocznie się jej przenoszenie. Zwykle realizowane jest błyskawicznie i nie przeszkadza w działaniu naszej strony. Twoi odbiorcy zapewne więc nawet nie zauważą, że zmienił się aktualny operator.
Po zakończeniu przenosin na maila otrzymasz fakturę za transfer. Domena dostępna będzie dla Ciebie na kolejny rok. Możliwe będzie zarządzanie nią z panelu klienta, do którego dostęp otrzymasz od nowego operatora.
Transfer domeny europejskiej (.eu)
Transfer domeny europejskiej możesz wykonać od razu:
- po pierwszej rejestracji i opłaceniu domeny,
- po przeniesieniu domeny,
- po zakończeniu procesu jej przedłużenia,
- przed wygaśnięciem.
Podobnie jak w przypadku domen globalnych, w tym przypadku transfer domeny również jest płatny. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której musisz odnowić domenę, jak i tej, gdy okres abonamentowy jeszcze nie wygasł. Ponownie koszt transferu jest równy przedłużeniu ważności adresu o rok.
W przypadku tego rodzaju domeny, transfer przebiega nieco inaczej niż przy adresach globalnych. Kolejne kroki wyglądają następująco:
- podmiot obsługujący Twoją domenę musi udostępnić Ci kod AuthInfo – wyślij wniosek o kod zgodnie z ustalonymi przez operatora instrukcjami;
- zaloguj się do panelu klienta nowego operatora i przejdź do zakładki odpowiadającej za transfery domen,
-
podaj dane domeny, którą chcesz przenieść – zwykle potrzebne są takie informacje, jak:
- nazwa domeny,
- kod AuthInfo,
- aktualny rejestrator;
- po zatwierdzeniu danych opłać transfer oraz przedłużenie ważności domeny – podobnie do domen globalnych, warto dokonać transferu, gdy ważność adresu dobiega końca;
- po zaksięgowaniu wpłaty rozpocznie się transfer – faktura za płatność powinna zostać wysłana na Twoją skrzynkę e-mail.
Jaka jest istotna zmiana od strony technicznej w przypadku przenoszenia domen europejskich? Nie jest konieczne tym razem zatwierdzenie tego działania poprzez link uwierzytelniający. Podobnie jak adresy krajowe, można też zainicjować przenosiny z poziomu panelu klienta. Nie trzeba do tego specjalnie kontaktować się z operatorem, np. drogą mailową.
Jak długo trwa transfer domeny?
To, jak długo trwa transfer domeny, zależy głównie od jej typu. W przypadku adresów krajowych proces inicjowany jest bardzo szybko. Często już po kilkunastu minutach, a maksymalnie tego samego dnia, nazwa domeny zostaje przeniesiona.
Nieco dłużej trwać to może w przypadku domen europejskich i globalnych. Zależnie od sytuacji, najczęściej zajmuje to przynajmniej kilka godzin. Zdarza się natomiast czasem, że transfer realizowany jest przez kilka dni. W skrajnych przypadkach trwać to może nawet ponad tydzień. Operator przeprowadzający operację powinien natomiast poinformować Cię o spodziewanym terminie zakończenia działania.
Jak sprawdzić obecnego operatora domeny?
Po czym poznać, czy transfer domeny zakończył się powodzeniem? Najłatwiej jest sprawdzić to w bazie WHOIS. Znajdziesz tam informację na temat tego, kto jest właścicielem domeny i u jakiego operatora jest zarejestrowana. Co więcej, wpisując nazwę domeny, dowiesz się też o niej wielu innych, przydatnych rzeczy. Poznasz np.:
- daty rejestracji i ostatniej modyfikacji adresu,
- datę wygaśnięcia domeny,
- serwery DNS, do których dany adres kieruje.
To również przydatne narzędzie, jeśli zależy Ci na przejęciu adresu, który jest aktualnie zajęty. Znając cykl życia domeny i powyższe daty, możesz ustalić, kiedy Twoja wymarzona nazwa być może stanie się wolna (Jak sprawdzić, czy domena jest wolna?).